TÜKENMİŞLİK SENDROMU ÇÖZÜM YOLLARI

Yazımızın ilk bölümünde Tükenmişlik Sendromunun sebeplerinden ve belirtilerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Tükenmişlik Sendromuyla baş etme yollarından ve en çok birbiriyle karıştırılan depresyon ile arasındaki farklardan söz edeceğiz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Tükenmişlik Sendromu bir hastalık değildir. Uzun süreli stresle karşı karşıya kalınması durumunda vücudumuzun göstermiş olduğu bir tepkidir. Ve genel olarak Depresyon süreciyle birbirine karıştırılır. Depresyon ve Tükenmişlik Sendromunu birbirinden ayıran en önemli özellik ise Tükenmişlik Sendromunun, bireyin olumsuz iş yaşantısından ileri gelmesi ve hayatının sınırlı bir alanını etkilemesidir. Bununla beraber, yazımızın geri kalanında bahsedeceğimiz üzere iş hayatındaki olumsuzluklar giderildiği takdirde sorun büyük oranda çözülür.

Depresyon belirtilerine baktığımızda ise durum çok daha komplike bir hal alır. Dolayısıyla bireyin hayatının bir alanını değil bütününü etkiler. Ayrıca Tükenmişlik Sendromunda kişinin yaşanan olumsuzluklara rağmen geleceğe dair ümidi vardır fakat Depresyonda ise kişiye, hayata karşı bir ümitsizlik hissiyatı hakimdir. Çözüm için ise profesyonel tıbbi bir yardım gerekebilir.

Tükenmişlik Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Tükenmişlik Sendromu ile Depresyon arasındaki farkları genel hatlarıyla belirttikten sonra şimdi ise Tükenmişlik sendromu ile nasıl başa çıkılır, maddeler halinde inceleyelim.

  • Farkında olmak: Sadece bu durumla değil hayatımızdaki bütün olumsuzluklarla baş edebilmenin en temel yolu sorunların, problemlerin farkında olmaktan geçer. Bedensel, zihinsel ve duygusal olarak tükenmeye başladığımızı fark ettiğiniz an, aslında bu duruma sebebiyet veren faktörleri ortadan kaldırmaya başlamak için en doğru zamandır.
  • Uyku düzeni: Uyku düzeninizi sağlamak özellikle gün içerisinde zihinsel ve bedensel direncinizi arttıracağı için önem vermeniz gereken konuların başında gelir. Uzmanlar, yetişkinler için sekiz saat uykunun yeterli olacağı görüşündeler. Eğer uykuya dalma ile ilgili problemler yaşıyorsanız yeşil çay, papatya çayı gibi rahatlatıcı bitkisel çaylar size yardımcı olabilir.
  •  Beslenme düzeni: Günlük yaşantımızdaki en temel öğün kahvaltıdır. Kahvaltınızı yapmayı sakın atlamayın. Güne başlarken yapacağınız hafif ve güçlü bir kahvaltı size gün içinde lazım olan enerjiyi sağlayacaktır. Kahvaltı ve diğer öğünlerinizden ekmek, makarna, pilav, poğaça gibi zararlı karbonhidratları çıkartın. Bu karbonhidratlar yerine yumurta ve bir avuç içi dolusu kuruyemiş tercih edin. Hem vücut direnci hem de zihinsel aktiviteleriniz açısından farkı kısa süre içerisinde hissedeceksiniz.
  • Bol sıvı tüketin: Sıvı tüketmekten kastımız su içmektir. Gün içerisinde kafeinli ve şekerli içeceklerden uzak durun; kafein ve şeker gereksiz uyarıcı etkisiyle sizi olumsuz ruh haline itebilir.
  • İş ve günlük hayatınızı planlayın: Planlı ve programlı bir hayat sizi gereksiz stres durumlarından uzaklaştırabilir. Eğer planlı bir işi yetiştiremeyecek ya da bir randevunuza gidemeyecek olursanız son anda değil de daha önceden gerekli yerlere bilgisini verin. Bu durum karşı tarafın size daha anlayışlı davranmasına etki edecek ve yeni planlamalar için hem size hem de karşı tarafa zaman kazandıracaktır.
  • İş hayatınıza bir mola verin: İş hayatınız sizi artık çok yorduysa biraz  tatilin de vakti gelmiş demektir. Eğer izine çıkmak gibi bir durumunuz varsa izninizi sadece kendiniz ve aileniz için kullanın. Tatil tercihinizin yorucu değil, dinlendirici olmasına özen gösterin. Vermiş olduğunuz bu mola hayatınızı düzene sokmak anlamında da size zaman kazandıracaktır.
  • Sosyal hayatınıza biraz daha önem verin: Arkadaş çevrenizle ya da ailenizle bir takım etkinlikler planlamak, sohbet ortamlarında bulunmak onların, sizin ruhsal durumunuzu anlamalarına yardımcı olacaktır. Böylece size karşı daha anlayışlı olmalarının önü açılacaktır.
ilginizi çekebilir..  Uyku apnesi nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Sonuç Olarak:

Eğer ki yukarıda maddeler halinde belirtmiş olduğumuz çözüm önerileri hayatınızda kayda değer bir değişim meydana getirmemişse yaşadığınız durum Tükenmişlik Sendromundan daha farklı bir rahatsızlığa işaret ediyor olabilir. Böyle durumlarda ise profesyonel bir yardım almak sizin için daha faydalı olabilir.

tükenmişlikle başa çıkma yolları

 

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*