Kadınlarda sarkık kollar nasıl sıkılaştırılır?

Kadınlarda sarkık kollar nasıl sıkılaştırılır
Kadınlarda sarkık kollar nasıl sıkılaştırılır

Vücudumuz kusursuz bir yapı ile bize her daim hizmet etse de bazı bölgelerde orantısız yağ depolandığından görsel olarak hoşlanmadığımız bölgelerimiz olabiliyor. Bir kadın için bu bölgelerden biri genellikle üst kollardır. Birçok kadın üst kollarının kalınlığından ve gevşekliğinden şikayetçidir. Kollardaki yağları yok etmek neredeyse imkansız gibi olmasına karşın sıkı bir diyet ve kollardaki kasları hedef alan düzenli bir egzersizle üzerinde kontrol sağlamak mümkün olabilir. Kol kasları ne kadar sıkılaşırsa, kollar o kadar daha ince görünür. Peki sarkık kollar nasıl sıkılaştırılır ve kollardaki yağları kontrol altına almak için neler yapılabilir?

Sarkık kollar nasıl sıkılaştırılır ve kollardaki yağları kontrol altına almak için neler yapılabilir?

Yağ oranı düşük, protein oranı yüksek bir diyet:

Yalnızca kol kasları ile alakalı olarak değil, sağlıklı bir yaşam için genel olarak yağlı gıdalardan uzak durmak gereklidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu omega 3 gibi bir takım sağlıklı yağlar dışında yağlı gıdalar tüketilmemelidir.

Iyi bir beslenme tam tahıllı karbonhidratlardan, protein bakımından zengin ve sağlıklı yağlar içeren gıdalardan ve sebzelerden oluşmalıdır.

Sağlıklı yağlar; kuruyemişlerde, balık ve diğer deniz ürünlerinde, zeytinde, avokado ve hindistan cevizinde bolca bulunmaktadır. Bu yağlar vücut için önem arz eder; çünkü gıdaların vücudumuz tarafından emilimini kolaylaştırıcı, kalp ve damar sağlığını koruyucu, beyin işlevlerini destekleyici etkilere sahiptirler. Proteinler; yeşil mercimek, fasulye gibi baklagiller ile et, süt, yumurta, hindi eti vb. gıdalardan karşılanmaktadır. Karbonhidratlar ise; tam tahıllı mamüllerden karşılanmalıdır. Bu karbonhidratlar kan şekerinizi yükseltmeyeceğinden tercih sebebidir. Bu şekilde beslenerek hem yağ yakılabilir, hem de vücudun kas oluşumu desteklenmiş olur.

ilginizi çekebilir..  Yağlı saçlar için saç bakım önerileri ve maskeler

Sebze tüketiminde ise nişasta içermeyen ya da az miktarda içeren sebzeler tercih edilmelidir. Özellikle brokoli, ıspanak, karnabahar gibi sebzeler diyetin sağlıklı ilerleyişine katkı sağlamaktadır.

Beslenmenizi spordan 1,5-2 saat kadar önce yapmalısınız. Bu sayede mideniz ne hareketlerinizi engelleyecek kadar dolu olacak, ne de enerjisiz kalmanıza sebep olacak kadar boş olacaktır.

Öğün aralarına dikkat!

Seyrek aralıklarla fazla yemek yemek mideyi ve vücut sistemlerini fazlaca yormaktan başka bir işe yaramaz. Bu sebeple sık aralıklarla kâfi miktarda yemek en doğrusudur. Bu sayede vücuttaki yağ oranı azaltılabilir ve gelinen seviye korunabilir. Vücuda eritemeyeceği kadar yağ alınmadığı için bölgesel yağlanma oluşmaz ve mevcut yağlar erimeye başlar. Haliyle kollardaki yağlanma da kontrol altına alınmış olur.

Spor zamanı!

Haftada en azından iki gün, ikişer saat spor yapmanız tüm vücudunuz için büyük önem taşımaktadır. Özellikle kol kaslarını çalıştırmak ve sarkık kollar üzerinde kontrol sağlamak için biceps, triseps ve omuz kaslarına yönelik çalışma yapmanız faydalı olacaktır.

 

Biceps:

Triceps:

Omuz:

Antrenmanlarınız sırasında farklı teknikler kullanarak kollarınızdaki farklı kasların aktivasyonunu sağlayabilir; böylece sarkık kollar üzerinde verimli bir egzersiz gerçekleştirebilirsiniz.

Yüzme, kol kasları üzerinde özellikle önemli bir spordur. Yüzme, etkili bir kardiyovasküler spordur; yağ kontrolü üzerinde oldukça etkilidir. Tabi bu etkiler için düzenli uygulama çok önemlidir.

Spor sonrası protein yönünden zengin içecekler tüketebilirsiniz. Bu içecekler hem vücudun kaybettiği sıvının geri kazanılmasını destekler; hem de kollarda spordan 20 dk sonra ortaya çıkacak salınma hissinin oluşmasını önler. Sıvı besin tüketilmesindeki amaç; sıvı gıdaların emiliminin daha hızlı gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır.

 

15 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*