Kitap kurtlarının dekorasyonda vazgeçilmezi: Kitap okuma köşesi

kitap okuma köşesi

Kitap okumayı sevmek şöyle dursun, elini bir kitaba sürmek dahi istemeyenler var; muhakkak. Fakat bugün kitap okumayı sevmekten öte, adeta kitapla yatıp kitapla kalkan kitap kurtları için; ev dekorasyonunda kitap okuma köşesi konusunu ele alacağız.

Kitap kurtları için kitapları, ev dekorasyonunun ayrılmaz birer parçasıdır. Haliyle kitap okumayı çok seven ve bunu bir seremoni havasında gerçekleştiren kitap kurtları için, kitap okuyabilecekleri ayrıcalıklı bir köşe, ev dekorasyonunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Peki, ev dekorasyonunda böyle bir köşe hangi alanlarda oluşturulabilir? Kitap okuma köşesinin öncelikleri nelerdir? Kitap okuma köşesi nasıl olmalıdır? Bizim önerilerimiz var…

Kitap kurtlarına kitap okuma köşesi dekorasyonu için 5 öneri:

1) Evinizin hoş bir köşesi sizin kitap köşeniz olsun!

Salonlar kitap okuma köşesi oluşturmak için en çok tercih edilen alanlardan biridir. Özellikle büyük bir salona sahipseniz kitap okuma köşesi olarak rahat bir alan elde etme imkanı bulabilirsiniz. Bu alanda odanın büyüklüğüne göre bir kitaplık bulundurabilir, koltuk takımınızın berjerini okuma koltuğu olarak kitaplığınızın yanına hizalayabilirsiniz. Benim önceki salonum oldukça küçük bir salondu; fakat, balkon girintisi vardı. O bölüme bir berjer ve kitaplık koyarak, kitap okuma aşkımı körükleyecek bir kitap okuma köşesi elde etmiştim. Salonlarınızda bu gibi girintili bir alan varsa ve o boşluğu yemek masası koyarak değerlendirmiyorsanız okuma köşesi olarak değerlendirmeniz çok yerinde olacaktır.

Çalışma odası olarak kullandığınız bir odanız varsa, burası kitap okuma köşesi oluşturmak için en uygun alan olacaktır. Öyle ki; hem daha sakin bir ortam yakalama imkânınız olacak, hem de çalışma odalarının doğası gereği kitap okuma alanı yaratmaya daha müsait alanlar bulunacaktır. Çalışma odasının tüm duvarlarını kütüphane olarak tasarlayabilir; uygun bir köşeye de okuma sırasında rahat oturabileceğiniz bir berjer koyabilirsiniz. Ayrıca çalışma odaları; gerek aksesuar seçimi, gerek mobilya seçimi, gerekse renk seçimi sayesinde kitap okuma sırasında dikkatinizin dağılmasını önlemek adına oldukça kullanışlı alanlardır.

ilginizi çekebilir..  Rustik ev dekorasyon konsepti

Yatak odaları da kitap kurtları için kitap okuma köşesi oluşturulabilecek alanlardandır. Yatak odasında uygun bir köşeye koyulabilecek küçük bir berjer ve bir-iki kitaplık küçük bir raf ile gayet güzel bir kitap okuma alanı oluşturulabilir.

2) Kütüphanesiz olmaz!

Bir önceki maddede de belirttiğim gibi; bir çalışma odanız varsa, zaten kıymetli kitaplarınızı koyabileceğiniz, kitap okuma köşesi olarak kullanacağınız alana yakın bolca yeriniz vardır. Fakat yoksa da; yine evin uygun alanlarına irili ufaklı kütüphaneler yapmak da mümkündür.

Büyük bir salonunuz varsa, kitap okuma köşesi olarak tasarladığınız alana, uygun büyüklükte bir kitaplık koyabilirsiniz. Salonunuz küçük de olsa okuma köşesi çevresinde; duvara monte kitaplıklar, raflar ya da nişler ile bolca kitap koyabileceğiniz kütüphaneler elde edebilirsiniz.

Eviniz içten merdivenliyse, işte size fırsat! Merdiven altına bir ev için dev sayılabilecek bir kütüphane yapabilirsiniz. Hatta bu bölüme küçük bir berjer koyup kitap okuma köşesi olarak bile kullanabilirsiniz. Böylece merdiven altını değerlendirirken bir yandan da kıymetlimiz kitaplarımızı koyabileceğimiz alanlar yaratmış oluruz.

3) Bolca ışık şart!

Kitap okuma köşesi olarak kullanılacak alan için ışık en önemli konulardan biri. Kitap okuma köşeleri mutlaka yeterli aydınlatmaya sahip olmalıdır. Bu alanlarda kullanabileceğiniz lambader ya da abajurlar ile hem okuma sırasında yeterli ışığa sahip olabilecek, hem de kitap okuma köşesi dizaynında estetik bir görünüm yakalamış olacaksınız. Kitap okuma köşesi için kullanılacak alanların pencerelere yakın olması, doğal ışık bakımından öncelikli olarak önerilendir. Fakat yine de bu alanlarda abajur veya lambader bulundurmak, akşam okumaları için olmazsa olmazdır.

4) Fazla aksesuardan amman kaçının!

Kitap okumak keyifli, fakat; gözler açısından bir miktar yorucu bir uğraştır. Kitap okuma sırasında dikkatinizin dağılmaması ve gözlerinizin yorulmaması açısından kitap okuma köşesi olarak belirlediğiniz alanda fazla aksesuar bulundurmamaya dikkat edin.

ilginizi çekebilir..  Konusu, Dil ve Anlatım Özellikleri Bakımından İdeal Çocuk Kitabı Nasıl Olmalıdır?

Kitap okuma köşesi; gevşemeniz, keyif almanız ve zihninizi dinlendirmeniz amacıyla oluşturacağınız bir alan olmalıdır. Fazla aksesuar kullanımı, okuduklarınıza odaklanmanızı zorlaştırırken zihninizde ve gözlerinizde de fazladan yorgunluk yaratacaktır. Bu sebeple dekorasyonda kitap okuma köşesinin çevresi olabildiğince sade bırakılmalıdır. Yalnızca kütüphane, kitaplar, berjer, mini bir komot ve abajurdan ibaret…

5) Berjerin yanında bir komotunuz mutlaka olmalı!

Bir kitap kurdunun kitap okumaya ayırdığı vakit, en kaliteli zamanıdır. Bunun için o saatleri olabildiğince keyifli geçirmek ister. Bir kitap kurdu, kitabını eline aldığında, yanı başındaki komot & yan sehpa üzerinde mutlaka bir sıcak çay, kahve, sahlep bulunur! Eh tabi bu noktada komot & yan sehpa, kitap okuma köşesi için olmazsa olmazdır. Komot nedir; komot modern fiskostur, diyebiliriz. Kitap okuma köşesinin oluşturulacağı alanda, berjerin yanına koyulacak bir komot ile hem kitap okuma köşesinin dekorasyonu tamamlamış; hem de kitabınızı okurken kahvenizi koyabileceğiniz kullanışlı bir dekorasyon objesi elde etmiş olacaksınız.

You may also like...

6 Responses

 1. sebat dedi ki:

  kitapları okumak lazım bir köşede beklemesi bir işe yaramıyor ama halkımız eskisine göre artık okuyoır galiba

 2. Yasemin dedi ki:

  15 yıldır oluşturduğum kitap köşem var. oraya geçince huzuru buluyorum. ve dediğiniz gibi bol ışık alan bir yer alması sizi canlı tutması açısından önemli

 3. Eren dedi ki:

  Küçük bir köşem ayarladım kendime fakat kitap okumaya çok fazla vakit ayıramıyorum. İlk önce bu problemi çözmem lazım.

 4. Mehmet dedi ki:

  günümüzde zman kalmıyor herkes bilgisayar ve telefon başında olduğundan yakında böyle köşeler olmayacak

 5. Melis dedi ki:

  benim de oturma odamın birinci öğesi kitaplığımdır. tüm eşyalarımı ona göre seçtim. huzur buluyorum akşamları o odada.

 6. murat dedi ki:

  malesefki kitap okuma alıskanlığım yok. hic kazanamadım bunu. belkide kitap okuyabilmesem bambaska bir hayatım olurdu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir