Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısının nedenleri nelerdir?

Mide ağrısına ne iyi gelir

Mide, vücudun iç ve dış etkenlere en açık organıdır. Öyle ki, beslenme şekli başta olmak üzere; bilinçsiz ilaç kullanımı, yaşam tarzı, psikolojik faktörler, mide üşümesi vs.. mide sağlığı üzerinde doğrudan doğruya etkili olmaktadır. Bu gibi sebeplerle hassas olan midede, mide ağrısı, mide krampları, bulantı ve mide yanması gibi türlü rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Mide ağrısı en çok karşılaşılan mide rahatsızlıklarından biridir. Sık karşılaşılan bu mide rahatsızlıkları, muzdarip olan kişiyi bir takım soruların yanıtlarını aramaya sevk eder. Bu yazıda mide ağrısı ile ilgili akıllara ilk gelen: Mide ağrısının nedenleri nelerdir? Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı nasıl geçer? Mide ağrısı durumunda doktora ne zaman başvurmalıyız? Mide ağrısı nasıl tedavi edilir? Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısının doğal tedavisi nedir? Mide ağrısının bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Sorularının yanıtlarını ele alacağız.

Mide ağrısı farklı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan, huzursuz edici bir rahatsızlıktır. Ortaya çıkış nedenleri farklı türlerde ve çok çeşitli olsa da, midenin en büyük düşmanları olarak stres ve yanlış beslenme tarzını gösterebiliriz. Uzun süreli ve yoğun stres, mide asidinin yükselmesine ve mide ağrılarına sebep olurken; asitli yiyecek ve içeceklerin fazla tüketilmesi, fast food tarzı beslenme, alkol tüketimi vs.. gibi beslenme hataları da mide tahribatını artırarak mide ağrılarına neden olmaktadır. Peki, bu tahribat nasıl gerçekleşir ve mide ağrısı neden olur?

Mide ağrısına ne iyi gelir, sorusuna geçmeden önce mide ağrısı neden olur, mide ağrısının nedenleri nelerdir, ne zaman doktora gidilmeli vs.. sorularının yanıtlarını ele alalım.

Mide ağrısı neden olur? Mide ağrısının nedenleri nelerdir?

Mide içinde yiyeceklerin sindirilmesini sağlayan, fakat mideye zarar vermeyecek ölçüde asit salgısı bulunmaktadır. Yediklerimiz ve içtiklerimiz midede ayrışır, besin maddeleri emilir ve atık olan kısım salgılanan asitle sindirilerek mideden gönderilir. Peki, mide ağrısı neden olur? Bazı durumlarda, midenin çalışma rutini bozulur. Bu durumda mide bu bozukluğu beyne ileterek, bir nevi alarm oluşturur. Alarmın çalmaya başlaması da, kimi zaman hafif, kimi zaman dayanılması çok güç mide ağrılarının hissedilmesi anlamına gelir.

Mide ağrısı çoğunlukla başlı başına bir hastalık olmaktan ziyade, bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bir mide ağrısının altında basit, önemsiz sayılabilecek sebepler olabileceği gibi ciddi hastalıklara işaret eden önemli sebepler de olabilmektedir. Yani mide ağrısı, üşütmeye bağlı olabileceği gibi, mide kanseri gibi oldukça ciddi bir hastalığın da sinyalini verebilir. Bunlar dışında mide ağrısı; kolit, ülser, gastrit gibi daha birçok hastalığa da bağlı olabilir.

ilginizi çekebilir..  Uyku apnesi nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Mide ağrısının nedenleri çok çeşitlidir. Midenin olağan işleyişine etki eden her durum, mide ağrısının nedenlerinden olabilir. Mide ağrısının nedenleri nelerdir, sorusunu ele aldığımızda görürüz ki, bu konuda karşımıza çıkan en önemli nedenler, stres ve beslenme tarzıdır. Yoğun stres midenin en büyük düşmanlarındandır. Yoğun stres altında mide asidinde önemli ölçüde bir artış olur ve bu da midede kramplara, şiddetli ağrı ve yanmalara sebep olur. Yanlış beslenme tarzı da midenin doğal yapısını ve işleyişini etkilediğinden mide ağrısına sebep olur. Mide ağrısının nedenlerini madde madde sıralayacak olursak:

 • Psikolojik faktörler
 • Reflü, Gastrit türü hastalıklar
 • Çeşitli mide hastalıkları
 • Baharatlı, acı, asitli gıdaların fazla tüketilmesi
 • Alkol kullanımı
 • Sigara başta olmak üzere tütün ürünlerinin kullanımı
 • Alerjik rahatsızlıklar
 • Aşırı zayıflık, aşırı kilo
 • Bağırsak hastalıkları
 • Stres
 • Beslenme düzensizliği (öğün atlama ya da fazla kaçırma vs..)

Ne zaman doktora gidilmeli?

Mide ağrısı basit bir sağlık problemi gibi görünse de altında yatan sebebin ne olduğunu kendimiz bilemeyeceğimiz için, ilk olarak bir doktora görünmekte yarar vardır. Bu mümkün olmadığında, yani herhangi bir sebeple doktora gidemediğinizde önerilerimize göz atabilirsiniz. Ancak, şiddetli ve 2 günden uzun süren, farklı belirtilerin de eşlik ettiği mide ağrısı yaşanıyorsa, daha fazla vakit kaybedilmeden doktora başvurmak gerekir.

Mide ağrısının tıbbi ve alternatif tedavi yöntemleri

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, mide ağrısı genellikle bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. İlk olarak bu sebeplerin tedavi edilmesi gereklidir. Örnekle ifade edecek olursak; mide ağrısı grip vb. bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda o hastalığın tedavisi ile mide ağrısı da ortadan kalkacaktır. Mide üşümesi gibi rahatsızlıklarda ise doğrudan mideyi onarıcı tedavi ile rahatsızlık giderilir.

Her durumda mide ağrısının kaynağının tespit edilmesi ve tedavinin bu yönde uygulanması gerekir. Bu da bir doktora görünmenin önemini tekrar vurgular.

Tıbbi tedaviyi desteklemek için kimi zaman doktorumuz rahatsızlığımıza göre alternatif tedavi yöntemlerinden de söz ederler. Bu doğrultuda doktorumuzun öneri ve onayıyla bitki çayı türevi destekleyici alternatif tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Mide ağrısına ne iyi gelir?

Mide ağrısı yaşadığımızda tıbbi tedavinin yanında, doktorumuzun onayıyla bir takım alternatif tedavi yöntemlerinden yararlanabiliriz. Mide ağrısını rahatlatmak için yararlanabileceğimiz bu doğal yöntemler ile ağrımızda hafifleme sağlayabiliriz.

ilginizi çekebilir..  Siyah nokta gerçeği: Siyah maske büyük sorunlara yol açabilir!

Mide ağrısına ne iyi gelir sorusu akıllara doğal yöntemleri getirir.  Doğal yöntemler, mideyi içten onararak tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Yine de bu yöntemleri uygulamadan önce doktorumuza danışmak ve onayını almak gerekir. Ki bu yöntemler tıbbi tedavinin yerine değil, tıbbi tedaviyi desteklemek amacıyla uygulanmalıdır.

Süt:

Mide ağrısına ne iyi gelir denildiğinde akıllara ilk gelen doğal yöntem, şüphesiz süttür. Süt, mide asidine karşı mideyi korur ve yatıştırır. Süt aynı zamanda sindirimi kolaylaştırarak, sinirsel hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Yoğurt:

Süte alternatif en iyi yöntemlerden bir diğeri ise yoğurttur. Özellikle sütün birçok kişide gaz sorununa sebep olması bu noktada yoğurdu daha cazip kılmaktadır. Bu sebeple yoğurt, mide sıvısını dengeleyerek mide ağrısını yatıştıran, mideyi rahatlatan ve mide ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olan besinlerin başında gelir. Oda sıcaklığında bir kase yoğurt, mide ağrısının ve mide yanmasının hafiflemesini sağlayacaktır.

Kefir:
Mide ağrısına ne iyi gelir

Kefir bilindiği üzere, probiyotik içeriği ile hem bağırsak florasına hem mideye oldukça yararlı bir besindir. Özellikle bağırsak hastalıklarına bağlı mide ağrı ve yanmalarına karşı oldukça etkilidir. Kefiri hazır kefir kullanarak tıpkı yoğurt mayalar gibi evde mayalayabilirsiniz üstelik.

Kimyon:

Özellikle hazım sorunlarıyla ilgili mide ağrılarının bir numaralı rahatlatıcılarından biri kimyondur. Ilık bir bardak su ya da oda sıcaklığında bir kase yoğurt ile karıştırarak tüketildiğinde mide ağrısını büyük ölçüde rahatlattığı gözlenecektir. Su ile karıştırılarak tüketilmek istenirse yarım limonun suyu eklenerek hem tatlandırılmış hem de faydası artırılmış olur.

Tarçın ve limon:

Bir adet çubuk tarçın, ılık su ve çeyrek limonun suyu karıştırılarak tüketildiğinde mide ağrısının hafiflemesi sağlanabilir. Bu karışım aç karnına tüketildiğinde aynı zamanda sindirimi kolaylaştırıp tokluk hissi vererek mide düzene girene kadar, mideyi yoracak kadar yemek yemeyi de önler.

Organik elma sirkesi:

Organik elma sirkesi mide için en iyi bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Mideyi koruyup onarır. Organik olması, doğal fermantasyon ile mayalanarak yan etkisiz tedavi sağladığı için gereklidir. Ayrıca organik elma sirkesinin asitliği yeterli düzeyde olduğundan mide için daha doğru bir alternatif tedavi olacaktır.

Karnabahar:

Mide ağrısına ne iyi gelir sorusuna yönelik akıllara ilk gelen bitki olmasa da, aslında Karnabaharın saymakla bitmeyen faydalarından bir tanesi de mideyi rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisidir. Karnabaharı haşlayarak tükettiğinizde mide ağrınız yatışacaktır. Keza suyunu da içmenizde yarar var. Karnabaharı haşladığınız suyu tüketerek detoks etkisi yaratabilirsiniz. Suyunu tüketmeyi düşünmüyorsanız, karnabaharı buharda pişirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

ilginizi çekebilir..  Gebelik ve emzirme dönemleri süresince tüketilmesi gereken temel gıdalar nelerdir?

Zencefil:
Mide ağrısına ne iyi gelir

Zencefil, mide ağrılarına karşı yararlanabileceğiniz bir diğer önemli bitkidir. Mide ağrısı ve mide yanmasını geçirir, midede koruyucu bir bariyer oluşturur. Ilık bir bardak suya bir dilim zencefil koyup bir iki dakika demlendirdikten sonra; ya da nane limon karışımına ekleyerek içebilirsiniz.

Nane:

Özellikle yaş nanenin ağrılara ne derece iyi geldiğini duymuşsunuzdur. Doğal ve güçlü bir ağrı kesici olan nane, mide ağrılarını da pek tabii yatıştırmaktadır. Nane, mide ağrı ve kramlarını hafifletirken mide yanmasını da yatıştırır. Keskin aromasıyla mide bulantısı ve kusma hissini de ortadan kaldırır.

Su:

Midenin ph dengesini sağlamada ve mideyi arındırmada sudan daha iyi bir yardımcı düşünülemeyeceğinden, aslında mide ağrısına ne iyi gelir sorusunun en özel yanıtıdır su. Fakat burada dikkat (!) edilmesi gereken nokta, suyu birden çok miktarda içmemek gerektiğidir. Yudum yudum ve dinlenerek vücuda su vermek midenin daha kolay toparlanmasını sağlayacaktır. Vücudu asla susuz bırakmamak gerek.

Muz:

Muz, kolay sindirilebilmesi, lif, vitamin ve mineral içeriği ile mide için iyi bir besin olmasının yanında, hafif bir besin olduğundan mide rahatsızlıkları konusunda da iyi bir yardımcıdır. Mide ağrısı çekerken gün içinde ağır gıdalarla mideyi yormak yerine muzdan yararlanılabilir.

Mide ağrısına iyi gelecek ve iyileşme sürecini hızlandıracak diğer öneriler:

Mide ağrısına ne iyi gelir sorusuna yönelik önerileri ele aldık, fakat bu önerilerin veya tıbbi tedavinin fayda sağlayabilmesi için aşağıdaki önerileri de dikkate almak gerekir.

 • Özellikle beslenme alışkanlıklarını düzenlemekte yarar var. Tütün ürünleri, alkollü içecekler, baharatlı, asitli, acılı, tuzlu, fazla yağlı ve kafein içeren gıdalardan kaçınılmalı.
 • Öğünler ve öğün araları düzenli olmalı; öğün atlanmamalı.
 • Mide gereğinden fazla doldurulmamalı.
 • Su tüketimine dikkat edilmeli, vücut susuz bırakılmamalı.
 • Ayaklar sıcak tutulmalı; ağrı sırasında sıcak su torbası türevi ısıtıcılardan faydalanılmalı.
 • Beynin odağını mideden başka yöne çekecek küçük egzersizler yapılmalı.
 • Eşlik eden; ateş, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, kanlı tükrük ya da dışkı, vs. vs. gibi belirtiler varsa, hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı.
 • Mide ağrısı 2-3 günden uzun sürerse mutlaka doktora başvurulmalı.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir