Temizlikte ve mutfakta işinizi kolaylaştıracak pratik fikirler

Temizlikte ve mutfakta işinizi kolaylaştıracak pratik fikirler

Hayat telaşı, günlük koşuşturmacalar, iş güç, bir de ev işleri… Bir gayret hepsine yetişmeye çalışıyoruz. Özellikle çalışan ya da çocuklu hanımlar için tüm koşuşturmacaya ek olarak bir de ev temizliğine yetişmeye çalışmak adeta eziyet gibi. Çalıştığım dönemde sabah 9 akşam 7 buçuk 8 arası işte oluyordum. O saatten sonra eve gel, yemek yap, topla… Çocuk ilgi ister, ocak yemek ister, gömlek ütü ister, makine çamaşır ister… İster de ister. Ah bu bünyeler de dinlenmek ister ama nerdeee :))) Bu yüzden, pratik fikirler ile temizlik ve yemek eziyetini bir nebze ekarte edebilir ve kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Pratik fikirler ile yemek telaşı canınızı sıkmasın!

Yemek yapma konusunda çeşitli pratik fikirler sayesinde oldukça zaman kazanabilirsiniz. Bunun için size farklı önerilerim olacak.

 • Bütün bir haftanın yemeğini aynı gün yaparak konserve usulü kavanozlara kapatabilirsiniz. Her akşam bir konserveyi açın, ısıtın ve afiyetle yiyin.
 • Evet birinci öneri bütün bir hafta rahat etmeniz açısından süper fakat aynı gün birkaç çeşit yemek yapmak vakit alabilir. Eğer böyle olmasını istemezseniz, her akşam yaptığınız yemeği biraz bol tutup bir sonraki haftaya tüketmek üzere yine konserve olarak kapatabilirsiniz. İçinde et veya tavuk olmadığı sürece güvenle tüketebilirsiniz. Böylece 1 hafta her akşam yemek yaparsınız, bir hafta hiç yapmazsınız. Yemekleri tüketmeye ilk yaptığınızdan başlayın.
 • Yemeklik sebzeleri ve bakliyatları haşlayıp buzdolabı poşetleri ile paketleyip dondurucuya koyun. Böylece yemeklerin pişme süresini kısaltarak, yemeklerinizi günlük yapmayı tercih etseniz de zamandan kazanırsınız. Çözülmesini de beklemenize gerek yok. Hatta çözdürmemeniz daha doğru. Buzluktan çıkartıp kavurduğunuz soğan ve salçaya ekleyin buzlu vaziyette. Bir iki çevirip sulu yemekse suyunu ekleyin. Fakat buzlu olduğu için suyunu kontrollü salın ki yemek fazla sulu olmasın.
 • Çorbalarınızı haftalık yapıp aynı şekilde konserve usulü kapatabilirsiniz. Et ve tavuk olmadığı sürece de 2 haftaya kadar tüketebilirsiniz.
 • Benim her zaman yaptığım ve güvenle tavsiye edebileceğim bir diğer öneri; haftalık salata hazırlığı. Soğan, salatalık, domates gibi yumuşama ve salatayı kokutma ihtimali olan malzemeler hariç; roka, marul, maydanoz, dereotu, mor lahana, vs.. artık hangi yeşillikleri seviyorsanız yıkayıp kurulayıp kapaklı bir kaba doğrayabilirsiniz. Bu şekilde bir hafta muhafaza edilebiliyor. Akşamdan akşama bir miktar alıp içine bir salatalık, bir domates, bir iki dal taze soğan doğrayıp limonunu yağını tuzunu ilave ederek çabucak salatanızı hazır edebilirsiniz.
 • Sabah kahvaltısını evde yapıyorsanız, sabahları zamandan kazanmak için kahvaltılıkları geceden hazırlayıp sabah direk sofraya koyabilirsiniz. Geceden soğuk sandviç yapmak da bir diğer seçenek ve kahvaltınızı evde yapmasanız bile geceden hazırladığınız sandviçleri yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca çaydanlık temizliği, bardak hazırlığı gibi kahvaltının diğer unsurlarını da hazır edebilirsiniz. Böylece sadece çayın demlenmesini beklemeniz gerekir ki, bu sırada kahvaltıyı hazırlamakla uğraşmak yerine kendi hazırlığınıza bakarsınız.
ilginizi çekebilir..  Eziyetin kolilere yüklenmiş hali: Ev taşıma!

Pratik fikirler ile temizlik vaktinizden yemesin!
Temizlikte ve mutfakta işinizi kolaylaştıracak pratik fikirler

Çalışsak da çalışmasak da temizlik yükü genellikle bizim omuzlarımızda. Pratik fikirler konusundan önce, ilk olarak ev halkı ile bu konuda konuşmamız gerek. Kimse şahsi eşyasını ortada bırakmamalı, yıkanacaklarını kirliye atmalı, oyuncak vb.. eşyalar oyunlardan sonra toplanmalı. Bizim için bu kadarını yapmalılar bence. Bunlar dışında ise temizlikte bu pratik fikirler hayat kurtarır:

 1. Bulaşık makinesini gün boyu doldurup gece çalıştırın. Böylece sabah kalkınca iki dakikada boşaltıp gün boyu kullanılmak üzere boş olmasını sağlayabilirsiniz. Ve mümkünse her gece çalıştırın. Çünkü bir sonraki gün lazım olan gereçler olabilir. Ayrıca makine bir miktar dolu olacağından bir sonraki günün bulaşığını almayabilir. O zaman da iki kez çalıştırmanız gerekebilir. Bu da hem makine çalıştığı sürece kap kacak ihtiyacınızı karşılayamamanıza, hem de o süre boyunca zaman kaybı yaşamanıza neden olur.
 2. Evinizi mümkün olduğunca günlük toparlayın. Ne kadar dağılırsa, o kadar vakit alır. Bu yüzeysel temizlik için de geçerli. Sabah kalktığınızda ya da çalışıyorsanız gece yatmadan önce kısa bir toz alma, toparlama, iki günde bir süpürme işlemi ile haftalık temizlikten zaman kazanabilirsiniz. Böylece hem yapılacaklar birikmeyeceğinden daha az yorulursunuz, hem de çalışıyorsanız izin gününüz temizlikle geçmemiş olur.
 3. Genel temizlik günlerinde; gece yatmadan önce halıların üzerine karbonat serpiştirin, sabah kalkar kalkmaz üzerinde gezilmeden elektrikli süpürge ile süpürün. Halılarınız yıkanmış kadar olacaktır.
 4. Banyoyu her kullanımınızdan sonra banyo temizleyici ile kısaca temizleyin. Böylece lekelenmelerin oluşmasına fırsat kalmayacağından banyonuz hep temiz kalacaktır. Banyo tuvalet aynı yerdeyse aynı işlemi tuvalete de uygulayabilirsiniz. Bu şekilde kısa aralıklarla temizlendikleri için ovma zahmeti ortadan kalkacaktır. Böylece yalnızca genel temizlikte ovma işlemi uygulayabilirsiniz. Ki burada da, yüzey zaten temiz olacağından can hıraş ovmanıza gerek olmaz.
 5. Koltuklarınızda günlük kullanım için mutlaka örtü kullanın. Bu hem kaplama deformasyonunu azaltacak, hem de kirlenmesini önleyecektir.
 6. Ütü yapmak fazlaca vakit ve güç harcatan bir iş. Ayrıca enerji kaybı da cabası. Bu sebeple ütü eziyetine karşı pratik fikirler bir hayli önem taşıyor. Ütüyü hızlı ve pratik hale getirmek, ütü yığınlarından kurtulmak ve elektrik enerjisinden tasarruf etmek için; ütü günü belirleyerek bekleyip biriktirmek yerine, her çamaşır yıkamadan sonra kısa süre asılı durarak ıslaklığı hafifleyen fakat nemli vaziyetteki giysileri daha fazla bekletmeden ütüleyin. Nemli olduğundan çok daha kolay ütülenecek ve daha pürüzsüz olacaktır. Ayrıca hem elektrik enerjisinden hem de kendi enerjinizden tasarruf etmiş olacaksınız. Bunların yanı sıra yığın yığın ütülenecek giysi oluşmasının da önüne geçilmiş olur.
 7. Pratik fikirler dendiğinde en güzeli sirke kullanımıdır. Sirkeyi birçok alanda temizlik amaçlı kullanabilirsiniz. İlk olarak, çamaşır makinenize deterjan ile birlikte bir kapak sirke koyun. Çamaşırlarınızın pırıl pırıl parladığını, renklerinin canlandığını ve yumuşacık olduklarını göreceksiniz.
 8. Sirkeli pratik fikirler denildiğinde ikinci sırada sirkenin bulaşık makinesinde kullanımı gelir. Sirkeyi bulaşık makinenizin parlatıcı gözünde de kullanmanızı tavsiye ederim. Balık, yumurta vs.. inatçı tüm kokuları ön işleme gerek kalmaksızın gideriyor ve bulaşıkları parıl parıl parlatıyor. Ayrıca sonuçta kap kacaktan yemek yiyoruz; bu bakımdan sirke kimyasal içermediği için tamamen güvenli.
 9. Yüzey temizliği için de kimyasallar yerine sirke iyi bir doğal dezenfektan. Özellikle küçük çocuğu olanlar için kimyasal yüzey temizleyiciler büyük risk. Bu yüzden yerleri silme suyunda kimyasal yerine elma ya da portakal sirkesi kullanabilirsiniz. Parlaklığı zaten göreceksiniz.
 10. Evinizi soğuklarda bile bir kaç dakikalığına da olsa havalandırın. Aksi halde havasız ortamlar baş ağrısı, yorgunluk hissi, gribal enfeksiyonlar gibi rahatsızlıklar başta olmak üzere birçok soruna yol açabileceği gibi temiz olsa da dışardan gelen kişilere oldukça kötü kokabilir.
 11. Giysi dolaplarınızda, havlu dolaplarınızda, yorgan, çarşaf ve nevresim dolaplarınızda hoş kokularla birlikte mutlaka karbonat bulundurun.
 12. Evlerdeki kötü kokulara ve haşerelere karşı pratik fikirler; evinizin çeşitli bölgelerinde karbonat ve doğal ev kokuları bulundurun. Ayrıca haşerelerin geçtiği bölgelere nane yağı damlatmak da bir çözüm olabilir. Hem de güzel kokar. (Ev kokuları ile ilgili daha fazla bilgi için; Hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.)
 13. Pratik fikirler ile buzdolabı kokusuna çözüm; buzdolabı kokusunu önlemek için küçük, kapaksız bir kaba türk kahvesi koyarak buzdolabınızda sürekli bulundurun.
 14. Buzdolabı ve fırın temizliği için pratik fikirler; yarım paket karbonatı küçük bir leğen ılık su ile karıştırıp buzdolabınızı ya da fırınınızı temizleyebilirsiniz.
ilginizi çekebilir..  4 küçük dokunuşla ev dekorasyonu yenileme!

You may also like...

9 Responses

 1. Yasemin dedi ki:

  kesinlikle deneyeceğim oldukça güzel tavsiyeler 🙂

 2. Yasemin dedi ki:

  Hem is hemde mutfak isleri insani yoruyor. Bazen yetisemiyorum bu tur oratik bilgiler benim cok isime yarayacak

 3. Gizem dedi ki:

  ütü yükünü hafifletmek adına kıyafetleri kurutmaya asarken özen gösterin. birçok kıyafet için ütü ihtiyacı duymayacaksınız.

 4. Melike dedi ki:

  Halıların üzerine karbonat serpiştirmek de iyi fikirmiş. Deneyeceğim ama korkmuyor da değilim

 5. Betül dedi ki:

  Hepsi güzel fikirler düşünüldüğün ayrı bir güzel oluyor ama keşke hepsini yapabilsem 🙂

 6. nermin dedi ki:

  temizlik her insan gerekli ama kadınlar bu durumdan çok etkilenir sadece kendi bakımını değil evin yükünü de almış olur

 7. kaan dedi ki:

  kahvaltıyı geceden hazırlamak benimde işime geliyor sabah hiç canı istemiyor insanın bişi yemek

 8. ayhan dedi ki:

  mutfak işlerinde pratik bilgilere ihtiyacım vardı çok detaylı bir yazı olmuş teşekkürler

 9. Yasemin dedi ki:

  bu önerilerle temizlik süresi yarı yarıya iniyor hem de aynı temizliği yapıyorsunuz tavsiye edrim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir