Kendinize iyi bir uyku düzeni oluşturmanız için 5 önemli neden!

Kendinize iyi bir uyku düzeni oluşturmanız için 5 önemli neden!

Hepimiz biliyoruz ki, iyi bir uyku; kaliteli bir yaşam için hava kadar su kadar gerekli. Öyle ki; belli bir düzen çerçevesinde ve yeterli miktarda uyku, beden ve ruh sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Vücudumuz uyku sırasında dinlenir; kendini onararak bir sonraki güne hazırlar. Bu nedenle de vücudumuza ihtiyacı olan dinlenme süresini vermemiz gerekir. Bunun için bir yetişkinin günde ortalama sekiz saat kadar kaliteli bir uyku uyuması oldukça önemlidir. Bu sayede vücudumuz kendini içten dışa onaracak; bu da birçok alanda bize artı olarak dönecektir. Peki düzenli ve kaliteli uykuyu bu kadar önemli kılan nedenler nelerdir?

Bir uyku düzeni oluşturmanız için 5 önemli neden!

1) Bağışıklık sistemini güçlendiriyor!

Bilindiği üzere uyku sırasında vücut bir dinlenme sürecine başlar. Bu dinlenme süreci, vücudun kendisini en hızlı şekilde yenileyebilmesi için fırsat teşkil eder. Bu süre boyunca tüm organların işlevleri yavaşlar. İşlevleri yavaşlayan organlar kendini yeniler, onarır ve sağlıklı bir şekilde işlevini sürdürmek üzere bir sonraki güne hazırlar. Bu sebepledir ki, geceleri yatmadan önce bir şeyler yemek önerilmez. Aksi halde mide, dinlenme ve onarım sürecini besin öğütmekle geçirecek ve bu da midenin dinlenememesine sebep olarak kişide rahatsızlık yaratacaktır.

Organların tümünün yeteri kadar ve sorunsuzca kendilerini yenilemesi ve onarması için gereken bu dinlenme süresi, yetişkin bir kişide ortalama sekiz saat uykuyu gerekli kılar.

2) Stresi azaltıyor!

Stres modern hayatın kopmaz bir parçası haline gelmiş durumda. İş hayatı, günlük telaşeler, yaşam mücadelesi derken stresi kontrol altına almak neredeyse imkansız görünüyor. Fakat stresi bu kadar kontrol edilemez hale getiren en önemli konulardan biri, düzensiz uyku! Uyku saatlerinin belli bir düzende olması ve ihtiyaç duyulan ortalama uyku süresinin karşılanması, vücudun stres kaynaklı olarak ürettiği kortizonu dengeliyor ve böylece vücudun hasar almasını önlüyor. İyi bir uyku, yalnızca vücudu dinlendirmez; aynı zamanda zihni ve ruhu da dinlendirir. Uyku, bir bakıma tüm bu stres bombardımanına belli bir süre ara vererek, stresi yok edecek gücü toplamamızı sağlıyor.

ilginizi çekebilir..  Magnezyum eksikliği neden olur? Belirtileri, tedavisi

3) Doğal yoldan, genç bir görünüm sağlıyor!

Cildin en iyi bakımı, uykudur. Çeşit çeşit yaşlanma karşıtı bakım ürünü kullanılsa da, düzenli ve yeterli gece uykusu uyunmuyorsa hiçbirinin kıymeti olmayacaktır. Elbette ki cildin bakıma ve bakım ürünlerine ihtiyacı var, o ayrı; ama bu bakımların işe yarar olması için de cildin sağlıklı ve düzenli bir uykuya ihtiyacı vardır. Cilt uykuda, uyanık olunan zaman dilimine kıyasla çok daha fazla sıvı depolar. Bu da cildin daha gergin ve daha güçlü olmasını sağlar. Ayrıca cilt dokusu uykuda çok daha hızlı yenilendiğinden, iyi bir bakım sonrası yeterli bir uyku ile daha genç bir görünüme sahip olmak mümkündür.

4) Kilo kontrolüne yardımcı oluyor!

Uykuda vücudun her alanında bir onarım çalışması olduğundan söz etmiştik. İşte bu onarım çalışmalarından biri de açlık ve tokluk hormonları ile ilgili. Vücutta açlık(ghrelin) ve tokluk(leptin) hormonlarının düzeyleri uykuda dengeleniyor. Bu sayede kişi uyanık olduğu saatlerde ne fazlaca açlık ne de fazlaca tokluk hissi yaşıyor; iki dürtü de olması gereken seviyede olduğundan, kilo kontrolü sağlamak mümkün olabiliyor.

5) Unutkanlığı azaltıyor!

Düzenli ve yeterli uyumayan kişilerde dikkat dağınıklığı, hafıza bulanıklığı, unutkanlık gibi belirtilerle sıklıkla karşılaşılıyor. Uyku, insan zihnini dinlendirerek hafızanın güçlenmesini ve unutkanlığın azalmasını sağlıyor. Bu, zihindeki günlük bilgilerin uykuda daha iyi kategorilenmesi ve kalıcı hale gelmesi ile sağlanıyor. Zihinsel faaliyetler, uykuda zihin dış uyaranlara kapalı hale geldiğinden daha rahat işlerlik gösteriyor. Bu da bilgilerin kalıcılığını arttırarak hafızayı destekliyor.

You may also like...

10 Responses

 1. Yasemin dedi ki:

  her gün aynı saatlerde uyuyup aynı saatlarde kalkmak bu konuda çok önemli vücut her şeyini otomatik sistemleştiriyor zaten bunu yaparsak

 2. Ferhat dedi ki:

  Kışın düzenli bir uyku saatim oluyor ama yazın geç saatlere kadar duruyorum düzenim bozuluyor.

 3. Cem dedi ki:

  Uyku duzeninin olmasi sart tabiki. Ama bazen islerden dolayi bu duzeni yapamayabiliyoruz.

 4. ilyas dedi ki:

  uykudan dinlenerek kalkmak kaliteli bir gün geçirmek için oldukça önemli

 5. Ayşe dedi ki:

  İyi uyku almak sadece günlük hayatta bile dış görünümünüzü etkiliyor. Daha genç bir görünüme sahip olmanızı sağlıyor

 6. Gül dedi ki:

  Herşeyden öte stres kontrolü için uyku gerekli. Uykusuz olduğum zamanlardaki gerginliğimi düşününce uyku düzenimi bozmamaya ekstra bir özen gösteriyorum.

 7. Hüzün dedi ki:

  İŞ yoğnluğu çok olan biri olarak uykumu almanın günlük yaşamıma etkisini çok rahat hissedebiliyorum. Uykumu aldığım günler strese karşı daha iyi koyabiliyorum.

 8. hicran dedi ki:

  iyi bir uyku istiyorsanız bence guzelce yorulmak gerek. spor sart bunun icin. sonra nasıl güzel uyuyorsunuz

 9. servet dedi ki:

  uyku olayı bence cok onemli. hatta hayattaki en onemli mevzular arasında. cunku sağlam uyku alamayınca ben copk sinirli oluyorum ve kendime gelemiyorum

 10. Sibel dedi ki:

  uykusuz olduğunuzda gün içerisinde baya bir sarsılıyorsunuz, düzenli ve kaliteli uyku önemli…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir