Yağlı saçlar için saç bakım önerileri ve maskeler

Yağlı saçlar için saç bakım önerileri ve maskeler
Yağlı saçlar için saç bakım önerileri ve maskeler

Merhaba! Kırılan, yağlanan, cansız görünen saçlardan usanmış ve çözüm arayan arkadaşlar! 🙂
Yağmur, kar, fırtına… Tüm evren güzelliğimizin karşısında sanki. 🙂
Özellikle kışın ağırlaşan hava saçlarımızın sağlıklı yapısını kaybetmesine ve daha fazla bakıma ihtiyaç duymasına sebep olur. Eğer daha sağlıklı, bakımlı ve güzel görünen saçlar istiyorsak saçlarımıza iyi bakmalıyız ve kışın saç bakımını aksatmamalıyız.
Vaktim yok, her gün yıkamama rağmen yağlanıyor, düzenli kestirmeme rağmen uzamıyor diyenlerdenseniz;
panik yapmanıza hiç gerek yok çünkü şimdi vereceğim öneriler tam da size göre… Hangimiz saçlarımızın yağlanarak sık sık yıkasak bile dolgunluğunu kaybetmesini ve uçlarının kırılmasını isteriz ki? Ve evet, belki soğuk havaları ya da saçlarımız için diğer olumsuz koşulları kontrol edemeyiz ama saçlarımızın sağlığını kontrol altında tutabiliriz. Peki yağlı saçlar ve kırılmalara sebep olan faktörler nelerdir? Yağlı saçlar için bakım önerileri…

Saç sağlığını etkileyen faktörler ve yağlı saçlar için öneriler:

1. Su sıcaklığı

Duş alırken suyun çok sıcak olması hem saç köküne hem de saç uçlarına çok ciddi zararlar verir.

Ne yapmalı? Ilık su ile saç diplerine masaj yaparak yıkamanın saç kırılmalarını önlediği unutmamalıdır. Ayrıca masaj saç diplerinde kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin güçlenmesini sağlamaktadır.

2. Fön ve şekillendiriciler

Saçlarımıza şekil verirken kullandığımız düzleştirici, maşa, fön vb.. saç şekillendiricileri saçlarımızla yüksek ısıda temas ettiği için kırılma, yanma ve kopmalara neden olur.

Ne yapmalı? Bu tarz cihazları dikkatli ve kullanım sıklığını en aza indirecek şekilde kullanmaya özen gösterilmeli. Saç şekillendirici kullanmadan önce koruyucu serum ya da bakım yağları kullanılabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken saç tipine uygun ürünler tercih edilmesidir. Yağlı saçlar için yağlı ürünler yerine saçın yağ dengesini koruyan serumlar daha ideal olacaktır.

ilginizi çekebilir..  Kadınlarda sarkık kollar nasıl sıkılaştırılır?
3. Saç nemi

Gün boyunca saçlar bir çok çevresel faktörlerle karşı karşıya kalıyor. Kirli hava, büyük şehirde yaşamanın vermiş olduğu gündelik stresler, sigara dumanı ve daha bir çok şey vücudumuzu, yüzümüzü etkilediği gibi saçlarımızı da etkiliyor. Saç nemini kaybetmeye başlıyor ve bir süre sonra tamamen soluk bir görünüm çıkıyor karşımıza.

Ne yapmalı? Bunun için duş öncesi veya duş sonrası saçlara nem katacak saç yapısına (yağlı saçlar için) uygun kremler kullanılabilir.

4. Saç yıkama süresi

Saçlarımızı her gün yıkamamız saçlarımızı beslemez. Aksine saçlarımıza zararı bile var. Aşırı şampuan kullanımı saç uçlarının kurumasına fakat saç derisinin kurumayı önlemek için fazlaca yağ salgılamasına böylece yağlanmanın artmasına neden olur. Sağlıklı bir saçın, vücudun doğal salgıladığı yağlanmaya ihtiyacı vardır. Her gün yıkadığımız saçlarda yağlanma ve nem dengesi sağlanamaz. Saç devamlı yıkandığı zaman aşırı suya maruz kaldığından saç uçlarında kuruma başlar ve kırılmalar gerçekleşir. Ve saç derisinde de daha fazla yağlanma oluşur. Ayrıca saçlarda incelme sorunu ortaya çıkar ve bu da koparak dökülme oranını arttırır.

