2-4 yaş çocuğunuzla oynayabileceğiniz 5 oyun önerisi

2-4 yaş çocuğunuzla oynayabileceğiniz 5 oyun önerisi

İlk aylarındaki bir bebek için bile önem taşıyan oyun, sağlıklı çocuk gelişiminin ayrılmaz parçası. Oyun, çocukların hem psikolojik hem fiziksel gelişimlerine doğrudan doğruya etki eder. Gelişim dönemine uygun ilerleyen, sağlıklı bir gelişimin en önemli temel taşlarından birisi, elbette ki anne ve baba ile oynanan oyunlardır. Oyunlarda anne babanın katılımı da önem taşır. Bunun yanında çocuğun bireysel oynadığı oyunlar da yine gelişimini olumlu yönde etkiler. Yani çocuk ne sürekli anne baba ile oyun oynamalı, ne de anne babasız… Oyun ve oyuncak, çocuk gelişiminde bu kadar önemliyken, çocuklarla oynanacak oyunların ve çocuğa alınacak oyuncakların titizlikle ve çocuğun gelişim dönemine uygun olarak seçilmesi de önem taşıyor. Her gelişim döneminde -çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilmekle birlikte- farklı becerilerin gelişmesi beklenir. İçeriğimizde, 2-4 yaş aralığındaki çocuğunuzla keyif alarak oynayabileceğiniz çocuğun gelişim alanlarını olumlu yönde etkileyecek 5 oyun önerisi bulunuyor. Yaygın olarak bilinen bu oyunlar, hem fazla araç gereç gerektirmeyen, hem de 2-4 yaş aralığındaki çocuğunuzla oynayabileceğiniz eğlenceli ve kaliteli oyun önerisi olmaları bakımından bizim bu liste için tercih ettiklerimizdir.

2-4 Yaş aralığındaki çocuğunuzla oynayabileceğiniz 5 oyun önerisi

1) Deve cüce
2-4 yaş çocuğunuzla oynayabileceğiniz 5 oyun önerisi

Deve cüce hemen herkesin ilk okul sıralarından da olsa hatırlayacağı oyunlardandır. Çocukluğumuzda öğretmenlerimizle keyifle oynadığımız bu oyunu çocuklarımıza öğretmek için düzel bir yaş aralığı 2-4. Önce oyuna bir hikaye uydurarak başlayın: Bir deve ile bir cüce yolda karşılaşmışlar. Deve çoook büyükmüş, kocamanmış. Cüce ise küçücükmüş, miniciiikmiş. İkisi tanışıp çok iyi dost olmuşlar. Hep birlikte gezmeye başlamışlar. Bunları gören herkes birbirine anlatıyormuş. “Çarşıda, pazarda, çölde, gemide bir deve, bir de cüce gördüm” diye. Gördüklerini anlatırken de; deve dediklerinde devleşmiş, cüce dediklerinde çömelmişler. İnsanlar deve ile cüceyi öyle sevmişler ki; bu hareketleri oyun gibi yaparak deve ile cüceyi anmışlar. Gel zaman git zaman insanlar arasında bu bir oyuna dönüşmüş. Deve deyince ayağa kalk, cüce deyince otur!

ilginizi çekebilir..  Konusu, Dil ve Anlatım Özellikleri Bakımından İdeal Çocuk Kitabı Nasıl Olmalıdır?

Oyunun kurallarını hatırlarsınız, deve deyince ayağa kalkıyor; cüce deyince oturuyoruz. Hata yaparsak, yani deve dendiğinde oturur, cüce dendiğinde kalkarsak yanarız. Bu da neşeli bir ceza demektir “3 saniye tek ayağını yukarda tutmaya çalış bakalım” gibi..

2) Aynı renkleri diz

Oyunumuz çok basit. Kağıtlara 5 farklı renkten daireler çiziyoruz. Renklerin yerini her seferinde değiştiriyoruz. Böylece istediğimiz adette beşerli şablonlar çıkartıyoruz. Bir kartona ya da kağıda yan yana 5 daire çiziyoruz. Artık oyuna başlamaya hazırız. Çocuğun önüne bir tane şablon koyup orada gördüğü sıraya göre gördüğü renklerdeki topları (ponponları ya da boyadığınız herhangi bir malzemeyi) önündeki kağıda dizmesini istiyoruz.

Renkli ponponlar ya da renkli toplar kullanabilirsiniz. Ya da taşlar toplayıp renk renk boyayarak kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek de kağıtları şablona uygun renklerde boyayıp daireler kesmek. Farklı bir alternatif olarak, elişi kağıdını da aynı şekilde daireler halinde kesebilirsiniz. Görselde görebileceğiniz gibi, ben renkli toplar kullandım.

2-4 yaş arası çocuğunuzla büyük bir keyifle oynayabileceğiniz bu sıralama oyun önerisi için istediğiniz şekilde farklı farklı materyaller kullanabilirsiniz. Her halükarda çocuğunuz hem çok eğlenecek, hem de renklerle daha yakından tanışma fırsatı bulacaktır.

3) Oyuncak hayvan figürlerimizin banyo günü

Suyla oynamayı sevmeyen çocuk var mıdır bilmiyorum ama genellikle minik hanımlar minik beyler bayılıyorlar sulu aktivitelere. Biz de durumu lehimize çevirelim o halde. Ona hemen bir hamur leğenine su hazırlayalım, içine biraz onun şampuanından koyalım, bir de keçeli kısmı çıkartılmış temiz sünger verdik mi, tamamdır! Hayvan figürlerini, arabalarını ya da bebeklerini yıkamaya hazır minik hanım/bey. Süngeri sıktıkça köpük çıktığını keşfetmesi onun eğlencesini daha da artıracaktır. Ayrıca süngeri sıktıkça parmak kasları gelişecek.

4) Top taşıma yarışı

2-4 yaş çocuğunuzla ya da çocuklarınızla birlikte aşırı keyif alarak oynayabileceğiniz bir oyun önerisi; inanın. Çocuğunuza uygun ebatlarda küçük bir lastik top ve size uygun büyük bir lastik top var malzeme listemizde. Oyun çok basit: Küçük topu çocuğumuzun bacakları arasına vereceğiz ve ona topu alt bacakları ile tutmasını söyleyeceğiz. Biz de aynı şekilde topu alt bacaklarımızın arasında tutacağız. Bu şekilde evimizin koridoru boyunca yarışacağız. Bakalım topu önce kim düşürecek?

ilginizi çekebilir..  Çocuklarda öğle uykusu neden önemlidir?

5) Karnı acıkan, renkli bardaklar

Bizim rengarenk karton bardaklarımız var. Karınları çok acıkmış. En sevdikleri yiyecek, renkli ponponlar. Hadi onları doyuralım

Gereken malzemelerimiz; karton bardaklar, sulu boya, renkli ponponlar, şeker maşası ya da ahşap maşa. Renkli ponponlarımızın renklerine göre boyadığımız bardaklarımızı yan yana diziyoruz. Bir kaseye doldurduğumuz renkli ponponlardan her seferinde bir tanesini maşa ile alıp aynı renkteki bardağı beslemesini istiyoruz. Bu sırada renklerin İngilizce ve Türkçe isimlerini söyleyerek oyunumuzu daha da geliştirebiliriz. Ayrıca oyun sonunda her bardağın kaç ponpon yediğini sayabiliriz.

Keyifli oyunlar

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir