okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz 5 eğitici oyun

okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz 5 eğitici oyun

Elimizdeki imkanlar doğrultusunda çocuğumuz için en güzel, en kaliteli oyuncağı arayıp duruyoruz ve yanında soru işaretleri de geliyor tabi ki: ‘Hangi oyuncak çocuğumuzun gelişimi açısından daha iyidir?’ , ‘Hangi oyuncak çocuğumuzu eğitirken mutlu olmasını da sağlar?’ vs.. Peki, sizce çocuğunuzun eğlenerek öğrenmesinde oyuncak mı daha etkili ve yararlıdır; yoksa sizin onunla oynayacağınız oyunlar mı? Çocuğunuzla oynayacağınız bir oyunda sizin katılımınız mı daha önemlidir; yoksa oyuncaklarının pahalı, kaliteli veya fazla olması mı? Benim buna bir yanıtım var; çocuğunuz için sizinle oynayacağı oyunlar bir oyuncağın verebileceğinden çok daha fazlasını verir.

okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz 5 eğitici oyun Oyuncağın kalitesinden ziyade sizin katılımınız önemlidir. Unutmayın ki çocuğunuzun rol modeli sizsiniz. Siz bugün ona vakit ayırmazsanız, yarın o da size vakit ayırmayacak ve bunlar size geri dönecek. Hala sağlıklıyken çocuklarınıza vakit ayırın onlarla oyun oynayın. Onları tabletlere, bilgisayarlara, televizyonlara mahkum etmeyin; onun size ihtiyacı var. Çocuğunuzun size her yaşta ihtiyacı var. Özellikle gelişim dönemi olan ve çocuğun karakterinin oturduğu okul öncesi 0-6 yaş dönemde… Bu dönemde ki oyunlar da elbette çok önemli. Okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz çeşit çeşit oyunla onun hayal gücünün gelişimini destekleyebilir; ilgi alanlarını keşfederek geleceğe yönelik ön görülerle sağlıklı yönlendirmeler yapabilirsiniz. Oyun deyip geçmeyin geleceği hakkında bir çok ayrıntı sevdiği oyunlarda gizli. 🙂 Peki, okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz eğitici oyunlar nelerdir?

Okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz 5 eğitici oyun
okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz 5 eğitici oyun

Oyun 1: Şap şap rap rap

NASIL OYNANIR: Bebeğinizin uyanık ve keyifli bir anında karşısına geçin ve farklı ses tonları ile konuşun (bebeğim uyanmış ne kadar da tatlıymış gibi). Bebeğinizle bir süre konuştuktan sonra bebeğiniz göreceği şekilde farklı yönlere doğru yürüyerek dans edin. Bebeğinizin dikkatini çekebilecek şekilde ses tonunuzu değiştirin ve sizi izlemesini sağlayın. Bebeğinizin ellerini bileklerinden tutarak alkışlama hareketi yaptırın. Ellerini nazikçe çırparak ve şap şap diyerek gülümseyin ve şarkı söylemeye devam edin. Bebeğinizin avuçlarının açık olmasına dikkat edin. Aynı ses tonu ve şarkı söyler şekilde ayaklarından tutarak bacaklarını aşağı yukarı hareket ettirin ve ayaklarla rap rap rap diyerek şarkı söylemeye devam edin. Bebeğinizin ayak bileklerinden ellerinizi çekin ve ayaklarını 2-3 saniye kadar havada tutmasını sağlayın.

ilginizi çekebilir..  Çocuk istismarı nedir? Hangi türleri bulunmaktadır?

Okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz bu oyun bebeklikten ilk çocukluğa geçiş için çok önemlidir. Çocuğunuzun 0-36 ay arası dönemde önemli olan motor gelişimini destekler.

Çocuğa faydası ise ;

İNCE MOTOR:

 • Ellerini birleştirir.
 • Ellerini kısa süre açık tutar.
 • Ellerine uzun süre bakar.

Oyun 2: Hazine kazısı

NASIL OYNANIR: Okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz bu oyunda ihtiyacınız olan derin bir plastik kap, 9-10 adet hazine, kum. Plastik kabı kum ve hazine parçalarıyla dolduruyoruz. Daha sonra çocuğa belli bir sürede kaç adet hazine bulabileceğini soruyoruz ve sadece ellerini kullanarak hazineleri bulmasını istiyoruz.

Çocuğa faydası ise;

 • Duyu gelişimini destekler.
 • Dokunsal uyarı değerlendirmesi yapmasını sağlar.

Okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz bu oyun, 18-36 ay arası dönemde oynatılabilir ve oldukça önemli olan duyu gelişimi ile motor gelişimini destekler.

Oyun 3: Kırmızı balık

NASIL OYNANIR: Çocuğunuz ve eşiniz ile birlikte el ele tutuşarak ‘haydi gel el ele tutuşalım, halkaya karışalım haydi anneciğim sende gel, oynayalım birlikte’ şarkısıyla el ele tutuşulmaya devam edilir. Yere oturulur. Anne baba veya çocuk balık olarak seçilir ve balık gibi yüzme taklidi yapar. Bu sırada diğer bir birey ise balıkçı hasan olur ve balığı yakalamaya çalışır. Bu sırada kırmızı balık şarkısı söylenir ve balık taklidi yapılmaya devam edilir. Oyun bu şekilde şarkılarla devam eder.

Çocuğa faydası ise;

 • Müzik ve ritim eşliğinde hareket etmeyi öğrenir.
 • Yer değiştirme hareketleri yapar.
 • Sesini uygun kullanır.

Okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz bu oyun, çocuğunuza 36-48 ay arası dönemde önemli olan dil gelişimi, motor gelişimi ve renk kavramı kazandırır.

Oyun 4: Postacı amca

NASIL OYNANIR: Bu oyun için gerekli olan malzemeler çanta, mektup zarfı ve mektuptur. Bir postacı çantası seçilir ve masaya konulur Çocuğunuza dönerek oğlum veya kızım bu zarfı kim getirmişti hatırlıyor musun? diye sorulur. Postacı çantasına zarflar konur. Anne, eşinin ve çocuğunun arasında postacı olarak seçim yapmak üzere gözlerini kapatır. Ve kendi etrafında dönmeye başlar. Gözleri kapalıyken parmağıyla birisini işaret eder. Parmak kimi gösteriyorsa o kişi postacı olur. Çantayı omzuna takar. Postacı amca şarkısını söylemeye başlar. Çocuk şarkı bitinceye kadar annesine ve babasına zarfları dağıtmaya çalışır. Eğer zarfları şarkı bitmeden dağıtırsa bir başka postacıyı yine gözlerini kapatarak ve kendi etrafında dönerek seçer. Eğer zarfları zamanında dağıtamazsa mektupların sahipleri bulur ve tekrar postacı olur. Oyun bu şekilde devam eder.

ilginizi çekebilir..  Konusu, Dil ve Anlatım Özellikleri Bakımından İdeal Çocuk Kitabı Nasıl Olmalıdır?

Çocuğa faydası ise;

 • Duygu düşüncelerini özgün yollarla ifade eder.
 • Sözel yönergeleri yerine getirir.
 • Sorumluluk almaya istekli olur.
 • Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir.

Okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz bu oyun, çocuğunuza 48-66 ay arası dönemde oynatılabilir ve gerekli olan kazanımlara ve göstergelere sahip olmasını sağlar.

Oyun: Kutudaki hayat

NASIL OYNANIR: Okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz bu oyun için gerekli olan malzemeler; eski bir ayakkabı kutusu ve evde çocuğun sevdiği herhangi bir nesnedir. Çocukla birlikte evdeki eski bir ayakkabı kutusu süslenir. Çocuk kendisi için önemli gördüğü nesneleri bu kutuya atar. 2 gün boyunca kutu açılmaz. 2. gün sonunda anne ve baba ile paylaşılır ve kutuya ne attığı, neden attığı ile ilgili sohbet edilir. Kutudaki nesneler evde bir yerlere saklanır ve çocuğun saklanan nesneleri bulması istenir.

Çocuğa faydası ise;

 • Çocuk kendisine ve çevresine ait şeyleri ailesiyle paylaşmayı öğrenir.
 • Kendisine ait eşyaları korumayı öğrenir.
 • Kendisine ait kutuya ne koyacağını öğrenir.
 • Eşyalarının kıymetini öğrenir.
 • Ailesi ile yaptığı sohbet ve paylaşımın farkına varır.

Okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz bu oyun, çocuğunuza 66-72 ay arası dönemde oynatılabilir ve çocuğa bu dönemde gerekli olan sosyal, duygusal gelişimini destekler.

Bugünkü yazımızda okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz eğitici oyunlardan 5 tanesini ele aldık. Okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz bu oyunlar 0-72 ay’ı kapsayarak evde oynayabileceğiniz basit oyunlardan sadece birkaçı. Unutmayın ki, çocuğunuzla birlikte gerçekleştireceğiniz en basit oyun bile aranızdaki ilişkinin çok daha sağlam ve kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Ayrıca çocuğunuzun gelişimini en iyi şekilde destekleyecektir.

okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz 5 eğitici oyun

Okul öncesi çocuğunuzla oynayabileceğiniz bu tür oyunlardan sonra, çocuğunuz için seçeceğiniz oyuncaklar da gelişiminde önemli bir etkiye sahiptir. Bu sebeple oyuncak seçiminde dikkatli olmak gerekir. Oyuncak seçimi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için; Oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. Sevgiyle kalın…

ilginizi çekebilir..  Kitap ve Çocuk

You may also like...

6 Responses

 1. Özlem dedi ki:

  Okul öncesi bu şekilde oyun oynayarak bir şeyler öğretmek gerçekten çok önemli ve okula başladığında da bunun etkisi net görülür.

 2. murat dedi ki:

  çok tatlı oyunlar hepsini ama hepsini denicem benim ufaklıkla ilk fırsatta

 3. Mehmet dedi ki:

  kutudaki hayat oyunu çocukların gelişimi açısından oldujça faydalı, herkese tavsiye ederim

 4. Ekim dedi ki:

  Postacı amca’yı ben de yeğenimle oynardım sık sık. Bu kadar bilindiğini bilmiyordum.

 5. Kasım dedi ki:

  Ben çocukların renkleri öğrenmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Onlara renk farkındalığı yaratacak zeka oyunları oynatmak gerekir.

 6. Yasemin dedi ki:

  hazine kazısını seviyor bizim çocuk ne zaman oynarsak mutlu oluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir