Siyah nokta gerçeği: Siyah maske büyük sorunlara yol açabilir!

siyah nokta için uygulanabilecek doğal yöntemler

Bakımlı ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olabilmenin önündeki en büyük problemlerden biri de hiç şüphesiz siyah nokta sorunudur. Peki siyah nokta probleminin sebepleri nelerdir? Hangi siyah nokta temizleme yöntemleri daha başarılıdır? Herkesin bilinçsizce kullandığı siyah maske cilt sağlığımızı nasıl tehdit ediyor? Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Aslında siyah nokta en çok rastlanan akne türlerinden birisidir. Yağlı cilde sahip olan bireylerde daha yaygın görülse de, herkes siyah nokta problemiyle karşı karşıya kalabilir. Bu problemin temelinde ise ölü cilt hücreleriyle, cildimizde bulunan yağ bezelerindeki fazla yağın dış etmenler olan kir, toz gibi maddelerle karışarak cilt gözeneklerini tıkaması yatmaktadır. Siyah noktalar en fazla yüz bölgesinde görülmekle beraber sırtta, omuzlarda ve bacaklarda da görülebilir.

Siyah noktalardan kurtulmak için çeşit çeşit yöntemler, türlü türlü kürler deneriz. Bu siyah nokta temizleme yöntemlerinin büyük çoğunluğu mazur ve zararsız görülebilir fakat içlerinden bir tanesi var ki; sanılanın aksine cildinize çok ciddi zararlar verebilir. Bu yöntemde kullanılan maddenin ismi Siyah Maske. Bu yöntem, kuaförlerde, evlerde, bakım ve güzellik merkezlerinde çok yaygın olarak kullanılmakta.

Siyah maske uygulaması, temelinde, uygulanan alanda bulunan siyah noktaları temizleme için kullanılır. Ne var ki; siyah noktalarla birlikte cilt için faydalı her şeyi koparıp alır. Evet siyah maske uygulanıp soyma sırasındaki acıya katlandıktan sonra aynaya bakıldığında siyah noktasız bir cilt görülebilir; fakat çok kısa bir süreliğine. Çünkü siyah nokta ile birlikte yağlarından da arınan cilt dengeyi sağlamak için bu sefer iki kat fazla yağ üretecektir. Bu yağ üretilene kadar ise cilt tahriş olacaktır. Bunun dışında, siyah maskenin çıkarılması sırasında ciltte yaşanan büyük şokla beraber cilt gözenekleri daha da genişleyecektir. Siyah maske de dahil yüzümüze ya da cildimize acı veren hiçbir yöntem faydalı değildir. Şimdi bu yöntem yerine hangi uygulamalarla siyah nokta problemiyle başa çıkabiliriz bu konuya yoğunlaşalım.

ilginizi çekebilir..  Birbirinden şifalı bitkiler ve faydaları

Siyah nokta kabusuna doğal çözümler:

  • Tarçın maskesi ile yenilenin!siyah nokta gerçeği

İltihap sökücü özelliğinin yanında antioksidan deposu olma özelliğiyle ön plana çıkan tarçın hiç şüphesiz cildimiz için de birçok faydayı bünyesinde bulunduruyor. Siyah noktalardan kurtulmak için 2-3 adet çubuk tarçını toz haline getirin. Toz haline getirdiğiniz tarçına krem kıvamına gelene kadar su ve zeytinyağı ekleyin. Elde ettiğiniz kremi cildinizde siyah nokta bulunan bölgelere nazik bir şekilde yedirin. 10 dk bekledikten sonra bir kez daha aynı şekilde masaj uygulayın. Bu işlemin sonunda bölgeyi soğuk su ile yıkayın. Ferahlığın ve azalan siyah noktaların keyfini çıkarın.

  • Yumurta akı ve bal mucizesi!siyah nokta gerçeği

Evde siyah noktalardan kurtulmak için çok basit ama bir o kadar da etkili karışım! Bu karışım için sadece iki öğeye ihtiyacımız var; bal ve yumurta. Öncelikle yumurtamızın sarısından akını ayırıyoruz. Akımızı bir kaseye aktararak bir çorba kaşığı bal ekliyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Karışımımız hazır, cildimize uygulayabiliriz. Yumurta akı cildimizi sıkılaştırarak siyah noktaların oluşumunu önleyebilir. Ayrıca balın da nemlendirici ve onarıcı özelliği vardır.

  • Zerdeçal ve nane ile ferahlayın!siyah nokta gerçeği ve siyah maske

Cildinize inanılmaz faydaları ile siyah noktalardan kurtulmak için umut verici bir maske zerdeçal ve nane maskesi. Bu maskeyi elde etmek için bir çorba kaşığı saf zerdeçal tozu ve bunun iki katı miktarda taze nane suyuna ihtiyacınız var. Yine bu malzemeleri iyice karıştırın ve yüzünüze nazik bir şekilde uygulayın. 15-20 dk sonra bol su ile yıkayın ve cildinizi nemlendirin. Zerdeçal müthiş derecede anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Nane ise cildinizi ferahlatacak ve yatıştırıcı bir etki sağlayacak.

  • Cilde en büyük iyilik: Aloe verasiyah nokta gerçeği

Evinizde ve çevrenizde bir aloe vera bitkisi varsa çok şanslısınız. Hemen bir yaprak koparın ve ortadan ikiye ayırın. İçerisinden çıkacak bitki sıvısını yüzünüze uygulayın, ardından 10 dk bekleyin. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Aloe vera bitkisi cildiniz için hayat iksiri mahiyetindedir. Derimizdeki yağ oluşumunu kontrol altına alır, siyah noktaların yok edilmesine yardımcı olur.

ilginizi çekebilir..  Et beni ve siğil kabusunuz olmasın!

Siyah nokta gibi cilt kusurlarının oluşumunda cilt bakımının yetersiz veya hatalı yapılması da önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple cilt bakımının düzenli ve doğru şekilde yapılması şarttır. Cilt bakımı ile ilgili daha detaylı bilgi için 5 soruda cilt bakımı ve Günlük, haftalık, aylık ve yıllık cilt bakımı nasıl yapılır başlıklı makalelere göz atabilirsiniz.

Cilt temizliğinde ve bakımında mümkün olduğunca doğal malzemelerden ya da doğal içerikli bakım ürünlerinden faydalanılmalıdır. Bu bağlamda, peeling işlemi için de kimyasal içerikli ürünler yerine kahve telvesi gibi çeşitli doğal malzemelerden yararlanılabilir. Bkz: Kahve telvesi peeling

Umarım yukarıda saymış olduğum birbirinden şifalı maskelerin siyah noktalardan kurtulmak için sizlere de faydası dokunur. Son olarak yine hatırlatmakta fayda görüyorum, siyah nokta sorunundan kurtulmak için, cildinizi siyah maske gibi zararlı yöntemlerle yıpratmayın. Mutlu, sağlıklı günler dilerim…

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir