Bebeklerde Katı Gıdaya Geçiş

bebeklerde katı gıdaya geçme süreci
Bebeklerde Katı Gıdaya Geçişe ne zaman başlanır? Hangi Ayda, hangi gıdalar, hangi miktarlarda verilmelidir? Ek gıdaya geçişte nelere dikkat edilmelidir?

Meleğiniz büyüyor. İlk 6 ay doya doya anne sütü alan bebeğiniz için artık yavaş yavaş katı gıdalarla tanışma vakti gelmiş demektir. Bu döneme geçtiğinizde, anne sütü vermeyi azaltmadan, ek olarak ufak tefek gıdalarla bebeğinizin damak tadını besinlere alıştırmaya başlamanız gerekiyor. Bu süreç sabırlı ve dikkatli olmanızı gerektiren önemli bir süreçtir. Bebeğinizin ileri dönemlerdeki beslenme şekli üzerinde hassas bir etkiye sahiptir. Peki, bebeklerde ek gıdaya ne zaman, nasıl, hangi miktarlarla, hangi gıdalarla başlanmalıdır, ayına göre hangi gıdalar verilmelidir? Bebeklerde katı gıdaya geçiş döneminde nelere dikkat edilmelidir? Bu sorular üzerinden konuyu derinlemesine ele alalım.

Bebeklerde Katı Gıdaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

İlk 6 ay yalnızca anne sütü bebeğiniz için yeterli olacaktır. 6 aydan sonra bebeğiniz geliştikçe, sütünüz vasıtasıyla aldığı vitamin ve mineraller artık yeterli gelmemeye başladığında YAVAŞ YAVAŞ ek gıdaya geçme vakti gelmiştir. Burada en önemli nokta, sabırlı olmanızdır. Bebeğinizin metabolizması henüz düzenli çalışmadığından ve çiğneme, yutma gibi becerileri henüz yeterince gelişmemiş olduğundan, bebeğinize bir anda her şeyi yedirmeye çalışmanız doğru değildir.

4. aydan itibaren tadımlık olmak üzere bir iki damla yoğurt, elma suyu, havuç suyu, armut suyu verilebilir. Burada önemli olan bu ölçünün damak tadı alıştırmalarından ibaret olacak, şekilde bir iki damlatılarak geçmemesidir. 6. aydan itibaren ise miktarı biraz daha arttırarak, püre kıvamına geçilir. Burada artık tadımlık değil, bir iki çay kaşığı kadar verilebilir.

Bebeklerde Katı Gıdaya Nasıl Başlanır?

Bebeklerde katı gıdaya geçişte en önemli konu 3 gün kuralı denilen bir bekleme süresidir. Bu kural, bebeğinize ilk defa verdiğiniz her gıdayı, herhangi bir alerjik reaksiyon görmedikçe, takip eden 3 gün boyunca vererek denemeniz şeklinde uygulanır. Mesela ilk defa yoğurt ile başladınız, bir iki damla yoğurt tattırdıktan sonra, o gün boyu takip ettiniz (takip edebilmeniz adına, her denemenizi sabah veya öğle saatlerinde yapmalısınız). Herhangi bir alerjik reaksiyon görmediyseniz, ertesi gün tekrar bir iki damla yoğurt tattırarak devam ediyorsunuz. Yine bir alerjik reaksiyon ile karşılaşmazsanız 3.gün yine tekrarlıyorsunuz.

ilginizi çekebilir..  Sanal dünya ve çocuk

Bu şekilde sabırla, tek tek deneyerek başlamanız gerekmektedir. Ve ölçüleriniz kesinlikle tadımlığı geçmemelidir. 6.aydan sonra 1 yaşına doğru ölçünüz 1,5-2 yemek kaşığına kadar çıkacaktır. Çünkü, burada amaç bebeğinizin damak tadını besinlere alıştırmaktır, bu sebeple önceliğiniz ilk 1 yıl anne sütü ağırlıklı beslenme olmalıdır.

Katı Gıdaya Hangi Miktarlarla Başlanmalıdır?

4. aydan itibaren bir iki damla tadımlık ve sıvı. 6. aydan itibaren bir çay kaşığı kadar ve yavaş yavaş arttırılarak, püre kıvamlı. 8-9. aylardan sonra bir yemek kaşığı kadar ve püre kıvamlı. 10-11-12. aylarda öğünler şeklinde çatalla güzelce ezilmiş olarak, 1,5-2 yemek kaşığı kadar olacak şekilde devam eder. 1 yaşından sonra miktar biraz daha arttırılarak artık tam anlamıyla öğüne göre (kahvaltı, öğle, akşam yemeği), beslenme başlar.

Katı Gıdaya Hangi Besinlerle Başlanmalıdır?

Uzmanların tavsiyesi ilk olarak; yoğurt, elma suyu, armut suyu, havuç suyu gibi gıdaların verilmesidir. Bebekler üzerinde alerjik açıdan en masum kategoride bu besinler bulunmaktadır. Sıvı halde başladığımız bu gıdaları, sonraları püre kıvamlı olarak vereceğiz.

Katı Gıdaya Geçildiğinde Ay Ay Hangi Besinler Verilmelidir?

4-5 Ay:

İlk olarak gaz içermeyen ve sindirimi kolay olan meyvelerin suyunu vererek başlanmalıdır. Daha sonra mevsimine göre, elma, armut, salatalık, havuç, muz, şeftali, portakal, mandalina, üzüm gibi meyvelerin suları (tadımlık olmak üzere) verilebilir.

6-9 Ay:

6. aydan itibaren yukarıda saydığımız meyvelerin sulu püreleri verilebilir. Ek olarak haşlanmış yumurta sarısı denenebilir. Burada miktar yine az olmalı, çay kaşığının ucuyla, bir nohut tanesi büyüklüğünde başlanabilir.

7. aya doğru sebze çorbası başlayabilirsiniz. Tabi yine her sebzeyi bir sonraki denemede eklemeniz gerekiyor. Daha sonra ise tavuk kıyma ve tavuk ciğeri de çorbalarına eklemeye başlayabilirsiniz. Bunları çorba dışında da tüketmesi için damak tadını alıştırmak adına yine haşlayıp veya kızarmayacak kadar soteleyip ezerek yedirmelisiniz.

ilginizi çekebilir..  okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz 5 eğitici oyun

Bu aylarda akşam öğünleri için tok tutması adına nişasta veya pirinç unu ile muhallebi de yapabilirsiniz. Muhallebiyi şeker yerine pekmezle tatlandırabilirsiniz. İnek sütü bir yaşına kadar yasaklılar listesi içindedir, bu yüzden muhallebiyi su ile yapmalısınız. İçine ılınınca kendi sütünüzden sağabilirsiniz.

Yine bu aylarda buğulama olarak pişirdiğiniz iri kılçıklı balıklardan başlamalısınız. Kılçıklarını güzelce ayırdığınızdan emin olup, ezerek verebilirsiniz.

Bu ayların sonuna doğru dana etinin türevlerine de başlayabilirsiniz.

Yoğurt başlangıçtan itibaren asla ihmal edilmemesi gereken en önemli besinlerdendir, engel bir durum olmadıkça, mutlaka verin.

9.aya doğru tuzsuz peynir, keçiboynuzu pekmezi, tahin, siyah zeytin(zarı soyulmuş olacak), yumurta sarısı, ılık suda yumuşattığınız kuru kayısı, tuzsuz tereyağ, iyi çekilmiş ceviz, badem gibi gıdaları tek tek deneyerek kahvaltı öğünü oluşturabilirsiniz. Ben oğlumda tahin, pekmez, kuru kayısı ve ceviz ya da bademi karıştırıp, sütümle akışkan hale getirerek kahvaltısının tatlısını; peynir, zeytin, yumurta, tereyağı karıştırıp ezerek kahvaltısının tuzlusunu yapıyordum. Tatlı tuzlu hepsini karıştırıp vermedim hiç. Tabi bu gıdaları yine 2’şer çay kaşığı kadar vermelisiniz. 1 yaşından sonra zaten yavaş yavaş miktarlar ve çeşitler arttırılacak. Ve hergün aynı kahvaltıdansa aralara farklılık katabilirsiniz. İrmik, kuru kayısı, tahin ve pekmezle hazırlanan kahvaltılık muhallebi benim bile damak tadımı oluşuyordu 🙂

10-12 Ay:

Nohut, fasulye, barbunya, iç bakla gibi kuru bakliyatları, haşlayıp kabuğundan kevgir yardımıyla ayırarak, önce sadece su ve az yağla, sonra çay kaşığının ucuyla ekleyeceğiniz doğal ev salçası ile pişirerek, kıyma ilavesi ile bebeğinize özel yemek yapabilirsiniz. Böylece sebze, meyve, bakliyat, kasap ve şarküteri ürünleri, bazı kuru yemişler ve balık olmak üzere artık neredeyse her gıdaya damak tadı alışmış olacaktır.

Katı Gıdaya Geçildiğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Anne sütü alımı olmaması halinde, ek gıdaya başlama zamanı biraz daha geri gelir.
 • İlk ölçülerinizin miktarı bir iki damlayı geçmemeli.
 • Her gıdayı, alerjik etki yaratması halinde hangi gıdadan kaynaklandığını takip edebilmeniz için tek tek deneyin.
 • Bebeğinizin bir besine alerjisi olup olmadığını deneyebilmek için 3 gün kuralına uyun.
 • 3 gün denemesini mutlaka gündüz erken saatlerde yapın.
 • Verilen gıdadan sonra alerjik reaksiyon görüldüyse bir hafta sonra tekrar denemek üzere, o gıdayı vermeyi bırakın.
 • Bebeğiniz büyüdükçe, herhangi bir gıdayı istemezse, zorlamayın. Biraz ara verin, bir iki hafta sonra tekrar deneyin.
 • İlk tadımlarınızı ne kadar gece bırakırsanız bebeğinizin yeni tatlara uyumu o kadar zor oluyor. Bu sebeple ek gıdaya geçmeden önce, bir iki damlayı geçmeyecek kadar sıvı tadım yapın.
 • Bebeğiniz büyüdükçe öğünlere geçtiğinizde, bebeğinizin öğünlerini kendi öğünlerinize denk getirin. Birlikte yemeniz onun için daha teşvik edici olacaktır.
 • Çorbalara başladığınızda yine her besin maddesini, tek tek deneyerek ekleyin.
 • Püreden sonra çatalla ezilmiş püreye geçin(ortalama 1 yaşta),
 • 6 aydan sonra eline meyve sebze filesi içinde mevye sebze vererek kendini beslemesini teşvik edin.
 • Elinde ya da önünde ne olursa olsun, bebeğinizi beslenme sırasında anlık dahi olsa, asla yalnız bırakmayın.
 • Bebekler için ilk 2 yıl yasaklılar listesi vardır. Doktorunuzun da yönlendirmesi ve takibi ile yasaklı gıdaları vakti gelene kadar kesinlikle vermeyin.
 • Bebeğiniz için ilk 6 ay yalnızca anne sütünün, ilk 1 yıl boyunca öncelikli olarak anne sütünün önemli ve olması gereken olduğunu unutmayın.
 • Ek gıdaya geçişte sabırlı ve dikkatli olun.
ilginizi çekebilir..  Bebeklerin aylara göre boy ve kilo ölçüleri

You may also like...

6 Responses

 1. suzan dedi ki:

  bir çocuk sahibi olmak belki kolay ama ona iyi bakmak zordur.

 2. hayati dedi ki:

  Bebeklerde Katı Gıdaya Geçiş 4 ayda da olabiliyor ancak ilk 6 ay sadece anne sütü önerilen oluyor

 3. nejat dedi ki:

  bebeklerde katı gıda için en doğru ay 6. ay biz öyle yapmıştık tabi doktora sormak gerek öncelikle

 4. sahsenem dedi ki:

  ben oğlumda 6. ayın sonuna doğru gectim. bu donemde memeyide bıraktı zaten. mamayla birlikte 4 aydır goturuyoruz.

 5. ayten dedi ki:

  bende bebeyimde 6. ayda katı gıdaya gectim. yavas yavas basladım suan 10. ayda ve ben ne yiyorsan saldırıyor ama vermiyorum tabiki, 😀

 6. Canan dedi ki:

  Özellikle diş çıkarmaya başlarken ne bulursa yer hale geliyor çocuk. Ozaman çok dikakt edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir