Gözlük seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Bir önceki yazımızda güneş gözlüğü seçerken yüz şekline göre hangi modelleri tercih edebileceğimizi “Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi” başlıklı yazımızda ele almıştık. Sözünü ettiğimiz yazının devamı niteliğindeki bu içeriğimizde ise; güneş gözlüğü seçerken dikkat etmeniz gereken kriterleri detaylı olarak ele alacağız.

Güneş gözlüğü seçerken genellikle ilk önceliğimiz gözlüğün bizde duruşu ve görselliği oluyor. Gözlüğü takıp aynaya bakıyoruz, duruşunu beğenirsek satın alıyoruz. Fakat güneş gözlüğü seçiminde görsellikten daha mühim konular var. Ve bu konular oldukça dikkat isteyen konular. Öyle ki; dikkatsizce seçilmiş bir güneş gözlüğü, gözlere körlüğe varan zararlar verebiliyor. Oysa güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken birçok kriter var. Güneş gözlüğünün cam özellikleri, standartlara uygunluğu, kullanım alanına uygunluğu vs.. gibi birçok kriter, güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor. O halde, güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmelidir? Güneş gözlüğü seçerken hangi kriterler aranmalıdır?

Güneş gözlüğü seçerken hangi kriterler aranmalıdır?güneş gözlüğü seçerken bu konulara dikkat!

1) Kaliteli ve güvenilir bir marka olması:

Güneş gözlüğü kullanımı ile ilgili en yaygın yanlış ve en büyük hata; rastgele bijüteri tarzı yerlerden ya da marketlerden gözlük almaktır. Bu tarz yerlerden alınan ucuz gözlüklerin camları hiçbir koruyuculuğa sahip olmadığı gibi, aksine gözlere ciddi zararlar vermektedir. Bu gözlüklerde UV koruması, cam güvenliği, vs.. gibi hiçbir kriter mevcut değildir. Hatta güneş gözlüğü camı olarak, cam görünümlü plastik benzeri bir madde kullanılmaktadır. Bu göz sağlığını ciddi şekilde etkileyecek, önemli bir problemdir. Aman!

ilginizi çekebilir..  Karın kaslarını sıkılaştırmak için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz 6 egzersiz

Güneş gözlüğü sadece bir aksesuardan ibaret değildir; göz sağlığı açısından önemli bir koruyucudur. Bu sebeple güneş gözlüğünde kalite, en önemli kriterdir. Güneş gözlüğü seçerken kaliteli, güvenilir ve iyi bir optik mağazasından, orijinal markalı bir güneş gözlüğü seçmeye özen gösterin. Bir kez alın, sağlıkla kullanın.

2) Gözlük camının özellikleri:

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu; güneş gözlüğü camının özellikleridir. Rengi, kullanım alanı vs.. gibi kriterler bu noktada bir hayli önem taşır.

Güneş gözlüğü seçerken bilhassa camının rengine dikkat etmek gerekir. Öyle ki, gözlük camının rengi; gözünüze yansıyan ışığın kırılma oranını, görüntünün renk ağırlığını ve kontrast oranını belirlediğinden kullanım alanına uygun olması çok önemlidir.

Yukarıdaki bilgiden hareketle baktığımızda; günlük kullanım için gri, siyah, kahverengi, kehribar rengi gibi renkleri tercih etmeniz hem güneş ışığını ekarte edecek, hem de gündelik doğal bir şıklık sağlayacaktır. Bunun yanında, akşama doğru güneş çekildiğinde ya da sonbahar loşluğunda kullanılmak üzere en uygun gözlük camı ise yeşil, mavi, mor gibi renklerdir. Ayrıca mavi, kar parlaklığını ekarte etme kabiliyeti en verimli olan gözlük camı rengidir. Tabi hoş bir görüntü elde etmek ya da gözleri dinlendirmek için en uygun renkler ise pembe ve kırmızı tonlarındaki gözlük camlarıdır. Güneş gözlüğü seçerken, gözlük camlarının bu tarz özelliklerine dikkat etmekte yarar vardır.

3) Gözlüğün kullanılacağı ortam:

Güneş gözlüğü seçerken gözlüğünüzü, kullanacağınız ortama uygun özelliklerde seçmenizde yarar vardır. Çünkü, kullanım alanlarına göre, gözlük çeşitleri de farklı özellikler barındırmaktadır. Mesela, bir önceki maddede mavi camlı gözlüklerin parlaklığı ekarte ettiğinden, kar bulunan ortamlarda en ideal kullanıma sahip olduğunu belirtmiştik. Yine spor sırasında kullanılacak gözlüğün, günlük kullanım için uygun olan gözlüklere göre daha dayanıklı ve esnek bir yapıya sahip olması, spor sırasında yaşanabilecek aksilikleri bertaraf etmek açısından fayda sağlayacaktır.

ilginizi çekebilir..  Kahve Telvesi Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

4) Sağlık ve güvenlik & kalite:

Halk sağlığını etkileyebilecek iğneden ipliğe her ürünün uyması gereken kalite standartları vardır. Üretim sırasında ve sonrasında birçok kalite testinden geçirilen ürünlerde, kalite standartlarına uygun olduğunu gösteren ibareler ve açıklamalar bulunur. Elbette bu durum güneş gözlükleri için de geçerlidir. Güneş gözlüğü seçerken kalite standartlarına uygun olup olmadığına ve sağlık ve güvenlik standartlarına uygunluğunu belirten CE ibaresinin bulunup bulunmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu ibarenin bulunmadığı ürünler kesinlikle satın alınmamalıdır. Bunun yanı sıra, yine kaliteli bir güneş gözlüğünün üzerinde Ultraviyole ışınlarına karşı korumaya sahip olup olmadığını gösteren ibareler bulunmalıdır. Bu tür konular, güneş gözlüğü seçerken hayati derecede önem taşıyan kriterlerdir; kesinlikle atlanmamalı, ihmal edilmemelidir.

5) Tarzınıza ve renginize uygunluğu:

Güneş gözlüğü seçerken yüz şekline uygun seçim yapılması gerektiğini bir önceki yazımızda ele almıştık. Fakat, güneş gözlüğü seçerken yüz şekli kadar önemli olan bir görsel belirleyici daha var ki; o da gözlüğün saç ve ten renginize & tarzınıza uyumu. Saç ve ten renginize uyum sağlamayan modeller yüzünüzde fazla sırıtabilir; beğendiğiniz gözlük yüzünüzde düşündüğünüz gibi durmayabilir. Böyle bir durumda; eğer rengi size uymayan gözlük yüz şeklinize uygunsa, aynı modelin farklı renk alternatiflerini deneyebilir; ya da benzer modellerin farklı renklerine göz atabilirsiniz. Böylece hem yüz şeklinize hem saç ve ten renginize uyumu ile tam anlamıyla sizi tamamlayacak gözlük modelini bulabilirsiniz.

Keyifli seçimler!

10 thoughts on “Gözlük seçerken nelere dikkat edilmelidir?

 • Şubat 18, 2018 tarihinde, saat 6:37 pm
  Permalink

  gözlük işi bence önemli. ole sağdan soldan gozunuze sık gorunuyor diye gozluk almayın gözlerinizi bozma ihtimaliniz yuksek

  Yanıtla
  • Şubat 27, 2018 tarihinde, saat 6:17 pm
   Permalink

   Kesinlikle ultraviyole ışınları kesici özellikte olmalı mutlaka gözlük camı

   Yanıtla
   • Mart 2, 2018 tarihinde, saat 6:41 pm
    Permalink

    işprtadan alırsanız hiç bir ultraviyolesi olmaz. aman dikkat bazıları işportadan secer gözlüğünü

    Yanıtla
 • Şubat 19, 2018 tarihinde, saat 8:54 pm
  Permalink

  göz sağlığı çok önemli arkadaşlar. biraz tasarruf edeceğim diye riske atmaya hiç gerek yok

  Yanıtla
  • Mart 2, 2018 tarihinde, saat 6:41 pm
   Permalink

   kesinlikle. sokak satıcıları işportacılar vs. bu konualrda hiç uğramayacağınız yerler olmalıdır

   Yanıtla
 • Şubat 20, 2018 tarihinde, saat 12:17 pm
  Permalink

  yüze göre gözlük seçimi yapılmalıdır ayrıca rengi de çok önemli

  Yanıtla
 • Şubat 27, 2018 tarihinde, saat 6:14 pm
  Permalink

  Gözlük camının özelliği önemli. Bazı sahte ccamlar yüzünden göze ciddi zararlar verilebiliyor.

  Yanıtla
 • Mart 1, 2018 tarihinde, saat 6:08 pm
  Permalink

  Kaliteli bir markanın gözlüğünü almaya gayret ediyorum tabi bir de ekonomik olmasına.

  Yanıtla
 • Mart 2, 2018 tarihinde, saat 6:40 pm
  Permalink

  gozluk her halukarda yazları ozellikle gerekli bir aksesuar. günesten korunmak gerek . ama bunu sağlam yerlerden temin etmeli

  Yanıtla
 • Mart 6, 2018 tarihinde, saat 5:28 pm
  Permalink

  Gozluk secerken dikkatli olmali. Kaliteli ve doktorun tavsiyesi uzerine alinmali derim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir