En güzel rivayet: Sevgi günü… Sevgililer günü…

14 şubat sevgililer günü

14 şubat sevgililer günü herkes için farklı anlamlar ifade ediyor. Gereksiz göreni de var, önemli sayanı da var. Her halükarda kutlayanıyla kutlamayanıyla bir, sevgililer günü gerçeği var. Var da, ne ki bu sevgililer günü? Neden sevgililer günü 14 şubatta kutlanıyor? Sevgililer günü neden özel bir gün sayılıyor?

En güzel rivayet: Sevgi günü… Sevgililer günü…

Rivayetti. Ve zaman sakin bir su gibi hareleniyordu. Senin için orman uğultuları, uzun kış geceleri getirdim artık okunmayan masallardan…

Bu dizeleri Ahmet Telli’nin Barbar ve Şehlâ kitabının aynı isimli şiirinde okumuştum. Efsanedir… Rivayet deyince aklıma geldi, konunun romantizmine de uyduğundan paylaşmak istedim.

Sevgililer günü çıkışına dair en yaygın rivayetin, Roma dönemine dayandığı ifade ediliyor. Rivayete göre M.S 270 yılında Roma topraklarına, ağır yaptırımlar ve zorbalıkla hükmeden II. Claudius adlı imparator, orduya katılacak ve savaşacak savaşçı bulmakta zorlanıyordu. Ve bunun sebebinin de erkeklerin ailelerini geride bırakıp orduya katılmak istememeleri olduğunu düşünüyordu. Bu düşüncesinden dolayı zalimce bir karar alarak evlenmeyi ve nişanlanmayı yasaklıyor. Bunun üzerine birçok sevgili ayrı düşüyor ve tüm Roma’ya bir hüzün hakim oluyor. Fakat, sevginin paha biçilemez bir duygu olduğunu bilen ve sevginin üzerinde hiçbir güç olamayacağını düşünen Aziz Valentina isimli rahip sevgilileri gizlice evlendirmeye devam ediyor. O dönemde Roma’da papazlık yapan Aziz Valentina, bu yasağa uymuyor ve canı pahasına sevenlerin kavuşmasına yardımcı olmak için, sevgilileri evlendiriyor. İmparator II. Claudius bir süre sonra bu durumu öğreniyor. Bunun üzerine Aziz Valentina tutuklanıyor ve daha sonra imparatorun yasağına uymadığı gerekçesiyle sopayla dövülerek, acımasızca idam ediliyor.

Aziz Valentin in idam edilmesi, halkın ve birbirini seven onlarca kalbin derin bir yasa boğulmasına sebep oluyor. Aziz Valentin in idam edildiği tarih olan 14 Şubat 270 yılından itibaren onun ve sevgiye verdiği değerin anısına her yıl 14 şubat, ‘sevgi’ günü kabul ediliyor ve bu günde sevgililer birbirlerine sevgilerini göstermek için bu günü birlikte geçiriyorlar, hediyeleşiyorlar. Böylece Aziz Valentina nın anısına ‘sevgi’ günü olarak ritüel haline gelen 14 Şubat, günümüzde sevgililer günü olarak kutlanır hâle geliyor.

ilginizi çekebilir..  burçların en kötü özellikleri

Sevgililer günü…

Bu sevgililer günü ile ilgili onlarca rivayet arasında en geçerlisi ve tabii adı üstünde, bir rivayet. Ama en güzel rivayet… Aslı var mıdır, yok mudur bilinmiyor. Fakat, eğer 14 şubat gerçekten böyle bir rivayete dayanıyorsa, kutlanmaya değer bir gündür bence. Çünkü; sevginin dini, dili, ırkı olmaz. Yani ‘bunlar hep Hristiyan geleneği’ düşüncesine katılmam 14 şubat ile ilgili. Bu, sevgi kadar masum ve güzel bir duyguya ideoloji karıştırmaktır bana göre. İyilik, insanlık, sevgi, saygı, hoşgörü gibi kavramlar evrenseldir. 14 şubat sevgililer günü, denildiğinde aklına ilk maddiyatı getirenler de biziz. Yani sevdiğimizle geçireceğimiz güzel vakitleri, birbirimize söyleyebileceğimiz sevgi sözcüklerini para satın alamaz aslında. Eğer ‘gerçek’ sevgi varsa, zaten bir çikolata bile altın değerinde olacaktır. Fakat sevgi hikaye ise; beklentiler büyük olur. Bu da özel günlerin ticaret fırsatlarına dönmesine sebep olur. Sizin sevdiğiniz insanı mutlu etmek için maddi harcama yapmak istemeniz doğal karşılanabilir; fakat, karşınızdaki kişinin sizden maddi bir şeyler beklemesi doğal değildir demek istiyorum.

Gerçekte sevgililer günü nedir ki? Nedir sevgi?

Dünya üzerinde sevmeyi başarabilen kalplerden daha üstün bir şey yoktur. Bir kalp sevmeyi başarabiliyorsa; hayvanları da sever, insanları da sever, doğayı da sever… Bir kalp nefrete açıksa; savaşa da açıktır, hayvanlara eziyete de açıktır, insanlara zorbalığa da açıktır. Sevmek asla ideolojik bir kavram olamaz. Olmamalıdır. Sevgililer günü kutlanmak istenir, istenmez; orası ayrı. Fakat bunun gerekçesi rivayetlere dayandırılmamalı.

Her yıl yüzlerce kadın, cinayete kurban gidiyor. Çok sevildikleri için mi ? Hayır! Sevmeyi beceremeyen zorba, bencil, kendi isteklerinden başkasını düşünmeyen psikopat zihniyetler yüzünden! Benim sevgililer günümü kutlama! Öldürme beni! Kendi psikopat zihninde öldürecek kadar sevme beni! Bütün 14 şubatlar, sevgililer günleri, hediyeler senin olsun! Beni sevme! Beni öldürme! Dünyanın en değerli hediyelerini verip, sonra canını almak… Sevgi bu değil. Sevgililer günü bu zihniyetin değil. Durmalı bu vahşet.

ilginizi çekebilir..  Sahlebin can dostu; Tarçınlı kurabiye tarifi

Sevgi temiz olmalı… Sevgi masum olmalı… Sevgi fedakar olmalı… Aksi olan sevgi değildir. Aksinde kutlanan sevgililer günü değildir.

Sevgililer günü gerçek sevgilerindir. Gerçek sevgi ise; kanaatkardır, beklentisizdir.

Her gün sevgiyle kalmanız, her gününüzün sevgililer günü olması, güzel olan her şeyi sevmeniz ve sevgiden bencillik gibi, hırs gibi duyguları uzak tutmanız dileğiyle… Sevgililer günü şimdiden kutlu olsun!

Bir önceki yazımda sizlere sevgililer gününde sevgiliye alınabilecek en anlamlı hediye fikirlerinden söz etmiştim. Manevi değeri maddi değerinden daha yüksek olan anlamlı hediye fikirleri için içeriğimize göz atabilirsiniz.

sevgililer günü

You may also like...

2 Responses

  1. Nurten dedi ki:

    Sevgililer gunu iyi hos tamamda. Sevgili ve evliler icin her gun guzel ve ozel bir olmalidir

  2. köksal dedi ki:

    ben inanmıyorum açıkçası sevgililer gününe her gün aslında sevgililer günü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir