Kadınlarda sarkık kollar nasıl sıkılaştırılır?

Kadınlarda sarkık kollar nasıl sıkılaştırılır
Kadınlarda sarkık kollar nasıl sıkılaştırılır

Vücudumuz kusursuz bir yapı ile bize her daim hizmet etse de bazı bölgelerde orantısız yağ depolandığından görsel olarak hoşlanmadığımız bölgelerimiz olabiliyor. Bir kadın için bu bölgelerden biri genellikle üst kollardır. Birçok kadın üst kollarının kalınlığından ve gevşekliğinden şikayetçidir. Kollardaki yağları yok etmek neredeyse imkansız gibi olmasına karşın sıkı bir diyet ve kollardaki kasları hedef alan düzenli bir egzersizle üzerinde kontrol sağlamak mümkün olabilir. Kol kasları ne kadar sıkılaşırsa, kollar o kadar daha ince görünür. Peki sarkık kollar nasıl sıkılaştırılır ve kollardaki yağları kontrol altına almak için neler yapılabilir?

Sarkık kollar nasıl sıkılaştırılır ve kollardaki yağları kontrol altına almak için neler yapılabilir?

Yağ oranı düşük, protein oranı yüksek bir diyet:

Yalnızca kol kasları ile alakalı olarak değil, sağlıklı bir yaşam için genel olarak yağlı gıdalardan uzak durmak gereklidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu omega 3 gibi bir takım sağlıklı yağlar dışında yağlı gıdalar tüketilmemelidir.

Iyi bir beslenme tam tahıllı karbonhidratlardan, protein bakımından zengin ve sağlıklı yağlar içeren gıdalardan ve sebzelerden oluşmalıdır.

Sağlıklı yağlar; kuruyemişlerde, balık ve diğer deniz ürünlerinde, zeytinde, avokado ve hindistan cevizinde bolca bulunmaktadır. Bu yağlar vücut için önem arz eder; çünkü gıdaların vücudumuz tarafından emilimini kolaylaştırıcı, kalp ve damar sağlığını koruyucu, beyin işlevlerini destekleyici etkilere sahiptirler. Proteinler; yeşil mercimek, fasulye gibi baklagiller ile et, süt, yumurta, hindi eti vb. gıdalardan karşılanmaktadır. Karbonhidratlar ise; tam tahıllı mamüllerden karşılanmalıdır. Bu karbonhidratlar kan şekerinizi yükseltmeyeceğinden tercih sebebidir. Bu şekilde beslenerek hem yağ yakılabilir, hem de vücudun kas oluşumu desteklenmiş olur.

Sebze tüketiminde ise nişasta içermeyen ya da az miktarda içeren sebzeler tercih edilmelidir. Özellikle brokoli, ıspanak, karnabahar gibi sebzeler diyetin sağlıklı ilerleyişine katkı sağlamaktadır.

ilginizi çekebilir..  Evde Manikür Suyu Nasıl Hazırlanır? Detaylı Anlatım

Beslenmenizi spordan 1,5-2 saat kadar önce yapmalısınız. Bu sayede mideniz ne hareketlerinizi engelleyecek kadar dolu olacak, ne de enerjisiz kalmanıza sebep olacak kadar boş olacaktır.

Öğün aralarına dikkat!

Seyrek aralıklarla fazla yemek yemek mideyi ve vücut sistemlerini fazlaca yormaktan başka bir işe yaramaz. Bu sebeple sık aralıklarla kâfi miktarda yemek en doğrusudur. Bu sayede vücuttaki yağ oranı azaltılabilir ve gelinen seviye korunabilir. Vücuda eritemeyeceği kadar yağ alınmadığı için bölgesel yağlanma oluşmaz ve mevcut yağlar erimeye başlar. Haliyle kollardaki yağlanma da kontrol altına alınmış olur.

Spor zamanı!

Haftada en azından iki gün, ikişer saat spor yapmanız tüm vücudunuz için büyük önem taşımaktadır. Özellikle kol kaslarını çalıştırmak ve sarkık kollar üzerinde kontrol sağlamak için biceps, triseps ve omuz kaslarına yönelik çalışma yapmanız faydalı olacaktır.

 

Biceps:

Triceps:

Omuz:

Antrenmanlarınız sırasında farklı teknikler kullanarak kollarınızdaki farklı kasların aktivasyonunu sağlayabilir; böylece sarkık kollar üzerinde verimli bir egzersiz gerçekleştirebilirsiniz.

Yüzme, kol kasları üzerinde özellikle önemli bir spordur. Yüzme, etkili bir kardiyovasküler spordur; yağ kontrolü üzerinde oldukça etkilidir. Tabi bu etkiler için düzenli uygulama çok önemlidir.

Spor sonrası protein yönünden zengin içecekler tüketebilirsiniz. Bu içecekler hem vücudun kaybettiği sıvının geri kazanılmasını destekler; hem de kollarda spordan 20 dk sonra ortaya çıkacak salınma hissinin oluşmasını önler. Sıvı besin tüketilmesindeki amaç; sıvı gıdaların emiliminin daha hızlı gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır.

 

You may also like...

15 Responses

 1. mikail dedi ki:

  squat ve benzeri hareketler bence çok etkili olur sarkık kollar için egzersiz olarak

 2. tansu dedi ki:

  düzenli ve doğru hareketlerle bunu başarmak mümkün

 3. İzel dedi ki:

  Fotoğraftaki ağırlıklar kaç kilo? 2-3 kilo ile çalışarak forma girebilir miyim ki?

  • Caner dedi ki:

   Başlangıç olarak 2-3 kilolu ağırlıklarına başlayabilirsiniz daha sonra giderek arttirmalisiniz.

 4. Asil dedi ki:

  Spor yanında yemek seçimine de özen göstermek gerekiyor. Şeker ve yağdan uzak durmaları gerekiyır.

 5. adem dedi ki:

  özellikle yaz aylarında ortaya cıkmakta kadınların sarkık kolları ve cok kotu bir goruntu olusmakta

  • Huriye dedi ki:

   Evet bunun icin duzenli spor yapmak gerek. Ama herzaman vakit bulamiyoruz malesef spor icin

 6. Bade dedi ki:

  Sağlıklı beslenme ve SPOR bu sadece geçici olmamalı düzenli ve uzun süreli bir şekilde yapılmalı.

 7. Sener dedi ki:

  Sarkik kollar hic hos bir goruntu olusturmuyor bayanlarda. Spor sart

  • Huriye dedi ki:

   Kariliyorum. Bundurumu sporla duzeltmeli. Ancak spor demeknzaman demek. Hatta para demek. Herkeste bu imkanlar olmuyor

 8. Ayça dedi ki:

  Arkadaşlar yazılıyorsunuz spora durumunuza göre değişir ama ortalama 1-2 aya sarkma sorunundan kurtuluyorsunuz.

 9. ömer dedi ki:

  bayanlarda goruntu aısından buyuk sıkıntı oluyor sarkık kollar. sporla duzeltilebileceğini dusunuyorum

 10. melek dedi ki:

  sarkık kollarım buyuk problem spora gitmeye basladım. hocam 1 seneye sımsıkı olur dedi kollarım icin. bakalım calısmaya gayret edicem

 11. ayse dedi ki:

  benimd ekollarımda aynı sarkma sorunu var. bol bol egzersiz yapmaya calısıyorum

 12. Büşra dedi ki:

  özellikle kilo alıp verince bu problemim ortaya çıktı yazılanları yapmaya çalışacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir