Saç ekimi ile ilgili en çok merak edilen sorular ve yanıtları!

saç ekimi ile ilgili merak edilenler

İlk olarak Japonya’ da 1930lu yıllarda uygulamaya başlayan saç ekimi, zaman içinde teknolojik gelişmelerin de etkisiyle oldukça başarılı sonuçların alındığı seviyeye ulaşmıştır. Günümüzde de en popüler estetik operasyonlardan biri haline gelmiştir. Haliyle, saçların çeşitli sebeplerle seyrelmesi ya da tamamen dökülmesi ile gerekli hale gelen saç ekimiyle ilgili birçok soru da akılları kurcalıyor. Saç ekiminin nasıl yapıldığı, hangi tekniklerin kullanıldığı, iyileşme süreleri, vs.. vs.. gibi birçok soru, alanında uzman isimlerce farklı platformlarda yanıtlanıyor. Biz de yaptığımız araştırmalar sonucunda saç ekimiyle ilgili en çok merak edilen sorular ve yanıtlarını sizler için yazımızda derledik.

saç ekimi ile ilgili merak edilenler

Saç ekimi kimler için, neden ihtiyaçtır?

Saç veya kıl (kaş, bıyık, sakal) kaybı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen yaygın bir problemdir. Saç ve kıl kaybına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları; genetik yapı, iz bırakan yaralanmalar, bazı ilaçların yan etkisi, çeşitli hastalıklar ve tedavi süreçleri, beslenme yetersizliği, yaşlılık vs.. gibi sebeplerdir. Bu gibi sebeplerden ötürü yaşanan saç ve kıl kaybı, kişinin saç ekimine  gereksinim duymasına neden olabilir.

Başarılı bir saç ekimi operasyonu nasıl netice vermelidir?

Saç ekimi yaptıran kişi adına sonucun başarılı ve memnuniyet verici olması için en önemli kriter, saçların doğal bir görünüme sahip olmasıdır. Saç ekiminin; sorunsuz, sağlıklı ve rahat olması ise, yine bu hususta önemli kriterlerdir.

Saç ekimi riskli bir operasyon mudur?

Nadiren de olsa cerrahi bir operasyon olduğundan dolayı çeşitli riskleri bulunuyor. Bu risklerin başında; enfeksiyon kapma riski gelir. Farklı riskler bulunsa da içlerinde en mühimi budur. Bunun dışında, saç ekiminin sonrasında yara izi kalması ya da uygulama neticesinde beklenen sonucun alınamaması da diğer risk faktörleridir. Risk olarak ele alınmasa da; uygulama sonrası ağrı, şişme, kızarıklık, morarıklık, geçici hissizlik gibi şikayetler oluşabilir. Bu şikayetler geçicidir ve normal kabul edilir.

ilginizi çekebilir..  İnce telli saçlara evde uygulayabileceğiniz 5 maske önerisi

Saç ekimi operasyonu için hangi bölgelerden saç alınıyor?

Saç ekiminde kullanılan saç kökleri genellikle kişinin ensesinden (veya şakaklarından) alınıyor; saç ekimi istenen bölgeye naklediliyor. Bu saç nakli işlemi için, ihtiyaç halinde (ensede veya şakaklarda yeterli saç bulunmaması durumunda) kollar, bacaklar, göğüs vs.. gibi; vücudun kıl bulunan diğer noktalarından da kıl kökü alınarak kafa derisine ya da hedeflenen diğer bölgelere nakledilebiliyor. Öyle ki, saç ekimi yalnızca kafa derisine değil, tam aksi yönde; sakal, bıyık bölgelerine de uygulanabiliyor.

saç ekimi ile ilgili merak edilenler

Saç ekimi operasyonu hangi yöntemlerle uygulanabilir?

Saç ekimi operasyonunda başlıca iki yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan ilki; FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) ve diğeri; FUT (Foliküler Ünite Transfer) yöntemidir.

FUE Yöntemi; lokal anestezi altında uygulanan bu yöntem, saç ekiminde en fazla kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde saç kökleri tek tek alınıp nakil edilmektedir. Bu sebeple saç kökü alınmış bölgeye kesi veya dikiş işlemleri uygulanmaz. Ayrıca bu yöntemle ense bölgesinden alınan saç kökleri; bıyık, sakal gibi bölgelere de nakledilebilir. Operasyon sonrası ağrı hissi diğer yönteme göre daha az ve iyileşme süreci daha hızlıdır. Saç ekimi sonrası birinci ayda ekilen saçlar dökülür ve iki üç ay sonra yeniden çıkmaya başlarlar.

FUT Yöntemi; bu yöntemde de lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu yönteme göre, ense kısmından çıkarılan saçlı deri hattı, saç ekimi istenen bölüme nakledilir. Bu yöntemin avantajı ise, saç traşına gerek duyulmamasıdır. Fakat, cerrahi bir girişim bulunduğundan ense kısmında (saç kökü hattı alınan bölgede) iz kalma ihtimali yüksektir.

Yöntemlerden hangisinin kullanılacağı, saç ekimi yaptıracak kişi ile estetisyen hekiminin ortak kararı neticesinde belirlenir. Fakat bunun için öncelikle belli başlı fiziki muayene ve çeşitli tetkik ve analizlerin neticeleri değerlendirilir.

ilginizi çekebilir..  Saç tiplerine göre saç bakımı

Saç ekiminden sonraki süreçte kişiyi neler bekliyor?

Operasyondan sonraki süreçte ilk olarak ekilen saçlar dökülecektir. Ekilen saçların dökülmesi ilk bir ay içinde gerçekleşir. Bundan dökülmeden 3 – 4 ay sonra ise yeni saçlar, dökülmeye dirençli olarak tekrar çıkar. Tekrar çıkan bu saçlar kalıcı saçlardır. Fakat saç ekimi yapılan bölgede önceden var olan diğer saçlar dökülebilirler. Bu durumda dökülen saçlar için tekrar saç ekimi gerekebilmektedir.

Saç ekimi kaç seansta yapılır? Tamamlanması ne kadar sürer?

Saç ekiminin kaç seans süreceği ve ne kadar sürede yapılacağı saçsız bölgenin büyüklüğü ile yakından ilgilidir. Saçsız alan ne kadar fazlaysa saç ekimi süreci de o kadar uzun sürecektir ve birkaç seansa yayılacaktır. Saç kaybının derecesine göre saç ekiminin 1-2 yıl sürecek bir sürece yayılması da olasıdır. Saçsız alan az ise genellikle bir iki saatlik bir operasyon ile uygulama tamamlanacaktır.

Saç ekiminin sonrasında 2 saat içinde taburcu olunur. Fakat öncesinde başa bandaj uygulanır. Hasta bu bandajı 5. gündeki pansumana kadar çıkartmamalıdır. Takip eden 3 gün boyunca ev istirahati gereklidir. Bu nedenle iş göremez raporu verilir. 3 günlük süre sonunda ise başa uygulanan bandaj ile iş hayatına ve sosyal hayata dönülebilir.

Saç ekimi operasyonu ile ilgili önemli bir uyarı

Saç ekimi bir tıbbi operasyondur. Bu sebeple güzellik merkezi, kuaför salonu vb.. yerlerde uygulanmamalıdır. Sağlık açısından kesinlikle bir sağlık kuruluşunda, alanında uzman bir estetisyen hekim tarafından uygulanmalıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir