Uyku apnesi nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Uyku apnesi ve belirtileri nedir, tedavisi nasıl yapılır
Uyku apnesi ve belirtileri nedir, tedavisi nasıl yapılır

Uyku sırasında solunumun kesilmesi olarak tanımlanan uyku apnesi, oldukça ciddi bir hastalıktır. Horlama ile birlikte görülen bu rahatsızlık gece uykularının düzensiz ve sağlıksız olmasına sebebiyet vererek, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Uyku apnesi gece boyu birden fazla kez yaşanabilir. Üst solunum yolunu kontrol eden kaslarda meydana gelen gevşeme sonucu ortaya çıkan uyku apnesinde; dil kökünün, yumuşak damağın ya da şiş bademciklerin hava kanallarını tıkaması ile 10-12 saniye nefessiz kalınır.

Uyku apnesi ve belirtileri nedir, tedavisi nasıl yapılırSolunum çabasının beyne ulaşmasıyla bu kanallar açılır ve solunum devam eder. Ardından süreç başa döner. Hastalığın fark edilip tedavisinin gerçekleştirilmesi hastanın genel sağlığı açısından çok önemlidir. Aksi halde dikkat dağınıklığı, gündüz uyuklamaları, halüsinasyon, dikkat dağınıklığı sonucu trafikte ve iş sırasında kaza riskleri, kalp ritim bozukluğu, kalp krizi, kalp yetmezliği, akciğer yetmezliği, ilerleyen obezite ve kilo vermede zorlanma, kontrol edilemeyen diyabet, felç, ani gece ölümü vs.. gibi birçok olumsuzluk meydana gelebilir.

Uyku apnesinin nedenleri nelerdir

Üst solunum yollarındaki yıpranma, buradaki kasların olağandan fazla gevşemesine ve hava yollarını tıkamasına neden olur. Bu nedenle horlama durumu oluşur. Horlama esnasında iyice gevşeyen kaslar hava geçişini engelleyerek soluğun aniden kesilmesine sebep olur. Yani bir bakıma uyku apnesinin başlıca nedenleri horlama ve horlamadan kaynaklı diğer etkenlerdir. Ayrıca aşırı kilo, geniz eti, şiş bademcikler uyku apnesinin diğer sebepleridir. Bunların yanında, Hipertansiyonun da uyku apnesini tetiklediği düşünülmektedir.

Uyku apnesi belirtileri nelerdir

Uyku apnesi yaşayan kişilerin horlamaları, normale göre daha kaba, gürültülü ve fazladır. Solunumun yavaşlaması nedeniyle uyku sırasında iç çekme, çırpınma, nefes darlığı, nefessiz kalma gibi durumlar yaşanır. Diğer belirtileri ise:

Uyku apnesi ve belirtileri nedir, tedavisi nasıl yapılır

 • Uyku sırasında solunumun kesilmesi,
 • Dikkat eksikliği,
 • Yoğun ve şiddetli horlama,
 • Yorgun uyanma,
 • Ağızda kuruluk,
 • Uyuklar vaziyette dolaşma,
 • Aşırı uykusuzluk,
 • Huzursuz uyku,
 • Sonradan oluşan unutkanlık problemi,
 • Sık tuvalet ihtiyacı,
 • Reflü,
 • Yoğun gece terlemesi,
 • Baş ağrıları,
 • Yorgunluk, halsizlik hali.
ilginizi çekebilir..  Okullar Açıldı, Okul Başarısını Arttırma Yolları

Bu belirtiler uyku apnesinin gece ve gündüz görülen belirtileridir. Belirtilerin birkaçının aynı anda görülmesi halinde mutlaka bir uzmana danışılmasında fayda vardır. Hastalık belirtileriyle kendisini kolay gösterir. Fakat tam tanı ve tedavi için uzman görüşü çok önemlidir.

Uyku apnesi tanısı nasıl konulur

Uyku apnesinde tanı koymak için hastaya fiziki muayene yanında Polisomnografi(uyku apnesi testi) uygulanır.

Uyku apnesi ve belirtileri nedir, tedavisi nasıl yapılır Bu test ile hastanın gece boyu uyku sırasında bedensel, zihinsel ve solunumsal aktiviteleri kaydedilir. Bu test ile hastanın uyku sırasındaki:

 • Göz hareketleri,
 • Horlaması,
 • Kalp atış hızı,
 • Kalp ritmi,
 • Beyin dalgaları,
 • Bacak hareketleri,
 • Ağız ve burnundan hava akım değerleri,
 • Oksijen seviyesi

Gibi aktiviteler kaydedilerek tanı aşamasında yararlanılır.

Bu testin uygulanabilmesi için hasta bir gece uyku odasında kalır. Vücudun belli bölgelerine bağlanan kablolar vasıtasıyla sinyaller alınarak kayıt bölgesine ulaşır. Kayıt bölgesine aktarılan sinyaller incelenerek tanılama yapılır. Burada:

 • Gece boyu solunumun durma sayısı,
 • Gece boyu solunumun durma sıklığı,
 • Solunumun durma süresi,
 • Oksijen değerlerinin solunumun durmasından nasıl etkilendiği,
 • Kalp ritminin solunumun durmasından nasıl etkilendiği,
 • Rem uykusu denilen derin uyku aşamasına geçilip geçilemediği

gibi parametreler göz önünde bulundurulur.

Uyku apnesi nasıl önlenebilir

Uyku apnesinin önlenebilmesi için öncelikle bu hastalığa sebebiyet verebilecek faktörlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Bu faktörlerin başında şüphesiz obezite gelir. Aşırı kiloluluk normalde bile solunum sorunlarına sebep olabilirken, geceleri de uyku apnesi riskini doğurur. Bu sebeple bilinir ki uyku apnesi ve solunum rahatsızlıkları kilo kontrolü sağlandığında yarı yarıya düşmektedir.

Alkol, uyku ilacı, sigara gibi sağlık açısından birçok zararı bulunan, bu rahatsızlığın oluşumunda da oldukça önemli bir yere sahip olan bu maddelerin kullanımından kaçınılmalıdır.

Yatış pozisyonu da bir diğer önemli konudur. Yatış pozisyonunun ve yastık yüksekliğinin doğru ayarlanması, bu hastalığın oluşumunu büyük ölçüde düşürecektir.

ilginizi çekebilir..  Birbirinden şifalı bitkiler ve faydaları

Uyku apnesi tedavisi

Bu aşamada kilit nokta yine uyku apnesine sebebiyet veren faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Ve yine ilk sırada aşırı kilodan kurtulmak gelir. Bunun yanında, eğer solunum sistemi anatomisinde herhangi bir tıkanma, darlık vb.. durum söz konusu ise uzman tarafından bu rahatsızlığın giderilmesi için operasyon uygulanabilir.

Uyku apnesinin ilerleyen aşamalarında ise CPAP(Pozitif hava basıncı) tedavisi uygulanır. Bu tedavi yönteminde otomatik ya da sabit basınçlı bir cihaz yardımı ile hasta takibe alınır.

Daha hafif vakalarda ise aparey kullanımı ile alt çene öne alınır ve dilin solunum yollarını tıkaması önlenmeye çalışılır.

Bir diğer tedavi yöntemi ise hava yolunu sürekli olarak açık tutan basınçlı hava cihazı ile gerçekleştirilir. Pozitif havayolu basıncı ile gece boyunca hastanın tıkanması önlenebilir. Bu tip tedavi araçları hastaya ilk bir kaç kullanımda şiddetli rahatsızlık verilebilir. Fakat yine de hastalığın iyileşme sürecine başladığı gözlemlenebilir. Hastaya uygun tedavi yönteminin saptanması ve hastalığın seyrinin izlenmesi için uyku testi tekrarlanacaktır. Bu sayede hastanın iyileşme sürecine girip girmediği takip edilebilir.

İyileşme sağlandığında hasta gece uykularını rahat ve sorunsuz geçirir. Tüm olumsuz belirtiler yok olur ve hasta yeniden sağlıkla yaşamına devam eder.

You may also like...

14 Responses

 1. Gökhan dedi ki:

  Zor bir hastalık Gerçekten uyku apnesi iyi bir tedavi gerektiren bir durum

 2. Yasemin dedi ki:

  hem zor hem strestli bir hastalık. arkadaşlara zaman kaybetmeden tedavi olmalarını öneriyorum.

  • Ramazan dedi ki:

   Evet cok zor bir rahatsizlik gercekten. Kimsenin bunu yasamasini istemem. Geceleri aniden uyaniyorum nefessiz kalarak. Cihaza bagli uyumam gerek sanirim

 3. sezgi dedi ki:

  eskiden bende vardı sanki ama belirtiler aynı vardı ama geçti sanırım yada ben anlamıyorum uyurken

 4. Yildiz dedi ki:

  Uyku apnesi zor bir durum. Uykuda olecekmis gibi oluyor insan. Bir arkdasta gormusrum cok korktum

 5. Mehmet dedi ki:

  bizim halkımız genelde karabasan olarak adlandırıyor ama ciddi bir hastalık

  • Ramazan dedi ki:

   Yok cok farkli bu karabasan degil. O ruyada korku vs icerir. Bunda nefessiz kaliyosun direk

 6. Yigit dedi ki:

  Geceleri bazen nefesiz kaliyorum uyaniyorum. Meger uyku apnesiymis. İlk kez karsilastim

  • Tugce dedi ki:

   Benim kaynimdada vardi bundan. Bur alet aldi uyku apnesj icjn. Uyurken bununkullanmak zorhndaymis.

  • emine dedi ki:

   evet aynı durum bendede oluyor ozellikle uykusuz kaldığım veya asırı yorgun oldugumda

 7. sahsenem dedi ki:

  uyku apnesi son derece illet bir hastalık. insanı oldu zannedersiniz ve korkarsınız. bir anda nefes alır yine korkarsınız

 8. Aysel dedi ki:

  İnsanlarin uykusunu zehir eden berbat bir rahatsizlik bu. Allah bas vermesin. Uyumadan da olmuyor. Uyuyuncada sicrayarak uyaniyosunuz

 9. Kaan dedi ki:

  Bazen bende nefessiz kalip aniden kalkiyorjm. Uykunapnesi dedikleri bu olsa gerek. Zor bir durum. Streste tetikliyor

 10. emine dedi ki:

  cok yorgun oldugum donemlerde bendede oluyor. aniden nefessiz kalıp uyandığım gunler oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir