Yatağınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

yatağınızı ne zaman değiştirmeniz gerekiyor

Kaliteli bir uyku her bünyenin hakkı, hakkı olmasına; ama kaliteli uykunun da en önemli unsuru yatak takdir edersiniz. Hem fiziksel, hem zihinsel, hem de ruhsal açıdan sağlıklı bir uyku, hayati önem taşımaktadır. Öyle ki, uyku kalitesi düştükçe, yaşam kalitesi de ona orantılı biçimde düşer. İşe odaklanmak, hayata, insanlara, gündelik telaşelere, kısacası yaşama odaklanmak giderek daha zor hale gelir. Bunun yanında fiziksel sorunlar baş gösterir. Yorgun bir vücut, direncini ve gücünü kaybeder. Ruhsal açıdan da stres, kronik sinir bozukluğu kaçınılmazdır. Yani; kaliteli yatak, kaliteli uyku; kaliteli uyku, kaliteli yaşam demektir. Sağlıklı bir uykunun en önemli parçası yataktır. Kullandığınız yatak dünyanın en kaliteli ve rahat yatağı da olsa, onun da bir ömrü vardır. Ömrünü doldurmuş bir yatak, size kaliteli bir uyku sağlayamaz. Bir süre sonra da size, artık kendisini değiştirmeniz gerektiğinin sinyallerini vermeye başlar. Peki, nedir bu sinyaller? Yatağınızı ne zaman değiştirmelisiniz?

Yatağınızı değiştirmeniz gerektiğini gösteren belirtiler

  • Yatağın fiziksel durumu:

Elbette ki bir yatağın ömrünü doldurmuş olduğunun ilk belirtileri yataktaki fiziksel hasarlardır. Yatakta çökme, yayların hissedilir hale gelmesi, yatağın kumaşında meydana gelen deformasyonlar vs.. yatağın ömrünü doldurduğunun göstergelerindendir. Öyle ki; en kaliteli yatağı alıp tüm kullanım kurallarına uyarak kullansanız dahi her yatağın maksimum kullanım ömrü, 10-15 yıldır. Bu kadar uzun süreli bir kullanımdan sonra ister istemez her yatakta deformasyon oluşur. Bunun yanı sıra; eski bir yatak, belirgin ölçüde fiziksel deformasyon göstermese bile, yıllar boyu kullanılmasından kaynaklı olarak zamanla bakteri üretir. Bu bile başlı başına yatağın süresinin dolduğunu göstererek bir yatak değiştirme sebebi yaratır aslında.

  • Dinlenmeden uyanmanız:

Bir zamanlar müşterilerimden en çok duyduğum cümlelerden biri; ”Ne kadar uyursam uyuyayım dinlenemiyorum” idi. Kaliteli bir uyku, yaklaşık iki saatlik bir Rem uykusu (Derin uyku) gerektirir. Rem uykusu, uykunun en derin hali ve rüyaların ortaya çıktığı zaman dilimidir. Eğer ruhsal ya da fiziksel bir sorununuz olmaksızın, gece uykularınız verimsiz ise; sabahları yorgun olarak uyanıyorsanız yatağınızı değiştirme vakti gelmiş olabilir. Çünkü, eski ve rahatsız bir yatak, rahatsız bir gece uykusuna sebep olur. Bu da Rem uykusuna geçmenizi engeller. Rem uykusuna geçemezseniz, uykunuzun şekerlemeden farkı kalmayacaktır. Yeterli dinlenme sağlanamaz; vücut kendini yenileyemez ve enerji depolayamaz.

  • Rahat uyku uyuyamamanız:

Ne kadar yorgun, bitkin, halsiz olsanız da yatağa yattığınızda kendinizi rahatsız hissediyor ve uykuya geçemiyorsanız, yatağınızı değiştirme vakti gelmiş olabilir. Yatak eskidiğinde kullanım rahatlığını da kaybeder. Sizi dinlendirmek yerine daha çok yorgun hissetmenize neden olur. Müşterilerimden en sık duyduğum cümlelerden bir diğeri de; ”Taş taşımış gibi kalkıyorum, dinlenmek nerede aksine yoruluyorum sanki!” cümlesiydi. Gerek sünger deformasyonları sonucu yaylarla aranızdaki mesafenin yok denecek kadar azalması ile yayların verdiği statik elektriğin etkisi; gerek ortopedik etkinin deformasyondan dolayı sağlanamaması vs.. gibi faktörler yorgun kalkmanıza neden olacaktır. Bu problemleri yaşamaya başlamanız, yatağınızı değiştirme vaktinin geldiğine işaret eder.

  • Sık hasta olmanız:

Yataklarımızı ne sıklıkta havalandırıyoruz? Havalandırmamız hijyenini koruması bakımından yeterli mi? 10 yıldır kullandığımız bir yatak, düzenli olarak sık aralıklarla havalandırdığımızı varsaysak dahi zamanla içinde mite, akar, vb.. oluşumların yuvalanmasına müsait hale gelecektir. Bu da alez ve çarşaf kullanılsa bile bu oluşumlardan etkilenmemize, bağışıklığımızın zayıflamasına ve alerjik rahatsızlıklar başta olmak üzere sık sık çeşitli rahatsızlıklara yakalanmamıza neden olacaktır. Bundan dolayı da yatağın değiştirilme zamanının ihmal edilmemesi, aslında çok önemli bir konudur. Özellikle yatağa yattığınızda alerjik belirtiler yaşıyorsanız, yataktan kalktığınızda burnunuz ve gözleriniz şiş ve kızarık oluyorsa, farklı belirtiler yaşıyorsanız, bir uzman yardımı aldıktan sonra ilk iş yatağınızı değiştirmelisiniz.

  • Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon problemi yaşıyorsanız:

Rahat bir uyku uyuyamazsanız zihniniz yeterince dinlenemez. Yorgun bir zihin de gün boyu dikkatinizi toparlayamamanıza, uğraştığınız konulara odaklanamamanıza, konsantrasyon problemi yaşamanıza neden olur. Daha da kötüsü konsantrasyon eksikliği sebebiyle; trafikte, mali konularda vs.. ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. İyi dinlenmek, beden için önemli olduğu kadar zihin için de önemlidir. Bu belirtiler farklı etkenlerden kaynaklanmıyorsa, yani rahatsız ve huzursuz uykunuzun kaynağı yatağınızın eskimiş olmasıysa yatağınızı değiştirme vaktiniz gelmiş demektir. Sağlıklı bir yaşamın temel taşları; sağlıklı beslenme ve iyi dinlenmedir. Bu yüzden yatağınızı değiştirme vaktiniz geldiğinde bunu ertelememelisiniz.

ilginizi çekebilir..  Sık yapılan ev dekorasyon hataları

24 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*