Tay Tüyü Kumaş Nedir? Tay Tüyü Koltuk Nasıl Temizlenir?

Tay tüyü kumaş, döşemelik kumaşlar içerisinde en çok tercih edilen kumaş türü olarak her zaman yerini korumuştur. Çevremize şöyle bir göz attığımızda tay tüyü kumaş ile kaplanmış bir koltuk ya da bir sandalye muhakkak gözümüze çarpacaktır. Peki tay tüyü kumaş özellikleri nelerdir? Tay tüyü koltuk nasıl temizlenir? Şimdi bu kumaş türü ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarına göz atalım.

Bir koltuk takımı almaya karar verdiysek, karşımıza çıkan en önemli konulardan bir tanesi de koltuğumuzun kaplanacağı kumaş türüdür. Kumaş türünü belirlerken alacağımız koltuğu ne amaçla kullanacağımız da önemlidir. Eğer salonda misafirlerimizi ağırlamak için gösterişli bir koltuk takımı alacaksak tay tüyü kumaş bu koltuk takımının gösterişini yansıtmayacaktır.

Fakat oturma odası ya da hem salon hem oturma odası olarak ortak kullanılacak alanlarda tay tüyü koltuk modelleri rahatlıkla tercih edilebilir. Çünkü bu alanlar koltukların çok yoğun kullanıldığı alanlardır. Bu yüzden gösterişli ve narin kumaşlar yerine tay tüyü gibi dayanıklı, kolay temizlenebilen kumaşlar seçmek daha doğru olacaktır.

Taytüyü kumaş özellikleri
Tay Tüyü Kumaş Özellikleri

Tay Tüyü Kumaş Nedir?

Özellikle koltuk ve sandalye döşemesinde kullanılan, parlaklık ve doku bakımından gerçek tay tüyü görüntüsüne benzeyen yerli ve ithal olmak üzere farklı çeşitleri olan leke tutmaz, kolay temizlenebilir bir kumaş türüdür. Tabi her üründe olduğu gibi tay tüyü kumaş türünde de kalite farklılıkları olabilir. Mesela fiyatını düşük tutmak için kalitesiz ham madde kullanılan tay tüyü çok kolay leke tutabilirken, kaliteli ham madde kullanılan, dokuma sıklığı yerinde olan bir başka tay tüyü kumaş çok dayanıklı ve kolay temizlenebilir özelliklere sahip olabilir.

ilginizi çekebilir..  4 küçük dokunuşla ev dekorasyonu yenileme!
Taytüyü kumaş renkleri
Tay Tüyü Kumaş Renkleri

Kaliteli Tay Tüyü Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Leke tutmaz kumaşlardan bir tanesidir. Sahip olduğu sık dokuma ve tüy uzunluğu sayesinde lekeyi kumaşın içine hapsetmez. Böylelikle leke yüzeysel kaldığı için leke tutma durumu çok sınırlıdır. Eğer bir tay tüyü koltuk sahibiyseniz koltuğunuza bir şey döküldüğü zaman hemen müdahale etmeye özen gösterin çünkü koltuğunuza dökülen her neyse zaman geçtikçe daha derinlere işleyecektir. Bu durumda leke kalma ihtimali güçlenecektir.
  • Kolay temizlenebilir. Tay tüyü koltuk temizliği çok basittir hiç bir kimyasal temizleyiciye gerek yoktur.
  • Renk alternatifi çok fazladır. Nubuk, deri ve keten kumaş cinsleri daha çok ana renk tonlarıyla sınırlıdır. Ara renkler maalesef çok kısıtlıdır. Fakat tay tüyü cinsinde çok fazla ara renk alternatifi mevcuttur. Hatta bazı kumaş kartelalarında bir rengin beş farklı tonunu bulabilmeniz mümkün.
  • Terletme yapmaz. Tay tüyü koltuk modellerinde özellikle deri ve nubuk koltuklarda sıkça rastlanan terletme problemi görülmez. Dokuma kumaş çeşidi olduğu için hava geçirgenliği yüksektir bu da terlemeyi önler.
  • Yumuşak dokusu sayesinde rahat bir kullanım sağlar.
  • Yırtılmalara ve yıpranmaya karşı ekstra dayanıklı bir kumaş türüdür.

Tay Tüyü Kumaş Nasıl Temizlenir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki yalnızca taytüyü değil diğer bütün kumaş türlerinde önemli olan lekeye müdahale etme zamanıdır. Eğer koltuğumuza sıvı döküldü ise ya da başka bir şekilde lekelendi ise lekenin kurumasına mahal verilmemelidir. Leke kumaşın içerisine işlemeden müdahale edilmelidir. Yapılacak müdahalede kesinlikle kimyasal ağartıcılar, içerisinde çamaşır suyu bulunan karışımlar kullanılmamalıdır. Kumaş üreticileri sadece saf sabunlu su önermektedirler. Bunun yanında taytüyü koltuğumuzu sileceğimiz bez de önemlidir. Öncelikle kullanacağımız bez emici olmalıdır. Lekeli bölgeyi silerken bez, lekeyi bünyesine alabilmelidir. Bunun için emici havlu bezler kullanılmalıdır. Temizlik esnasında ise sabunlu su ile ıslatılmış havlu bez iyice sıkılarak nemli hale getirilir. Daha sonra nemli havlu bez ile lekenin yakın çevresi ile beraber dairesel şekilde ve çok fazla güç uygulanmadan silinerek işlem tamamlanır.

ilginizi çekebilir..  Duvarlarda rutubet küfü neden oluşur, nasıl temizlenir?
Taytüyü koltuk nasıl temizlenir
Taytüyü koltuk nasıl temizlenir?

Tay Tüyü Koltuk Kullanışlı mıdır?

Tay tüyü koltuk denildiğinde akla gelen ilk özellik kullanım kolaylığıdır. Bir kumaş türü olarak kendini kanıtlamış ve çok uzun yıllardır tecrübe edilegelmiştir. Kullanılan en eski kumaş cinslerinden biridir. Bu bakımdan düşünüldüğünde tay tüyü koltuk çeşitleri her zaman çok tercih edilmiştir. Özellikle çocuklarınız küçükse, evde arkadaşlarınızla toplanmayı seviyorsanız, misafirleriniz hiç bitmiyorsa seçiminizi tay tüyü koltuk modellerinden yana yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Bir diğer husus ise evcil hayvanlar, evinizde kedi, köpek gibi evcil hayvan besliyorsanız yine tay tüyü koltuk seçimi leke tutmama özelliğinden dolayı yerinde olacaktır. Ayrıca kumaşın dayanıklı yapısı pençe ve tırnak darbelerine mukavemet göstererek koltuğunuzun ömrünü uzatacaktır.

Tay tüyü koltuk nasıl temizlenir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*