Makyajı sanattan felakete çeviren makyaj hataları

makyaj hataları

Makyaj dediğimiz zaman seven de var sevmeyen de… Fakat seveni de sevmeyeni de canından bezdiren bir görüntü varsa; o da yapılan makyaj hatalarıdır. İki renk olan yüz, bulaşmış eyeliner, kıpkırmızı yanaklar ve daha neleer neler… İşte şimdi tam da bu makyaj felaketlerinden bahsedeceğim. Merak edenler için işte o makyaj hataları!

Makyajı sanattan felakete çeviren makyaj hataları
makyaj hataları

 • Fondöteni fazla ve kalın sürmek:

Fondöten kullanımı ile ilgili makyaj hataları en sık karşılaşılan makyaj felaketlerindendir. Fondöteni fazla sürmek ciltte hem kötü bir görüntüye sebep olacak, hem de bu sizi olduğunuzdan yaşlı gösterecektir. Fondöteni uyguladıktan sonra makyaj süngeriyle cildinizdeki fazlalıkları aldırabilirsiniz. Böylece daha hafif ve doğal bir görüntüye sahip olursunuz. Ayrıca fondöteni uygularken boyun bölgenize de uygulayıp cildin iki renk olmasından kaçınmanızda da fayda var.

 • Tüm yüze pudra uygulamak

Pudranın asıl amacı burun ve çene parlaklığını azaltmak ve sabitlemektir. Fakat pudrayı tüm yüzünüze uyguladığınızda bütün çizgileri ve kırışıklıkları belirgin hale getirir. Pudra ile ilgili makyaj hataları içinde en yaygın bir diğeri; göz çevresine pudra uygulamaktır. Bu tür makyaj hataları göz çevresindeki en ince çizgilerin bile belirgin hale gelmesine neden olur.

 • Yanlış ruj tercihi

Eğer dolgun dudaklara sahip birisiyseniz rahatlıkla koyu tonlar tercih edebilirsiniz. Ama eğer ince dudaklara sahipseniz, koyu tonlar dudaklarınızın daha ince görünmesine sebep olacağından makyaj hataları yaratacaktır. İnce dudaklara sahip kişiler koyu tonlardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır; şeffaf ve dudak rengine yakın renkler tercih etmelidir. Dudak parlatıcıları dudakları olduğundan daha dolgun gösterir. Bu tür makyaj hataları, dolgun dudaklı kişilerin dudaklarının daha kalın görünmesine sebep olacaktır.

 • Alt kirpiklere maskara sürmek

Üst kirpikleriniz için mümkün olduğunca siyah maskara kullanın. Çok katı ve ağır olmayan maskaralar tercih edin. Daha genç bir görünüm elde etmek istiyorsanız kirpiklerinizi kıvırarak rimel kullanın. Alt kirpiklere uyguladığınız rimel kaz ayaklarınızı ortaya çıkaracak; bu da makyaj hataları yaratacaktır. Bu nedenle daha genç bir görünüm için bu uygulamadan kaçının.

 • Göz altına eyeliner sürmek

Çoğu kadın bunu gözlerini belirginleştirmek için yapsa da, bu tür makyaj hataları göz altı morluklarına ve torbalarına dikkat çekmekten başka bir şeye yaramayacaktır. Bunun sebebi ise göz altına çekilen eyelinerın gözleri küçültmesi ve dikkati göz altı morluklarına çekmesidir. Eyelineri göz kapağınızın üstüne ve dış kenarına hafif çizgilerle çekin.

 • Yanaklara allık sürmek

Allık doğru kullanıldığında elmacık kemiklerini çok güzel gösteren ve ortaya çıkartan, yüze renk getiren bir makyaj ürünüdür. Fakat allığı doğru bölgeye uygulamak çok önemlidir. Allık yanaklara sürüldüğünde sarkan bölgelere dikkat çeker. Bu tür makyaj hataları yaşlı bir görünüme sebep olur. Bu şekilde yapmak yerine elmacık kemiklerinize ve kemiklerin hafif üst bölümüne uygulamalısınız. Çok kırmızı renkler tabiri caizse sizi bir boya küpüne çevirebileceğinden, kaçınılması gereken makyaj hataları içindedir.

 • Cilt tipine göre ürünler kullanılmaması

Yağlı cilt tipine sahip kişilerin cildin daha yağlı görünmesine neden olacak ürünler kullanması da makyaj hatalarından biridir. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin mat ürünler kullanması gerekir. Bu tür makyaj hataları, zaten parlak ve ıslak görünen cildin daha da nemli ve kötü bir görünüme sahip olmasına sebep olur. Kuru cilt tipine sahip olanların ise biraz daha nemli görünüm veren ürünlere ihtiyacı vardır. Normal cilt tipleri için ise nemlendirici tarzında ürünler daha kullanışlı olacak ve hoş duracaktır.

 • İlk önce kapatıcı uygulamak

Makyaja başlarken ilk önce kapatıcı kullanmak, kaçınılması gereken makyaj hatalarındandır. Bu tür makyaj hataları cildinizde renk kaymalarına sebep olacaktır. Bunu yapmak yerine ilk olarak fondöten daha sonra kapatıcı kullanarak cilt renginizi sabitlemelisiniz.

 • Yanlış fondöten seçimi

Makyaj hataları içinde belki de en önemlisi ve en kötü görüneni budur. Fondöten aldınız, rengi sizin cilt renginizden çok koyu veya çok açık; üzgünüz, bu ürün maalesef çöp! Bu tür makyaj hataları, makyaj felaketlerinin başında gelir desek yeridir. Bu tarz sorunlar yaşamamak için fondöten seçimi yaparken, elinizde denemek yerine boyun bölgenizde denemenizde fayda vardır.

 • Topak kirpikler

Kirpiklerde bu görüntünün oluşmasının sebebi ya rimelin kurumasıdır ya da rimelin fazla sürülmesidir. Bu tür makyaj hataları gözlerinizi yorgun; sizi de bakımsız gösterir. Yapılması gereken tek şey; rimeli isteğe göre iki kat ve kirpiklerde zik zaklar çekerek uygulamaktır. Kirpiklerinizin daha hoş göründüğünü fark edeceksiniz.

ilginizi çekebilir..  Günlük, haftalık, aylık ve yıllık cilt bakımı uygulamaları, sırasıyla nasıl yapılır

You may also like...

6 Responses

 1. şükrü dedi ki:

  yanaklara allık sürmek abartıldığında çok itici oluyor bence iyi görünmüyor

 2. Sebnem dedi ki:

  Makyaj bir sanattir ve bunsanatinherkz yapamaz. Uyum gerektirir. Renkler uyumlu olmalidir

 3. aysen dedi ki:

  herkes makyaj yapamaz. kimi yaptığını zanneder ancak beceremez. bu iş aslında biraz el becerisi gerektirir

 4. şükran dedi ki:

  herkes makyaj yapmıyor tabiki. bizde bazıları makyaj yaptığını zannediyor. halbuki her renk birbiriyle uyumlu değildir

 5. Betül dedi ki:

  Makajın bile sade olan daha iyi oluyor tabii bu benim fikrim. Abartı makyaj hiç hoş durmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir