Mobilya alışverişi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Kış aylarında genellikle alışverişten kaçınıldığı düşünülse de, bunu bir de düğüncülere sormak lazım 🙂 Yaz düğünleri için genellikle kış aylarında yavaş yavaş araştırmalar yapılıyor ve genellikle bahara kalmadan alışverişler tamamlanıyor. Öyle ki; firmaların termin süreleri, yaşanabilecek aksilikler, düğün yaklaştıkça artacak yoğunluk gibi faktörler de bu durumu gerekli kılıyor. Peki ister düğün alışverişi olsun, ister ev yenileme; mobilya seçerken nelere dikkat edilmelidir? Mobilya alışverişi ile ilgili genel öneriler. Mobilya alışverişi için zaman planlaması nasıl yapılmalıdır?

Mobilya alışverişi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Bir dönem çalıştığım mobilya firmasında gözlemlediğim ve bir zamanlar kendi alışverişimde tecrübe ettiğim kadarıyla, düğün alışverişlerinde genellikle görsel ön planda tutuluyor. Bu tamamıyla yanlış bir tutum değil elbette ki, çünkü; seçtiğimiz eşyalar her şeyden önce görsel olarak bize hitap etmeli ve kullanmak isteyeceğimiz ürünler olmalıdır. Fakat yalnızca görsellik ön plana alınarak seçim yapmak da pek tabii doğru değildir. Bu sebeple mobilya seçerken önceliğimiz, hem tarzımızı yansıtan, bize huzurlu hissettirecek; hem de kullanışlı, sağlam ve fonksiyonel mobilyalar seçmek olmalıdır. Aksi halde ileriye dönük pişmanlıklar oluşabiliyor. Peki genel hatlarıyla mobilya seçimi hangi kriterlere göre yapılmalıdır?

Panel mobilyalarda (tv ünitesi, masa, gardırop, vs..) :

 • Günümüzde resmi işletmelerin tamamı bir takım standartlara uyma yükümlülüğü taşımaktadır. Bu sebeple bu firmalar, kalite standartlarına uygun üretim yapmaktadır. Mobilyalarla ilgili en önemli ölçüt, salınan formaldehit gazı miktarıdır. Mobilyalardan salınan formaldehit gazı kanserojen etkisi ile bilinmektedir. Bu sebeple mobilya üretimlerinde formaldehit gazının ekarte edilmesi ve mobilyanın formaldehit içermeyecek şekilde üretilmesi gereklidir. Bunun denetlenmesi neticesinde firma, formaldehit gazı ile birlikte çeşitli ağır metaller (kurşun, cıva, krom, antimon, kadmiyum, arsenik vs..) ve toksik emisyonlar içermeyen mobilya üretiyorsa, E0 standartlarına uygun görülür. Genellikle merdiven altı üretim yapan denetimsiz işletmeler ne yazık ki bu standartlara uygun üretim yapmıyorlar. Yani mobilyanızı seçerken sağlığınızı da düşünmeli ve seçeceğiniz mobilyanın E0 standartlarına uygun olduğundan emin olmalısınız.
 • Her malzemenin yapısal avantajları ve dezavantajları vardır. Bu sebeple ürünün malzemesinden (MDF, suntalam, ağaç vs..) ziyade üretim kalite ve donanımına dikkat edin. Yani seçeceğiniz ürün, malzemesi ne olursa olsun, son teknoloji araçlarla, sağlam ve kaliteli üretilmiş olsun.
 • Beğendiğiniz mobilyanın kullanışlı ve pratik özellikli olmasına özen gösterin. Mobilya seçiminde en önemli kriterlerden biri kullanışlılıktır.
 • Mobilya kenarlarının oval hatlara sahip olması, her durumda artı bir durumdur. Bu sebeple tercih edeceğiniz panel mobilyaların oval kenarlara ve köşelere sahip olmasını tavsiye ederim.
 • Dolap kapaklarının, çekmecelerin tam kapanıyor olmasına dikkat edin. Ayrıca sert kapanmadığına, fren sistemlerinin düzgün çalıştığına emin olun. Kendiniz denemekten çekinmeyin.
 • Çekmece tabanlarının ve dolap içi rafların sağlamlığına ve yük taşıma gücüne dikkat edin (Örn: konsolun içindeki raflara dizdiğiniz yemek takımlarınızın rafla birlikte düşmesini istemezsiniz).
 • Kapaklarda gıcırdama, sürtünme vb. sorunların yaşanmadığından emin olun.
 • Sandalye, masa gibi ev eşyalarının ayak dengesine ve ayaklarının taşıma gücüne dikkat edin. Masanın sallanmadığından emin olun. (Kendi alışverişimde titreyen bir masayla karşılaşmıştım. Ve bu zeminden kaynaklanmıyordu. Misafirler sallanan bir masada yemek yemek istemezler, tabi biz de)
 • Seçeceğiniz mobilyaların sahip olduğu tüm opsiyonların düzgün çalıştığından emin olun.
ilginizi çekebilir..  Kitap kurtlarının dekorasyonda vazgeçilmezi: Kitap okuma köşesi

Kumaş kaplamalı mobilyalarda (Koltuk, sandalye, vb..) :

 • Kumaş kaplamalı ürünlerde renk ve desen seçiminiz ne olursa olsun; silinebilir özellikli, temizliği kolay, hava alan, leke tutmayan, toz toplamayan kumaş türlerini tercih edin.
  Kumaş kaplamalı mobilyaların mümkünse çıkartılabilir kılıflı olanlarını tercih edin.
 • Seyyar minderli oturuma ve sırt desteğine sahip ürünlerin, cırt cırtlı olmasına dikkat edin.
 • Oturumların ve sırt desteğinin rahat, esnek ve koltuğa uyumlu olmasına dikkat edin.
 • Koltuk vb. mobilyaların iskeletinin güçlü olmasına dikkat edin.
 • Gıcırdama vb.. sorunların yaşanmadığından emin olun.
 • Kaplama kalitesine dikkat edin. Dikişler ve kaplama özenli olmalıdır.
 • Oturumlar çok dar ya da aşırı geniş olmamalıdır.
 • Oturum yüksekliği fazla yüksek ya da aşırı alçak olmamalıdır.
 • Kumaş kaplamalı ürünlerin EkoTex ve TSE EN standartlarına uygun, sertifikalı mobilyalar olmasına dikkat edin.

Mobilya alışverişi ile ilgili genel öneriler:

 • Her şeyden önce alışveriş yapacağınız firmadan emin olun. Satış sonrası takibi güçlü, sorunlar karşısında sizi mağdur etmeyecek, fiyat-kalite politikasına uygun hizmet veren, sağlam firmalar tercih etmeye çalışın. Bu noktada ön araştırma faydalı olabilir.
 • Seçeceğiniz mobilyaların evinizin ölçülerine uygun olmasına özen gösterin. Eve göre eşya, eşyaya göre ev orantısına göre ev ve eşya seçmeniz de ayrı bir seçenek. Sonuçta, eşyaların evinizde çok küçük ya da çok hantal durmamasına, evde gereğinden fazla bir boşluk ya da gereksiz bir sıkışıklık oluşmamasına dikkat edin. Hatta ana kalem eşyalar evinize gelip yerleşene dek, dekorasyon nitelikli eşyalara girmemenizi öneririm. Böylece eşyalar eve gelip yerini bulduktan sonra kalan boş alanlara göre aksesuar vb. eşya alışverişinizi daha sağlıklı yapabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca demonte ürünler tercih edin. Aksi halde taşınma veya odadan odaya geçirme sırasında sorunlar yaşanabiliyor.
ilginizi çekebilir..  Hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir?

Mobilya alışverişi için zaman planlaması nasıl yapılmalıdır?

Düğün alışverişi için de ev yenileme için de en doğru zaman planlamasını elbette bütçemiz doğrultusunda yapıyoruz. Fakat bunun dışında mobilya alışverişi için zaman belirlemede bazı etkileyici faktörler bulunmaktadır.

Eğer bir düğün alışverişi söz konusu ise; en geç iki ay öncesinde mobilya alışverişinin tamamlanmış olması gereklidir. Bu sürede belirleyici etki yaratan faktörler:

 • Düğün öncesi yaşayabileceğiniz stres ve gerginlik seçim yapmanızı zorlaştırabilir ya da yanlış seçimler yapmanıza neden olabilir. Bu sebeple düğün zamanından uzak bir zamanda rahat kafayla alışveriş yapmanız; düşünerek, araştırma ve inceleme şansı bularak, beğenilerinize hitap eden daha doğru bir alışveriş yapmanızı sağlar.
 • Ayrıca firmaların termin süreleri de önemlidir. Genellikle, seçimleriniz doğrultusunda siparişe alınacak ürünler için panel mobilyalarda 10-20 gün, kaplama mobilyalarda 25-30 gün termin süresi istenir. Bu firmanın elinde olan bir durum olmadığından hem firmayı sıkıştırmamak adına, hem de kendi açınızdan sıkışmamanız için en az iki ay önceden siparişinizi vermiş olmanızda yarar vardır.
 • Bunlar dışında, teslimat öncesi ya da sonrasında firmayla ilgili ya da firmadan bağımsız bir takım aksaklıklar yaşanabilir. Herhangi bir teknik aksaklık ya da kurulum ve sonrasında yaşanabilecek aksilik risklerine karşı belli bir süreniz olması hem strese girmenizi önler, hem de düğün vakti geldiğinde her şeyin eksiksiz olmasını sağlar.

Mobilya alışverişiniz bir düğün vesilesiyle olmasa bile, termin süresini göz önünde bulundurarak alışveriş yapmanızda yarar vardır. Ayrıca siz de eski mobilyalarınızı değerlendirmek veya çıkartmak için belli bir süreye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu gibi faktörleri düşünerek mobilya alışverişi için en uygun zaman programınızı yapabilirsiniz.

Ayrıca bebek odası mobilyası dekorasyon ve alışveriş detayları ile ilgili bilgi almak isterseniz bebek odası dekorasyonu yazı dizimizin; Bebek mobilyasında malzeme seçimi? Bebek odası takımı hangi öğelerden oluşur? Bebek odasında bulunması gereken gereçler? İdeal bebek odası nasıl olmalıdır? Bebek odasını ve diğer gereçleri almaya ne zaman başlanmalıdır? başlıklarından oluşan içeriklerine erişebilirsiniz.

ilginizi çekebilir..  Ev dekorasyon fikirleri ile eviniz stilinizi yansıtsın

8 thoughts on “Mobilya alışverişi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

 • Aralık 8, 2017 tarihinde, saat 3:43 pm
  Permalink

  Yakında tek başıma eve çıkacağım bunları bilmem iyi oldu bana kalsa saçma sapan iş yapardım.

  Yanıtla
 • Aralık 8, 2017 tarihinde, saat 7:44 pm
  Permalink

  mobilya alış verişi yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında sağlamlığına markasına ve fiyatına dikkat etmek lazım

  Yanıtla
 • Aralık 9, 2017 tarihinde, saat 3:38 pm
  Permalink

  mobilya alırken duvarların renklerini dikkate alın mutlaka. aksi takdirde göz zevkini bozup tekrar masraf yapmanız söz konnusu olabilir.

  Yanıtla
 • Aralık 9, 2017 tarihinde, saat 3:40 pm
  Permalink

  Markaya takılmayın derim. Mobilyacılar çarşısına gidip ordan ucuz mobilyalar bulmanız mümkün. kendi evime çıkarken bu yolu izledim. bir bayandan duymaya alışkın olmadığınız bir cümle ama gerçekçi olup tüm bütçeninzi eşyaya yatırmamak lazım

  Yanıtla
 • Aralık 10, 2017 tarihinde, saat 6:34 pm
  Permalink

  ben mobilya alırken genelde kalitesine ve markasına bakarım tabi fiyatı da uygun olacak

  Yanıtla
 • Aralık 21, 2017 tarihinde, saat 4:39 pm
  Permalink

  Ozellikle bayanlara sesleniyorum. Evlenirken aldirdiginiz onlarca mobilyanin yarisini kullanmaycaksiniz. Almayin yaziktir

  Yanıtla
 • Aralık 24, 2017 tarihinde, saat 6:03 pm
  Permalink

  Memur kesimi icin soyluyorum. Sik ev tasiyacaksaniz cok esya almayin. Sonra siz magdur oluyorsunuz. Ayrica bir kac tasinmada esyalar parcalaniyor zaten

  Yanıtla
 • Şubat 20, 2018 tarihinde, saat 9:01 pm
  Permalink

  sıkca tasınacak biriyseniz ilk yapmanız gereken fazla esya almamaktır.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir