Okul çocukları için doğru beslenme önerileri

okul çocukları için doğru beslenme önerileri

Eylül ayının gelmesiyle okula giden çocuğu olan veya çocuğu okula ilk kez başlayacak olan ebeveynleri aldı bir telaş. Çantası, defteri, kitabı, kalemi, suluğu, giyimi vesaire ile çocuklar okullu olmaya bir güzel hazırlandılar. Derken, okullar açıldı ve üstünden bir ay geçti bile. Velilerin bu süreçte en çok düşündüğü konuların başında, tabi ki yavrularının beslenmesi geliyor. Biz anne babalar için her zaman önemli olan beslenme konusu, okul dönemlerinde daha da önemli hale geliyor. Özellikle kahvaltı ve okulda yiyeceği ara öğün, haklı olarak çok önemseniyor. Bu sebeple bilhassa okula yeni başlayan çocukların anneleri, doğru beslenme konusunda soru işaretleri ile gelen endişelere sahip. Peki, okul çocukları için doğru beslenme nasıl olmalıdır? Okullu çocukların kahvaltılarında ve beslenme çantalarında mutlaka bulunması gereken besinler nelerdir?

Okul çocukları için doğru beslenme önerileri

Kahvaltı öğünü:

Çocuğunuz büyüdüğünde ne yiyip ne içtiğine maalesef müdahale edemeyeceksiniz. Fakat küçük yaşlardan itibaren kazandıracağınız doğru beslenme alışkanlığı ile ileriki yaşlarına müdahale edemeseniz de kazandırdığınız alışkanlık sayesinde ileri yaşlarını garanti altına almış olursunuz. Kahvaltı öğünü yalnız çocuklar için değil biz yetişkinler için bile çok büyük önem arz ediyor. Haliyle, çocuklarımıza doğru, sağlıklı ve kalıcı kahvaltı alışkanlığı kazandırmamız da çok önemli. Okul çocukları için doğru beslenme, doğru kahvaltı ile başlar. Gün içinde yorgun düşmemesi, her an uyanık ve dinç olması, dikkatini toplayabilmesi ve zihninin açıklığı için sağlıklı bir kahvaltı olmazsa olmaz. Peki, çocuklar için doğru kahvaltı nedir? Çocuklar için doğru kahvaltı; günlük ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin büyük kısmını karşılayabileceği, Omega 3 ve protein bakımından zengin, tok tutan ve vücudunun zinde olmasını sağlayacak bir kahvaltıdır. Peki, bunları bir kahvaltıdan nasıl elde edebilir?

 • Kayısı kıvamında haşlanmış yumurta,
 • Yeşil kırma zeytin,
 • Az tuzlu peynir,
 • Kaymak,
 • Bal,
 • 1-2 ceviz, badem, fındık
 • 1 Kuru kayısı
 • Domates
 • Salatalık
 • Maydanoz
 • Taze sıkılmış meyve suyu
ilginizi çekebilir..  Okullar Açıldı, Okul Başarısını Arttırma Yolları

Her gün her kahvaltıda yukarıda saydıklarımı vermeniz gerekmez (verseniz iyi olur), yediği kadar yesin. Çocuğunuzun sevdiği kahvaltılıklarla çeşitliliği de arttırabilirsiniz. Fakat şekerli gıdalardan, işlenmiş ve paketli ürünlerden mümkün olduğunca uzak tutun derim.

Mesela:

 • Evde az şekerli ya da şekersiz reçeller ve marmelatlar yapabilirsiniz.
 • Seçen bir çocuksa, mesela peynir mi sevmiyor; peynire alternatif yoğurt vb.. besinler verebilirsiniz. Ya da birlikte peynir çeşidinin fazla olduğu bir şarküteriye gidip istediği peyniri seçmesini sağlayabilirsiniz. Bakın bu bir taşla iki kuş olabilir; hem peynir yemesini sağlamanız mümkün olabilir (denemekte yarar var), hem de kendisi seçmesi hoşuna gider. Böylece davranışı pekişebilir.
 • Süslü püslü, eğlenceli kahvaltı tabakları hazırlayabilirsiniz.

Beslenme çantası sorunsalı:
okul çocukları için doğru beslenme önerileri

Doğru beslenme alışkanlığı kazandırmanın en önemli belirleyicilerinden bir diğeri beslenme çantasına koyduklarınızdır. Bu yüzden okul çocukları için doğru beslenme söz konusu ise, beslenme çantasına bir miktar titizlenmek gerekiyor. Peki, beslenme saati için çocuğunuzun yanına koyacağınız beslenme çantasında neler olmalı, neler olmamalı?

Neler olmalı?

 • Evde yaptığınız börek, poğaça, pide, simit, sandviç vs..
 • Termosuna koyacağınız günlük süt, ev yoğurdundan yapılmış ayran ya da ev yapımı komposto,
 • Cevizli sucuk, evde yaptığınız tatlı atıştırmalıklar vs..
 • Taze meyve

Neler olmamalı?

 • Çabuk bozulabilecek gıdalar kesinlikle konulmamalı; süt vb. içecekler termosta olmalı.
 • Topluca işlenmiş, paketli gıdalar beslenme çantasından da uzak durmalı.
 • Abur cuburlar beslenme çantasının yakınına bile yaklaşmamalı.
 • Fazla yağlı gıdalar konulmamalı. (Fazla yağın zararları dışında, çocuğun beslenme sonrası kendini temizlemesini de zorlaştıracağından..)
 • Çocuğun yerken zorlanacağı gıdalar konulmamalı. (Yine beslenme sonrası kendini temizlemesi açısından. Ayrıca yerken zorlanacağı gıdalar yeteri kadar beslenememesine neden olabilir)

Akşam yemeği:

Okul çocukları için doğru beslenme konusunda, çocuğun akşam yemeğini uyku saatinden iki saat önce yemesi öncelikli olarak önemli. Çünkü çocuk yatağa girdiğinde ne uyuyamayacak kadar acıkmış olmalı, ne de rahatsız olup uyuyamayacak kadar tok… İyi uyku, dinlenmiş ve zinde bir vücut demektir. Hele ki yumurcaklarımız için. O yüzden bu saat aralığına aman dikkat! Akşam yemeğinde neler yemeli sorusuna gelince… Sebze ve bakliyat ağırlıklı beslenme ile bağırsak florasının doğal dengesi korunur; çocuklarda sık görülen bağırsak rahatsızlıkları yaşanmaz. Bu yüzden yemeklerde mevsimine uygun sebzeler, kaliteli bakliyatlar ön planda olmalıdır. Bunun yanında tavuk, balık gibi besinler de çocuk beslenmesinde olmazsa olmazlardandır. Okul çocukları için, akşam yemeklerinde başlangıcı sıcacık bir (ev yapımı) çorba ile yapmayı unutmayın. Yemeği yine mevsimine uygun meyvelerle taçlandırarak akşam öğününü de böylece tamamlayabilirsiniz.
Not: Sırf yesin diye, sağlıksız olduğunu düşündüğünüz gıdalar vermeyin derim(sosis, salam, patates kızartması vs.. vs..). Hazırladığınız sağlıklı gıdaları yemiyor mu? Başka sağlıklı gıdalardan alternatif sunun. Oyunlar yaratın. Kendi haline bırakın. Uzmanlara göre çocuklara yemesi konusunda çok fazla üstelememek gerekiyor.

ilginizi çekebilir..  Dünya ve Çocuk
Ayrıca bkz:

Bebeklerde katı gıdaya geçiş

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir