Hangi oda hangi renk? Odalara göre renk seçimi

renk seçimi

Yeni bir eve geçmeden önce genellikle ilk olarak evin boya badana işlerini hallederiz. Ya da halihazırda yaşadığımız evin senede bir boyasını yeniletiriz. Bu noktada yaygın olarak tercih edilen, tüm ev için bir renk seçip onu kullanmaktır. Oysa ev dekorasyonunda her detay ayrı ayrı önem taşımaktadır. Ev dekorasyonunda mobilya, dekorasyonun beynidir mesela. Ya da aksesuarlar, dekorasyonun kalbidir. İşte evin ve odaların rengi de ev dekorasyonunun bir vücut gibi bütün ve uyum içinde olabilmesi için böyle önem taşımaktadır. Öyle ki; odalarda kullanılan renkler, evin dilidir. Evi, evin ruhunu, çizgisini, dekorasyon inceliğini, bütünlüğünü anlatır. Fakat, her renk kullanıldığı alana göre farklı enerjiyle farklı şeyler anlatır. Bu sebeple odalara göre renk seçimi ev halkının ruhsal ve düşünsel durumlarına etki ettiğinden, renk seçiminde hassas ve dikkatli tercihlerde bulunmak çok önemlidir. Peki, hangi oda hangi renk olmalıdır? Odalara göre renk seçimi konusunda nelere dikkat edilmelidir?

Odalara göre renk seçimi

Oturma odası & Salon:

Oturma odası ya da salon bir bakıma evin ortak dinlenme alanıdır. Bu alanlarda gündüz işlerimiz bittikten sonra yorgunluğumuzu atmak ya da işten döndükten sonra rahatlayıp günün stresinden arınmak için oturup en az 2-3 saat vakit geçiririz. Bu sebeple bu alanlarda renk seçimi daha çok açık ve rahatlatıcı renklerden yana olmalıdır. Ayrıca parlak renklerden de kaçınılmalıdır. Olabildiğince sade, gözü yormayan, negatif enerji vermeyecek renkler tercih edilmelidir. Açık tonlarda renk seçimi, bu alanlarda genişlik hissi yaratacağından ferah ve rahatlatıcı etki gösterecektir. Bu da günün ilk yorgunluğunun atılacağı bu odalar için oldukça önem taşımaktadır.

Oturma odasında -& salonda- koyu ya da parlak renkler seçmek; zaten yorgun olan zihnin daha da yorulmasına, buna bağlı olarak stresin artmasına, zihin yorgunluğunun fiziksel yorgunluğu da arttırmasına sebep olacaktır. Keza bu noktada aydınlatma kullanımı da ayrıca önemli bir noktadır ki, bu konuyu daha sonra farklı bir makalede ele alacağız.

ilginizi çekebilir..  Sık yapılan ev dekorasyon hataları

Oturma odası & salon duvarları için renk seçimi; bej, fil dişi, krem, ekru, uçuk mavi, uçuk sarı vb… açık ve yatıştırıcı renklerden yana olmalıdır. Burada kontrast oluşturmak için mobilyalarda ve diğer dekoratif ürünlerde farklı renkler kullanılabilir.

Yatak odası:

Renk seçimi konusunda en dikkat isteyen alanlardan biri, yatak odasıdır. Günün yaklaşık sekiz saatini geçirdiğimiz bu alan, bir sonraki günün gidişatı açısından hayati önem taşır. Çünkü, iyi bir uyku iyi bir günü getirir. İyi bir uyku ise birçok değişkene bağlıdır: Yatak, stres, nem, sıcaklık, sağlık, oda kokusu, aydınlatma vs.. vs… Bunlardan biri de şüphesiz duvar renkleridir. Koyu ya da parlak renkler algıyı açık hale getirerek uykuya geçişi zorlaştırır. Ayrıca koyu renkler, uyku öncesi artan duygusallığı arttırarak huzursuz bir uykuya sebep olabilir. Bu yüzden yatak odasında rahatlatıcı, dinlendirici, uykuya geçişi kolaylaştıran, huzur verici renkler tercih edilmelidir. Zihin yorgunluğunun giderilmesi ve duygusallığın dengede tutulması için renk uyumu da yatak odasında oldukça önemli bir ayrıntıdır. Yatak odasında kullanılan mobilyalar, dekoratif ürünler, duvarlar birbiriyle kontrast oluşturmamalıdır. Yatak odasına ait her parça rahatlatıcı bir uyum içinde olmalıdır.

Yatak odası için renk seçimi; yeşil, mavi, morun açık tonları, leylak, şeftali gibi doğaya uzanan, rahatlatıcı ve huzur veren renklerden yana olmalıdır.

Çalışma odası:

Çalışma odası için renk seçimi bir miktar çetrefilli bir konu. Öyle ki, bir yandan zihni açık tutmak, bir yandan dikkati korumak gerekiyor. Dikkat ve konsantrasyonu arttıran koyu tonlar ile zihni açan ve enerji veren açık tonların dikkatli kombinasyonu, çalışma odaları için en ideal renk seçimi olacaktır.

Çalışma odalarında eflatun, mor, siyah, yeşil, lacivert gibi konsantrasyonu arttıran renkler ile sarı, kırmızı, turuncu gibi canlandırıcı renkler bir arada ve belli oranlarda kullanılmalıdır.

ilginizi çekebilir..  Isı tasarrufu sağlama ve Ev ısısını arttırma yolları

Çocuk odası:

Çocuk odaları için renk seçimi, çocuğun zihnini aktive edecek, enerji verici, hayal gücünü harekete geçiren renklerden yana olmalıdır. Çocuğun hem psikolojisi açısından, hem hayal gücü gelişimi açısından koyu renkler olumsuz etkilere sahiptir. Bebek odalarında yatıştırıcı, sakinleştirici ve huzur veren renkler tercih edilmeliyken; çocuk odalarında, cıvıl cıvıl, hareketli, enerjik renkler tercih edilmelidir.

Çocuklar için çocuk odası, oyunlar kurup hayal güçlerini geliştirebilecekleri, aidiyet hissedecekleri, özgüven kazanacakları bir alandır. Bir çocuğun kendini ait hissettiği alan, onun ruhuyla bütünlük göstermelidir. Nasıl ki, mesela; yatak odamız ya da salonumuz bizim ruhumuzu yansıtıyorsa, çocuk odaları da çocuklarımızın ruhunu yansıtarak aidiyet yaratmalıdır. Bu kişilik ve özgüven gelişimleri üzerinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Odasının renginin kendisine özel olması, kendisini özel ve önemli hissetmesini sağlayacak ve hisleri önemsenen bir birey olarak görüldüğünü hissettirecektir.

Çocuk odalarında renk seçimi; kırmızı, açık yeşil, turuncu, sarı gibi renklerin parlak ve enerjik tonlarından yana olmalıdır.

Ergenlik ve gençlik döneminde ise; yine, bebeklik dönemindeki gibi, sakinleştirici, huzurlu renkler başrol konumuna gelmelidir.

Mutfak & yemek odası:

Mutfak & yemek odası… Evlerimizin en önemli noktası kuşkusuz. Burada iştahla yemek yememiz, yemeğimizi yedikten sonra kendimizi rahatsız hissetmememiz çok önemli. Biliyor musunuz, bu alanda seçeceğimiz renkler ile iştah ve hazma yardımcı olmamız mümkün. Mutfak & yemek odası için renk seçimi kırmızı, sarı, koyu yeşil, turuncu, koyu toprak renkleri ve kahverengi, hardal, bordo türevi renklerden yana olmalıdır. Öyle ki; kırmızı, bordo gibi renkler iştahı açarken; sarı, hardal, koyu yeşil gibi renkler hazmı kolaylaştırmada etkili olur.

Banyo:

Evet; banyo rengini de atlamıyoruz tabi ki. Banyo için renk seçimi konusu pek çetrefilli değil neyse ki. Banyo için renk seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken tek konu, seçilecek rengin açık tonlarda olmasıdır. Yani ister mavi seçin, ister yeşil, ister mor… Yalnızca istediğiniz rengin en açık tonunu seçmeye dikkat edin.

ilginizi çekebilir..  Küçük evlerde ferah alanlar yaratmak için ipuçları

You may also like...

5 Responses

 1. Yasemin dedi ki:

  türkiye şatlarında ekonomik olması açısından genellikle evler tek boya ile boyansa da geliri iyi aileler için güzel bir rehber olmuş

  • Halil dedi ki:

   Evet bende tek renk olarak evi dizayn edenlerdenim. Hem ekonomik acidan hemde bu sekilde gorduyumden simdihe kadar

 2. Bilge dedi ki:

  Ben genelde hep açık renkleri tercih ediyorum böylece ferah ve rahatlatıcı oluyor.

 3. nesli dedi ki:

  renklerin anlamları vardır ben mesela yeşil ve mavi severim ve seçimi iyi yapmak lazım

 4. Halil dedi ki:

  Ben oda renginkonusunda acik renklerden yanayim. İnsanin icini acmali bakinca.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir