Isı tasarrufu sağlama ve Ev ısısını arttırma yolları

ısı tasarrufu sağlama ve Ev ısısını arttırma yolları
ısı tasarrufu sağlama ve Ev ısısını arttırma yolları

Havalar artık iyice soğumaya başladı. Birçok ilde yılın ilk karı bile düştü:) Tabi havaların soğumasıyla birlikte masraflar da artmaya başladı haliyle. Bu masraflara etki eden en önemli faktör, şüphesiz yüksek doğalgaz faturalarıdır. Geçen yıl yeni taşındığımız evde ısınamadan ödediğimiz 649 TL tutarındaki fatura, bize bu konuda acilen bir takım önlemler almamız gerektiğini gösterdi. Araştırdık, soruşturduk, karşımıza aşağıdaki maddeler çıktı. Çoğunlukla olumlu sonuç aldık. Peki doğalgazlı evde ısı tasarrufu sağlamanın yolları nelerdir? Kışa girerken ısı tasarrufu konusunda hangi önlemler alınabilir?

Isı tasarrufu sağlamak için kışa girerken alınması gereken önlemler:

 • Öncelikle ısı kaybının en önemli sebeplerinden olan zayıf cam, çerçeve ve kapıları güçlü izolasyon malzemeleri ile izole edilmiş cam, çerçeve ve kapılar ile kışa girmeden değiştirin.
 • Bulunduğunuz evde kiracı konumunda iseniz, cam çerçeve kapı vs. yaptırma imkânınız olamıyor. Fakat bu durumda da birkaç basit uygulama ile camları ve kapıları izole edebilirsiniz. Bunun için yalıtım süngerlerinden alıp camların ve kapıların soğuk giren kısımlarını kapatabilirsiniz.
 • Peteklerinizin duvar tarafında kalan yüzlerini alüminyum folyo ile kaplamak düşük derecede bile daha fazla ısı elde edilmesini sağlar.
 • Kullanılmayan odalarınız varsa bu bölümleri kapatıp, kapı altlarındaki boşluktan soğuk yayılmasını önlemek için yalıtım süngeri kullanabilirsiniz.
 • Evinizin üzerinde kat yoksa çatınızı izolasyon ile güçlendirin. En üst kattaki dairelerde ya da müstakil evlerde ısı kaybının en önemli sebeplerinden bir tanesi de çatının zayıf olmasıdır.
 • Mümkünse ısı ayarlı bir termostat kullanın.
 • Termostat ısı ölçer bağlantısını evin en çok kullanılan bölümüne monte ettirin.
 • En sık kullanacağınız odanın cephesine dikkat edin; güneş gören ve rüzgar almayan cephe ideal olandır.
ilginizi çekebilir..  3 adımda Aile bütçesini korumak için neler yapabiliriz

Doğalgazlı evde ısı tasarrufu sağlamanın yolları nelerdir?

 • Termostat derecesini 19-20 dereceye sabitleyin. Isı ayarlı termostatlar mevcut ısının korunması mantığıyla çalışır.
 • Peteklerin önünü asla eşyalarla kapatmayın. Tül perdeler dahi çok büyük ısı kaybı oluşturacaktır. Bu yüzden perdeyle dahi engellemeyin. Bu alanlara eşya koymanız gerekiyorsa da arada en az 50 santim boşluk bırakmaya çalışın.
 • Mümkünse daire içi yalıtım yaptırın. Hatta dekoratif yalıtım köpükleri ile bunu kendiniz bile oldukça düşük maliyetle yapabilirsiniz.
 • Bacalı kombileri dolap içine gizlemeyin.
 • Kışa girmeden kombinizin bakımını yaptırın.
 • 90 metrekarenin üzerinde bir evde oturuyorsanız kombinizin yoğuşmalı olmasına dikkat edin.
 • Perdeleriniz peteklerin üst başlangıcından uzunsa, perdelerinizi peteklerin arkasına salmak da soğuk girmesini büyük oranda azaltıyor.
 • Camlarınız ve çerçeveleriniz zatıfsa tül perdelerinizi açık tutmamaya gayret edin.
  Doğalgazlı ısıtma aracınız doğalgaz sobası ise sobanın filtresini kullanım süresince ayda bir kez mutlaka kontrol edin; değiştirilmesi gerekiyorsa değiştirin.
 • Isı muhafazasının sağlanması için kombiyi günün belli saatlerinde yüksek ısıda açmak yerine, en düşük seviyede sürekli çalıştırmanız da tasarrufu arttıracaktır.
 • Doğalgazlı evlerin genel sorunu ortamda nem kaybı oluşmasıdır. Bu da kuru havanın ısıyı muhafaza etmesini güçleştirir. Bu sebeple peteklerin üzerinde petek sulukları bulundurun. Tıpkı banyodaki sıcak su buharının veya mutfaktaki yemeğin saldığı buharın ortamın ısınmasına sağladığı katkı gibi düşünebilirsiniz. Peteklerin üzerinde ısınarak buharlaşan su, ortamın daha sıcak olmasını ve solunum yollarındaki kuruluğun önlenmesini sağlar. Bu sayede havanın kurumasını önleyerek hem daha rahat nefes alabilir, hem de ortamın daha fazla ısınmasını sağlayabilirsiniz.
 • Son olarak kombiye en yakında bulunan petekleri yarı açık vaziyette tutarsanız kombiye uzak kalan odalara ısının daha az enerji kaybıyla ulaşmasını sağlayabilirsiniz (Kombimiz bozulduğunda tamir için gelen servis yetkilisinin tavsiyesiyle deneyip olumlu sonuç aldığımız bir öneri).
ilginizi çekebilir..  BEBEK ODASI TAKIMI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

You may also like...

6 Responses

 1. ilker dedi ki:

  özellikle kış aylarında tasarruf çok öenmli aile bütçesi için olmazsa olmaz

 2. Mehmet dedi ki:

  Yalıtım bu konu hakkında gerçekten ölümcül bir öneme sahip. Diğer yöntemleri ne kadar uygularsak uygulayalım yalıtım olmadığı zaman işimiz zor oluyor.

 3. Zekeriya dedi ki:

  Ben evi bunyil dis kaplama yaptidim. Catiyada izolasyon. Gecen yila gore baya farketti. Disariya isi kaybi olmuyor saniyorum. Harcamalarimi sene sonuna kadar ciakrtirim

 4. Süleyman dedi ki:

  Kasım ayı bence gayet iyi geçiyor asıl soğuklar Aralık ve Ocak’ta başlar diye tahmin ediyorum o zaman bu yolları deneyebiliriz 🙂

 5. Filiz dedi ki:

  Enerji korunumu dünyamız için önemli. O yüzden bu tip unsurlara dikkat etmemiz gerekiyor

 6. Mehmet dedi ki:

  enerji korunumu sayesinde hem kendi cebimizi hem de dünyanın geleceğini kurtarabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir