Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarından üretilen Yeşil Çay, sağlıklı bir içecek olarak son yıllarda dünya çapında popüler bir içecek haline geldi. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde sağlık açısından pek çok faydaya sahip. Tabi bitki çayları ile ilgili en büyük handikap fazla tüketilmesi halinde yarar sağlamaktan çok zarar vermesidir. Haliyle bu durum, akıllara yeşil çay tüketiminin de günlük bazda ideal bir tüketim miktarının olup olmadığı sorusunu getiriyor. O halde, ‘doğru tüketildiğinde yeşil çayın faydaları nelerdir, yeşil çay zayıflatır mı, yeşil çay nasıl demlenir, yeşil çayın zararları var mıdır, günlük ideal tüketim miktarı ne kadardır’ soruları üzerinden konuyu derinlemesine ele alalım.

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

 • Yeşil Çay kateşin adı verilen oldukça güçlü antioksidanlar içerir. Bu sayede kanser riskine karşı korunmada yüksek bir etki sağlamaktadır. Araştırmalar sonucunda, birçok kanser türünde, bu çayı tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre kansere yakalanma olasılığının daha düşük olduğu görülmüştür. Kadınlarda en sık görülen göğüs kanserinin ve erkeklerde en sık görülen prostat kanserinin önlenmesinde, yeşil çayın faydaları oldukça büyüktür.
 • Bazı çalışmalar, tip2 diyabet ve kalp hastalıkları riskini de azalttığını ortaya koymaktadır.
 • Ayrıca,
 • Ayrıca bağışıklığı güçlendirir, hastalıklara karşı direnci arttırır.
 • Beyin fonksiyonlarının gelişmesine ve korunmasına katkı sağlar.
 • Yine en önemli faydalarından biri, Artrit olarak bilinen eklem iltihaplanması rahatsızlıklarının tedavisini desteklemesi ve önlenmesini sağlamasıdır.
 • Ağız ve diş sağlığı açısından da önemli bir koruyucudur.
 • Bunların dışında yeşil çayın faydaları arasında belki de en dikkat çekicisi beyin fonksiyonları üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının önlenmesinde de destekleyici rol oynamasıdır.

Yeşil çay zayıflatır mı?

 

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

İçerdiği kafein ve kateşinler metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakımını arttırıyor. Bu şekilde günde 75-100 kaloriye kadar yakmanız mümkün. Bu kalori miktarı düşük gibi görünse de, uzun vadede önemli ölçüde kilo vermenizi destekleyicidir. Yeşil çay zayıflatır mı? sorusunun belki de en güzel örneği olarak Uzak Doğu insanını gösterebiliriz. Çinlilerin ve Japonların genellikle zayıf olmalarının en büyük nedenlerinden biri de yeşil çay tüketmeyi günlük hayatlarının bir parçası haline getirmiş olmalarıdır.

ilginizi çekebilir..  Vücutta hastalık belirtisi olabilecek işaretler

Yeşil çay nasıl demlenir?

Aslına bakarsanız yeşil çay nasıl demlenir? sorusu sanıldığından daha komplike bir soru. Çünkü, sıra yeşil çayı demlemeye gelene kadar dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar var. Bu noktalardan ilki yeşil çayın satın alınma anı; yeşil çayı satın alırken paketinin açılmamış ve çayın ışık almayacak şekilde paketlenmiş olmasına, tazelik ve sağlığınıza maksimum fayda için dikkat etmeniz gerekiyor. İkinci husus demlik; yeşil çayın ana vatanına yani Uzak Doğuya gidecek olursak işin özü döküm demlik. Özellikle Japonya’da çay için kullanılır, ısıyı demliğin her noktasına eşit miktarlarda ilettiği için tercih sebebidir. Hemen yan tarafa geçecek olursak Çin’de toprak demlikler tercih ediliyor. Her iki demlik çeşidi de hem çok sağlıklı hem de yeşil çayın lezzetini son derece güzel ortaya çıkarıyor. Yalnız pratiklik ve bulunabilirlik açısından ülkemizde bizi zor durumda bırakabilir bu modeller. Onun için en güzel seçim porselen demlikler. Aman ha siz siz olun yeşil çaya çelik ya da diğer maddelerden yapılmış demliklerle işkence yapmayın. Yeşil çay nasıl demlenir? sorusuna verilecek yanıtın ikinci bölümü demleme anı..

Şunu söylemek gerekir ki kesinlikle kaynar suya yer yok. Suyumuzu hazırlarken kaynama noktasından sonra altını söndürüp 2-3 dakika bekliyoruz. Bekliyoruz ki suyumuz 75-80 derecelere gerilesin. Kaynar su, yeşil çayın içerisindeki bütün yararlı maddeleri yok ettiği gibi 60 derece su da bütün faydalı maddeleri ortaya çıkarma konusunda yeterlidir ama siz arzu ederseniz 80 dereceye kadar hiç bir sorun yok. Suyumuz hazır olduktan sonra önemli bir nokta suyu çayın üzerine dökmeyip; yeşil çayı suyun üzerine bırakmak..Tüm bu saydıklarımızı uyguladıktan sonra demlenme süresi olarak 2-3 dakika yeterli olacaktır afiyet olsun.

ilginizi çekebilir..  Gebelik süresince annede ve fetüste görülen değişimler

Günlük yeşil çay tüketimi ne kadar olmalıdır?

Bu soru üzerinde araştırmacılar farklı yaklaşımlarda bulunmuşlardır. Bazı araştırmacılar günde bir fincana kadar sağlıklı olduğunu savunurken, bazı araştırmalar ise günde beş fincan veya daha fazla içilebileceğini öne sürüyor.

Sonuç olarak mutabakata varılan, içilecek miktarı taşıdığınız hastalık riskine göre belirlemek olmuştur. Peki hangi hastalıkların tedavisini desteklemek veya riskini azaltmak için, kaç fincan tavsiye ediliyor?

 • Gırtlak Kanseri:Gözleme dayalı araştırmaların sonuçları göstermiştir ki; günde 3-4 fincana kadar tüketen kişilerde oral kanser gelişme riski minimum seviyededir.
 • Prostat Kanseri:Yine araştırmalar sonucunda, günde 5 fincan veya daha fazla yeşil çay tüketen kişilerde prostat kanseri gelişme riskinin önemli ölçüde düşük olduğu tespit edilmiştir.
 • Mide Kanseri: Mide üzerinde de koruyucu ve tedavi edici özelliğe sahiptir. Araştırmalar göstermiştir ki, günde 5 fincan veya daha fazla yeşil çay içen kişilerde mide kanseri riski en aza inmiştir.
 • Meme Kanseri: Günde 3 fincandan fazla içildiğinde meme kanseri oluşumunu önlemekle kalmaz, tedavi edilmiş meme kanserinin tekrar nüksetmesinin engellenmesine de yardımcı olur.
 • Pankreas Kanseri: Aynı şekilde günde 5 fincana kadar yeşil çay tüketen kişilerde pankreas kanseri riskinin önemli oranda azaldığı gözlemlenmiştir.
 • Diyabet: Retrospektif yani mevcut bilgilerle araştırma başındaki bilgileri karşılaştırma yöntemi ile yapılan bir araştırmada, günde 6 bardak kadar yeşil çay tüketen kişilerde tip 2 diyabet gelişme riskinin içmeyenlere kıyasla %33 oranında daha az olduğu görülmüştür.
 • Kalp Hastalıkları: Birçok araştırmanın neticesi göstermiştir ki; günde bir ila üç bardak arası tüketen kişilerin kalp krizi ve kalple bağlantılı diğer hastalıkları yaşama riski, büyük oranda düşmüştür.

Görüldüğü üzere ideal miktar günde 3-5 fincan kadardır.

Gereğinden fazla tüketilen yeşil çayın zararları nelerdir?

 • Bilindiği üzere çok yoğun ölçüde olmasa da, yeşil çay da kafein içermektedir. Bu da gün içinde gereğinden fazla tüketildiğinde kaygı, uyku bozukluğu, karın ve baş ağrısı gibi durumlara sebep olmaktadır.
 • Gebelik döneminde pek çok bitki çayının zararlı olduğu ve gebelik döneminde bitki çayı tüketilmemesi gerektiği biliniyor. Yeşil çay da, diğer bitki çayları kadar şiddetli zararları olmasa da hamilelik döneminde fazlası önerilmiyor. Ayrıca kafeinli içeceklerin tüketilmesi, düşük riski veya doğum problemleri yaratabileceğinden, yeşil çay gebelik dönemi içerisinde tüketimi sınırlandırılıyor.
 • Bir fincan yeşil çay içerisindeki kafein miktarı, kullanılan çay miktarına ve yaprakların tazeliğine göre değişiklik göstermektedir. 1 gramının içinde 11-20 mg arasında kafein bulunmaktadır. Yani genellikle 1 fincan(240 ml) suya 1 çorba kaşığı (2 gram) çay koyduğunuzda, çayınızın ortalama 22-40 mg kafein içerdiği anlaşılmaktadır. Ve günlük aldığınız kafein miktarı 300 mgdan fazla olmamalıdır. Bu sebeple yeşil çay tüketiminde de bu hesaplamayı atlamamanız, sağlığınız açısından epey önemlidir.
ilginizi çekebilir..  Gebelik ve emzirme dönemleri süresince tüketilmesi gereken temel gıdalar nelerdir?

You may also like...

3 Responses

 1. Ecrin dedi ki:

  Yeşil çayı her gün 2-3 bardak içiyorum. Gerçekten sağlığa faydası çok fazla. Sizede tavsiye ederim.

 2. şenol dedi ki:

  yeşil çay gerçekten çok faydalı bir çay çeşidi günde 1 bardak tüketilmesi gerek yeşil çay

 3. Melike dedi ki:

  Bende yeşi çayın tadını hiç sevmiyorum ama faydalı olması sebebiyle kış aylarında içiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir