Kar yağarken içimizi ısıtacak sıcacık fikirler

Kar yağarken içimizi ısıtacak sıcacık fikirler ile kar tanelerinin masumiyetine dokunalım mı?

Karda izler bırakıyorum avcılar peşime düşsün

Bir uçurum kıyısında vursunlar beni ki dünya

Uğuldayıp duran bir uçurum değil miydi zaten

Karda izler bırakıyorum avcılar peşime düşsün

Adımı yazıyorum kar üstüne ve ıslığını çığlık

Gibi incelterek yetişiyor ardımdaki tipi bana

Siliyor adımı bir dal kırarak çam ormanından

… A.TELLİ

Geçen yıl göremediğimiz kar, bu yıl şehrimizi süsledi. Bir gelinlik gibi şehrin sokaklarına serildi. Küçük büyük heyecanlandık tabi bu güzel manzarayı görünce. Tabi, üst kat komşum ‘bizim okullar tatil oldu, yavrucukları dışarı çıkartalım mı’ diyene kadar benim haberim yoktu 🙂 oysa son bir haftaya kadar her sabah uyanınca bakardım çocuklar gibi; tam umudu kesmişken… 😊 Ne de güzel bir sürpriz oldu. Benim için bu kar yağışı diğerlerine göre biraz ayrıcalıklı olacak tabii çünkü 3 buçuk yaşımdaki oğlum, kendini bilerek ilk kez kar görmüş olacak. Son günlerde kar haberlerini gördükçe pek soruyordu, “Annecim kar yağacak mı? Anne biz uyanınca kar yağacak dimi? Anne biz yemek yiyince kar yağacak mı?” içinden çıkılmaz sorulaaar sorular 😊 eh nihayet kar yağdı ve ben heyecanla onun uyanmasını beklerken bugünün planını çoktaan yaptım. Tabi ki kar yağarken yapılabilecek tüm klişeleri gerçekleştirmeyi planlıyorum. Fakat bu klişeler dışında kendimi iyi hissetmemi sağlayacak farklı düşüncelerim de var. Ve bugün sizlerle bunu paylaşmak istiyorum. Kar yağarken içimizi ısıtacak sıcacık fikirler ile başlayalım bu güne…

Kar yağarken içimizi ısıtacak sıcacık fikirler:

Kar yağarken sıcacık evimizde, huzurla oturup kar yağışını izleyebilmek; çayımızı yudumlayıp belki kitabımızı okumak ya da güzel bir müziği dinleyebilmek… Her şeyden önce ne büyük şans değil mi? Bazen çok fazlasını istiyoruz, evet, bazen çoğumuza klişe geliyor tüm bunlar. Ama işte bakış açısı. Bir taraftan bakarsınız bu bir nimettir; bir taraftan bakarsınız, belki her yıl tekrarlanan bir klişe… Her halükarda bakış açınız pozitif duygulardan yana olsun. Dünya zaten başlı başına klişe! Biz öyle görmek istersek..

ilginizi çekebilir..  Kar başladı! Kar yağınca evde yapılabilecek en güzel 10 şey

Kar yağarken içimizi ısıtacak sıcacık fikirler derken, hemen hepimizin düşündüğü ve çoğumuzun hayata geçirdiği düşüncelerden söz ediyorum. Ben bugün bu yazıda bu konulara değinmek ve kar yağarken ruhumuzun huzursuz parçasını onarmak için yapabileceklerimizden söz etmek istiyorum.

1) Evsiz insanları göz ardı etmeyelim…

Evimiz, sıcacık yuvamız bizim için bir nimet bu soğuk günlerde. Ancak evsiz birçok insan bu soğuklarda çaresizce dışarıda kalıyor. Çevremizde bu şekilde evsiz insanlar görürsek, kendileriyle konuşup rızalarını aldıktan sonra çeşitli telefonları arayarak kendilerine kışı geçirebilecekleri sıcacık ortamlar sağlayabiliriz. Peki nedir bu numaralar? Öncelikle bulunduğunuz şehre göre bu tür durumlar karşısında arayabileceğiniz telefon numaraları mevcut. Böyle havalarda bulunduğunuz il ya da ilçe belediyesini arayarak yardım isteyebilirsiniz. Bunun dışında, her şehirde 155 Polis imdat, 153 Alo zabıta ya da 183 sosyal hizmetler hatlarını arayarak yardım isteyebilirsiniz.
Tabi ki kendi tercihi doğrultusunda kalmak isteyen insanlar olabileceğinden, kişiyle konuşup isteği doğrultusunda hareket etmekte yarar vardır. Ne olursa olsun, görmezden gelip yanından öylece geçip gitmekten daha insani olacağı muhakkak.

2) Hayvan dostlarımızın sesi olalım!
Kar yağarken içimizi ısıtacak sıcacık fikirler

Üşüdüklerini anlatamazlar. Yemek bulmakta zorlandıklarını. Susadıklarını… Bizden kaçabilirler, malesef bazı ‘insan’ların kötü muameleleri, bizden korkup uzaklaşmalarına neden olabiliyor. Bu yüzden yaklaşmadan, korkutmadan onlar için bir şeyler yapmak istiyorsak; bir kap mama, bir kap su… Lütfen. Çok soğuk ve onlar dünyanın en masum canlıları. Ayrıca imkanlarımız ölçüsünde bir de yuva yapabilirsek onlar için, işte bu kat kat mutluluk olarak döner bize. Elimizin altında hiçbir şey olmadığını varsayıyorum; bir koliyi iki kat çöp poşeti ile kaplayıp, iç kısmında tabanına battaniye, minder vs.. koyarak bile bir nebze korunaklı bir yuva yapabilirsiniz.

3) Gücümüz yettiği ölçüde…

Kış aylarında geçinmek açık farkla daha zor oluyor. Dar gelirli insanlar ısınmaya bütçe ayırsa, kiraya; kiraya ayırsa, mutfağa; mutfağa ayırsa üst başa vs.. vs.. bütçe ayırmakta zorlanıyor. Bu konuda elimizden geldiği ölçüde, kimseyi üzmeden, mahcubiyet yaşatmadan -mesela mahalle muhtarı vasıtasıyla- yakacak yardımı, market yardımı, vs.. gibi imkanımız ölçüsünde yakın çevremizdeki dar gelirli insanlara destek olabiliriz. Bizim kim olduğumuzu bilmelerine hiç gerek yok.

ilginizi çekebilir..  Kahvaltıda sıcak sevenler için Yumurtalı patates tarifi

Hayat gerçekten çok zor. Ve bazı insanlar için daha da zor. Çoğumuz çok çok iyi şartlarda yaşamıyoruz mutlaka. Fakat en azından bu soğuklarda sıcacık bir evde barınabiliyorsak, her akşam sıcacık yemeklerle karnımızı doyurabiliyorsak, ödemelerimizi düzenli yapabiliyorsak, birçok insana göre şartlarımız iyi demektir. Elimizden ne gelir, bir ekmeğimiz varsa ikiye bölmek gelebilir mesela. Giymediğimiz temiz ve sağlam giysilerimizi paylaşmak, eski yoğurt kaplarına su koyup kapımızın önüne bırakmak, evsiz bir insan için bir numarayı aramak elimizden gelebilir. Başka bir insan ya da canlı için yapabileceğimiz, küçük ya da büyük her şey hem onlar için hem bizim için çok değerlidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir