Hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir?

Hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir
Hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir

Koku insan zihni ve psikolojisi üzerinde en yoğun etkiye sahip unsurdur. Koku duyusu ve hafıza isimli makalemizde de ele aldığımız üzere, koku duyusu insanın diğer tüm duyularına doğrudan etki eder. Ayrıca insanın zihni, duyguları ve psikolojisiyle de yakından ilgilidir. Mesela ilginçtir; aşk duygusu partnerinizden farkında olmadan aldığınız koku ile bağlantı imiş. Bu gibi birçok örnek, kokuların hayatımızdaki önemine işaret eder. Hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olan kokuları, evimizde kullanarak da psikolojimiz ve duygularımız üzerinde olumlu etkiler yaratabiliriz. Ayrıca evin farklı alanlarında farklı kokular kullanarak her köşesine ayrı bir ruh kazandırmış oluruz. Bunun dışında, güzel kokulu ev, temiz ev hissi uyandırır. Bu sebeple ev kokuları oldukça önem taşır. Peki, hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir?

Oturma odasında çiçek kokuları ile bahar etkisi!Hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir

Gün boyu en çok kullanılan oturma odalarında hafif kokular tercih etmekte yarar vardır. Bunun için çeşitli kimyasallar içeren oda parfümlerinden ziyade, doğal bitki yağlarından ya da kurutulmuş çiçeklerden faydalanabilirsiniz. Özellikle yasemin çiçeği yağı ya da kurusu, gardenya, sümbül, leylak vb.. hafif kokulu çiçeklerin yağlarını minik şişelere doldurup bambu çubukları ile oturma odanıza bahar kokuları getirebilirsiniz. Ya da minik keselere bu çiçeklerin kurutulmuşlarından doldurup oturma odasındaki kırlentlerin içine koyabilir; keselere doldurmak yerine dekoratif kaplara doldurup hem dekoratif bir görüntü hem hoş bir koku elde edebilirsiniz. Kimi insanlar iç mekan kokularından hoşlanmaz ve rahatsız olurlar; fakat, belirttiğimiz çiçeklere ait yağlar ve çiçek kuruları doğal ve hafif kokular olduğu için herkese hitap eder.

ilginizi çekebilir..  Nubuk Kumaş Nedir? Nubuk Koltuk Nasıl Temizlenir?

Yatak odasında rahatlatıcı kokular ile aromaterapi etkisi!

Rahat bir uyku, keyifli bir gün anlamına gelir. Gece uykusu ne kadar sağlıklı ve rahat olursa, sabah uyanmak o kadar kolay ve sorunsuz olur. Gün boyu da o kadar rahat ve dinç olunur. Rahat uyku için birçok kriterin sağlanması ile birlikte odada kullanılacak koku da büyük önem taşır. Yatak odasında tercih edilmesi gereken kokular; rahatlatıcı, gevşetici, uykuya hazırlayıcı etki eden kokular olmalıdır. Bu kokuların başında lavanta gelmektedir. Geçmişten günümüze lavantanın rahatlatıcı etkisi bilinmektedir. Bunun yanı sıra yasemin ve leylak da yatak odalarında tercih edilebilecek, rahatlatıcı etkiye sahip çiçeklerdir. Bu kokuların ve özellikle lavantanın baş ağrısını giderici etkisi de bulunmaktadır. Yatak odasında da tıpkı oturma odasında olduğu gibi, dilerseniz kurutulmuş haldeki çiçekleri keselere doldurup yastık kılıfınızın içine koyabilir;Hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir dilerseniz de minik şişelere bu çiçeklerin yağlarını doldurup bambu çubuklar koyarak başucu komodininizde bulundurabilirsiniz. Lavantayı saksı çiçeği olarak da kullanabilirsiniz. Böylece gerginlikten uzak, gevşemiş ve rahatlamış bir vaziyette uykuya kolayca geçebilir ve derin bir uyku çekebilirsiniz.

Banyolarda meyve ve baharat kokuları ile canlılık ve tazelik etkisi!Hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir

Banyo için en ideal kokular nispeten daha keskin olan meyve ve baharat kokularıdır. Banyo gibi rutubet oluşumuna müsait ortamlarda kötü kokuları bastırarak ortamda hoş bir esans oluşturacak meyve ve baharat kokuları etkin bir rol oynar. Özellikle yaz aylarında hava sıcaklığı yüksek ve hava basıkken, canlandırıcı ve tazeleyici etkiye sahip meyve kokuları ağırlıklı olarak tercih edilmeliyken, kış aylarında sıcak bir his uyandıracak ve mistik etki yaratacak baharat kokularının tercih edilmesi tam anlamıyla aromaterapi etkisi sağlayacaktır. Bu sebeple yaz aylarında portakal, mandalina, elma, kavun, mango vb.. kokular banyolar için çok idealdir. Kış aylarında ise, zencefil, tarçın, yaban mersini, hindistancevizi vb.. kokular banyoların en ideal esanslarıdır. Bu kokuları elde etmek için içeriğinde bu meyve ve baharatlar bulunan sabunları ambalajlarından çıkartıp banyonun çeşitli bölgelerinde kalıp ya da rendelenmiş vaziyette dekoratif olarak kullanabilir; yağlarını tercih edebilirsiniz.

ilginizi çekebilir..  Küçük evlerde ferah alanlar yaratmak için ipuçları

Mutfakta fresh kokular ile temizlik etkisi!Hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir

Çeşit çeşit yemek buharı, yağ kokusu vs.. mutfaklar ne kadar havalandırılsa da ortama yapışır. Her gün tekrarlandığı için de bir koku karmaşası oluşur ve mutfaklarda temizlik hissi tam anlamıyla elde edilemez. Fakat mutfağın çeşitli köşelerinde kullanılacak doğal esanslar ile mutfaklarda yemek ve yağ yerine fresh bir koku elde edilebilir. Yeşil çay, portakal, hindistancevizi, elma, sandal ağacı, çam, sedir ağacı, akçaağaç gibi kokular mutfaklarda taze ve temiz bir hava yaratmak için en ideal kokulardır. Bu kokular hoş olmayan diğer kokuları bastırarak mutfaklarda temizlik hissi uyandırır.

Giysi dolaplarında orman kokuları ile ferahlık etkisi!Hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir

Giysi dolaplarında tercih edilebilecek orman kokuları giysi dolaplarının ferah ve temiz kokmasını sağlar. Giysiler temiz olsa da dolapta bekledikçe deterjan kokusu gider. Hatta dolaba ağır bir koku siner. Bu kokunun oluşmasını önlemek, dolapların temiz ve parfümsü kokmasını sağlamak için de odunsu kokular en ideal seçimlerdir. Dilerseniz kurutulmuş bitkileri keselere doldurarak, dilerseniz boş alanlara mantar tıpalı şişelere doldurduğunuz yağlarını koyarak giysi dolaplarında orman esintisi yaratabilirsiniz. En ideal esanslar; sandal ağacı, sedir ağacı, akçaağaç, sarmaşık, keten vs.. gibi kokular ve ayrıca lavanta ve yasemin çiçeği kokularıdır.Hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir

23 yorum

  1. bu tür kokuların faydalı olanlarını yapanlar var mesela oud yani ud kokusunu bu siseye doldurup oda kokusu yapılır ancak bunun için hakiki ud kokusu 20 grm konulacağı için 1 gramı da 220 tl olduğuna göre baya büyük para ödemek zorunda kalınacak. ortalama 4.500 tl civarı

  2. ben kokuları çok severim genellikle gülyağı hakiki olanları tabi oud kokusu ve sandal kokusunun yaparağı sandal yaprağı kokusunu koklayın derim muhteşem

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*