Su İçmenin Vücuda Sağladığı Yararlar ve Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar

Su içmenin Vücuda Sağladığı Yararlar ve Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar
Su içmenin Vücuda Sağladığı Yararlar ve Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar

Su, yaşamın devamlılığı adına, her canlı için olmazsa olmaz mucizevi sıvı… Yaşadığımız gezegenin ve bu gezegendeki tüm canlıların suya mutlak olarak ihtiyacı bulunmaktadır. Suyun olmadığı bir gezegende yaşam izlerine rastlanması mümkün değildir. Çünkü su, tüm canlılar için hayati önem taşımaktadır. Keza, insan vücudu da susuz kalması halinde işlevlerini yerine getiremez, organlar iflas eder ve ölüme kadar varabilecek sonuçlar doğurur. Tabi bu suyun yeteri kadar alınmamasının neticesidir. Su tüketiminin tamamen kesilmesi halinde ise; vücut, şartlara bağlı olmakla birlikte, maksimum 3 gün dayanabilmektedir. Sonrası ölümle sonuçlanır. Bu süreç vücudumuzun susuz kaldığında, sahip olduğu üçte ikilik orandaki vücut suyunu kullanmaya başlaması, organlardaki suyun azalması, organların su ihtiyacının karşılanmaması sonucu çalışamaz hale gelmesi ve durması, şeklinde seyreder. Sözü daha fazla uzatmadan, yeteri miktarda Su içmenin vücudumuza sağladığı yararlar konusunu derinlemesine ele alalım.

Yeteri Miktarda Su içmenin Vücudumuza Sağladığı Yararlar

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için bu kadar büyük öneme sahip olan suyun, yeteri kadar tüketildiğinde de sayısız faydası bulunmaktadır.

Böbrek Hastalıklarının Önlenmesine Katkı Sağlar ve Tedavisini Destekler:

Nasıl ki bir arabanın çalışabilmesi için benzine ihtiyacı varsa, böbreklerin de, işlevini yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Gıdalarla birlikte alınan minarellerin faydaları alındıktan sonra böbreklerde çökelti yaratarak, böbrek taşı sorununa sebep olmaması için bol su tüketilmesi gerekir. Ayrıca böbrek kumu, böbrek taşı gibi rahatsızlıkların oluşumunu önlemekle birlikte, tedavisinde de destekleyici rol oynar.

Baş Ağrısının En Etkili Ağrı Kesicisi Sudur:

Vücudumuz susuz kaldığında verdiği ilk sinyallerden biri baş ağrısıdır. Migren başta olmak üzere baş ağrısına sebep olan bir çok rahatsızlık için de yine su önleyici ve tedaviyi destekleyici niteliktedir. Başınız ağrımaya başladığında ağrı kesici ilaçlardan önce su için, kısa sürede etkisini fark edebilirsiniz.

ilginizi çekebilir..  Gebelik Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Unsur

Bazı Kanser Türlerinin Önlenmesinde Baş Rol Oynar:

Prostat Kanseri, Mesane Kanseri, Meme Kanseri ve Kolon Kanseri gibi kanser türlerinden korunmak için bol bol su tüketilmelidir. Özellikle bu kanser türlerinin oluşumunda yetersiz su tüketimi en önemli tetikleyicilerdendir.

Kalbin Yükünü Hafifletir:

Kalbin görevi kanı pompalayarak, kan dolaşımını sağlamasıdır. Böylece, kan hücrelere oksijen, şeker vs. gibi maddeleri taşıyarak, hücreleri besler. Fakat yeteri miktarda su alınmazsa kan hacmi düşer ve kan dolaşımı yavaşlar. Dolaşım yavaşladığında, vücut halsiz düşmeye başlar. Oksijenin yeteri kadar taşınamaması ile beyin kalbe uyarı gönderir. Kalp bu noktada, kan dolaşımını hızlandırmak için daha hızlı çalışır. Bu da kalp üzerindeki yükün artmasına ve kalbin yorulmasına neden olur. Her gün yeteri miktarda Su içmenin bu bakımdan önemi büyüktür.

Bağırsakları Yumuşatır, Sindirimi Düzenler:

Bilindiği gibi bağırsaklar için en ideal beslenme lifli gıdaları bol tüketmektir. Fakat ne kadar lif tüketilirse tüketilsin, yeterli miktarda su tüketilmezse liflerin çözünmesi mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra bağırsaklar, su yönünden yoksun kaldığında dışkıdaki suyu emer, bu da dışkının sertleşmesine ve kabızlığa sebep olur.