Ne yapmalı? Her gün saç yıkama alışkanlığınız varsa bırakın derim. Sağlıklı saçlar için haftada 3-4 kere yıkamak yeterlidir. Bu yağlı saçlar için de, kuru saçlar için de; kısacası her saç tipi için önemli bir konudur.

5. Beslenme

İster yağlı saçlar, ister kuru saçlara sahip olunsun; saç sağlığının altın kuralı sağlıklı beslenmedir. Omega 3, sebzeler, etler ve bakliyatlardan elde edilen protein saçı kökten uca besler. Yediğimiz yiyeceklerin dış görünüşümüzü oldukça etkilediğini unutmayalım. Bu besinlerden elde edeceğimiz proteinler saçlara doğal parlaklık kazandırır ve canlı görünmesini sağlar.

Ne yapmalı? Düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli; yağlı saçlar sorunundan kurtulmak için fazla yağlı gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Tüketilen yağlar mümkün olduğunca omega 3 türevi sağlıklı yağlardan oluşmalıdır.

ilginizi çekebilir..  Gözlük seçerken nelere dikkat edilmelidir?
6. Kurutma

Saç sağlığı üzerinde saç kurutma makinesinin şüphesiz ki oldukça olumsuz bir rolü var. Saçları, saç kurutma makinesi ile kurutmanın saç kırılmalarını büyük oranda arttırdığı biliniyor.

Ne yapmalı? Saçı havluyla sarıp makineyle kurutmak yerine pamuklu bir tshirt ile sarıp kurutabilirsiniz. Tshirt ile saçtaki nemi aldıktan sonra saçı açarak kendiliğinden kurumasını beklemeniz daha sağlıklı saçlara sahip olmanıza katkı sağlayacaktır.

7. Nasıl taramalıyız?

Saçları kuruyken taramak, saçların kırılmasına yol açar. Ayrıca saçı sürekli aynı yönde taramak saç köklerinin yıpranmasına yol açar.

Ne yapmalı? Saçları hafif nemliyken taramakta fayda vardır. Geniş dişli ve dişlerinin uçları yuvarlak tarak kullanmamız gerekiyor. Saçlarımızı her gün aynı yöne doğru taramaktan kaçınmalıyız. Farklı yönlere doğru tarayarak saç köklerimizin daha canlı ve sağlıklı kalmasına katkı sağlayabiliriz.

8. Kesim

Saç kırıklarını kesmek, saçı kısaltmak değil; sadece sağlıksız bölgeyi sağlıklı bölgeden ayırmaktır. Saç kırıklarını aldırmak uzama sürecinde daha sağlıklı ve daha hızlı sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Ne yapmalı? Düzenli aralıklarla saçların kırıklarını aldırmak faydalı olacaktır.

9. Saç uçları

Saç dipleri yağlı olsa bile saç uçları kuru ve yıpranmış olabilir. Bu sebeple yağlı saçlar için bile saç uçları da ayrı ve özenli bir bakım ister.

Ne yapmalı? Banyoda saç uçları için ayrı bir saç bakım kremi kullanın. Kırık saç uçlarına uygun bir saç kremi uygulayın ve saç tellerinin iyice beslendiğinden emin olduktan sonra saçlarınızı durulayın.

SAÇ KIRIKLARI VE YAĞLANMA SORUNU İÇİN BAKIM

1. SİYAH ÇAY

Siyah çay içerisinde bulunan tannen asitleri sayesinde saç derisindeki gözenekleri sıkılaştırarak aşırı yağın azalmasını ve gözenekleri tıkamasını engeller. Bu sebeple yağlı saçlar için etkili maskelerden birisidir.

Nasıl Uygulanır?

 • Bir bardak suyun içine 2 yemek kaşığı siyah çay ekleyelim.
 • 10 dakika boyunca kaynamasını sağlayalım
 • Çay yapraklarını iyice süzelim ve kalan suyu oda sıcaklığında soğumaya bırakalım.
 • Ilık hale getirdiğimiz suyu saç derimize masaj yaparak uygulayalım.
 • Beş dakika bekledikten sonra önce suyla yıkayalım ardından saçlarımızı şampuanla yıkayalım.
 • Saçlarımızın hızlı yağlanmaması için bu işlemi haftada 2-3 kere tekrarlayalım.
ilginizi çekebilir..  Ayakkabı seçiminde dikkat! Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?
2. BAL

Bal yağlı saçlar için yağ dengesini sağlamak ve kırıkları onarmak için kullanılan doğal yöntemlerden birisidir.

Nasıl Uygulanır?

 • İki çay kaşığı bala bir yumurtanın sarısını ekleyerek karıştırın.
 • Karıştırdıktan sonra 30 dakika iyice iç içe geçmesini bekleyin.
 • Bu karışımı saçlarınıza eşit miktarda sürün ve bir kaç dakika kafa derinize parmaklarınızla masaj yapın.
 • 20 dakika bu karışımın saçlarınızda kalmasını sağlayın.
 • Saçlarınızı iyice durulayın ve ardından şampuanla yıkayın.
 • Çabuk yağlanan saçlardan kurtulmak için bu işlemi haftada 2 kere tekrarlayın.
3. DOMATES-KİL

Domates asidik yapısı sayesinde saç derisinde ph seviyesini düzenler. Yağ ve kirden oluşmuş kötü kokuları da yok edecektir.
Nasıl Uygulanır?

 • Bir adet domatesin suyu ile bir çay kaşığı kili karıştıralım.
 • Bu karışımı saç derinize ve saç uçlarınıza uygulayın.
 • Saçlarınızı bone ile kapatın 30 dk bekleyin.
 • Hafif ılık suda saçlarınızı durulayın.
 • Bu işlemi haftada 1 veya 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

İnce telli saçlar ile ilgili öneriler için sitemizdeki, İnce telli saçlara evde uygulayabileceğiniz 5 maske önerisi başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz. Ayrıca kıvırcık saçlara sahipseniz saglikoneri.com sitesini ziyaret ederek, Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz.

You may also like...

9 Responses

 1. Bilal dedi ki:

  Benim saçlarım da yağlı saç bu yüzden siyah çay kürü nu deneyeceğim

 2. ahsen dedi ki:

  Her insanın saçı farklı şekildedir ve durumları aynı değildir kimi yağlı kimi ince kimi sert ama yağlı saçlar en çok sorun getirendir sorun çözümü önerileri güzel

 3. Yasemin dedi ki:

  duştan çıkıyorum bir kaç saat içerisinde saçlarım hemen yağlanıyor bu önerileri dikkate alacağım umarım biraz olsun hafifler.

 4. Filiz dedi ki:

  Yağlı saç problemi çok can sıkıcı bir durum. Kimi insan daha fazla yıkanmalı kimi de çok yıkamamalı diyor. Ne yapacağımı şaşırdım açıkcası

 5. Özge dedi ki:

  önerdiğiniz yöntemlerin birçoğunnu denedim ama faydası olmadı saçlarıma. birkaç tane denemediğim var. onlar faydalı olur umarım.

 6. Şenol dedi ki:

  Yağlı saçlarim var bu sebepten dolayı bal kürü uygulamayı düşünüyorum umarım iyi olur

 7. Mehtap dedi ki:

  Benim saclarim genelde cok kuru oluyor. Banyoyu cok yapmaktanmidir nedir bilemiyorum.

 8. Yusuf dedi ki:

  Çalıştığım işten dolayı saçım aşırı yağlanıyordu. Keratinin saça iyi geldiğini öğrendim. İnternetten doğal keratin yağlanan saç bakım setinden sipariş verdim. Kısa bir süre içerisinde sürekli yağlanan saçımı onardı. Keratinden memnun kaldım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir