Okul öncesi çocuklar için birbirinden güzel 5 kitap önerisi

Okul öncesi çocuklar için kitap önerisi

Kitap okumanın büyük küçük, tüm insanlar için önemli olduğu tartışma götürmez bir gerçek. Fakat çok okuyan yetişkinler yaratmak için çok okuyan çocuklar yetiştirmek; okuma alışkanlığını çocukluk döneminde kazandırmak gerekli. Bu bakımdan, çocuklara kitap sevgisi ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak çocuk gelişiminin en önemli kazanımlarından biri. Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak içinse; özen, dikkat ve sabır gerekiyor elbette. Peki, çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Okul öncesi çocuklar için kitap önerisi konusuna geçmeden önce kısaca bu sorunun yanıtına değinmek istiyorum.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Bunun için ilk ve değişmez kural; örnek olmaktır. Çocukların, gelişim dönemlerinin ilk yıllarında öğrenme ve davranış geliştirme konusunda taklit metodunu kullandığı gerçeğini göz ardı etmemek gerek. Bizi daima elimizde kitapla, sürekli okurken gören çocuğumuz, bizi taklit edecektir. Bunun dışında, çocukta kitap içeriği ile ilgili merak uyandırmak da okumaya teşvik açısından önemli bir yöntemdir. “Bu kitap ne anlatıyor acaba? Bu resimler bize neler anlatıyor olabilir? Hımm, bu kitabı çok merak ettim, kitabın kahramanı neler yapmış öylee?” gibi cümlelerle çocukta merak uyandırılabilir.

Kitap bittikten sonra kitap üzerinde konuşmak, düşüncelerini sormak, kahramanları yorumlamak, okunan öykü/masal ile ilgili canlamdırmalar yapmak vs.. çocuğa eğlenceli gelecek ve çocukta tekrar kitap okuma heyecanı yaratacaktır.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma konusunun çok önemli bir diğer kuralı ise, seçilen kitabın mutlaka çocuğun yaş aralığı ve gelişim dönemine uygun olması gerektiğidir. Çocuğun yaş aralığına ve gelişim dönemine uygun olmayan kitap, çocuğun ilgisini çekmeyecek, haliyle okuma isteği yaratmayacaktır. Bunun için daima yaş aralığına ve gelişim dönemine uygun kitaplar… Çocuklar için yaş aralığına uygun kitabın nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla bilgi için Yaş Aralığına Göre İdeal Çocuk Kitabı Seçimi başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

ilginizi çekebilir..  Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri

Kitap okumanın çocuklar için çok önemli faydaları var. Kitap okumanın çocuklara sağladığı faydalar ile ilgili bilgiler için Kitap ve Çocuk başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Çocuklar için alınacak kitapların konusu, dil ve anlatım özellikleri de bir hayli önem taşımaktadır. Bu yüzden alacağımız kitabın bu özelliklerini de dikkatle incelemek gerekir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için; Konusu, dil ve anlatım özellikleri bakımından, doğru, çocuk kitabı nasıl olmalıdır başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz.

Okul öncesi çocuklar için birbirinden güzel 5 kitap önerisi

Çocuk kitaplarında her yaş grubu için farklı özellikler barındıran çeşit çeşit kitap var. Her yaş grubu için farklı çocuk kitapları bulunuyor. Bu içerikte okul öncesi çocuklar için 5 kitap önerisi ele alacağım.

Bir not: Çocuğunuz için almayı düşündüğünüz kitapları önce siz okuyun. Böylece uygunsuz ya da kötü içerikli kitapları eleme şansınız olur. Çocuk kitapları ile ilgili ardı ardına patlayan skandallar malumunuzdur.

Okul öncesi çocuklar için kitap önerisi konusuna gelince; Eric Carle birçok anne gibi benim; birçok çocuk gibi oğlumun favorisi. Bu yüzden 5 kitaplık öneri listemin 3 tanesinde Eric Carle kitapları göreceksiniz.

 1. Huysuz Uğurböceği:okul öncesi çocuklar için kitap önerisi

  Okul öncesi çocukları hayata hazırlamada, davranış gelişimlerini desteklemede çocuk kitapları en iyi yardımcımız olabilir. Özellikle yazarı Eric Carle ise… Huysuz Uğurböceği, gerçekten de huysuz, sevimsiz ve kibirli. Üstelik kendini herkesten daha büyük sanıyor. Ve daha önemli… Zorbalık dünyanın her yerinde var malesef. Huysuz Uğurböceği, zorbalığının karşılığında ne bulacak? Kitabın özel kesim sayfalarında Huysuz Uğurböceği geze dursun, biz kitabın bize kattıklarına bakalım: Kitapta büyüklük, zaman, şekil, davranış kavramları ile Huysuz Uğurböceği’nin kaba ve zorba tavırları ve bunun sonucu ele alınmış. Kitap 4+ yaşa hitap ediyor. Kesinlikle öneriyorum.

 2. Tepeden Tırnağa:okul öncesi çocuklar için kitap önerisi

  Eric Carle ile devam ediyoruz. Minik bünyelere kitap sevgisiyle birlikte spor alışkanlığını aşılamanın en eğlenceli yollarından biri bu kitap. Çocukların oyunla, eğlenerek öğrenmeleri öncelikli amacımız. Eric Carle da böyle düşünmüş; çocuklar için oyunla sporu, sporla okuma sevgisini bir arada sunan bir kitap hazırlamış. Kitap 1+ yaş için uygun.

 3. Dünyayı Gezmek İsteyen Horoz:okul öncesi çocuklar için kitap önerisi

  Dünyayı gezmek isteyen horoz, sayılarla yeni tanışan okul öncesi çocuklar için en iyi kitap önerisi. Çocukların matematiksel zekalarının gelişmesini sağlarken çocukları düşünmeye, bir karar almadan önce değerlendirme yapmaya teşvik ediyor. Eric Carle tarafından, sayıları öğrenmeye başlayan ya da sayıları anlamakta güçlük yaşayan çocuklar için yaratılan kitap, bu konuda iyi bir yardımcı gerçekten de.

 4. Seni Çok Seviyorum Kokuşuk Surat:okul öncesi çocuklar için kitap önerisi

  Çocuklarımız çok değerli. ‘Dünya bir yana o bir yana’ diye düşündüğümüz onlarca an olmuştur hepimizin. Koşulsuzca severiz çocuklarımızı. Hatalarıyla, kusurlarıyla… İşte bu kitap, annenin çocuğuna duyduğu koşulsuz sevgiyi en ama en güzel şekilde anlatmış. Hem eğlenceli hem duygusal anlatıma sahip bu kitap, uyku öncesi favorilerinizden olacaktır. Şiddetle tavsiye ederim. Alkışlanası bir kitap. Kitabın yazarı Lisa McCourt.

 5. Nele Okula Başlıyor:okul öncesi çocuklar için kitap önerisi

  Nele, birbirinden güzel 10 kitapçıktan oluşan bir masal serisi. Her kitapta bir masal yer alıyor. Serinin içinde: Nele diyor ki: Yabancılarla hiçbir yere gitmem, Nele Kar tatili heyecanı, Nele uyumak istemiyor, Nele denize gidiyor, Nele arkadaşında kalıyor, Nele okula başlıyor, Nele okul gezisine gidiyor, Nele odasını topluyor, Nele kavga etmekten hiç hoşlanmıyor, Nele tren yolculuğuna çıkıyor başlıklı kısa öyküler var. Nele Okula Başlıyor başlıklı kitapta Nele’nin okuldaki ilk günü, tedirginliği ve sonrasında gelişenler sade bir anlatım tarzıyla aktarılmış. Nele’nin iç dünyasında yaşadığı endişenin ele alınması; herkesin bu endişeyi yaşayabileceği, bunun normal ve üstesinden gelinebilir olduğu mesajını veriyor. Bu yönüyle önerebileceğim kitaplardan bir tanesidir. Nele Serisinin yazarı Usch Luhn.

ilginizi çekebilir..  Yaş Aralığına Göre İdeal Çocuk Kitabı Seçimi

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir