Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

Henüz kışın tam ortasındayız, evet. Fakat çeşit çeşit markanın, çeşit çeşit güneş gözlüğü modelinde süper fiyatlar da tam bu aralar geçerli. Hazır indirimler varken yaz için hem tarzınızı yansıtan hem de şıklığınızı tamamlayan harika bir güneş gözlüğü seçmenin tam vakti. Tam da bu noktada işler biraz karışabiliyor. Modelini çok beğendiğimiz bir gözlük, her nedense bize yakışmayabiliyor. Ya da pek ilgimizi çekmeyen bir gözlük modeli, bizde çok güzel durabiliyor. İşte buradaki “her nedense”nin karşılığı yüz şeklimizdir. Bir başkasında görüp çok yakıştırdığımız bir gözlük modeli, bizim yüz şeklimize uygun bir model değilse bizde o kadar da güzel, tarz ve havalı durmuyor. Peki bu durumda, yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi nasıl yapılır? Hangi yüz şekline hangi gözlük modelleri gider?

Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

1) Yuvarlak hatlı yüz şekli için ideal güneş gözlüğü seçimi:Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

Yuvarlak yüz hatlarına sahip iseniz, yüzünüz; en ve boy bakımından orantılı, çıkıntısız ve yumuşak hatlıdır. Bu yüz hatlarına sahip kişiler için; yüzü daha ince ve uzun gösterecek güneş gözlüğü seçimi ön planda olmalıdır. Bu sebeple yuvarlak yüz hatlarına sahip kişiler için ideal güneş gözlüğü seçimi; kedi gözü ya da dikdörtgen & kare modeller ile Wayfarer tarzı veya köşeli modellerden yana olmalıdır.

ilginizi çekebilir..  Kahve Telvesi Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

2) Oval hatlı yüz şekli için ideal güneş gözlüğü seçimi:Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

Oval yüz hatlarına sahip iseniz, yüzünüz; çıkık elmacık kemiklerine, ince bir çeneye, nispeten ince bir alın bölgesine sahip ve yumuşak hatlıdır. Bu yüz hatlarına sahip kişiler için hemen her tip gözlük uygun olduğundan güneş gözlüğü seçimi konusunda avantajlı bir yüz şeklidir. Bu yüz şekli için özellikle Wayfarer ya da Aviator tarzı büyük gözlükler oldukça idealken; oval, kedi gözü, kelebek, damla ya da köşeli modeller de bu yüz şekline sahip kişiler için tercih edilebilir güneş gözlüğü modelleridir.

3) Üçgen hatlı yüz şekli için ideal güneş gözlüğü seçimi:Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

Üçgen yüz hatlarına sahip iseniz, yüzünüz; geniş alın ve dar çene bölgelerine sahip ve sert hatlıdır. Bu durumda geniş alın kısmındaki odağı gözlüğe çekerek, alnın genişliğini kamufle edecek ve çenenin dar görüntüsünü dengeli bir görünüme kavuşturacak modeller tercih edilmesi yerinde olacaktır. Üçgen yüz hatlarına sahip kişiler için ideal güneş gözlüğü seçimi; pilot tipi, köşeli ya da çekik modellerden yana olmalıdır. Bunun yanısıra; üst çerçevesi kalın, ağır çerçeveli; detaylara ve süslemelere sahip güneş gözlüğü ile daha büyülü bir görüntü elde edebilirsiniz. Öyle ki; ideal güneş gözlüğü seçimi; ideal aksesuar seçimi demektir. Aksesuarlar ise tarzımızı tamamlamak üzere kullanılır. Yüz hatlarınız bu şekilde üçgen şeklinde ise, ince detaylara sahip bir güneş gözlüğü seçimi ile yüzünüzün karakteristik tarzını güneş gözlüğü ile tamamlayabilirsiniz.

4) Kalp hatlı yüz şekli için ideal güneş gözlüğü seçimi:

Kalp yüz hatlarına sahip iseniz, yüzünüz; geniş bir alın bölgesine, dar çene yapısına sahiptir. Fakat alın bölgesi genişken, şakaklarda çehre hafif daralır. Kalp yüz şekli yumuşak hatlıdır. Bu durumda, yüzün alt kısmındaki darlığı kamufle edecek ve yüzün alt kısmının daha geniş görünmesini sağlayacak modellerin tercih edilmesi yerinde olacaktır. Ayrıca; üçgen yüz şekline sahip kişilerde olduğu gibi, kalp yüz şekline sahip kişilerde de ince detaylara sahip, süslemeli gözlükler şık duracaktır. Bu yüz şekline sahip kişiler için ideal güneş gözlüğü seçimi; çekik, oval, köşeli ve mümkün olduğunca çerçevesiz modellerden yana olmalıdır.

ilginizi çekebilir..  Makyajı sanattan felakete çeviren makyaj hataları

5) Kare, dikdörtgen veya köşeli yüz şekli için ideal güneş gözlüğü seçimi:Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

Bu tip yüz hatlarına sahip iseniz, yüzünüzde; alın bölgesi genişliği ile çene bölgesi genişliği eşittir. Ayrıca yanak kısımları düz ve elmacık kemikleri çıkıntısızdır. Yüz hatları oldukça sert ve keskindir. Bu durumda, seçilecek gözlüğün yüz hatlarını yumuşatacak niteliğe sahip olması öncelikli kriter olmalıdır. Bunun yanında; kare, dikdörtgen veya köşeli modellerden kaçınılmalıdır. Bu tip gözlük modelleri, yüz şeklinizi yumuşatmayacağı gibi aksine daha sert bir görünüme sebep olacaktır. Kare&köşeli yüz şekillerine sahip kişiler için ideal güneş gözlüğü seçimi; çekik, yuvarlak, oval ve kalın saplı modellerden yana olmalıdır. Dikdörtgen yüz şekline sahip kişiler için ise; bunlara ek olarak, ince saplı modeller daha ideal olacaktır.Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

13 yorum

  1. 44 yıllık gözlükçüyüm. yüz şekillerine göre gözlük önermelerini oldum olası yanlış buldum. ayak şeklinize göre ayakkabı, vücut şeklinize göre elbise, saç şeklinize göre saç kesimi, kafa şeklinize göre şapka nasıl önerilmezse yüz şekline gözlük de önerilmez. Değişen modaya göre herkes her güneş gözlüğünü kendine yakıştırabilir. Bırakalım insanlar her model güneş gözlüğünü özgürce seçebilsin.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*