Loft Daire Nedir? | 10+ En İyi Loft Daire Örnekleri

Loft Daire Nedir?

Ev dekorasyonuna dair her araştırma, bizi bir diğer araştırma konusuna götürür. Bu da gerek ev dekorasyon konularına meraklı gerekse evini yenilemek üzere araştırma yapmaya başlayan kişiler için oldukça eğlenceli bir süreci beraberinde getirir. İşte bu yönde önümüze gelebilecek konulardan biri de doğru bir dekorasyonun en önemli başlangıç noktası olan, daire tipleri. Daire tipleri dediğimizde akıllarda ilk beliren stüdyo daire, dubleks daire, loft daire, rezidans daire ve penthouse dairedir. Bu yazımızın içeriğinde ise sizlere yukarıda saydığımız daire tiplerinden loft daire ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Loft daire nedir, nasıl ortaya çıktı, özellikleri nelerdir bir bakalım ne dersiniz?

Loft Daire Nedir?
Loft Daire Nedir?

Loft Daire Nedir?

Bir depo ya da terk edilmiş bir fabrika düşünün ve onun bir bölümünün mimari sanatının sihirli değneği ile bir yaşam alanına dönüştüğünü.. İşte bu daireler böyle bir dönüşümü ifade ediyor. Bir depo ya da bir fabrikanın daireye dönüştürülmesiyle sıra dışı bir yaşam konsepti karşımıza çıkıyor. Şimdi bu konseptin tarihi gelişimini de göz önüne alarak daha yakından inceleyelim.

Loft Daire Örnekleri

Loft Daire Nasıl Ortaya Çıktı?

1970’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde baş gösteren emlak krizi sonrasında meydana gelen konut sıkıntısı beraberinde bu akımı getirdi. Önceleri sayıları her geçen gün artan evsizlere bir çözüm olması için atıl haldeki fabrikalar ve kullanılmayan depolar yaşam alanlarına dönüştürüldü. İlerleyen zamanlarda ise gerek tasarımsal farklılıkları gerekse kullanım avantajlarından dolayı bu daireler en çok sanatçılar ve tasarımcılar tarafından tercih edilmeye başlandı. Bu durumun en önemli sebebi ise çalışma alanı olarak kullanılmaya müsait geniş alanlar barındırması olarak açıklanabilir.

Loft Daire Özellikleri Nelerdir?

Loft Dairelerin Özellikleri Nelerdir?

  • Sıra dışı bir ruha sahiptir.

Ortaya çıktığı zamandan itibaren özellikle sanatçılar ve tasarımcılar tarafından tercih edilmesi bu maddeyi açıklayabilir.

  • Aykırı ve özgür bir kimliği vardır.
ilginizi çekebilir..  Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmeli?

Eski bir depo ya da atıl bir fabrikada yaşamayı kim ister ki? Sadece bu soru bile aykırılığı açıklar niteliktedir.

Loft Daire Tasarımları
  • Yüksek tavan karakteristik özelliğidir.

Fabrikaların ve büyük depoların tavanları yüksek olduğundan dolayı, bu daire tipinin de en belirgin özelliği yüksek tavan yapısına sahip olmasıdır. Tavan yüksekliklerinden dolayı oluşan boşluk etkisi asma katlarla giderilir. Asma katlar bir yandan boşluk duygusunu sınırlandırırken diğer yandan ekstra kullanım alanları planlamak için de kullanılır.

Loft Daire Asma Katı
  • Loft daire endüstriyel unsurlar içerir.

Söz konusu dairelerin ortaya çıkış amaç ve safhaları göz önüne alındığında içerisinde çokça metal, tuğla ve ham yapısal malzemeler barındırdığından endüstriyel bir görünüme sahiptir. Bu görünüm endüstriyel dekorasyon tarzıyla da fazlasıyla uyumludur.

Günümüzde serbest çalışma alanlarının hızla çoğalması ve yaygınlaşması, freelance çalışma şeklini de beraberinde getirdi. Bu şekilde çalışan insanlar yaşam alanlarının bir kısmını işleri için dönüştürme ihtiyacı hissetmeye başladılar. Tam da bu noktada bahsetmiş olduğumuz daire tipi yeni bir ev arayışında olanlar için sunduğu avantajlarıyla cazip bir seçenek, özellikle metropol şehirlerde hızla yayılan bir trend haline geldi.

En Güzel Loft Daireler
Loft Daire Dekorasyonu
Loft Daire Mutfak Bölümü
Loft Daire Endüstriyel Tasarım
Modern Loft Daireler
Loft Daire Oturma Alanı
Loft Ne Demek?

Kelime kökeni olarak loft, çatı katı ya da çatı altında merdivenle ulaşılabilen asma depolama alanı anlamına gelmektedir.

Loft Daireler en çok hangi ilimizde ilgi görüyor?

İnternet aramalarına baktığımızda ilk sırada loft daire izmir, 2. sırada loft daire ankara, 3. sırada ise loft daire istanbul şeklinde aramaların yapıldığını görüyoruz.

Ülkemizde loft daire örnekleri nasıldır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi loft daire projeleri en çok İzmir, Ankara ve İstanbul gibi metropollerde karşımıza çıkmaktadır.Loft Daire İzmirLoft Daire AnkaraÜlkemizde Loft Daireler

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*