Nubuk Kumaş Nedir? Nubuk Koltuk Nasıl Temizlenir?

Nubuk kumaş nedir?Nubuk kumaş özellikleri nelerdir?Nubuk koltuk nasıl temizlenir?Bütün sorularınızın cevaplarını sizler için derledik.

Nubuk kumaş, mobilya sektöründe en çok duyulan ya da en çok sorulan kumaş çeşitlerinin başında gelmektedir. Fakat mobilya satışı yapan firmalarda yeterli bilgiye sahip satış elemanlarının azlığı dolayısıyla nubuk kumaşlar hakkında pek çok yanlış bilgi ortaya çıkmaktadır. Bu yanlış bilgilerin önüne geçmek adına en çok merak edilen soruları sırasıyla cevaplayalım.

Nubuk Kumaş nedir?

Deri Görünümlü Nubuk Kumaş
Deri Görünümlü Nubuk Kumaş

Halk arasında sıkça deri ile karıştırılan nubuk kumaşlar özü itibariyle dokuma kumaş sınıfındadır. Fakat görüntü itibariyle deri gibi görünmesi dolayısıyla bu yanlış anlaşılmaya yol açmaktadır. Kadife kumaş çeşidinden türetilmiş bir kumaş çeşididir. Kadife kumaş sırasıyla, yüzeyinin zımparalanması, yumuşatılması, boyanılması ve fiksaj gibi işlemlerden geçirilir. Daha sonra yüzeyine deri görüntüsü verilmesi için browsing denilen işlem tekstil makineleriyle gerçekleştirilir. Nubuk kumaşı, diğer kumaş türlerinden ayıran bir diğer farkı ise dayanıklı yapısı ve yüzeyinin alt kısmında bulunan keçe görüntüsüne ve hissiyatına sahip ikinci bir katmana sahip olmasıdır.

Keçeli Nubuk Kumaş
Keçeli Nubuk Kumaş

Nubuk Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Farklı kumaş katmanlarına sahip olmasından dolayı döşemelik kumaşlar içerisinde en sağlam olanıdır diyebiliriz.
  • Üretim aşamasında pek çok işlemden geçtiği için ısıya diğer kumaş türlerinden daha dayanaklıdır.
  • Altındaki keçeli yapısı ile kaplanılan koltuk takımının süngerini çok iyi kapladığı için her türlü koltuk takımına muntazam bir görünüm sağlar.
  • Nubuk kumaş özellikleri arasında en dikkat çekici olanı su geçirmemesidir.
  • İpek nubuk, deri görünümlü nubuk ve eskitilmiş nubuk gibi görünüm olarak farklılık gösteren birçok çeşidi vardır.
  • Nubuk kumaş özellikleri içerisinde en çok beğenilen özelliği kolay temizlenebilme olanağına sahip olmasıdır.
  • Her türlü koltuk takımına uygulanabilir, uygulandığı koltuğun havasını değiştirir ve zengin bir görünüm sağlar.
ilginizi çekebilir..  Temizlikte ve mutfakta işinizi kolaylaştıracak pratik fikirler
Kadife Nubuk Kumaş
Kadife Nubuk Kumaş

Nubuk Kumaş Olumsuz Özellikleri Nelerdir?

  • Her ne kadar derinin olumsuz yönlerine karşı ortaya çıkmış bir kumaş türü olsa da, kalın bir yapısının olmasından dolayı diğer kumaş türleriyle karşılaştırıldığında deri kadar olmasa da uzun süreli oturma veya yatma gibi durumlarda terletme yapabilir.
  • Kolay temizlenebilme özelliği olsa da yine diğer kumaşlarla kıyasladığımızda nubuk koltuklara temizlik sırasında daha narin davranılması gerekmektedir.
  • Renk alternatifi olarak diğer kumaş türlerine göre daha kısıtlı kalmaktadır. Daha çok ana renkler ve bir kaç adet ara renk alternatifi vardır.
Eskitilmiş Nubuk Kumaş
Eskitilmiş Nubuk Kumaş

Nubuk Koltuk Nasıl Temizlenir?

Öncelikle nubuk kumaşların ortak özelliği sıvıları kolay kolay geçirmemeleridir. Fakat her ne kadar sıvı geçirmez özellikleri de olsa dökülen sıvılara müdahale etmemek nubuk koltuk takımlarınızda sıvı lekelerinin kalmasına sebep olacaktır. Bu bağlamda hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında, genel nubuk koltuk temizliğini bahsedeceğimiz gibi güvenle yapabilirsiniz.

Öncelikle silinecek olan nubuk koltuk takımlarımızın yüzeyinde birikmiş olan tozları uygun elektrikli süpürge başlığı seçilerek temizlememizde fayda vardır. Tozları almadan silme işlemine geçersek, bu tozlar kumaşlara işleyerek daha zor lekelere sebebiyet verebilirler.

Nubuk Koltuk Nasıl Temizlenir?
Nubuk Koltuk Nasıl Temizlenir?

Daha sonra nubuk koltuklarımızı sileceğimiz suyu hazırlayabiliriz. Hazırlayacağımız su ılı olamalıdır içerisine herhangi bir ağartıcı, alkol ya da herhangi bir kimyasal içeren hiçbir madde koymamalıyız. Aksi takdirde kumaşımızda geri dönüşümü olmayan renk solması, kumaş deformasyonu gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Koltuklarımızı uzun yıllar ilk günkü canlılıklarında muhafaza edebilmemiz için ihtiyacımız olan tek temizlik maddesi beyaz sabundur. Sabun ile hazırladığımız ılık su ile koltuğumuzu silme işlemine geçebiliriz.

Nubuk koltuklarımızı silerken kullanacağımız bez de önemlidir kesinlikle pürüzlü yüzeylere sahip ve sert bezler tercih etmemeliyiz. Kullanacağımız bez, emici olaması için mikro fiber özelliğe sahip olmalıdır. Nubuk koltuk temizliğinde en önemli noktalardan biri de kullanılan su miktarıdır. Suyu ne kadar az kullanırsak kumaşlarımızın ömrünü o kadar arttırırız. Onun için sabunlu su ile ıslattığımız bezimizi iyice sıkarak fazla olan bütün suyu tahliye etmeliyiz. Koltuklarımızı silme işlemi bittikten sonra iyice havalandırma işlemini sağlayarak hızlı bir şekilde kurumalarını sağlamalıyız.

ilginizi çekebilir..  BEBEK ODASI DEKORASYONU YAZI DİZİSİ

Nubuk Kumaş Seçimi ile İlgili Öneri

Nubuk Kumaş Kaplanmış Koltuk
Nubuk Kumaş Kaplanmış Koltuk

Eğer yeni bir koltuk takımı almayı ya da var olan koltuklarınızı kaplatmayı düşünüyorsanız fakat kumaş seçimi konusunda kararsız kaldıysanız size tecrübelerimizden yola çıkarak, karar vermenizi kolaylaştıracak bir kaç öneri sunabiliriz.

Öncelikle koltuklarınızı hangi amaçla kullanacaksınız? Eğer misafir salonunda kullanmak için bir koltuk takımına ihtiyacınız varsa nubuk kumaş tam sizin içindir. Fakat sıkça kullanacağınız, üzerinde yatıp uzandığınız, bir şeyler yeyip içtiğiniz oturma odası için bir kumaş türüne ihtiyacınız varsa ve illa nubuk olsun diyorsanız seçiminizi ipek nubuk kumaştan yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

Koltuk kaplatacağınız ya da satın alacağınız yerde size renk seçimi sunulan nubuk kumaş örneklerini tırnağınızla hafifçe kazıyınız eğer hemen pullanma ve döküntü meydana geliyorsa kalitesiz bir nubuk kumaş ile karşı karşıyasınız demektir.

Özellikle kırmızı renk nubuk kumaşı mecbur kalmadıkça tercih etmeyiniz renk verme sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Size sunulan nubuk kumaşların arka yüzlerinin yazımızda bahsettiğimiz keçeli yapıya sahip olmasına dikkat ediniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Nubuk kumaş mı tay tüyü mü hangisini tercih etmeliyim?

Burada verilecek karar tamamıyla koltuklarınızı hangi amaçla kullanacağınızla ilgilidir yoğun kullanım için bizce tay tüyünü tercih etmeniz, salonunuzda kullanmak için ise nubuk kumaşı tercih etmeniz faydanıza olabilir.

Nubuk kumaş su geçirir mi?

Özünde dokuma olan bütün kumaşlar suyu geçirir. Nubuk kumaşlardaki su geçirmezlik özelliği diğer kumaş türlerine göre daha uzun süre geçirmeden tutmasıdır. Sonuç itibarıyla uzun süre sıvıya maruz kalan nubuk kumaş suyu geçirir.

Kiremit rengi nubuk kumaş nasıl?

Son zamanlarda en çok tercih edilen kumaş renklerinden bir tanesi.Özellikle ceviz renk mobilya ile müthiş bir uyuma sahip oluyor. Aydınlık ve sıcak bir salonum olsun istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

İthal nubuk kumaş fiyatları nasıl?

İthal olan her üründe olduğu gibi ithal nubuk kumaşlarında fiyatı Amerikan dolarına endekslidir. Ve dolar kuruna göre değişkenlik gölstermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*