Sık yapılan ev dekorasyon hataları

sık yapılan ev dekorasyon hataları

Ev dekorasyonu hem çok keyifli hem de heyecanlı bir süreçtir. Genellikle ev dekorasyonunda kişisel beğeniler ön planda gibi görünse de, mobilya alışverişlerinde zaman zaman beklentiyle sonuç pek uyuşmaz. Mobilya alışverişi yaparken dikkatli olunması gereken birçok konu var aslında; fakat, bu konuların başında şüphesiz bizi memnun edecek dekorasyonu sağlayabilmek geliyor. Mobilya alışverişi dışında; seçilen duvar renkleri, kullanılan aksesuarlar, halı & perde seçimleri vs.. gibi konulardaki yanlış tercihler, hatalı sonuçlara sebep oluyor. Bu noktada bir anlık kafa karışıklıkları ve bazı hatalar bizi istenmeyen sonuçlara ve sık yapılan dekorasyon hataları konusuna götürebiliyor. Peki; nedir bu dekorasyon hataları?

Sık yapılan dekorasyon hataları:

1) Eve uygun mobilya seçmemek

Mobilya seçimi ve ev dekorasyonu süreci el ele hareket eder. Mobilya, ev dekorasyonunun kilit noktasıdır. Bu yüzden mobilya seçiminde doğru tercihler yapmak, çok yönlü değerlendirmelere odaklanmak mühimdir. Bir mobilya seçerken onun evinize oturup oturmayacağını, kalacak alanın ferahlık hissi yaratıp yaratmayacağını göz önünde bulundurmak gerekir. Örnekle; bir salon için alışveriş yapıyorsunuz; bir TV ünitesi, bir koltuk takımı ve tam takım bir yemek odası takımı almayı planlıyorsunuz. Fakat; salonunuzun büyüklüğü 30 metrekarenin üzerinde değilse, böyle bir alışveriş sonrası karşılaşacağınız sonuç sizin için pek de memnuniyet verici olmayacaktır. Öyle ki; oda tamamen mobilya ile dolacağından, nefes almaya yer kalmayacak kadar sıkışık olacaktır. Ferahlık hissinden uzak bir dekorasyon, en çok karşılaşılan dekorasyon hataları arasında yer alır. Bundan kaçının. Öncelikle olmazsa olmazları alıp yerleştirin, kalan alanınıza göre diğer almak istediklerinizi sonradan ilave edin. Doğru bir dekorasyonda ferahlık en önemli unsurlardan biridir.

Keza mobilyaların ebatları da miktarları kadar önemlidir. Küçük bir salona dev bir koltuk takımı, dekorasyon oluşturmak için kıpırdayacak alan kalmamasına sebep olur. Oda yalnız koltuk takımından ibaret kalır. Üstelik göze hitap etmeyen, estetikten uzak, kaba bir görüntü oluşabilir.

ilginizi çekebilir..  Rustik ev dekorasyon konsepti

2) Hatalı yerleşim planlaması

‘Mobilya, ev dekorasyonunun kilit noktasıdır’ demiştik. Doğru mobilya ve doğru yerleşim ise; doğru ev dekorasyonunun kilit noktasıdır. Eve uygun mobilyalar seçilse de, yerleşim planı doğru yapılmazsa dekorasyonda başarıya ulaşmak güçleşir. Mesela; mecbur kalınmadıkça üçlü koltukların cam önüne konulmaması gerekir. Genellikle cam boyu tekli koltuk ya da berjer ile komot & yan sehpa kullanımı için daha uygundur. Bunun dışında, TV ünitesi ile üçlü kanapelerden birinin karşılıklı olması, dekorasyonun estetik görünmesi açısından önemli dokunuşlardır. Kaldı ki; mobilya mağazalarında, konseptlerin göze hitap etmesini sağlayan en önemli unsurlardan biri, yerleşim planlarıdır. Konseptin bir uyum ve ahenk içinde olması ve yerleşim planının doğru şekilde organize edilmesi, farklı parçaların bile estetik bir görüntü sunmasını sağlar bizlere o alanlarda. Buna dikkat ederek, evlerimizde de aynı etkiyi yaratmanın en önemli ip uçlarından birini daha yakalamış oluruz. Özetle; doğru alana doğru eşyayı yerleştirmek çok önemli bir dekorasyon unsuru.

3) Duvar rengi hataları

Bir sıralama yapacak olsak, duvar rengi seçimlerinde yapılan dekorasyon hataları; sık yapılan ev dekorasyon hataları içinde ilk sıralarda yer alırdı herhalde. Genellikle bu konuda hep kolaya kaçıyoruz galiba. Bir odanın duvarlarını tek renge teslim etmenin ötesinde, tüm evin duvarlarını tek renge teslim ediyoruz. Ve yine genellikle bu renk krem, bej, vs.. gibi standart bir renk oluyor. Bunun yerine dekorasyonda, mobilyalar ile konrast oluşturacak, çarpıcı ve konsepte uygun renkler tercih etmek çok daha isabetli olacaktır. Tüm evde tek renk tercih edilecekse de; bu renkte standardın dışına çıkıp çarpıcı sonuçlar elde etmek mümkün olabilir. Duvar rengi seçimi ile ilgili yardımcı olması adına; hangi oda hangi renk başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

ilginizi çekebilir..  Evinizi Yılbaşına Hazırlamaya Ne Dersiniz?

4) Aksesuar eksikliği ya da yanlış seçimler

Aksesuar bir evin olmazsa olmazıdır. Aksesuar olmadan ev yarı çıplak kalır. Bu nedenle dekorasyon hataları dediğimizde akıllara ilk gelenlerden biri de aksesuar eksikliğidir. Evinizin konsepti her nasılsa, onu tamamlayacak aksesuarlar mutlaka vardır. Tablolar, evin konseptine göre modern ya da klasik tarzda biblolar, çerçeveler, mumlar & mumluklar & şamdanlar… Aksesuar konusu çoook derin bir konu, aksesuar alışverişi ise inanılmaz keyifli. Mesela; modern konsepte sahip bir salon dekore ediyorsunuz; burada şamdan yerine son dönemlerde bir hayli popüler olan beton mumluklardan satın alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. Keza; klasik tarzda bir evin dekorasyonunda, şık ve klasik görünüme sahip şamdanlardan istifade edebilirsiniz. Tablolar dekorasyonun en önemli dokunuşlarındandır. Konsepti tamamlayacak tablolar, yine uygun bir duvarda kullanılabilir. Bunun dışında; ister modern bir eviniz olsun ister klasik; her ev stiline uygun inanılmaz güzel biblolar var; bunlardan mutlaka faydalanılmalı.

Yalnız aksesuar seçimi ve kullanımı ile ilgili çok ince bir çizgi var. Ki bu çizgiye dikkat edilmemesi ev dekorasyonunu tamamen farklı bir hataya taşır: Aksesuar kullanımının abartılması. Aksesuar seçimi ve kullanımı kesinlikle çok önemli fakat; aksesuar kullanımının abartılmaması da dekorasyonda dikkat edilmesi gereken önemli bir konu. Abartılmış aksesuar kullanımı gözü de, dekorasyonu da yorar. Doğru bir dekorasyon için abartıdan uzak, kafi miktarda aksesuar kullanılması gerekir.

5) Tutarsız seçimler yapmak

Bir ev dekore edilirken yapılabilecek en büyük hatalardan biri; seçimler arasındaki tutarsız geçişlerdir. Klasik mobilyaya spor halı perde, spor koltuk takımına klasik tv ünitesi vs.. gibi örneklerden anlaşılacağı gibi bu tarz dekorasyon hataları, dekorasyonu yalnızca estetikten uzaklaştırmaz; üzerine bir de gözü tırmalar. Yani çok modern, çok spor bir koltuk takımı hayal edelim; karşısında bir hayli klasik (mesela; country ya da avangarde) bir TV ünitesi düşünelim… Oluşabilecek dekorasyon faciası gözlerde canlanmıştır tahminimce. Olur mu öyle şey ya, demeyin; oluyor, bizzat tanık oldum buna. 🙁

ilginizi çekebilir..  Mobilya alışverişi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Ev dekorasyonunda tercih edeceğimiz her parça ayrı ayrı özgün iken, birlikteyken de bir uyum içinde ve tutarlı olmalıdır. Farklı odalarda farklı konseptler yaratılabilir, bu tamamen olağandır; fakat tek odada farklı karakterdeki seçimler, konsept oluşturma fikrine aykırıdır. Örnekle; doğru dekore edilmiş bir salon için konuşursak; halı, perde, kırlent, komot, orta sehpa, koltuk takımı, vitrin takımı, masa, sandalyeler, aksesuarlar, dekoratif paspaslar vs.. gibi her bir parça birbiriyle tutarlı olmalıdır.

Bunların aksi seçimler yapmak elbette ki kişinin şahsi beğeni ve fikirlerine bağlıdır. Ancak; doğru dekorasyon oluşturmak denildiğinde, yazımızda belirttiğimiz tarzdaki seçim ve davranışlar dekorasyon hataları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan kaçınarak doğru bir dekorasyona kavuşmak mümkün olabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir