Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
kahve telvesi peeling

Kahve telvesi peeling ile cilt sorunlarında 3 vakte kadar iyileşme!

Özlem D. 04 Mar 2018 Güzellik&Moda  0

Son dönemlerde popüler hale gelen yeni bir doğal bakım yöntemi olan kahve telvesi peeling ile birçok cilt sorununda iyileşme gerçekleştiğini duymuş muydunuz? İlk duyulduğunda kulağa bir hayli acayip geliyor, farkındayım. Fakat Türk kahvesi ve telvesinin şifalarından, alternatif tıp uzmanları sıkça söz ediyorlar. Son olarak da kahve telvesinin ciltteki ölü derileri temizlediği, siyah nokta ve sivilceleri temizlediği ve daha birçok cilt sorununu giderdiği öne sürüldü. Bu muhteşem güzellik iksiri hem doğal, hem ekonomik, hem etkili olduğundan haliyle kısa süre içinde de yaygınlaştı. Deneyimleyen hemen herkes memnuniyetini dile getirdi.

Peeling uygulamasının amacı, cildin soyulmasını sağlayarak ölü derilerden arınması ve bu sayede cilt dokusunun temizlenmesiyle cilt sorunlarının giderilmesidir. Cilt yapısına uygun iyi bir peeling uygulaması ile;

 • Cilt ölü deriden arınır,
 • Tıkanmış gözenekler, ölü derilerin temizlenmesi ile açılır ve cildin nefes alması sağlanır.
 • Cilt dokusunda oluşan ve siyah nokta, akne, sivilce gibi cilt problemlerine neden olan bakteri ve mikropların ciltten arınması sağlanır.
 • Ayrıca, cildin hasarlı tabakası soyulduğu ve sağlıklı cilt tabakası ortaya çıkartıldığı için; cilt lekeleri, elastikiyet kaybı, kuruluk, belirgin cilt gözenekleri, kırışıklıklar, cilt yorgunluğu, çatlaklar gibi birçok cilt probleminin de giderilmesi sağlanır.

Peki, kahve telvesi ile bu işlem nasıl gerçekleştirilir? Kahve telvesi peeling uygulaması nasıl yapılır? Kahve telvesi peeling uygulamasının faydaları nelerdir?
Kahve telvesi peeling nasıl uygulanır, sorusunun cevabına geçmeden önce faydalarının neler olduğuna kısaca bir göz atalım.

Kahve telvesi peeling ne fayda sağlar?

Kahve telvesi peeling özelliği ile ciltteki ölü derilerin soyulmasını; bu sayede cildin, nefes almasını önleyen yıpranmış cilt tabakasından arınmasını sağlar. Nefes alan cilt, tazelenir ve yumuşacık bir dokuya sahip olur. Tazelenen cilt ise; daha genç, daha berrak ve daha güzel görünür. Kahve, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücudu içten onardığı gibi; kahve telvesi peeling olarak uygulandığında, cildi dıştan da yenileyecek ve koruyacaktır.

Ayrıca kahve telvesi peeling olarak uygulanırken, kahvenin akışkan kısmı da tonik olarak cilde uygulanabilir. Tonik olarak cilde uygulanan kahve, göz altı morarıklıklarının ve göz altı şişliklerinin giderilmesini sağlar.

Kahve, cilde doğal bir parlaklık ve aydınlık kazandırır. Kahve telvesi peeling olarak uygulandığında, siyah noktaların ve sivilcelerin gözle görülür biçimde azalmasını ve yok olmasını sağlar.

Doğal olduğundan, cilde uygulama sıklığı endişe yaratmamaktadır.

Kahve telvesi peeling veya tonik olarak uygulandığında cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını ve kırışıkların azalmasını sağlar. Ayrıca yine bundan dolayı düzenli aralıklarla uygulandığı sürece, iki uygulama arasındaki süreçte ciltte tekrar siyah nokta oluşmasını önler.

Cildin yumuşaklık kazanmasını sağlayarak cilt dokusunun ihtiyaç duyduğu elastikiyeti yeniden kazandırır.

Kahve telvesi kullanılarak uygulanan peeling veya maske, cilt rengini de açıyor. Özellikle koltuk altı, diz kapakları ve dirseklerde oluşan koyulaşmaları giderdiği biliniyor.

Kahve telvesi peeling ile ayrıca selülitlerin de giderildiği biliniyor. Özellikle zeytinyağlı karışım olarak hazırlanan kahve telvesi peeling, selülitli bölgeye uygulandığında kısa sürede etkisini göstermeye başlıyor.

Kahve telvesi peeling nasıl uygulanır?

Kahve telvesi peeling, tonik ve maske olarak farklı uygulama tarifleri bulunuyor.

1) Kahve Telvesi Peeling:

En basit haliyle; Türk kahvesi fincanı yerine büyük nescafe fincanına göre Türk kahvesi pişiriyoruz. Ölçü olarak; 2 tatlı kaşığı kadar kahve, 1 nescafe fincanı su kullanılabilir. Pişirilen Türk kahvesi, telvesi çökene kadar bekletilir. Ardından sulu kısmı farklı bir kaba alınır. Dibe çöken telve de bir kozmetik kabına alınarak göz çevresi dışında, kalan tüm yüz bölgesine uygulanır. Kahve telvesi peeling uygulanırken, yumuşak dairesel hareketlerle cilt nazikçe ovulur. Kahve telvesi peeling tamamlandığında cilt bol suyla durulanır.

2) Kahve ile doğal tonik:

Kahve telvesi peeling olarak uygulandıktan sonra, kahvenin sulu kısmı tonik olarak uygulanabilir. Tonik olarak uygulandıktan sonra, kuruduğunda eğer yüzde kahve tozu kalmışsa, bir makyaj fırçası yardımıyla kolayca temizlenebilir.

3) Kahve ve Hindistan cevizi ile doğal nemlendirici:

Kahvenin sulu kısmı ile Hindistan cevizi karıştırılarak doğal bir nemlendirici elde edilebilir. Bunun için; 1 su bardağı kadar Türk kahvesi (telvesi ayrılmış), 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi ile karıştırılır. Bu noktada kahvenin sıcak olması gereklidir. Ardından karışım ılınana kadar bekletilip ılındıktan sonra cilde uygulanabilir. Daha iyi nemlendirici bulamazsınız.

4) Kahve telvesi maskesi:

Kuru ciltler için:

Kuru ciltlere nem kazandırmak için; 2 çay kaşığı Türk kahvesi telvesi, 1 çay kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı çekilmiş yulaf ezmesi malzemeleri karıştırılır. Göz çevresi dışındaki yüz bölgesine nazikçe sürülür. 15-20 dakika kadar bekletildikten sonra bol ılık su ile durulanır. Kuru ciltlerde haftada bir, çok kuru ciltlerde haftada iki kez uygulanabilir. Bu maske sayesinde kuru ciltler nemlenir, kuruluktan kaynaklanan döküntüler azalır, cilt yumuşaklık kazanır.

Yağlı ciltler için:

Yağlı ciltleri dengelemek için; 2 çay kaşığı Türk kahvesi telvesi, 10-12 damla limon suyu, 2-3 yemek kaşığı süt malzemelerini karıştırılır. Göz çevresi dışındaki yüz bölgesinin tamamına uygulanır. 15-20 dakika kadar bekletildikten sonra bol ılık suyla durulanır. Bu maske ile cildin yağ oranı dengelenir, cildin yağlı görüntüsü düzelir, gözenekler sıkılaşır, siyah noktalar ve sivilceler azalarak düzenli uygulamada giderek yok olur.

5) Kahve telvesi peeling ile selülit sorununa çözüm:

1 yemek kaşığı kahve telvesi ile iki yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılarak selülitli bölgelere masaj yapılarak uygulanır. Kahve telvesi peeling etkisi ile sıkılaştıracak, zeytinyağı esneklik kazandıracaktır. 10-15 dakika kadar bekletildikten sonra durulanır. Bu aşamada sabun kullanılmamalı, yalnızca su ile durulanmalıdır. Etkisini göstermesi için haftada iki üç kez uygulanmasında yarar vardır.

Kahve telvesi dışında, cilt bakımı ile ilgili merak edilen tüm sorular için; 5 soruda cilt bakımı başlıklı içeriğe,

Cilt bakım rutinleri ile ilgili detaylı bilgi için; Günlük, haftalık, aylık ve yıllık cilt bakımı uygulamaları sırasıyla, nasıl yapılır? başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz.

cilt lekeleri için zerdeçal maskesi
Cilt lekeleri için doğal zerdeçal maskesi
2019 kış saç rengi trendleri
2019 kış saç rengi trendleri
güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir
Güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir?
Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?
Ayakkabı seçiminde dikkat! Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?

“Kahve telvesi peeling ile cilt sorunlarında 3 vakte kadar iyileşme!” üzerine 4 yorum

 1. Huriye dedi ki:

  Peeling klayini bende deniyorum, ancak kahve telvesiyle hic denemedim. İse yararsa yapalim

 2. Yasemin dedi ki:

  bunu hiç duymamıştım çok yakın zamanda deneyeceğim teşekkürler

 3. Beyza dedi ki:

  Ciddi misiniz 🙂 ilk defa denk geliyorum böyle bir konuya denerim ben de bunu kesinlikle.

 4. Yasemin dedi ki:

  şu an ben çok oldum ilk kez böyle bir şey duydum deneyeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir