Bir Hayat Felsefesi Olarak Minimalizm Nedir?

minimalizm nedir?
minimalizm

Yaşantımız her yönüyle büyük bir karmaşaya, içinden çıkılmaz bir dağınıklığa esir düşmüş durumda. Evlerimizden başlayıp bütün çevremize sirayet etmiş bu karmaşa içerisinde adeta sıkışıp kalmışız. Nasıl bir karmaşadan ve dağınıklıktan söz ediyoruz hemen açıklayayım; evlerimizde üst üste eşyalar, her yerde sehpalar, masalar, dolaplar, alıp da kullanmadığımız türlü türlü mutfak aletleri, belkide hiç kullanmadığımız yemek takımları, her odada televizyonlar, dolaplar; bazalar dolusu giyim eşyaları…Daha sayalım mı? Sayarken bile bunaldık değil mi? Hadi, o zaman dışarı çıkalım; çarpık ve düzensiz evler, karmakarışık direkler; elektrik telleri, üst üste arabalar, sıkış tepiş otobüsler. Her ne kadar farkına varamasak da bu karmaşa bizi tüketiyor. Sağlıklı düşünemiyoruz, çoğu zaman doğru kararlar veremiyoruz. Siz de yukarıda saydığımız problemlerden bıktıysanız beki de yaşantınıza bir çeki düzen vermenin vakti gelmiş demektir.İşte tam bu noktada karşımıza farklı bir hayat felsefesi, bir olarak çıkıyor Minimalizm. Peki tam olarak minimalizm nedir? Hayatın her alanında nasıl minimalist olunur?

Minimalizm Nedir?

Minimalizm ilk aşamada bir sanat akımı olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle müzikte ve görsel sanatlarda soyut ve karmaşık kavramlara karşı nesnelliği ve sadeliği ön plana çıkarmıştır. Sanat akımı olarak ortaya çıkmasının yanında kısa zamanda bir yaşam felsefesi halini almıştır. Sanat dışında, hayatın içinden bakacak olursak minmalist yaşam tarzı,en az varlığa sahip olarak, en az miktarı tüketerek; zamanımızı, mekanımızı ve kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmayı gerektirir. Burada önemli nokta ihtiyaçlarımız haricinde hiç bir şeye hayatımızda yer vermemektir. Şunu da belirtmek gerekir ki ”Minimalizm nedir?” sorusunun cevabı kesinlikle basitlik demek değildir.

Daha azına ihtiyacın olduğunda, daha fazlasına sahip olacaksın!

Nasıl Minimalist Olunur?

minimalizm nedir?

Nasıl minimalist olunur?

Minimalizm nedir? Ne değildir? Anladık fakat nasıl minimalist olunur? Bunun için neler yapmamız lazım?

 • Elinize hemen bir kağıt ve kalem alın. Hayatınızdaki düzenli olarak zaman ayırdığınız, para harcadığınız ne kadar etkinlik varsa listesini çıkartın ve gereksiz olanları hayatınızdan çıkartın. Böylece hem maddi hem de zamandan tasarruf sağlayacaksınız.
 • Gardırobunuza yönelin bütün giyim eşyalarınızı tekrar gözden geçirin. Giymediğiniz, işinize yaramayan ne varsa daha fazla vakit geçirmeden onlardan kurtulun.
 • Telefon rehberinizde görüşmediğiniz ne kadar kişi varsa hepsini silin. Sizi gün boyunca gereksiz mail yağmuruna tutan aboneliklerinizi sonlandırın.
 • Kullanmadığınız ne kadar sosyal medya hesabınız varsa kapatın.
 • Çevrenizde, size negatif anlamda yük olan kişilerle ilişkilerinizi bir daha gözden geçirin.
 • Evinizde ayağınıza takılan, göz zevkinizi bozan, görüş alanınızı daraltan her türlü ev eşyasını hayatınızdan çıkarın.
 • Herhangi bir şey satın almadan önce bir kez daha düşünün. Eğer yokluğu sizde bir eksiklik oluşturmayacaksa almaktan vazgeçin.
 • Sağlığınızı ön planda tutun hayati olmayan hiç bir gıda maddesine ne zamanınızı ne de paranızı harcamayın.
 • Çevrenizdeki eşyalara anlam yüklemekten vazgeçin. Onların amaç değil birer araç olduğunu unutmayın
 • Trafikte zaman kaybetmemek ve sağlıklı bir aktivite yapmak adına gideceğiniz yere çok uzak değilse yürüyün ya da bisiklet kullanın.

İhtiyacımız olduğunu düşündüğümüzden çok daha azına ihtiyacımız var! -Maya Angelou-

Eğer ki;

 • Zaman geçtikçe market alışverişi ve diğer alışverişler için harcadığınız zaman azalıyorsa,
 • Etrafta gözünüze çarpan dağınıklık ve karmaşa sizde harekete geçme hissi uyandırıyorsa,
 • Gardırobunuzda yer yer boşluklar oluşmaya başlamışsa,
 • Her geçen gün nasıl biraz daha fazla tasarruf yaparım diye düşünmeye başlamışsanız,
 • Evinizde eliniz, ayağınız hiç bir yere çarpmadan rahat rahat dolaşabiliyorsanız,
 • Telefonunuza yerli yersiz bildirim mesajları gelmiyorsa,
 • Geceleri gönül rahatlığıyla uykuya dalabiliyorsanız,
ilginizi çekebilir..  ilişkilerde yıpranma sebepleri nelerdir

Minimalizm meyvelerini topluyorsunuz demektir. ”Minimalizm nedir?” sorusunu genel hatlarıyla cevaplamaya çalıştık. Aslına bakarsanız hem mikro hem de makro anlamda toplumsal sorunlarımızın çözümü bir bakıma minimalizmden geçiyor diyebiliriz. Sizin de farklı düşünceleriniz varsa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir