Tam bir kitap kurdu olanların 10 ortak özelliği

kitap kurdu

Kitap kurdu olanlar için kitap okumak, hobiden öteye geçmiştir. Hatta neredeyse aşka eşdeğerdir. Kitap kurdu olanların ortaklaşa yaşadığı hisler vardır. Bunlar, kitap kurdu olanların en belirleyici özelliklerini oluşturur bir bakıma. Kitaplara aşık kitap kurtlarının bu ortak özellikleri nelerdir peki? Ya siz, tam bir kitap kurdu musunuz?

Tam bir kitap kurdu olanların 10 ortak özelliği

1) Kitap okuma saatleri onlar için asla sıradan saatler değildir!
tam bir kitap kurdu olanların 10 ortak özelliği

Kitap kurdu olanların en ayırt edici özelliklerinden biri, kitap okuma saatlerini bir seremoni havasında geçirmeleridir. Öyle ki, kitap okuma saatleri kitap kurdu olanların en değerli saatleridir. Bunun için, kitap okuma saatlerine özel olarak hazırlık yaparlar. Evin en rahat alanına konuşlandırdıkları kitap okuma köşesini düzenler, hazırlarlar. Okuyacakları kitabı komotun üzerine koyup, içeceklerini hazırlar ve koltuklarına iyice yerleşip bu seremoninin tadını çıkarırlar. Hatta kitap okuma saatini en kaliteli ve rahat şekilde geçirebilmek için kitap okuma öncesinde ılık bir duş alır, üzerlerine rahat giysilerini giyer, tamamen hazır ve nazır, okumalarına başlarlar. Abartı mı? Kesinlikle değil. En sevdiğiniz hobi bir sporla meşgul olmaksa, spor öncesi bir hazırlık ritüeliniz yok mudur? Kitap kurtları için de okumak, en kendilerine özel zamandır. Bu zamanı en keyifli şekilde geçirmek isterler. Yani o kitap, kahve, battaniye görselleri tamamen gerçeği yansıtıyor.

2) Kitap kurdu olanlar sanal kitaplar okuyamaz!

Kitap kurtları için kitapları birer hazine niteliğinde olduğundan, her zaman ellerinin altında olmalıdır. Kitaba dokunmak, kitabın kokusunu duymak, kitabı eline aldığında o tılsımı tatmak, kitabın dokusunu hissetmek bir kitap kurdu için çok değerlidir. Bundan dolayı bir kitap kurdu kolay kolay sanal kitap okuyamaz. Edinemediği bir kitabı merakından okumaya çalışsa da, bir hayli zorlanır. Bir kitap kurdu için, kitap mutlaka kitap olmalıdır.

ilginizi çekebilir..  Yaz tatilinde çocuklar için zeka geliştirici ve eğlendirici etkinlikler

3) Kitabımısss, kıymetlimissssss…

Kitap kurtları için kitapları en kıymetli eşyalarıdır. Yani canını isteyin, kitabını istemeyin; o derece. He diyelim istediniz, sizi pek sevdiği için kıramayıp kitabını ödünç verdi; aman deyim bir sayfa köşesini bile kıvırmadan ve tam vaktinde geri verin. Kendi iyiliğiniz için yaniii ? Şaka bir yana, kitap kurdu olanların; kitaplarına gelen zarara, kitaplarının gidip de bir türlü dönmemesine kesinlikle tahammülleri yoktur. Aslında mümkünse kendilerinden kitaplarının istenmemesini tercih ederler. Sonuçta kitapları onların kıymetlisidir.

4) Şehir kütüphanelerine rekabet!
kitap kurdu

Bir kitap kurdu, kendisi için pek değerli, çok değerli kitaplarını kıyıp da satamaz, kızıp da atamaz. Bir kitap kurdunun evinde baktığınız her köşede yığılmış kitaplar, tıka basa dolu kitaplıklar görmeniz olasıdır. Çünkü onlar kitaplarını bir sevgili gibi sürekli görmek isterler. Bu sebeple koleksiyon halinde saklarlar. Benim böyle bir lise öğretmenim var mesela; evinde bildiğiniz şehir kütüphanesi barındıran. Öyle ki, kütüphane dolabını, kitaplardan göremiyorsunuz. Kütüphane dolabı dedim di’mi? Pardon, dolapları diyecektim. (Nur öğretmenime sevgiler, saygılar) 🙂 Bir kitap kurdu için kitaplarının evinden çıkmasının tek yolu; kitaplarını başkalarının da istifade etmesi için bağışlamasıdır.

5) Kitap kurdu olanlar çok yönlü düşünen kişilerdir

Kitap, insanların ufkunu açar; hayata, olaylara, dünyaya daha geniş bir çerçeveden bakmalarını sağlar. Şüphesiz, kitap kurtları bu konuda en önlerdedir. Okudukları her kitap düşünce dünyalarına yeni bir yön katar. Bu da, olaylar ya da insanlar karşısında çok daha geniş çaplı düşünmelerini, konulara her yönüyle yaklaşabilmelerini, bir konuyu çok daha kolay çözümleyebilmelerini sağlar. Tabi çok yönlü düşünme yeteneği ile insanlarla empati kurma, konulara diğer insanların gözüyle de bakıp bu yönde değerlendirme yapma yeteneği de gelişir. Konulara başkalarının gözünden bakabilmek ise, aslında hayatı kolaylaştıran en önemli unsurlardan biridir.

ilginizi çekebilir..  Konusu, Dil ve Anlatım Özellikleri Bakımından İdeal Çocuk Kitabı Nasıl Olmalıdır?

6) Kitap kurdu olanlar her tür kitap okur

Kitap kurtları için okumak aşktır. Ve onlar bu aşkı iliklerine kadar yaşamak isterler. Farklı türlerde kitaplar okumak onlar için önem bile taşır hatta. Çünkü, aşk sevdiğini her yönüyle tanımayı istemektir. Kitap aşığı kişiler de, kitapların her türü ile ilgilenir; kitap okuma hazzını her türde yaşarken, aynı zamanda bilgi birikimlerini de katlarlar. Yani; kitap kurdu olanlar hemen her tür kitabı okur; belleklerinde her an yeni bilgiler oluşmasına bu sayede katkı sağlarlar.

7) Kitap kurtları eleştirel bir bakış açısına sahip olurlar

Okudukları kitaplar ile çok yönlü düşünme ve konuları her yönüyle ele alabilme yetenekleri gelişmiş olan kitap kurtlarının, konulara eleştirel bir çerçevede bakma ve sorgulama yönleri de bir hayli gelişmiştir. Zihin ufku genişlemiş kitap kurtları, görüneni olduğu gibi kabul etmez; daima arka yüzünü de sorgular ve elde ettiği verileri eleştirel bir bakış açısıyla akıl süzgecinden geçirdikten sonra yorumlar.

8) Kitap kurtları psikolojik olarak çok daha rahattır

Kitap okumak, büyülü bir dünyaya açılan efsunlu bir kapıdır. Kitap okurken insan zihni; onu yoran, yıpratan ne varsa hepsinden uzaklaşır. Sade ve sadece estetik bir haz, sakinlik ve huzuru yaşar. Bu da insan zihninin her şeyden uzakta, bir terapi seansında bulunmasını sağlar. Kitaplar bu yönüyle insan zihnini dinlendirir, onarır ve insanın daha huzurlu, daha dingin bir ruh haline sahip olmasını sağlar.

10) Kitap kurtlarının kendilerine alınmasından en çok hoşlandığı hediye…

Evet tabi ki kitaptır. 🙂 Onlara doğum günlerinde, yıl dönümlerinde, onda, bunda, şunda; her zaman kitap alabilirsiniz 🙂 Bir kitap kurdunu en çok mutlu edecek hediye kitaptır. Hmm tabi bu noktada, henüz okumadığı kitabı tercih edebilmek için bir ön araştırma yapmanızda yarar vardır. Hatta, çok kıymet verdiğiniz bir yakınınız için; arayıp da bulamadığı bir kitabı bulup alabilirsiniz. Ya da merakla beklediği fakat henüz Türk kitapevlerine gelmemiş bir kitabı getirtebilirsiniz. Neden olmasın? Nasıl mutlu olacağını bir düşünün… ?

ilginizi çekebilir..  Kar yağarken içimizi ısıtacak sıcacık fikirler

You may also like...

3 Responses

  1. Çilem dedi ki:

    Kitap kurtları için kitapları en kıymetli eşyalarıdır demişsiniz ya. Kesinlikle öyle. Çok paylaşımcı değilimdir birçok eşyamın aksine. Oku ve paylaş moduna kolay kolay adapte olamam

  2. Handan dedi ki:

    Evimin en önemli köşesi kütüphamendir. Hatta çok net şekilde, ev eşyalarımı kütüphaneme uydurduğumu ve buna göre evi döşediğimi söylyebilirim.

  3. semra dedi ki:

    kitap okuma alıskanlığım yok ancak bu özelliğimi hiç sevmiyorum. en yakın zamandabende bir kitap kurdu olmak istiyorum .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir