Ağlayan bebeği sakinleştirmek için 4 yöntem

ağlayan bebeği sakinleştirmek için

Bebekle yaşamın keyifli yönleri dışında bir de zaman zaman çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan sıkıntı süreçleri var. Tabi bu sıkıntı süreçlerinin başında, bebeğin dur durak bilmeksizin ağlaması ve annenin çaresiz kalması geliyor. Bazen karnı tok, sırtı pek, altı kuru bebeğimiz herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın ağlama krizine girebiliyor. Uzun uğraşlara rağmen bebek sakinleştirilemediğinde ise özellikle ilk anneliklerde büyük çaresizlik ve üzüntü yaşanabiliyor. Bu durumda bebeği sakinleştirme yoluna gitmeden evvel annenin sakinleşmesi ve soğuk kanlı olması çok önemli. Bebekler mucizevi canlılar; etraflarındaki duygu yoğunluğunu sezebiliyorlar. Özellikle bebek ile annenin duyguları arasında bir köprü var. Bu köprü iki tarafın ruh halini ve hislerini birbirine aktarıyor. Bu durumda annenin stresi bebeğe kolayca geçebiliyor. Sakin olun, derin nefes alın. Ve ağlayan bebeği sakinleştirmek için, sakinleştirme yollarını denemeye başlayalım.

Ağlayan bebeği sakinleştirmek için 4 yöntem

Öncelikle herhangi bir soruna bağlı olarak ağlamadığından emin olun. Bunun için şu kriterleri gözden geçirin:

  • Karnı tok
  • Altı temiz
  • Gazı yok
  • Yeteri kadar uyudu
  • Ağrısı, sancısı yok
  • Hasta değil
  • Bulunduğu ortamda huzursuz olmasına sebep olabilecek herhangi bir şey ya da biri yok

Bu gibi durumları gözden geçirdiniz fakat bu durumlara bağlı bir ağlama değil; tamamen sebepsiz görünen bir ağlama. Peki bu durumda ağlayan bebeği sakinleştirmek için neler yapılabilir?

1) Anne kucağı saati:

Bebeğinizi kucağınıza alın. Bazen sadece anne kokusunu özlemesi bile ağlamasının sebebi olabilir. Onu kucağınıza alın, göğsünüze yaslayın ve sakin ve sevecen bir tonda ninni mırıldanın, kulağına fısıldayın, vs.. Bunun yanında, bebeklerin sakinleşmesini sağlayan müzikler açıp yine göğsünüze yatırarak dinletebilirsiniz. Bu sırada yumuşak dokunuşlarla sırtını sıvazlamayı da ihmal etmeyin. Bu, ağlayan bebeği sakinleştirmek için en iyi yöntemlerden biridir. Bebek annesinin kucağında; annesinin nefesini hissederek, sesini duyarak kendisini güvende hissedecek ve sakinleşecektir.

ilginizi çekebilir..  Bebek Alışverişine Ne Zaman Başlanır?

2) Biraz dolaşsak mı?

Dolaşmak deyince dışarı çıkmak gibi oldu ama hayır; evin içinde bebeğinizi göğsünüze yaslayarak odaları dolaşmanızdan söz ediyorum. Hem her adımınızda ritmik bir hareket oluşacağından rahatlayacaktır; hem kucağınızda olduğundan ihtiyaç duyduğu temas iyi gelecektir; hem de farklı odalardaki farklı nesneler dikkatini çekeceğinden, merakına odaklanarak sakinleşecektir. Bebeğin dikkatini başka yöne çekmek de diyebiliriz buna. Fakat bir farkla; başrolde yine yalnız değil, annesinin şefkati ile birlikte…

3) Ilık bir duş kimi rahatlatmaz?

Hakikaten ılık bir duş hangi bünyeyi rahatlatmaz ki… Ağlayan bebeği sakinleştirmek için en iyi yöntemlerden biri de şüphesiz banyodur. Bebeğiniz için ılık bir duş hazırlayın. Kendisini daha iyi hissetmesini sağlamak için dokunuşlarınız hep üzerinde olsun. Kısa sürede sakinleşip gülücükler saçacağından emin olabilirsiniz. Bu keyifli banyo seansı sonrasında ise hassas cildini daha da rahatlatacak bir vücut yağı sürüüüp mışıl mışıl uyumaya hazır hale getirebilirsiniz meleğinizi.

4) Duşun ardından masajsız olur mu?

Duş sonrası vücut yağını sürmek demişken; vücut yağını sürerken masaj yapıp bebeğinizin huzurunu katlamaya ne dersiniz? İtiraf edelim, masaj bizler için de inanılmaz bir terapi. Eh yavrularımız için de öyle. Ağlayan bebeği sakinleştirmek için; ılık bir duş, vücut yağı ile masaj, anne kucağı ve beslenme veee uyku… Masaj sırasında kollarını iki yana açıp kapatma, bacaklarını hareket ettirme gibi egzersizler de yaptırmanız; eklemlerinin açılması, tamamen rahatlaması açısından önemli.

Bu dört yöntemin birleştiği bir nokta var; anne baba ilgisi. Her yöntemin kilit noktası sizsiniz. Çünkü meleğinizin geldiği bu bambaşka dünyada ona rehberlik etmek üzere görevlendirilen ve onun bildiği, güvendiği tek kimselersiniz. İlginizi fazlasıyla gösteriyor olsanız bile, bebeğinizin böyle huzursuz ve ağlamaya meyilli olduğu durumlarda ilginizi, sevginizi, şefkatinizi daha fazla gösterin ona.

ilginizi çekebilir..  Bebeklerin aylara göre boy ve kilo ölçüleri

Sevgiyle…

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir