Vücutta hastalık belirtisi olabilecek işaretler

vücutta hastalık belirtisi olabilecek işaretler

Vücudun yapısı kusursuz bir saat gibidir. Muazzam bir düzenle işleyen bu yapı, öyle kusursuz bir işleyişe sahip ki; düzenini bozan en küçük problemi bile çeşitli belirtilerle bize gösteriyor. Vitamin ya da mineral eksikliği, kalp damar hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları vs.. gibi birçok hastalıkta, vücudumuzda gözle görülür belirtiler oluşabiliyor. Peki, nedir bu belirtiler? Vücutta hastalık belirtisi olabilecek izler nelerdir?

Vücutta hastalık belirtisi olabilecek belli başlı işaretler

Gözlerde hastalık belirtisi olabilecek işaretler:

 • Gözler hastalıklarda en çok belirti veren organlardandır. Çeşitli hastalıklar gözlerde ödeme, göz beyazında sararmaya vs.. sebep olabilir.
 • Özellikle göz beyazında sararma, karaciğer rahatsızlıkları ile safra kesesi, safra yolu hastalıklarının ilk belirtilerinden olabilir. Karaciğer yağlanması, sarılık gibi rahatsızlıklarda hastalık belirtisi olabilecek bu işaret, oldukça önemli bir işarettir.
 • Bunun yanı sıra, gözlerdeki şişlik de belirleyici bir işarettir. Böbreklerde işlev bozuklukları ve çeşitli böbrek hastalıklarında göz kapaklarında ödem oluşabilir. Bu işaretin hastalık belirtisi olabilmesi için, ani başlayan bir ödem oluşması ve kısa aralıklarla tekrarlayan şişlik görülmesi gerekir.
 • Göz bebeklerinde küçülme olması, ilaç ve kimyasal zehirlenmelerinin belirtisi olarak ortaya çıkabilir.
 • Gözbebeklerinin farklı büyüklükte olması ise; beyinde travmatik hasarlar, kafa içinde kanama vb.. nörolojik hastalıkların belirtileri olabilir.

Tırnaklarda hastalık belirtisi olabilecek işaretler:

 • Tırnaklar da birçok hastalığın habercisi olabilmekle birlikte, vücutta vitamin ve mineral bakımından eksiklik olduğunun da göstergesi olabilir.
 • Tırnaklarda sararma, özellikle mantar hastalığının en önemli belirtilerindendir. Tırnaklarda biçim bozukluğu ve kalınlaşma da mantarın belirleyici işaretlerindendir.
 • Tırnaklarda beyaz lekeler oluşması ve tırnakların zayıflaması ise demir eksikliğine işaret ediyor olabilir.
 • Yine tırnaklarda biçim bozukluğu ve özellikle bombeleşme oluşması; akciğer kanseri, bağırsak rahatsızlıkları, siroz gibi hastalıklara işaret eden hastalık belirtisi olabilir.
 • Tırnak yüzeyinde beliren siyahımsı çizgi görünümleri; tırnak derisinde kanama ya da melanoma kanserini işaret eden erken hastalık belirtisi olabilir.
ilginizi çekebilir..  Gebelikte beslenme

Cildin hastalık belirtisi olarak verdiği sinyaller:

 • Cilt, kan hastalıkları gibi birçok hastalığın erken belirtilerini haber veren önemli bir dokudur. Herhangi bir travmatik olaya bağlı olmaksızın cildin çeşitli bölgelerinde kendiliğinden ortaya çıkan morarmalar; kan hastalıkları, aplektik anemi, kan kanseri gibi hastalıkları işaret eden önemli bir hastalık belirtisi olabilir.
 • Ciltte yer yer görülen beyazlamalar ise; mantar hastalığına işaret edebilir.
 • Saç derisinde yoğun kepeklenme, ve vücudun belli başlı bölgelerinde görülen beyazlamalar sedef hastalığına işaret eden önemli bir hastalık belirtisi olabilir.
 • Ciltte yoğun kuruluk ve kaşıntı gibi göstergeler; sıvı tüketiminin yetersiz olduğunu, tiroid bezinin yetersiz çalıştığını, böbrek yetmezliğini, cilt dokusundaki yağ bezlerinin işlevini yerine getiremediği işaret ediyor olabilir.
 • Ciltte sararmalar görülmesi karaciğer ve safra yolu hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

İstemsiz ve hızlı kilo kaybı:

 • Hızlı seyreden ve istemdışı kilo kaybı; özellikle tiroid hormonları ve kan şekeri ile ilgili sorunlara işaret ediyor olabilir. Keza; hipertiroid ve diyabet hastalarının ilk bulguları arasında ani, istemsiz ve hızlı kilo kaybı bulunmaktadır.
 • Hızlı, istemsiz ve açıklanamayan kilo kayıpları birçok kanser türüne de işaret etmektedir.
 • Kilo kaybı dışında; halsizlik, ateş, öksürük, sırt ağrısı gibi belirtiler de görülüyorsa; akciğer enfeksiyonu, akciğer tümörü, pankreas hastalıkları gibi birçok ciddi hastalığa işaret ediyor olabilir.

İstemsiz ve hızlı kilo artışı:

 • Kilo almaya uygun ortam sağlayan; hareketsizlik, yeme bozuklukları, sağlıksız beslenme gibi koşullardan bağımsız olarak ortaya çıkan, ani ve hızlı kilo artışı; tiroid bezinin yavaşlaması, insülin direnci, diyabet gibi hastalıkları işaret eden önemli bir hastalık belirtisi olabilir.
 • Bunlar dışında ani kilo artışı; kalp yetmezliği veya siroz gibi hastalıklara da işaret ediyor olabilir.

Kendini dinlemek değil de; hastalık belirtisi konusunda dikkatli olmak, vücudumuzu tanımak ve olası değişimleri fark edebilmek sağlık açısından önem taşır. Dikkatli ve temkinli olmakta her zaman yarar vardır.

ilginizi çekebilir..  Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir? Belirtileri ve tedavisi

Sağlıkla kalın…

You may also like...

9 Responses

 1. yunus dedi ki:

  ben hastalanıcağım zaman buyuk bir kırgınlık geliyor uzerime. kemiklerim adeta sızlıyor. ozaman anlıyorum ki hastalık geliyor

 2. Mehmet dedi ki:

  vücudumuz o kadar muhteşem ki anlatıyor bizlere neler olacağını sadece dinlemeyi bilmek lazım.

 3. Levent dedi ki:

  Gözbebeklerinin farklı büyüklükte olması beyinde travmatik hasar olduğunun belirtisiyse oldukça büyük bir prnblemim olabilir. Korkuyprum açıkcası

 4. Metin dedi ki:

  Bir süre önce hızlı bir şekilde kilo vermiştim. Sorunu bulamamıştım bir türlü. Şekerimi kontrol ettirmemde fayda var sanırım

 5. İnci dedi ki:

  göz beyazında sararma nedeniyle doktora gitmeyi düşünüyordum, yazınızı okuduktan sonra daha da ciddiy ealdım. Hemen randevu alacağım.

 6. Mehmet dedi ki:

  bendede bugün bir halsizlik başladı sanıyorum hasta olacağım. bazen iyi olmuyor bu belirtiler.

 7. samet dedi ki:

  hastalığa göre mutlaka değişir ancka bir cok hastalığın ilk belirtisi ateş oluyor

 8. çağrı dedi ki:

  cilt ve tırnaklardaki renk değişimleri ciltte oluşabilecek hastalıkların belirtisi olabiliyor

 9. Meryem dedi ki:

  Özellikle bu aylarda dikkat edilmesi önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir