İlişkilerde sık yapılan 10 hata

ilişkilerde sık yapılan

Aşık olduğumuz insan, sevdiğimiz, değer verdiğimiz kişi, diğer yarımız dediğimiz insanla ilgili bazen karşılıklı bazense tek taraflı birçok hata yapabiliyoruz. Aslında bu konu ile ilgili yazsak daha belki yüzlerce madde çıkar karşımıza. Fakat bu yazıda, ilişkilerde sık yapılan hatalardan yalnızca 10 tanesine değineceğiz. Nedir ilişkilerde sık yapılan hatalar ve beraberinde getirdiği sorunlar? Neden çoğunlukla çözemiyoruz ilişkilerde sık yapılan birçok hatayı? Durumları bu kadar zorlaştıran ve ilişkileri içinden çıkılmaz bir hale getiren bu hatalar neler?

ilişkilerde sık yapılan hatalar

1. Çabayı görmezden gelmek

Farz edelim ki; erkek-kız arkadaşınızla tartıştınız. Tartıştığınız konuda haklısınız veya haksızsınız. Eğer ego savaşına girmek istemiyorsanız kimin haklı veya haksız olduğunun önemi yok. Siz onu seviyorsanız, o sizi seviyorsa aklınıza şunu getirin: Herkes hata yapabilir. Eğer karşınızdaki kişi sizden özür diliyorsa affedilmeyecek bir şey yapmadığı sürece uzatmanızın hiç bir anlamı yoktur. Bu şekilde yaşanan soğuk savaşlar ilişkinize ve size zarar verir, yıpratır. Ona, düzeltmesi için bir şans verin. İlişkinizi korumak veya onarmak için çaba sarf ediyorsa, bu çabaları görmezden gelmeyin. İlişkide de hayatta da, verilen emeğin sarf edilen çabanın görülmemesi çok yaralar insanı. Bu yüzden ilişkilerde sık yapılan hataların başında, şüphesiz çabanın görmezden gelinmesi bulunur.

2. Özen göstermemek

Onunla senelerdir birlikte olabilir; birbirinize ve ilişkinize alışmış olabilirsiniz. Fakat bu alışkanlığın getireceği rehavete kapılıp kendinizi ihmal etmeniz, ilişkilerde sık yapılan hatalardan sayılabilecek önemli bir konu olarak karşınızda duruverir. Birbirinize alışmanız, birbirinizin karşısına bakımsız çıkmanızı gerektirmez. Herkes, karşısında; özenli, temiz ve bakımlı birisini görmek ister. Bunu her şeyden önce kendiniz için yapmalısınız. Şık ve bakımlı olmak öz saygınızı ve öz güveninizi korumanıza yardımcı olur. Kendinize olan saygınızı ve güveninizi yitirmemeli, her zaman şık ve bakımlı olmalısınız.

ilginizi çekebilir..  Bir ilişkide en kabullenilemez hata: aldatma! Neden aldatırlar?

3. Gereksiz kıskançlık-trip

Alıngan bir yapınız olabilir; bu anlaşılır bir şey. Fakat her olaydan bir şey çıkartmak, gereksiz yere -tabir yerindeyse- trip atmak, en olmayacak kişilerden yarattığınız kıskançlık krizleri ilişkinizin başlarında partnerinize sempatik gelse bile ilerleyen zamanlarda sıkar ve bunaltır. Zaman geçtikçe “bana güvenmiyor mu, neden kıskanıyor” gibi düşüncelere itebilirsiniz o çook sevdiğiniz ve güvendiğiniz sevgilinizi.

4.Değiştirmeye çalışmak

İlişkilerde sık yapılan hatalardan biri de; partnerini tanıdığı kişiden başka birine dönüştürme çabasıdır. Siz onu bu şekilde tanıdınız, bu şekilde sevdiniz. Birlikte güzel zaman geçirmeniz, birbirinize olan sevginiz, birlikte geçen günleriniz karşınızdaki insanla ilgili söz hakkınız olduğu anlamına gelmiyor. Başlarda size sempatik, şirin gelen özellikleri sizi bunaltıyor olabilir. Oysa ki şunu bilmeliyiz; karşınızdaki de bir insan ve onun da bütün insanlar gibi kusurları var. Bunları bilin ve olduğu gibi kabullenin.

5.Beklenti

Karşınızdaki kişi her şeyi aynı anda düşünemeyebilir. Bu çok normal. Ailenizde yaşadığınız sıkıntılar, geçmişteki kuruntu ve düşünceleriniz vs… Ondan tüm bunları bir anda anlamasını, değiştirmesini beklemeyin. Empati yeteneğinizi kullanın ve onun da bu tarz düşüncelerde olabileceği ihtimalini düşünün. Bunun yanı sıra, partnerinizin karakteristik yapısına aykırı beklentilere girmek de yersizdir. Her insan ayrı bir bireydir; partner olmanız sizi karakteristik olarak tek bir kişi haline getirmez. Bu yüzden partnerinizden karakteristik olarak sizin duygularınız, düşünceleriniz, beklentileriniz yönünde hareket etmesini beklemek ve onu bu yönde davranmaya zorlamak; partnerinizi manipüle etmek ve onun karakterini yol saymak olacaktır. Bu da ilişkilerde sık yapılan bir hatadan öte; kişiye haksızlıktır. Karşınızdaki insanın karakterini veya kapasitesini anlayın ve gereksiz beklentilere girmeyin.

6.İçine atmak

Onu çok seviyorsunuz, üzülmesini istemiyorsunuz vs.. gibi sebeplerden dolayı hiçbir sorununuzu içinize atmayın. Bir probleminiz olduğunda her zaman konuşun ve uzlaşmaya çalışın. Bugün içinize attığınız her şey, ilerleyen zamanlarda yaşanan en ufak bir problemde karşınıza daha kötü çıkacak. Bu yüzden ilişkilerde sık yapılan hataların en önemlilerinden biri de; irili ufaklı sorunların üzerini örtüp çözümsüz bırakarak biriktirmektir.

ilginizi çekebilir..  3 adımda Aile bütçesini korumak için neler yapabiliriz

7.Geçmişe odaklanmak

Geçmişteki hatalarını yüzüne vurmak, başına kakmak size bir şey kazandırmaz; onu size bağlamaz. Geçmişteki hatalarından ders çıkarıp çıkartmadığıyla ilgilenmelisiniz. Geçmişte hata yaptı, siz de affettiniz. Devamlı aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp önüne koymak ilişkinize vereceğiniz en büyük hatalardan biri.

8.Hakaret

Kalbiniz çok kırık sinirleriniz bozuk olabilir. Fakat tartışma esnasında hakaretten, aşağılamadan kaçının. Sinir anında söyleyeceğiniz tek bir söz, geri dönülemez durumlar doğurabilir. Öfkenizi kontrol altında tutmalı, sorunu daha da büyütmekten kaçınmalı, karşınızda ki kişinin değerlerine dokunmamalısınız.

9. Partneri hayatın merkezi yapmak

Eşiniz, sevgiliniz sizin için çok değerli; evet. Fakat bir ilişkide karşı tarafı hayatının merkezi yapmak son derece sağlıksız ve tüketen bir yaklaşım ki bu da ilişkilerde sık yapılan hatalardan. Sevdiğiniz çok kıymetli, çok özel ama hayatınızı oluşturan, sizi siz yapan şeylerden sadece “bir tanesi”; hepsi değil. Her şeyinizi ona göre planlamak, o yokken plan yapmamak, her yere birlikte gitmek sizi hızla tüketir.

10. Bütün planları birlikte yapmak

İlişkide iki tarafın da kendine ait alanlarının olması gerekir. Taraflar birlikte geçirilen zaman kadar; arkadaşlarına, ailesine veya kendi ilgi alanlarına da vakit ayırmalıdır. Kişilerin tüm planları birlikte yapmaları ilişkilerine objektif bakmalarını zorlaştırır. Farklı planlar yapmak, ilişkinizi daha keyifli hale gelir. İlişkilerde sık yapılan hatalardan biri de karşılıklı olarak her saniyeyi birlikte geçirme zorunluluğu hissedilmesidir. Her şeyi birlikte yapmak zorunda değilsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir