Rustik ev dekorasyon konsepti

Rustik ev dekorasyon teması

Ev dekorasyonunda birçok farklı stil, birçok farklı yönelim var. Bu stiller kişinin beğenileri doğrultusunda gelişiyor; şekilleniyor. Gelişen ve geliştikçe modernize biçimde şekillenen bu stiller içerisinde son yılların popüler trendlerinden biri de şüphesiz; Rustik ev dekorasyon konsepti. Peki; ‘rustik ev dekorasyon’ nedir? Modern rustik dekorasyon nasıl yaratılır? Rustik ev dekorasyon stilinin olmazsa olmazları nelerdir? Evlerini bölüm bölüm dekore edenler için rustik salon dekorasyonu nasıl oluşturulur? Rustik ev dekorasyon fikirleri ve daha fazlası içeriğimizde…

Rustik ev dekorasyon konsepti

Yorucu şehir yaşantısı sizde de yorgunluk, tükenmişlik, uzaklaşma ve doğaya dönme arzusu yaratıyor; kendinizi ahşabın muazzam sadeliği ve doğallığı ile dekore edilmiş bir köy evinde hayal ediyorsanız sizi böyle alalım: Rustik ev dekorasyonu.

Öncelikle; Ev dekorasyonunda rustik konsept nedir?

Rustik kelimesi anlam olarak, kabaca bitirilen, çok işlenmemiş olan ve köy yaşamına-kırsal yaşama ait olan tanımlarını karşılamaktadır. Birçok açıdan country ile rustik stil birbiriyle karıştırılmaktadır. Fakat, country ile rustik ev dekorasyon bir hayli alakalı olmasına rağmen aslında birbirinden farklı fakat birbiriyle iç içe iki dekorasyon konseptidir. Country tarz dekorasyonda da ön planda sadelik, kırsal yaşam teması ve ahşap ön planda. Fakat ayrıldıkları temel konu tam da bu noktada devreye giriyor. Country tarzda sade ve nostaljik etkiye sahip fakat sağlıklı görünen,daha fazla işlenmiş olan objeler tercih edilir. Yani kullanılan mobilya ve objeler zaman tüneli etkisi yaratarak bizi geçmişe götürür fakat eski ve yıpranmış değildir. Aynı zamanda country dekorasyon tarzında tercih edilen objeler daha fazla işlenmiş; renklendirme, parlatma, biçimlendirme vs.. gibi işlemler uygulanmıştır. Yani tamamlanmadan bırakılmış hissi barındırmaz. Oysa rustik ev dekorasyon stilinde işlenmişlik neredeyse yok denecek kadar azdır. Rustik, kelime anlamınında ifade ettiği üzere “fazla işlenmemiş, kabaca bitirilmiş” tanımını karşılamaktadır. Ağaçtan kesilen bir silindir ile biraz zımpara, belki biraz vernik ile bir zigon sehpa elde etmek, bu tanıma karşılık gelen bir örnek olabilir. Ahşabın doğal görüntüsünü yansıtan, mümkün olduğunca işlenmemiş, eski ve yıpranık görünüme sahip tüm doğal ahşap mobilya ve aksesuarlar, rustik ev dekorasyonunun olmazsa olmazlarıdır.

ilginizi çekebilir..  Mobilya alışverişi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Rustik konsepti, country tarzın alt kümesi olarak nitelendirmek de mümkündür. Öyle ki; rustik stil, country tarz bir evde kendine kolaylıkla yer bulup country havasını özenle sürdürebilir. Böylece country tarzın ‘rustik country’ ismiyle ifade edilen bir çeşidini oluşturmuş olur.

Modern rustik dekorasyon nasıl yaratılır?

Rustik ev dekorasyonunun başrolü yıpranmış görünüme sahip, çok yıllık, işlenmişliği minimum düzeydeki ahşaptır. Bu ahşabın modern çizgiye adaptasyonu; mobilya ve aksesuarların seçimi, renkleri ve uyumu ile elbette ki yakından ilgilidir. Rustik dekorasyonun modern çizgiye uyumlu hale getirilmesi için, başroldeki ahşabın bahsedilen nitelikleri kaybedilmeden, “rustik görünüm” modern objelerle buluşturulmalıdır. Bu sayede modern bir evde rustik görünüme sahip objeler, rustik bir doku oluşturabilir. Fakat bu noktada mühim olan şudur ki; rustik dekorasyon hedeflenen yaşam alanında fazla renk, fazla aksesuar, tamamıyla modern çizgiye sahip ev eşyalarının kullanımından kaçınılmalıdır. Yani, tezatlar rustik havayı olumsuz yönde etkileyeceğinden, seçilen objelerin rustik dekorasyonun olmazsa olmazlarına uyumlu olması gerekir. (Rustik bir mutfakta modern bir ankastre set, rustik dekorasyona tezat düşer örneğin. Ya da Rustik bir salonda varaklı, şaşalı bir koltuk takımı rustik dekorasyona uyumlu değildir.) Keza ipek ya da kadife kumaşlar, işlemeler rustik konsepte aykırıdır.

Peki, Rustik salon dekorasyonu nasıl oluşturulur?

3 temel noktaya dikkat edilmeli… Birincisi; ahşap ana malzememiz olmalı ve ahşabın o yıpranmış, yıllanmış, pürüzlü yapısı muhafaza edilmiş olmalı. İkincisi; sade, gösterişsiz, abartısız olmalıyız. Üçüncüsü; tezat oluşturacak hiçbir dekorasyon ürünü salona girmemeli.

Son dönemlerde yaygınlaşan kütük masa ve sehpalar, ahşap tabanlı minderli sedirler, tuğla duvar panelleri, kütükten imal edilmiş tv üniteleri, yine ağaç dalı görünümüne sahip lambaderler, sade renklere sahip kilim ve post görünümlü yolluklar rustik salon dekorasyonunun mühim parçalarıdır. Bunun dışında, farklı malzemelerden üretilmiş, fakat doğal ahşap görünümü verilmiş modern mobilyalar da modern rustik dekorasyonun hem ekonomik hem de çeşitlilik açısından zengin alternatifleri.

ilginizi çekebilir..  Ev dekorasyon fikirleri ile eviniz stilinizi yansıtsın

Rustik ev dekorasyon temasına göre sıfırdan inşa edilmiş bir evde çok işlenmemiş olan kütükten kirişler, taş duvarlar, şömine ve ahşap pervazlar olmazsa olmazlardandır.

Rustik ev dekorasyonu fikirleri

Şimdi birkaç örnekle rustik ev dekorasyonunu daha yakından tanıyalım:

rustik ev dekorasyon

Rustik dekore edilmiş bir salon:

rustik ev dekorasyon

Rustik temaya uygun düzenlenmiş bir başka salon:

Country çizgideki objelerle buluşturulmuş rustik country bir salon:

rustik ev dekorasyon

Rustik yemek alanı:

rustik ev dekorasyon

Muazzam dekore edilmiş rustik bir banyo:

rustik ev dekorasyon

Rustik tarza uygun oluşturulmuş bir lavabo:

rustik ev dekorasyon

Rustik tarza uygun aksesuarlar:

rustik ev dekorasyon

Rustik tarza uygun bir çalışma masası:

rustik ev dekorasyon

Rustik konsepte uygun olarak dekore edilmiş bir mutfak:

rustik ev dekorasyon

Rustik bir aksesuar:

Rustik konsepte uygun olarak dekore edilmiş bir yatak odası:

rustik ev dekorasyon

Rustik konsepte uygun olarak dekore edilmiş bir diğer yatak odası örneği:

rustik ev dekorasyon

Rustik bir aksesuar:

Rustik bir kitaplık:

Rustik tarza uygun bir duvar rafı:

Rustik bir aksesuar:

Rustik tarzı ifade eden bir abajur:

Rustik bir dekorasyon örneği:

Ayrıca bkz: Vintage ev dekorasyonu

You may also like...

2 Responses

  1. Tatiana dedi ki:

    Hello! How can I get to your office?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir