Ruh sağlığımız için sosyal medya detoksu! İnstagram,Twitter,Facebook

sosyal medya detoksu

Gün be gün ilerleyen teknoloji ile modern zamanı yaşıyoruz. Modern zaman diyoruz, ileri teknoloji diyoruz, kolaylıklar devri diyoruz fakat çoğumuz geçmişe dair derin özlem duyuyoruz. Teknoloji ve modern yaşam, kolaylıklarla birlikte birçok zorluğu da beraberinde getirdi. Bu bakımdan yaşadığımız çağa tam anlamıyla çelişkiler yığını diyebiliriz. Bir örnekle; dünyanın bir ucuyla iletişime geçme olanağına sahibiz fakat artık kapı komşumuzla selamlaşamaz vaziyetteyiz. Evet klişe bir örnek oldu fakat durum bu ne yazık ki. Sanal olanın insanların ruh sağlığı üzerindeki etkileri ne yazık ki en hafif tanımıyla bu. Sanal dünya bize, yaşadığımız gerçek dünyadan bağımsız; bizi olmak istediğimiz gibi gösterme gücüne sahip ayrı bir dünya veriyor. Herkes mutlu, herkes zengin, herkes muhteşem hayatlar yaşıyor; acı yok, tasa yok, kaygı yok kimsede. Bu yüzden yavaş yavaş o sanal dünyaya kapılıp gerçek dünyadan, hislerden, duyulardan, insanlardan, insanın mayasında olan sosyallikten, dolayısıyla da ruhsal doyumdan uzaklaşıyoruz. Bu da ruhumuzun giderek aç kalmasına, hasta olmasına neden oluyor. Ruh sinyaller veriyor; geçmişe duyulan özlemle, aranan bir dost eliyle, yalnızlık hissiyle… Geç olmadan farkına varmak çoğunlukla mümkün olmuyor. Depresyon vakalarının modern zamanla birlikte bu derece artması bu yüzden olsa gerek.

Teknoloji önemli ve gerekli fakat…

Hayır, elbette teknoloji önemli, gerekli, olmazsa olmaz bir parçası zamanın. Fakat sözünü ettiğim, teknolojinin, sosyal medyanın uzunca bir zamandır amacının dışına çıktığı. Mesela sosyal mecralar; başlarda iletişim ve önemli paylaşımlar için öne çıkmışken, şimdilerde yediğimiz yemekten içtiğimiz kahveye kadar duyurduğumuz bir yarış aracına dönüştü. Yine de olsun, dönüşsün, kabul; fakat, belirttiğimiz gibi, insan doğasına aykırı dozdan dolayı ruhlara zarar verir hale geldi. Bu yüzdendir ki, durumun farkına varan birçok insan, kendisini bu esaretten kurtarma yolları aramaya başladı.

ilginizi çekebilir..  Bir Hayat Felsefesi Olarak Minimalizm Nedir?

Sosyal medya detoksu Yazı dizisi

Bu noktada insanlar, sosyal medya gibi mecralardan uzaklaşma yoluna giderek bir bakıma sosyal medya detoksu ile ruh terapisi yapıyorlar. Sosyal medya hesaplarını geçici olarak kapatıp gerekli gördüklerinde tekrar aktif hale getirerek daha sağlıklı bir sosyal medya kullanımı amaçlayan birçok insan için bu yazı dizisinde; instagram dondurma linki, facebook dondurma linki, twitter dondurma linki başlıklarını sırasıyla ele alacağız. Böylelikle, sosyal medya hesapları nasıl dondurulur, sosyal medya hesapları geçici olarak nasıl kapatılır, instagram dondurma linki, twitter dondurma linki, facebook dondurma linki nelerdir; sorularının yanıtlarını irdelemiş olacağız.

Sosyal medya detoksu ile en azından kısa bir süre için ruh sağlığımıza iyi gelecek bir ara vermek iyi bir adım olacaktır. Böylece bu esaretten de bir nebze kurtulmuş oluruz. Ruh sağlığımız için sosyal medya detoksu yazı dizimizin ilk yazısı; Instagram dondurma linki içeriğimiz ile yarından itibaren tek tek sosyal medya hesaplarını nasıl kapatacağımızı ele alacağız.

ruh sağlığımız için sosyal medya detoksu

Ayrıca:

Ruhunuza iyi gelecek diğer öneriler için; Hayat kalitenizi arttıracak öneriler başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Hayatlarımızdaki negatif enerjiyi uzaklaştırmak ile ilgili daha fazla bilgi için Negatif Enerjiyi Hayatınızdan Uzaklaştırmak İçin 7 İpucu’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Daha mutlu bir yaşam ile ilgili daha fazla bilgi için ‘Mutlu bir yaşamın kuralları’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Günlük yaşamın stresinden uzaklaşmanın yolları ile ilgili daha fazla bilgi için ‘Stresi azaltmak için her gün uygulamanız gereken 10 adım’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir