Evlerde nostaljik bir hava için: Vintage ev dekorasyonu

Vintage ev dekorasyonu

Ev dekorasyonunda farklı farklı tarzlar ve temalar trend hale geldi. Fakat son dönemlerde bu temaların birçoğunda post-modern izler göze çarpıyor. Modern ile eskinin türlü varyasyonları ev dekorasyonunda da kendisini göstermeye başladı. Modernlikten kopmadan eskiyle yeni harmanlanarak nostaljik bir hava yaratılıyor. Post-modern izler taşıyan bu yeni trendlerden biri de bir bakıma eskiye dönüşü yansıtan Vintage ev dekorasyonu. Fransız tarzı dekorasyon  ya da Fransız country olarak da bilinen Vintage dekorasyon, doğru uygulandığında tam bir zaman tüneli etkisi ile günümüzle geçmiş arasında bir geçiş hissi yaratıyor. Tabi uygulaması da bir hayli dikkat ve özen istiyor.

Peki, Vintage ev dekorasyonu için mobilya seçimi nasıl yapılır? Vintage havasını yakalayabilmek için aksesuar seçimi nasıl yapılmalıdır? Vintage mutfak ile nostaljik lezzetler için: Vintage mutfak dekorasyonu nasıl uygulanır? Vintage ev dekorasyonu uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Vintage ev dekorasyonu için mobilya seçimi nasıl yapılır?
Vintage ev dekorasyonu

Vintage ev dekorasyonu ; eskinin sadeliği, zarafeti sanatsal bir bakış açısı ve modern dokunuşlarla harmanlanarak günümüze uyarlandığında ortaya çıkan dekorasyon karakteridir. Bu noktada en önemli unsur şüphesiz mobilyadır. Vintage ev dekorasyonu için uygun mobilya seçimi yapılırken minimal tasarımlar ön planda tutularak bahsettiğimiz sade şıklığa ulaşılabilir. Bunun yanında seçilen mobilyaların eskitme temalı fakat yapaylıktan uzak olması da oldukça önemli bir konudur. Bu tarzı oluştururken açık renkler ve eski görünüm odak noktamız olmalıdır.

Minik el işçilikleri, danteller, çiçek desenleri bu tarz mobilyaların en gözde süsleridir. Fakat Vintage ev dekorasyonu hiçbir abartıyı kaldırmaz. Bu yüzden süsleme abartıya kaçmamalı; tüm süslemeler küçük dokunuşlar halinde olmalıdır.

Vintage ev dekorasyonu oluşturulurken ferforje tarzında tasarlanmış mobilyalar da tercih edilebilir. Ferforje tasarımlar da nostaljik etkisi yoğun olan tasarımlardır. Fakat eskitme görünüm ve sadelik yine ön planda tutulmalıdır. Ayrıca seçilecek diğer mobilyalar ve aksesuarlar ile uyum yakalamak da önemli konulardandır.

Vintage ev dekorasyonu

ilginizi çekebilir..  Duvarlarda rutubet küfü neden oluşur, nasıl temizlenir?

Nereden bulabilirim? Vintage ev dekorasyonu , kazandığı popülerlik ile büyük mobilya firmalarının ilgi odağı oldu. Büyük mobilya firmalarının bu tarza uygun farklı farklı tasarımları mevcut. Bunun yanında ikinci elciler veya eskiciler çarşısı gibi mekanlar bu tarz mobilyaların bulunabileceği diğer yerlerdir. Ya da büyüklerimizden temin edebileceğimiz çeşitli mobilyalarla da Vintage havasını yakalamak mümkün olabilir. Bir diğer alternatif ise bir marangoz ile anlaşıp dilediğimiz mobilyayı gönlümüze göre yaptırmak olabilir.

Vintage havasını yakalayabilmek için aksesuar seçimi nasıl yapılmalıdır?
Vintage ev dekorasyonu

Vintage ev dekorasyonu dediğimizde bu tarza uygun aksesuar seçimi ile Vintage tarz tam anlamıyla bütünlük kazanacaktır. Aksesuar seçilirken yine Vintage büyüsünü tamamlayacak, soft renklerde sadeliği ile ön planda olan aksesuarlar tercih edilmelidir. Vintage aksesuarlar içinde en çok tercih edilenler; sade ve şık duvar aplikleri, duvar askıları, eskitme mobilya kulpları, zarif ve eskiye dönük vazolar, bronz ve pirinç kaplama aksesuarlar gibi seçeneklerdir. Burada önemli olan bunları seçerken antik görünümlü olmalarına dikkat edilmesidir. Zarif ve sade şamdanlar, duvar panoları ve çerçeveler, duvar rafları, antik görünümlü halı ve kilimler Vintage ev dekorasyonu dendiğinde tercih edilebilecek diğer aksesuarlardır.

Vintage ev dekorasyonu

Nereden bulabilirim? Vintage ev dekorasyonu temasına uygun aksesuarları aksesuar mağazalarından temin edebileceğiniz gibi, tam anlamıyla orijinallik arıyorsanız ikinci elciler ve eski çarşılar Vintage aksesuarlar bulabileceğiniz en iyi yerlerdir. Bunun yanında büyüklerin artık kullanmayıp kaldırdığı çeşitli aksesuarları da isteyebilirsiniz.

Vintage mutfak ile nostaljik lezzetler için: Vintage mutfak dekorasyonu nasıl uygulanır?
Vintage ev dekorasyonu

Vintage tarzın en iyi yansıtıldığı alanlardan biri mutfaktır. Vintage mutfak demek; terek adı verilen eski tip mutfak duvar rafları, eskitme görünümlü mutfak dolapları, ferforce aksesuarlar, tezgah altı örtüleri vs.. demektir. Olabildiğince şık, bir hayli eskiye dönük vintage mutfak; mutfağın havasında büsbütün bir nostalji yaratacaktır. Bunun yanında emaye ve bakır tabaklar ve çeşitli mutfak gerekleri, renkli örtülerle kapatılmış reçel kavanozları, babaanne, anneanne evlerine doğru bir zaman geçişi yaratacak ve mutfakları daha lezzetli kılacaktır.

Vintage ev dekorasyonu

ilginizi çekebilir..  Kitap kurtlarının dekorasyonda vazgeçilmezi: Kitap okuma köşesi

Nereden bulabilirim? Vintage mutfak için terek, aksesuar, kap kacak türevi eşyaları eski çarşılardan, bakırcılar çarşılarından, eski pazarlardan, köy pazarlarından, otantik eşya satan dükkanlardan edinebilirsiniz. Tel dolap ve terek için internete bakabileceğiniz gibi, yine otantik eşya satan dükkanlara, çarşılardaki doğal ahşapçılara ve hasırcılara bakabilirsiniz. Buralardan Vintage mutfak için çeşitli aksesuarlar da bulabilirsiniz. Böylece mutfağınızdan gelen buram buram nostalji kokusu, evinizi sarar.

Vintage ev dekorasyonu oluşturulurken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Vintage ev dekorasyonu

 • Mobilya seçimi bu tarzın en önemli konusudur. Keskin hatlara sahip, modern mobilyalardan uzak durulmalıdır.
 • Renk seçimi ve renklerin kombinasyonu Vintage ev dekorasyonu oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir diğeridir. Vintage dekorasyonda ağırlıklı olarak romantik, pastel renkler tercih edilmelidir. Vintage ev dekorasyonu parlak ve canlı renkleri kabul etmemektedir. Yeşil, pembe, mavi gibi renklerin pastel tonları ile toprak renkleri ve saflığın yansıması beyaz; yanında sadeliğin göstergesi krem, ekru gibi renkler Vintage ev dekorasyonu için kullanılan başlıca renklerdir. Bu yüzden bu renklerin kullanılması Vintage ev dekorasyonu için oldukça önemli bir yere sahiptir.
 • Vintage ev dekorasyonu sadeliği sever. Bu tarzda sadelik ön planda tutulmalı ve her türlü gösteriş ve abartıdan kaçınılmalıdır. Vintage ev dekorasyonu için amaç romantik, sade ve nostaljik bir hava yakalamaktır.
 • Vintage mobilyalarda eskitme usulü mobilya seçimi ön planda tutulmalıdır.
 • Dantel, çiçek desenleri gibi unsurlar abartıdan uzak olması koşuluyla dekorasyonu hareketlendirmede tercih edilebilir.
 • Mobilya seçerken oturma gruplarında küçük yapılı, abartısız, minimal seçimler yapmakta yarar vardır.
 • Vintage mutfak için terekler, eski tel dolaplar, çeşitli kaplar ve gereçler ile vintage mutfak teması bütünleştirilmelidir.Vintage ev dekorasyonu

Vintage ev dekorasyonu özetle;
Vintage ev dekorasyonu

 • Gösterişten uzak, sade, minimal tasarımlar.
 • Antik görünümlü mobilya ve aksesuarlar,
 • Pastel renkler,
 • Nostaljik hava,
 • Yapaylıktan uzak, doğal bir ruh.
ilginizi çekebilir..  BEBEK ODASI DEKORASYONU YAZI DİZİSİ

Bu gibi özellikler Vintage ev dekorasyonu dediğimizde gözümüzde canlanan dekorasyon karakterinin özetidir.

***Ev dekorasyonu ile ilgili farkı konular için Ev dekorasyon fikirleri ile eviniz stilinizi yansıtsın! başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Vintage ev dekorasyonu
Vintage ev dekorasyonu
Vintage ev dekorasyonu
Vintage ev dekorasyonu
Vintage ev dekorasyonu

You may also like...

6 Responses

 1. Mehmet dedi ki:

  oldukça güzel gözüküyorlar. fakat günümüz insanı bunları “fakir” gösterdiği gerekçesiyle almak istemiyor. cidden ücüzü bir durum.

  • güz dedi ki:

   fakir değil de modern olmadığını düşünüyorum. sanki eski kafaymış izlenimi veriyor bana.

 2. turan dedi ki:

  Vintage evler bu ara tekrar popüler oldu ama benim için hoş değil

 3. Özge dedi ki:

  Vintage dekorasyonlarını ben cidden beğeniyorum ama güzelce dizayn etmek lazım.

 4. Efe dedi ki:

  Bu tip mobilyalar benim eskiden içimi bayardı; ama kendi evim olalıdan beri ilgimi çekiyor. Güzel bir hava yaratıyor ev içinde.

 5. Tuğba dedi ki:

  Vintage dekorasyon için mudo concept’e bakıyorum tabii indirim olduğu zamanlar daha çok alışveriş yapıyorum yoksa ürünleri pahalı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir