Yeşil Çayın Faydaları, Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar

Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarından üretilen Yeşil Çay, sağlıklı bir içecek olarak son yıllarda dünya çapında popüler bir içecek haline geldi. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde sağlık açısından pek çok faydaya sahip. Tabi bitki çayları ile ilgili en büyük handikap fazla tüketilmesi halinde yarar sağlamaktan çok zarar vermesidir. Haliyle bu durum, akıllara yeşil çay tüketiminin de günlük bazda ideal bir tüketim miktarının olup olmadığı sorusunu getiriyor. O halde, ‘doğru tüketildiğinde hangi faydaları sağlamaktadır ve günlük ideal tüketim miktarı ne kadardır’ soruları üzerinden konuyu derinlemesine ele alalım.

Yeşil Çay Doğru Tüketildiğinde Faydaları Nelerdir?

 • Yeşil Çay kateşin adı verilen oldukça güçlü antioksidanlar içerir. Bu sayede kanser riskine karşı korunmada yüksek bir etki sağlamaktadır. Araştırmalar sonucunda, birçok kanser türünde, bu çayı tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre kansere yakalanma olasılığının daha düşük olduğu görülmüştür. Kadınlarda en sık görülen göğüs kanserinin ve erkeklerde en sık görülen prostat kanserinin önlenmesinde, yeşil çayın oldukça büyük etkisi bulunmaktadır.
 • Bazı çalışmalar, tip2 diyabet ve kalp hastalıkları riskini de azalttığını ortaya koymaktadır.
 • Ayrıca, içerdiği kafein ve kateşinler metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakımını arttırıyor. Bu şekilde günde 75-100 kaloriye kadar yakmanız mümkün. Bu kalori miktarı düşük gibi görünse de, uzun vadede önemli ölçüde kilo vermenizi destekleyicidir.
 • Ayrıca bağışıklığı güçlendirir, hastalıklara karşı direnci arttırır.
 • Beyin fonksiyonlarının gelişmesine ve korunmasına katkı sağlar.
 • Yine en önemli faydalarından biri, Artrit olarak bilinen eklem iltihaplanması rahatsızlıklarının tedavisini desteklemesi ve önlenmesini sağlamasıdır.
 • Ağız ve diş sağlığı açısından da önemli bir koruyucudur.
 • Bunlar dışında yine beyin fonksiyonları üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının önlenmesinde de destekleyici rol oynamaktadır.

Günlük Yeşil Çay Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Bu soru üzerinde araştırmacılar farklı yaklaşımlarda bulunmuşlardır. Bazı araştırmacılar günde bir fincana kadar sağlıklı olduğunu savunurken, bazı araştırmalar ise günde beş fincan veya daha fazla içilebileceğini öne sürüyor.

Sonuç olarak mutahabakata varılan, içilecek miktarı taşıdığınız hastalık riskine göre belirlemek olmuştur. Peki hangi hastalıkların tedavisini desteklemek veya riskini azaltmak için, kaç fincan tavsiye ediliyor?

 • Gırtlak Kanseri: Gözleme dayalı araştırmaların sonuçları göstermiştir ki; günde 3-4 fincana kadar tüketen kişilerde oral kanser gelişme riski minimum seviyededir.
 • Prostat Kanseri: Yine araştırmalar sonucunda, günde 5 fincan veya daha fazla yeşil çay tüketen kişilerde prostat kanseri gelişme riskinin önemli ölçüde düşük olduğu tespit edilmiştir.
 • Mide Kanseri: Mide üzerinde de koruyucu ve tedavi edici özelliğe sahiptir. Araştırmalar göstermiştir ki, günde 5 fincan veya daha fazla yeşil çay içen kişilerde mide kanseri riski en aza inmiştir.
 • Meme Kanseri: Günde 3 fincandan fazla içildiğinde meme kanseri oluşumunu önlemekle kalmaz, tedavi edilmiş meme kanserinin tekrar nüksetmesinin engellenmesine de yardımcı olur.
 • Pankreas Kanseri: Aynı şekilde günde 5 fincana kadar yeşil çay tüketen kişilerde pankreas kanseri riskinin önemli oranda azaldığı gözlemlenmiştir.
 • Diyabet: Retrospektif yani mevcut bilgilerle araştırma başındaki bilgileri karşılaştırma yöntemi ile yapılan bir araştırmada, günde 6 bardak kadar yeşil çay tüketen kişilerde tip 2 diyabet gelişme riskinin içmeyenlere kıyasla %33 oranında daha az olduğu görülmüştür.
 • Kalp Hastalıkları: Birçok araştırmanın neticesi göstermiştir ki; günde bir ila üç bardak arası tüketen kişilerin kalp krizi ve kalple bağlantılı diğer hastalıkları yaşama riski, büyük oranda düşmüştür.

Görüldüğü üzere ideal miktar günde 3-5 fincan kadardır.

Gereğinden Fazla Yeşil Çay Tüketmenin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

 • Bilindiği üzere çok yoğun ölçüde olmasa da, yeşil çay da kafein içermektedir. Bu da gün içinde gereğinden fazla tüketildiğinde kaygı, uyku bozukluğu, karın ve baş ağrısı gibi durumlara sebep olmaktadır.
 • Gebelik döneminde pek çok bitki çayının zararlı olduğu ve gebelik döneminde bitki çayı tüketilmemesi gerektiği biliniyor. Yeşil çay da, diğer bitki çayları kadar şiddetli zararları olmasa da hamilelik döneminde fazlası önerilmiyor. Ayrıca kafeinli içeceklerin tüketilmesi, düşük riski veya doğum problemleri yaratabileceğinden, yeşil çay gebelik dönemi içerisinde tüketimi sınırlandırılıyor.
 • Bir fincan yeşil çay içerisindeki kafein miktarı, kullanılan çay miktarına ve yaprakların tazeliğine göre değişiklik göstermektedir. 1 gramının içinde 11-20 mg arasında kafein bulunmaktadır. Yani genellikle 1 fincan(240 ml) suya 1 çorba kaşığı (2 gram) çay koyduğunuzda, çayınızın ortalama 22-40 mg kafein içerdiği anlaşılmaktadır. Ve günlük aldığınız kafein miktarı 300 mgdan fazla olmamalıdır. Bu sebeple yeşil çay tüketiminde de bu hesaplamayı atlamamanız, sağlığınız açısından epey önemlidir.

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Yeşil Çayın Faydaları, Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar” için 3 yorum

 • Ekim 16, 2017 tarihinde, saat 12:15 pm
  Permalink

  Yeşil çayı her gün 2-3 bardak içiyorum. Gerçekten sağlığa faydası çok fazla. Sizede tavsiye ederim.

  Yanıtla
 • Ekim 31, 2017 tarihinde, saat 6:14 am
  Permalink

  yeşil çay gerçekten çok faydalı bir çay çeşidi günde 1 bardak tüketilmesi gerek yeşil çay

  Yanıtla
 • Kasım 10, 2017 tarihinde, saat 11:21 am
  Permalink

  Bende yeşi çayın tadını hiç sevmiyorum ama faydalı olması sebebiyle kış aylarında içiyorum.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir