Yatak seçiminde bu noktalara dikkat!

yatak seçiminde bu konulara dikkat

Teknoloji hızla ilerliyor. Haliyle teknoloji ürünleri de her alana uzanarak çeşitleniyor. Tabi bu teknoloji ürünlerinin kimisi gerçekten hayati derecede önem taşırken, kimisi hiçbir gereklilik göstermiyor. Fakat teknolojinin uzandığı, hayati önem taşıyan çok önemli bir uzmanlık var: Yatak teknolojisi. Eskiden yatak pek de önemsenmiyordu. Yani üzerinde günümüzün yaklaşık 8 saatini geçirdiğimiz nesneyi özenle seçmiyorduk. Fakat günümüzde bilinçlenme arttıkça yatak seçiminde ne derece dikkat gerektiği de anlaşılmaya başlandı.

İş hayatımın yaklaşık 4 yıl gibi önemli bir bölümünde, bilindik bir yatak firmasının bayilerinden birinde mağaza sorumlusu olarak çalışmıştım. Tabi bu süre hem satış tecrübesi kazanmam, hem de yatak teknolojisine dair kapsamlı bir bilgi birikimine sahip olmam konusunda bana çok şey kattı. Kazandığım tecrübe ve edindiğim birikim doğrultusunda bu konudaki bilgilerimi sizlerle paylaşmak için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Peki, yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Doğru yatak nasıl seçilir?

Yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken konular

1) Yatağın malzemesi:

Yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, yatağın üretildiği malzemelerdir. Yatak seçiminde; yay sisteminin sağlamlığına, dolgu malzemelerinin kalitesine, kumaşının kalitesine vs.. dikkat edilmesi gerekir. Terletme yapmayan, anti bakteriyel ve anti alerjik özelliklere ve hava geçirgenliğine sahip dolgu malzemeleri ile pamuklu kılıflardan üretilen yataklar, yatak seçiminde öncelikli  seçenekleriniz arasında olmalı. Bunların yanı sıra yatak seçiminde, yay sisteminin sağlamlığına ve yatağın üst zemini ile yay arasındaki mesafeye de dikkat edilmelidir. Yatağın üst zemini ile yay arasındaki mesafeden kastedilen, yatağa yattığınızda sizle yay arasındaki mesafedir aslında. Bu mesafe ne kadar fazla olursa, (yani yay ile bağınızı kesen katman ne kadar çok olursa) yatağın ömrü ve kullanım rahatlığı da o kadar çok olur. Bu nedenle yatak seçiminde tercihiniz yaylı bir yataktan yana olacaksa yüksekliği fazla olan ve pedli modeller daha ideal olacaktır.

Visco teknolojisi ile üretilmiş ya da lateks yataklardan tercih etmeyi düşünüyorsanız; genellikle yaysız olan bu tür yataklarda süngerin dansite(yoğunluk)sine dikkat etmelisiniz. Visco süngerler; büyük ağırlık ve basınç testlerinden geçen, astronot giysileri içinde kullanılarak basınçtan koruyan özel süngerlerdir. Isı ve basınca olan duyarlılığı ile vücudun şeklini alarak, omurga sisteminin doğal şeklini korur. Yatağın vücuda uyguladığı basıncı minimum seviyeye düşürerek; sinir sıkışması, eklem ağrısı, uzun süre yatılması gereken hallerde vücutta ezilme ve berelenmeler vb.. durumların yaşanmasını önler. Çoğu modeli yaysız olmasına karşın, kaliteli visco kullanılmışsa çok uzun ömürlü olan bu tür yatakların seçiminde belirleyici olan genelde vücut ağırlığıdır. Farklı sünger yoğunluğu ve farklı yüksekliklerle üretilen bu yataklarda, vücut ağırlığınıza göre seçim yapmalısınız. Bu yatakların ağırlık kapasitesi ile ilgili sizi yönlendiren satış personelinden mutlaka bilgi isteyin.

ilginizi çekebilir..  Yatağınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

2) Yay sistemi:

Yaylı yatak tercih etmeyi düşünüyorsanız, yatak seçiminde yay sisteminin yeni teknoloji ile uyumuna dikkat etmelisiniz. Eski tip yataklarda yaylar (bonel yay sistemi), her harekette süngere sürtünerek süngerde deformasyon yaratıyor; kullanıcıya da statik elektrik iletiyordu. Bu elektrik kişide gerginlik, huzursuzluk, yorgunluk vb.. durumlara sebep oluyordu. Yeni teknoloji yatakların büyük çoğunluğunda ise yay sistemleri büyük oranda değiştirildi. Artık eski tip yay sistemine sahip yataklarda ekstra dolgu katmanları kullanılarak yayın verdiği deformasyon en aza indirilmiş durumda. Fakat bundan daha güzeli şüphesiz; yay sisteminin tamamen değiştiği yatakların üretilmesidir. Bu da iyi bir yatak firmasından yatak seçiminde yanılma riskini düşürüyor.

Paket yay sistemine sahip yataklar, yay teknolojisinde en yeni sisteme sahip yataklardır. Bu yay sisteminde, yay, yatak içinde eski sitemdeki gibi birbirine bağlı olarak sarmal düzende uzanmıyor. Bunun yerine her yay birbirinden bağımsız ve her yay bir paket içerisinde bulunuyor. Yayların birbirinden bağımsız olması, yatağın, vücudun farklı noktalarından uygulanan farklı basınç noktalarına uyumlu olarak vücudun ortopedik yapısına göre şekil almasını ve bunun yanında yatağın bir tarafındaki hareketin diğer tarafta hissedilmemesini sağlıyor. Her bir yayın ayrı bir paket içerisinde bulunması ise, yayların süngeri deforme etmesini önleyerek yatağın ömrünü uzatıyor; bunun yanı sıra kullanıcıda statik elektik oluşturmasını önlüyor. Bu nedenle yatak seçiminde tercihiniz yaylı yataklardan yana olacaksa, paket yay sistemine sahip yatakları tercih etmenizi tavsiye ederim.

3) Yatağın kişiye uygunluğu:yatak seçiminde dikkat

Yatak seçiminde yatağın kullanacak kişiye uygunluğu farklı kriterlere bağlı olarak belirlenir.

  • Yatağın ölçüleri: Yatağın ölçüleri kullanacak kişinin vücut yapısına ve boyuna uyumlu olmalıdır. Mesela, iri yapılı kişiler için dar ve kısa yataklar kullanışsız olacaktır. Bu yüzden yatak seçiminde yatağın hem genişliği, hem boyu bu durum göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Yatağın boyu kullanacak kişinin boyundan 10-15 cm daha uzun olmalıdır. Bu, yatak seçiminde en önemli kriterlerden biridir. Keza visco yatak satın almayı düşünüyorsanız, burada da yatak seçiminde daha önce belirttiğim gibi vücut ağırlığınız önemli bir belirleyicidir. Örn: X modeli, …cm visco katman ve …cm lateks katmandan oluşuyor ve 90 kg’a kadar olan kişiler için ideal. Bu gibi bir yönlendirme visco yatak seçiminde kolaylık sağlar. Kilonuza uyumlu olmayan, kilonuza göre yoğunluğu düşük olan bir visco yatak, visco katmana fazla gömülmenize neden olarak rahatsızlık verecektir.
  • Vücut alışkanlıkları: Yatak seçiminde yatağın kullanacak kişiye uygunluğunu belirleyen kriterlerden biri de yatağın vücut alışkanlıklarına hitap etmesidir. Kimi fazla sert yataklarda rahat ederken kimi fazla yumuşak yataklarda daha rahat eder. Tabi burada bir not düşmem gerekir ki; vücut alışkanlığı, alışılabilir bir kriterdir. Bu yüzden, yatak seçiminde vücut alışkanlığından bir süreliğine bir miktar taviz verilerek ne çok sert, ne de çok yumuşak bir yatak seçiminde sağlık açısından fayda vardır. Sert yatak da sevseniz yumuşak yatak da sevseniz orta sertlikte bir yatak size iyi gelecektir. Fakat alışkanlığımı değiştirmem mümkün değil, diyorsanız; o halde yatak seçiminde vücut alışkanlıklarınıza göre yatak bakmanız daha uygun olacaktır.
  • Mevcut baza ya da karyolaya uyumu: Yatak ile birlikte baza ya da karyola almayı düşünmüyorsanız, evinizdeki mevcut baza ya da karyolanın yatağın oturacağı kısmının ölçüsünü almanızda yarar vardır. Bu sayede yatak seçiminde baza ya da karyola ebatlarınıza uygun ölçüleri bulunan yataklara yönelerek seçiminizi kolaylaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra yaylı yataklar yumuşak zemini sevmez; bu sebeple yaylı bir yatak tercih edecekseniz, kullanacağınız zeminin sert olmasına dikkat etmelisiniz. Visco yataklar içinse en uygun zemin, latalı zemindir. Lata, normal baza yüzeyleri gibi boşluksuz değildir; birbirine paralel olarak ayrı ayrı yerleştirilen esnek tahtalardan oluşur. Bu sayede visco yatakların hava sirkülasyonunu destekler.
ilginizi çekebilir..  Evinizi Yılbaşına Hazırlamaya Ne Dersiniz?

4) Isı dengesi:

Bir yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de yatağın klima teknolojisine sahip olması; yani sıcaklığı düzenlemesidir. Aşırı terlemeye sebep olan ya da kış aylarında ısınma sorunu yaşatan yataklar uyku sürecini kabusa çevirebilir. Visco teknolojisi ile üretilen yataklar ile latex yataklardan tercih edecekseniz, yatak seçiminde katmanlar arasında hava kanalları bulunanları tercih edin. Bu hava kanalları, hava sirkülasyonu sağlayarak ısı dengesini sağlıyor. Yaylı yataklarda da özellikle dolgu malzemelerine ve yazlık-kışlık kullanım yönlerinin olmasına dikkat edin.

5) Kumaş Özellikleri:

Yatak seçiminde pek önemsenmeyen konulardan olsa da aslında oldukça önemli bir konu. Yatağın kumaşı iyi özelliklere sahip bir kumaş olmazsa; tahriş, bakteri yuvalanmaları, aşırı terletme, çabuk deformasyon, alerjik rahatsızlıklara sebep olma gibi birçok problem doğabilir. Bu nedenle yatak seçiminde beğendiğiniz yatakların kumaş özellikleri ile ilgili bilgi istemeyi unutmayın. Bunun dışında yatak kumaşlarında da tabi ki ilerleyen teknolojik gelişmelerin etkisiyle farklı teknolojiler kullanılıyor. Aromaterapik kumaşlar, bambu kumaşlar, vitamin etkili kumaşlar vs.. bu kumaşlardan bazılarıdır. Yatak seçiminde kriterlerinizin başında yer almasına gerek olmasa da, son kararınızı verirken bu tür kumaş özelliklerini göz önünde bulundurmanızı tavsiye edebilirim.

Not: Kılıfı ya da pedi çıkartılabilen yataklar temizlik açısından oldukça kullanışlıdır. Yatak seçiminde bunu da bir kriter olarak belirlemenizi tavsiye ederim.

Günümüzün yaklaşık sekiz saatini üzerinde geçirdiğimiz için, yatak seçiminde fazlasıyla titiz ve özenli olmak gerekir. Bu nedenle yatak seçiminde çok iyi araştırmanızı, çok iyi inceleyip sonra karar vermenizi tavsiye ederim.

12 yorum

  1. Size kullanıcı olarak yazıyorum torba (paket) yay sistemi 50 kg üzeri işe yaramaz. Çünkü vücut bağımsız yay nedeni ile gömülüyor ayaklar daha gafil olduğu için görülmüyor ve baş yastıkla birlikte hiç gömülüyor yani çukurda yatıyorsun gece o çukurdan çıkmak için uykun kaçıyor 50 kg altına uygun olabilir ve ben pişmanım bel boyun ve omuz ağrısı çekiyorum çoğu kez kanepede katıyorum torba yay sistemin işe yaramaz

    • Merhaba mert bey. Öncelikle değerli yorumunuz ile yazımıza katkı sağladığınız için teşekkürlerimi sunuyorum. Gerek visco yataklarda gerekse paket yaylı yataklarda ne yazık ki, satıcı tarafından müşterinin yetersiz bilgilendirilmesi ve yalnızca satış odaklı yönlendirme sebebi ile hatalı seçimler yapılabiliyor. Bu, gerek satış kaygısı ile gerekse satış temsilcisinin bilgi yetersizliği ile yaşanabilen bir durum. Türkiye’nin önde gelen yatak firmalarından birinde uzun yıllar çalışmış ve uzmanlaşmış biri olarak buna defalarca kez tanık oldum maalesef. Vicso yataklarda da paket yaylı yataklarda da ”farklı sünger yoğunluk ve kalınlıkları” mevcuttur. Bu sünger yoğunluk ve kalınlıkları, yatağın konforlu taşıma kapasitesini belirlemektedir. Eğer satıcı sizi bu konuda doğru şekilde bilgilendirip yönlendirmez/yönlendiremez ise, mesela 100 kg olan bir kişiyi 50 kiloya kadar olan kişilerin kullanabileceği bir ürüne yönlendirirse, konforlu taşıma kapasitesine uygun yönlendirme yapmayarak tam da belirttiğiniz sorunları yaşamanıza neden olurlar ne yazık ki.. Bu durumda eğer yatağınızın garanti süresi dolmadıysa, ürünü satın aldığınız firma ile şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz, belki size yardımcı olabilirler. İyi günler dilerim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*