Eklemleri Rahatlatır, Eklem Rahatsızlıklarını Önlemeye Yardımcı Olur:

Eklemler vücudumuzun en hassas bölgelerindendir. Hareket becerisine sahip olabilmemiz için eklemlerimizin sağlıklı şekilde işleyebilmesi gereklidir. Eklem rahatsızlıkları, hareket kabiliyetini sınırlandırır. Eklemler arasında bulunan sıvı bu bölgede kireçlenme vb. durumların oluşmasına direnç sağlamaktadır. Bu sıvıyı korumak içinse bol bol su içmek ve kalsiyum içeren besinler tüketmek gereklidir.

Reflü Hastalığının Baş Düşmanıdır:

Reflü mide asidinin yoğunluğundan mide kapakçığının tahrip olması sonucu, asidinin yemek borusuna kaçması ile ortaya çıkan hastalıktır. Oldukça rahatsızlık verici bu hastalığın önlenmesi ve tedavisinde su çok önemli bir yere sahiptir. Su mide asidinin dengeli seviyede tutulmasını sağlar.

Gebelik Döneminde İki Kat Önemlidir:

Daha önce su içmenin kalp ve dolaşım sistemi açısından ne kadar mühim olduğunu belirtmiştik. Sağlıklı bir gebelikte, bebek annenin kanı ile taşınan besinler ile beslenip gelişir. Haliyle dolaşım sisteminin düzenli ve sağlıklı şekilde çalışması bu dönemde, bebeğinizin sağlığı için de çok önemlidir. Ayrıca bebeğin bulunduğu kesenin içindeki amniyon sıvısının yeterli seviyede tutulması için de su önemli noktadadır. Bu sebeple yeterli miktarda Su içmenin gebelik dönemi için ayrıca önemi vardır.

ilginizi çekebilir..  Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısının nedenleri nelerdir?

Etkili Bir Antidepresandır:

Stres günlük yaşamın hengamesinde hayatımızın bir parçası haline geldi. Stresle başa çıkmaksa, giderek zorlaşıyor. Stresi kontrol altına almak için birçok yöntem deniyor, birçok ilaç kullanıyoruz genellikle. Fakat stresi en güzel ekarte edecek esas ilacı gözden kaçırıyoruz; su içmenin gücünü. Çünkü stresin aslında ilk sebebi, vücudun günlük su ihtiyacının yeterince karşılanmamasıdır. Beyin dokuları büyük oranda sudan oluşmaktadır. Bu da su içmenin yetersiz kalması halinde, yoksunluğa bağlı stres hali yaratmaktadır.

Daha Enerjik Hissetmeyi Sağlar:

Dolaşım sisteminin düzenli çalışması, bu noktada da önemli bir yere sahiptir. Düzenli çalışan dolaşım sistemi sayesinde, kalp başta olmak üzere, organlarımız daha az enerji harcayacağından vücudumuzda yorgunluk hissi oluşmaz. Böylece gün boyu ihtiyacımız olacak hareket enerjisine sahip oluruz.

Özellikle spor faaliyetleri ile ilgili kişilerin, bu faaliyetler sırasında ve sonrasında mutlaka yeteri miktarda su tüketmesi gereklidir. Aksi halde kas sıkışması, kramp vb. durumlar kaçınılmazdır.

Kilo Kontrolü Sağlamaya Yardımcıdır:

Her hangi bir diyet uygulayın ya da uygulamayın, bol su içmenin kilo vermede etkin rol oynadığını mutlaka duymuşsunuzdur. Su tüketimi gıdaların sindirimini kolaylaştırır. Metabolizmanın daha aktif faaliyet göstermesini sağlar. Ayrıca yemekten önce su içildiğinde, mide şişer, tokluk hissi oluşur ve neticede daha az yemek yenmesini sağlar.

Sağlıklı Saç ve Saç Derisi İçin Önemlidir:

Bir çiçeği sulamazsanız, toprağı kurur ve pul pul olur. Bir zaman sonra da çiçek dökülür. Saçlarımızın ve saç derimizin de aynen böyle neme ihtiyacı vardır. Ve bu nem ihtiyacını yalnızca saçımıza uyguladığımız kozmetiklerle sağlamamız mümkün değildir. Bu sebeple bolca su içerek cildimizin nem dengesini sağlamamız gerekir.

Yine sağlıklı bir cilt için de su olmazsa olmazdır. Su cildin toksinlerden arınmasına, daha parlak ve taze görünmesine yardımcı olur. Cildinizin kozmetiklerden önce bol suya ihtiyacı var.

ilginizi çekebilir..  Vücutta hastalık belirtisi olabilecek işaretler

Enfeksiyonel Hastalıkların Oluşumunu Önler, Tedavisini Destekler:

Su, idrar yolu enfeksiyonu başta olmak üzere birçok enfeksiyonel rahatsızlığın oluşumunu önlemede ve mevcut rahatsızlıkların tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Enfeksiyonları oluşturan oluşumların vücutta tutunamamasını sağlayarak önlenmesini; enfeksiyonların vücuttan atılmasını sağlayarak da tedavisini desteklemektedir.

Görüldüğü gibi su, birçok hastalığın tedavisinde veya önlenmesinde en önemli destekleyicidir. Vücudumuz için ihmal edilmemesi gereken en önemli unsurdur. Tüm bu sebeplerden dolayı günlük su ihtiyacının yeterli seviyede karşılanması gereklidir.

Peki Günlük Tüketilmesi Gereken Su Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Su yeterli kadar tüketilmediği takdirde birçok soruna sebep olabileceğini gördük. Bunun aksine günlük tüketilmesi gereken miktarın üzerinde tüketilmesi ise eksikliği kadar olmasa da yine zarar getirmektedir. Fakat bu miktarın belirlenmesinde çevresel koşullar önemli bir rol oynamaktadır. Bu koşullar, bulunduğunuz yerin iklimi, gün içinde ne kadar efor harcadığınız ve sağlık durumunuzdur. Yani soğuk ortamda, efor harcamanızı gerektirmeyen bir faaliyet içinde olmanız, gün içinde daha az sıvı kaybetmenize sebep olacaktır. Bu da içmeniz gereken günlük su miktarını azaltıcı bir faktördür.

Kaybettiğiniz sıvı miktarını karşılayacak ölçüde sıvı tüketmeniz daha yerinde olacaktır. Bunun dışında basit bir denklemle günlük tüketmeniz gereken su miktarını hesaplamanız mümkündür. Vücudunuzun ihtiyacı olan günlük su miktarı kilonuzun %3üne tekabül etmektedir. Yani 0,03xkilo hesaplamasıyla, tüketmeniz gereken günlük su miktarını, -koşullardan bağımsız olarak- bulabilirsiniz. Bir yetişkin için ideal su alımı -yine koşullardan bağımsız olarak- 8 bardak civarında önerilmektedir.

You may also like...

13 Responses

 1. Can dedi ki:

  Eskiden su fazla su içmezdim ta ki böbrek taşı olana kadar. Taşı düşürmek için her gün litrelerce su içtim. Allaha şükür düştü ama hala fazla fazla su içiyorum. Su içmeye özen gösterin arkadaşlar.

 2. Yasar dedi ki:

  Suyun önemi tartışılmaz bu husus zaten, faydalarına sıralamışsınız. İnsanlık için çok önemli bir nimet.

 3. seda dedi ki:

  uzmanlar genelde günde iki litre içmemiz gerektiğini söylüyor ama bu kadar suyu içmek kolay değil.

 4. aycan dedi ki:

  butun uzmanlar su icmenin faydalarınız bizlere soyluyor ancak bir türlü su icmeyi alıskanlık haline getiremedim.

 5. jale dedi ki:

  Su içmek gerçekten her anlamda faydalı

 6. Leyla dedi ki:

  Gunluk 2.5 3 litre su tuketilmesi gerekmekte kesinlikle ogle deniliyor. Ancak ne kadar dikkat ediliyor bu konuya .ben de pek dikkat edemiyorjm dogrusu

 7. murat dedi ki:

  Su İçmenin Vücuda Sağladığı Yararlar Özellikle Bağırsaklar Ve Mide İçin Faydalıdır

  • meryem dedi ki:

   hem mineral hemde vucuttaki tokstileri atmak için gerekli. bolca içmek lazım. üşenmeyin aklınıza geldikce için

 8. Cengiz dedi ki:

  Su hayattır derler gerçekten öyle. günde en az lt tüketmeye dikkat ediyorum.

  • meryem dedi ki:

   bende bol su tuketmeye dikkat ediyorum. yanımda hep sise bulundururum. bobreklerimi cok calıstırmaya calısıyorum

 9. yasar dedi ki:

  suyu gunluk olarak tuketiyorum. her aklıma geldiğinde içerim bardak bardak. bobreklerimi calıstırmam gerek

 10. Tarkan dedi ki:

  Ben dikkat ediyorum bu konuya yatağımın yanına da 0.5 Lt pet su bulunur.

 11. feyyaz dedi ki:

  evd eolduğum zamanlarda yanıma 1.5 litrelik su şisesini alırım ve onu bitiririm sonra doldurur tekrar bitirim. metabolizmamı hızlandırıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir