Kar başladı! Kar yağınca evde yapılabilecek en güzel 10 şey

Kar başladı! Kar yağınca evde yapılabilecek en güzel 10 şey
Kar başladı! Kar yağınca evde yapılabilecek en güzel 10 şey

Kar yağdı mı yağacak mı, kar ne zaman yağacak filan derken, yılın ilk karı düşmeye başladı. Kışı ve soğuğu hiç sevmem aslında. Bana hep zorlukları çağrıştırır. Sokak hayvanlarının zor şartlarını, faturaların yüksekliğini, hastalıkları, ısınma sorununu… Daha da sayabilirim. Ama yine de kar yağışını görünce heyecanlananlardanım. Kış soğuk ve karanlık; fakat kar, kışın ayı gibi; apaydınlık, bembeyaz. Yıllar geçiyor, her şey değişiyor; fakat kar hep aynı yağıyor. Kötülükleri örtmek istercesine beyaz… Tabi bir de kar yağışı demek, ülkemizde tatil demek 🙂 Peki, kar yağınca evde yapılabilecek en güzel 10 şey nedir?

Kar yağınca evde yapılabilecek en güzel 10 şey:

Kar yağınca sığınıp sıcacık olabileceğimiz bir evimiz olduğu için ne kadar şanslıyız değil mi? Sanırım kar yağınca ilk yaptığımız bunu hatırlamak oluyor.

1. Bir salep, biraz manzara!
Kar başladı! Kar yağınca evde yapılabilecek en güzel 10 şey

Kar yağınca yapılabileceklerin en başında bu olmalı, çünkü kar bir süre sonra durabilir 🙂 kar henüz yağarken izlemek gibisi var mı 🙂 Hemen salebimizi yapıp dizlerimize bir battaniye çekerek pencerenin önündeki koltuğa kuruluyoruz ve salebimizi yudumlarken bu güzelliğin tadını çıkartıyoruz.

2. Bir kahve, biraz kitap!

Yoğun iş temposu veya okul-dersler, günlük koşuşturmacalar… Hepsine bembeyaz bir ara verme zamanı. Şimdi, o uzun zamandır elinize alıp bir solukta okumak istediğiniz fakat bir türlü başlayamadığınız kitabı, kahveden önce içebilirsiniz. Kitap ve kar el ele verdiler mi, insanın ruhunu didik didik edip bütün sıkıntıları bulur ve yok ederler.

Kar yağıyorken milyon bekerel hüzün yağıyordur
Derim ki kar ve hüzün bir aşkın seyir defteridir
Yolculuklar ve ayrılıklarla anlatılabilir ancak

Ahmet Telli-Karda izler şiiri

Tarzınıza uyarsa şiir kitabı okumanızı tavsiye ederim. Ya da buyrunuz bir sonraki maddeye —>

ilginizi çekebilir..  Peynirli çıtır patates topları

3. Bir müzik, bir şiir, bir dinlence!
Kar başladı! Kar yağınca evde yapılabilecek en güzel 10 şey

Şayet kitap okumak ilginizi çekmiyorsa ya da hızlı bir okuyucuysanız; o zaman mumlarınızı yakın, koltuğunuza yerleşin ve sizi rahatlatacak müziklerin ya da şiir dinletilerinin keyfini çıkarın. Kar seyriyle birlikte terapi etkisi yarattığını göreceksiniz.

4. Bir çay, biraz kestane, bir dost!

Hmmmm yazarken bile kokusu geldi burnuma… Mis gibi kestane kebap olmadan kar seyri mi olur? Kar yağınca çayı demleyin, arkadaşınızı arayıp çağırın. Gelirken kestane kebap almayı unutmasın ama 🙂 Ya da kuzine sobanız/şömineniz varsa en güzeli kendi kestane kebabınızı kendiniz yapın. Ama arkadaşınızı yine de çağırın, çay illaki muhabbet ister. 🙂

5. Bir film, biraz pörtlek mısır!

Mısırı patlatırken tuz ile birlikte biraz karabiber, biraz kekik, biraz kırmızı toz biber… Ooooohhh mis mis! Bir de ilginize hitap eden film seçtiniz mi tamamdır. Yalnız ya da ailenizle birlikte olun, her türlü çooooooook keyifli olacağı muhakkak.

6. Bir mum, biraz nostalji!

Evinizde soba ya da şömine varsa gece olduğunda ışıkları zaten hiç açmayın. Tavana vuran o ışık dansını izlerken sıcacık sohbetler edin sevdiklerinizle. Yoksa da üzülmeyin; yakın mumları, duvara vuran ışığa ellerinizle gölge figürler yapın. Ah ne çok eğlenirdik elektrikler kesilince böyle. Sımsıcak olurdu içimiz. Sevdiklerine vakit ayırmanın bundan daha güzel, daha samimi bir şekli kaldı mı artık?

7. Bir arkadaş gecesi, biraz kar topu macerası!

Ailenizden uzaktaysanız arkadaşlarınızı çağırın. Önce çocukça, çılgınca, hunharca kartopu oynayıp kızakla kayın. 🙂 Sonra üşüyüp eve dönün ve çay, kahve, sohbet, muhabbet, sabaha kadar dedikodu 🙂 Ailenizle birlikteyseniz ya da anne baba olan sizseniz, bu güzelliği evlatlarınızla paylaşın. Bu madde bı yüzden benim favorim, kar tutunca ilk iş miniğimle birlikte sıkı sıkı giyinip kartopu oynamaya 🙂 Eh anneyiz babayız, endişeleniyoruz tabi ‘ya üşürse’ diye ama üstlerini sıkıca giydirdik mi bir şey olmaz evelallah. Hem her hava durumuna alışmaları gerekiyormuş. Biz nasıl büyüdük değil mi?

ilginizi çekebilir..  Kabak Mücveri Tarifi

Tabi kartopu oynarken kaza yaşamamaya da dikkat etmek gerekir.

8. Bir tarif, binbir lezzet!

Evet, kar mutfağı mı desek yılbaşı hazırlığı mı desek? Ne dersek diyelim, vakit mutfağın tadını çıkarma vaktidir! İster yılbaşı sofrası için bir prova yapın, isterseniz öylesine donatın. Yemek yapmayı seviyorsanız (ki sevmeseniz de bu şartlarda çok keyifli olacağını garanti ederim) mutfağa girip güzel bir menü hazırlayabilirsiniz.

9. Bir merhamet, bir yardımlaşma!

Yazının başında ne kadar şanslı olduğumuzdan söz etmiştim. Evimiz eskidir, yenidir, güzeldir, çirkindir, öyledir, böyledir belki. Ama dışarıdan daha sıcaktır… Evsiz kardeşlerimizi unutmayalım. Aşevlerine, bakım evlerine elimizden ne gelirse yardımcı olmaya çalışalım. Çevremizde evsiz birini görürsek gerekli kuruluşlara ulaşmasını sağlayalım.

Paylaşmak eksiltmez, arttırır.

10. Bir kap su, bir kap mama!

Dostlarımızı da unutmayalım. Çok aç ve susuzlar, çok üşüyorlar. Onlar için yalıtımlı malzemelerden yuva yapabilir, bir kap su ve bir kap mama bırakabiliriz. Hatta anne babaysanız bunu çocuğunuzla birlikte yaparak; merhamet duygusu, hayvan sevgisi, yardımlaşma vb..güzel kazanımları elde etmesini; ayrıca kendisini faydalı hissetmesini sağlayabilirsiniz.

*Ek olarak soğuklardan dolayı kediler araba kaputlarına sığınabiliyormuş; arabaları çalıştırmadan önce kaputunu kontrol etmeyi unutmayalım.

You may also like...

6 Responses

 1. Yasemin dedi ki:

  film artı sıcak çikolata muhteşem bir ikili

 2. Hande dedi ki:

  Salep ve güzel bir film tabii bir de tatil günü olması lazım 🙂

 3. Sermet dedi ki:

  arkadaşım çıkın dışarı kartopu oynayın, neden eve tıkılıyorsunuz

 4. Osman dedi ki:

  Eğer evde eski usül soba varsa, kestane gibisi yok. yanına da sahlep yapıldı mı tadından yenmez

 5. Hüsnü dedi ki:

  Pencere başına geçip kitap okumak bana en cazip seçenek geliyor. Bir yandan penceredeki kar manzarasını izlemek bir yandan da kitabımı okumak çok mutlu eder beni

 6. Gülşah dedi ki:

  Maalesef bu kış biraz kendini gösterir gibi oldu. Birçok ilimizde havalar mevsim normallerinin çok üstünde, bahar havası var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir