Mitomani Nedir?Yalan Söyleme Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

yalan söyleme hastalığı nasıl anlaşılır?
Yalan söyleme hastalığı

İnsanların giderek yalnızlaştığı ve bu yalnızlaşmaya bağlı olarak psikolojik hastalıkların yaygınlaştığı günümüzde belki de en fazla karşılaştığımız sorunların başında geliyor yalan söylemek. Aslında, günlük hayatımızda başvurduğumuz yalan söyleme eylemi dengeli kullanıldığında, ruh sağlığımız açısından savunma mekanizması görevi görür ve faydalıdır. Ama ne zaman ki bu durumun sıklığı artar ve hayatımızın tüm noktalarına temas etmeye başlar, o zaman yalan söyleme hastalığı ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmış demektir. Psikoloji bilimindeki ismiyle mitomani yani yalan söyleme hastalığı, kişinin günlük hayatında hiç bir sebep olmaksızın sürekli yalan söylemesi ve zaman zaman bu yalanlara kendinin de inanması durumudur. Bu sebeple bu rahatsızlığa yakalanmış kişiler söyledikleri yalanların psikolojik bir sorun olduğu gerçeğine inanmazlar.

Bu durumun görüldüğü kişilere de mitoman adı verilir. Yalan söyleme hastalığı her ne kadar başlı başına bir rahatsızlık olsa da çoğu zaman kendinden daha büyük problemlerin belirtilerinden biri olarak da ortaya çıkabilir. Peki yalan söyleme hastalığının sebepleri nelerdir?

Yalan söyleme hastalığı sebepleri nelerdir?

 • Mitomani hastası kişilerin, genellikle hayatlarının bir bölümünde çok isteyip de gerçekleştiremedikleri durumları vardır ve söyledikleri yalanlar da çoğunlukla bu durumlarla bağlantılıdır.Örneğin, hiç bir statüye sahip olmayan bir kişinin kendini sürekli çok önemli bir kişi gibi göstermeye çalışması ve bu bağlamda yalanlar söylemesi gibi.
 • Kişilik bozukları da yalan söyleme hastalığı için önemli bir sebeptir. Paranoid(aşırı şüpheci) kişilik bozukluğu bulunan bir bireyin gerçekte olmayan durumlardan bahsetmesi ve bu durumları hayati bir tehlike olarak görmesi.
 • Bireylerin gerek çocukluk dönemlerinde aileleri tarafından gerekse ergenlik döneminde arkadaş grupları ve öğretmenleri tarafından onaylanmamaları ilerleyen dönemlerde mitomani hastalığı için bir sebep olabilir.
 • Özellikle kişinin çocukluk döneminde ailesinin yanlış tutumlarından kaynaklanan ve devam eden yıllarda sürüp giden aşağılık psikolojisi mitomaninin önemli sebeplerindendir.
 • Ve belki de mitomani sebeplerinin en başında çocukluk yıllarında bireylerin maruz kaldıkları cinsel istismar olayları gösterilebilir.
ilginizi çekebilir..  Gebelikte ortaya çıkan hastalıklar nelerdir? Sebepleri nedir?

Yalan söyleme hastalığı nasıl anlaşılır?

 

 • Yalan söyleyen kişi söylediği yalanlardan mutluluk duyuyor ve gerçekmiş gibi davranıyorsa,
 • Söylediği sözlerin yalan olduğu çevredeki kişiler tarafından bilinmesine rağmen yalanlarında diretiyorsa,
 • Yalan söyleyen kişi söylediği yalanlara kendisi de inanıyorsa,
 • Söylenilen yalanlar arasında anlamsal ve kurgusal olarak uyuşmazlıklar bulunuyorsa,
 • Söylediği yalanlar karşısında en ufak bir kazancı yoksa,
 • Yalan söylemeyi günün her bölümünde hayatının bir parçası haline getirmişse,

kişinin yalan söyleme hastalığına yakalanmış olabileceğinden şüphelenilebilir.

Yalan söyleme hastalığı tedavi yöntemleri

yalan söyleme hastalığından kurtulma

Mitomani tedavi yöntemleri

Mitomani hastalığı her yönüyle tedavisi mümkün bir hastalıktır. Tedavi sürecinde en büyük sorun, mitoman kişinin rahatsızlığının farkında olmamasından kaynaklanır. Herhangi bir probleminin olmadığını düşünen hasta tedaviye de yanaşmaz. Bu noktada hastanın ailesi ve yakınlarına büyük sorumluluklar düşmektedir.

Bu hastalığın tedavisinde psikoterapi ve ilaç tedavisi birlikte uygulanarak başarı şansı yükseltilir. Psikiyatrist öncelikle hastayı tanımaya odaklanarak yalan söyleme dürtüsünün altında yatan sebepleri anlamaya çalışır. Zamanla hasta ve hekim arasında oluşan güven ilişkisi içerisinde sebepler anlaşılır ve rahatsızlığa sebebiyet veren duygu eksikleri yerine konarak tedavi tamamlanır.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir