Küçük evlerde ferah alanlar yaratmak için ipuçları

İş güç derken, modern hayat bizi şehirlerde yaşamaya zorluyor. Artan nüfusun barınma ihtiyacına karşılık da sürekli yeni konutlar inşa ediliyor. Fakat son yıllarda şehirlerde inşa edilen yapıların çoğu, metrekare bakımından oldukça küçük maalesef. Evler küçük olunca, yanlış eşya seçimi de evleri büsbütün daraltabiliyor. Hatta, mobilya alışverişlerinde sıkça yaşanan, “mobilyalar eve gelince mağazadaki gibi durmadı” problemi peydah oluyor. Evet, mağazalarda geniş alanlarda sere serpe teşhir edilen mobilyalar, eve geldiğinde her zaman pek de istenildiği gibi durmuyor. Peki, küçük evlerde daha ferah ve kullanışlı alanlar yaratmak için nelere dikkat edilmeli? Küçük evler nasıl daha fonksiyonel dizayn edilir?

Küçük evlerde ferah alanlar yaratmak için ipuçları

Mobilya alışverişinde ince elemek, sık dokumak mühim!

Mobilya alışverişinde asla aceleci davranmamalı. Hem beğenilen mobilyaların fonksiyonları, hem evinize uygunluğu iyice incelenmeli. Bunun için çok dikkatli olmak, satış sorumlusunun öneri ve yönlendirmelerini dikkate almak bir hayli önem taşıyor. Birçok mobilya firması artık alışveriş sürecinde ölçüm hizmeti veriyor. Beğendiğiniz mobilyalar üzerinden evinize bir uzman gelip ölçü alıyor ve alışveriş sürecinde sizi bu doğrultuda yönlendiriyor. Böyle bir hizmetten yararlanmak başlı başına faydalı olacaktır. Neden? Çünkü; uzman tarafından profesyonel şekilde evin ölçülerine bakıldığında, evinize hangi modüllerde hangi varyasyonlar yapılabileceği belirlenir. Bu belirlemeye göre, mesela evinize hem tv ünitesi hem konsol aynı anda sığmıyor, o halde tv ünitesi yerine minimal tarzda bir konsol tercih edip hem tv standı hem konsol amaçlı kullanabilirsiniz. Böylece evinizi gereksiz modüllerle daraltmazsınız.

ilginizi çekebilir..  Ev dekorasyonunda 2019 trendleri: Doğaya dönüş

Mobilyaların ölçülerine dikkat!

Mobilyalarınızı seçerken modüller kadar seçeceğiniz modüllerin ölçüleri de önem taşıyor. Mesela bazı koltuk takımları genişlik ve derinlik bakımından oldukça büyük ölçülere sahip olabiliyor. Bu da, bırakın ortamdaki ferahlığı, geçecek yer bile kalmamasına sebep olabiliyor. Bunun için küçük ölçülere sahip ve fonksiyonel seçimler yapmanızda yarar vardır. Olağan ölçülerden daha küçük ölçülere sahip mobilyalar tercih ederek küçük alanlarda ferahlık elde ederken, estetikten de taviz vermemiş olursunuz. Mobilyalarınız küçük ölçülere sahip olursa, fonksiyonel kullanımı daha önemli hale gelir. Bu nedenle ölçüleri küçük mobilyalar tercih ederken, fonksiyonel kullanımı da ön planda bulundurun.

Küçük Banyo, küçük mutfak!

Küçük evlerde en önemli problemlerden biri de küçük banyo ve mutfaklardır. Mutfak gibi hareket alanı istenen bir ortam ile, banyo gibi hijyen gerektiren bir alanın küçük olması bir dezavantaj tabi ki. Bu yüzden bu alanlar için farklı çözümler getirilmelidir. Mesela; küçük mutfaklar için, ne kadar yalınlık o kadar ferahlık demektir. Küçük mutfaklarda fazla eşya bulundurmamalı, olabildiğince sade ve minimal tasarımlar tercih edilmelidir. Kullanmadığınız araç gereçleri mutfağınızdan uzaklaştırın. Mümkün olduğunca fonksiyonel bir mutfak dizaynı oluşturmaya çalışın. Kalabalıktan uzak, kullanışlı bir mutfak yaratın.

Küçük evlerde küçük banyolar da bir hayli sorun yaratıyor. Özellikle hijyen konusunda sorunlar oluşabiliyor. Öyle ki küçük banyolarda temizlik biraz daha zor oluyor. Bu sebeple küçük banyolarda açık renk ve kolay temizlenebilen bir dizayn tercih edilmelidir.

Kirişler-kolonlar ile iyice küçülen evler!

Çatı eğimleri, kiriş ya da kolonlar… Zaten küçük olan evlerin, bir de kullanışsız olmasına neden olabiliyor. Fakat bu alanları ölü alan olarak bırakmaktansa bu alanlara uyabilecek tasarımlar edinmeniz, evinize bir stil kazandıracaktır. Bu konuda iyice düşünüp planlama yaparak, aklınızdaki tasarım için bir marangozdan yardım alabilirsiniz. Mesela; boş kalan ve farklı şekillerde değerlendiremeyeceğiniz kiriş boşluğuna muhteşem tasarıma sahip bir kitaplık yaptırabilirsiniz. Ya da alanın genişliğine göre, bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Bunun dışında yapay şömine ve bir iki minderle keyif köşesi de oluşturabilirsiniz. Örneğin; yukarıdaki görselde kolonun oluşturduğu girinti kitaplık ile değerlendirilmiş; kolon çıkıntısı ise şömine ile değerlendirilmiş. Yani tamamen alanın müsaitliğine ve sizin hayal gücünüze kalmış. Böylece küçük evlerde de estetik bir görüntü elde edilebileceğini göstermiş olursunuz.

ilginizi çekebilir..  Duvarlarda rutubet küfü neden oluşur, nasıl temizlenir?

Açık renklerin avantajları!

Açık renkler ev dekorasyonunda her zaman en avantajlı, en risksiz renklerdir. Küçük evlerde açık renk torpilinden yararlanarak ferah bir görüntüye sahip olmak da haliyle oldukça kolaydır. Küçük evlerde olabildiğince açık renkler ve bu renklere kontrast oluşturabilecek zıt renkler tercih ederek hem ferah, hem estetik bir dizayn elde edebilirsiniz. Beyaz, fildişi, ekru, bej gibi renkler ile bu renklere kontrast oluşturacak şeker pembe, yeşil, sarı gibi renklerin parlak tonları bu tür dizaynlarda en iyi renklerdir.

10 thoughts on “Küçük evlerde ferah alanlar yaratmak için ipuçları

 • Şubat 8, 2018 tarihinde, saat 6:07 pm
  Permalink

  bence en iyisi kucuk evd eoturmak. hem ısıtması kolay hem soğutması kolay. ayrıca sıcak bir aile ortamı

  Yanıtla
 • Şubat 8, 2018 tarihinde, saat 8:46 pm
  Permalink

  Açık renk ağırlıklı mobilyalar, temizlikleri zor da olsa evi geniş gösteriyor. En azından psikolojik olarak ferahlık veriyor insana

  Yanıtla
 • Şubat 8, 2018 tarihinde, saat 8:53 pm
  Permalink

  beyaz renk bu konuda çok avantajlı küçük yerleri bile büyük gösteribilen bir renk

  Yanıtla
 • Şubat 9, 2018 tarihinde, saat 6:08 am
  Permalink

  günümüzde artık evleri ufak yapıyorlar bu sebepten ufak evler için mobilya seçimi çok önemli

  Yanıtla
 • Şubat 10, 2018 tarihinde, saat 8:14 pm
  Permalink

  Evinizin boyutu ne olursa olsun salinun ortasini bos birakin boylece buyuk gorunecektir

  Yanıtla
 • Şubat 12, 2018 tarihinde, saat 6:17 am
  Permalink

  günümüzde evler ortalama 70 metrekarer yapılıyor zaten buna göre mobilya seçmek gerek

  Yanıtla
 • Şubat 12, 2018 tarihinde, saat 6:19 am
  Permalink

  temizliği kolay oluyor küçük evlerin ve güzel döşenirse harika bir ambians olabilir

  Yanıtla
 • Şubat 16, 2018 tarihinde, saat 6:58 am
  Permalink

  günümüzde artık yeni trend küçük ve ferah evler bu yüzden mobilyalar önemli

  Yanıtla
 • Şubat 18, 2018 tarihinde, saat 11:05 pm
  Permalink

  Dediğiniz gibi mobilya alışverişleri acele yapılmamalı sonuçta uzun süre kullanılacak.

  Yanıtla
 • Şubat 20, 2018 tarihinde, saat 8:21 pm
  Permalink

  toplu konutlar yaygın olduğundan evler artık daha küçük ama beyaz rengi sorunu çözer.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir