Waldorf eğitim yaklaşımı nedir? Temeli,sistemi ve sınıf ortamı

waldorf eğitim yaklaşımı
waldorf eğitim yaklaşımı

Eğitimde Waldorf yaklaşımı nedir?

Waldorf yaklaşımı çocukların yetenekleri doğrultusunda eğitim almalarını ve hem temel prensipleri öğrenmelerini, hem de yetenekleri doğrultusunda sanatsal bir eğitim almalarını öngören bir eğitim yaklaşımıdır. 1919 yılında Rudolf steiner tarafından tasarlanan bir eğitim yaklaşımıdır. Rudolf steiner yaklaşımında, bilginin öğrenene tek yönlü ve öğreten merkezli olarak kazandırılamayacağını; bunun ancak öğrenenin duygusal, sosyal, fiziksel, zihinsel, psikolojik ve ahlaki yönleri ile bütünlük içinde merkeze alınmasıyla sağlıklı şekilde gerçekleşebileceğini ileri sürmüştür. Bu yaklaşımda öğrenme eşittir yaratıcılıktır. Görsel ve fonetik sanatlarla öğrenmeleri, deneyimlemeleri ve keşfetmeleri amaçlanır. Bu sebeple çocuğun özgüveninin geliştirilmesine ayrıca önem verilir. Böylece çocuk bütünüyle eğitilmiş olacaktır.

Çocuk hem bireysel olarak önemlidir, hem de grup içinde önem taşımaktadır. Her çocuğun kendine ait bir potansiyeli bulunmaktadır. Bu potansiyelin ortaya çıkması ise ancak uygun koşulların sağlanmasına bağlıdır. Bu koşullar ise; uygun bir eğitim programı, uygun bir sınıf ortamı ile sağlanabilir.

Waldorf eğitim yaklaşımının temeli nedir?

Waldorf eğitim yaklaşımı öğreneni merkeze alan, bütüncül temelli bir yaklaşımdır. Burada kastedilen; öğrencinin bir makine gibi görülmemesi gerektiği, her öğrencinin duygusal, fiziksel, zihinsel, ruhsal, ahlaki ve sosyal yönlerinin farklı olduğu ve etkili öğrenme için tüm bu yönleri ile ele alınması gerektiğidir. Sistemi; matematik, biyoloji, dil vb. temel prensiplerin yanında çocuğa sanatsal bakış, etkinlikler, grup çalışması bilinci, doğa ve hayvan sevgisi, vs.. gibi kazanımlar elde edeceği faaliyet uygulamaları yaptırılır. Bunu yaparken çocukların tüm duyularına hitap edilerek, hepsinin kullanılması ve geliştirilmesi sağlanır.

Waldorf eğitim yaklaşımı ve sınıf ortamı
waldorf eğitim yaklaşımı

Waldorf eğitim yaklaşımı sınıf ortamını oluştururken de öğrenmenin bir sanat olduğu görüşünü ön plana almaktadır. Sınıf ortamında göz yormayan açık renkler kullanılır; fakat dümdüz boyanmış zeminler yerine hayal gücünü geliştiren desenler, doğal malzemelerden süslemeler kullanılır. Sınıf ortamı tamamıyla çocuğun algılarını harekete geçirmek ve çocuğun öğrenme becerilerini geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Öyle ki, sınıfta bulunan oyuncaklar dahi doğal malzemelerden seçilerek; çocukların farklı tasarımlarla farklı oyunlar kurmaları, çok yönlü becerilerini geliştirmeleri, doğa sevgisi ve geri dönüşüm bilinci kazanmaları ve tabi tüm bunların toplamında hayal güçlerini geliştirmeleri hedeflenir.

ilginizi çekebilir..  Okul çocukları için doğru beslenme önerileri

Sınıf ortamı klasik sınıflar gibi masa ve sıralardan oluşmaz. Bir bakıma çocuğun evdeki oyun odası gibi dekore edilir. Fakat belirtildiği gibi tüm eşyalar doğal ürünlerden seçilmiştir.

Bunun yanı sıra çocukların sorumluluk bilincinin gelişmesi için çocuğa, zorunluluk içermeyen, tamamen çocuğun isteği ve seçimleri doğrultusunda birtakım görevler verilmektedir. Ayrıca günün sonunda sınıf hep birlikte temizlenir, toparlanır.

Waldorf eğitim yaklaşımı ana sınıfından lise son sınıfa kadar 12 yıllık birleşik bir eğitim programıdır. Ayrıca çocuk ana sınıfından itibaren ilk sekiz yıl aynı öğretmenle devam eder. Bu sırada çocuğa rekabet ve hırs aşılayacağı düşünüldüğünden sınav yapma ve not verme gibi klasik yöntemlerden kaçınılır. Çocukların değerlendirilmesi farklı kriterler üzerinden yapılır ve dönem sonlarında öğretmen her öğrencinin ailesini tek tek ziyaret ederek çocuğun değerlendirmesini aile ile birlikte yapar. Öğretmen yıl boyu öğrencinin durumu ve ailesinin tutumu ile ilgili notlar alır. Dönem sonu aile ile görüşmeye gittiğinde ise bu notları karnede sunar. Burada karne sistemi yine bütüncül yaklaşım kriterleri doğrultusunda yapılan değerlendirme ile öğretmenin aldığı notlar şeklindedir. Öğretmen yalnızca öğrencisini değil, öğrencinin ailesini de değerlendirir.

Özetle;

Waldorf eğitim sistemi, eğitimi sanatsal bir çerçevede, çocuğun her şeyden önce bir çocuk olduğunu ön planda tutarak ve çocuğu tüm yönleriyle ele alarak vermeyi amaçlayan; temel prensipleri teorik olarak vermek yerine uygulamalı olarak, yaşantı ve deneyimlerle kazandırmayı hedefleyen bir yaklaşımdır.

You may also like...

4 Responses

  1. Mehmet dedi ki:

    bu sistemin çok iyi olduğunu düşnüyüroum ve kesinlikle ülkemizde yavaş yavaş her eğitim düzeyinde uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

  2. Eren dedi ki:

    Bu sistemi daha önce duymuştum çok methediyorlar. Bu sistem acaba ülkemizdeki özel kuruluşlar da sunuyor mu?

  3. İsmail dedi ki:

    Waldorf eğitim yaklaşımı çok hoşuma gitti ayrıca Waldorf oyuncaklarını da çok beğendim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir