Hayvan sevgisi çocukların kişilik gelişimini nasıl etkiler?

Hayvan sevgisi çocukların kişilik gelişimini nasıl etkiler
Hayvan sevgisi çocukların kişilik gelişimini nasıl etkiler

Çocuklar için sevmek, menfaatsizce bağlanmak zor bir şey değil. Onlar büyüdükçe çeşitli konulardaki yaklaşımlarımızla bunları zor hale getiren bizleriz. Bir çocuk için engel sahibi başka bir çocuğun kendisinden hiçbir farkı yoktur, onunla çok iyi arkadaş olabilir; farklı olduklarını biz dikte ederiz! Bir çocuk için yoksul, üstü başı dağınık başka bir çocuğun kendisinden hiçbir farkı yoktur, onunla çok yakın arkadaş olabilir; farklı olduklarını biz aşılarız! Bir çocuk için masum bir hayvandan uzak durulacak hiçbir sebep yoktur; bu sebepleri onlara biz veririz! Yani çocuklar sevmeyi zaten bilirler; bize düşen bu hissi korumayı öğretmektir. Bir çocuğun kalbine hayvan sevgisi, insan sevgisi, doğa sevgisi bir tohum misali doğuştan ekilmiştir. Fakat biz, çocuğumuz büyüdükçe onun kalbindeki güzellik tohumlarını kuruturuz. Oysa biz çocukları eğiteceğimize onlar bizi eğitebilse, dünya çok daha yaşanabilir bir yer olurdu.

İşte, çocuğumuza hayvan sevgisi aşılamak, bu gidişatı değiştirmenin en önemli basamaklarındandır. Hayvan sevgisi çocukların zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal kişilik gelişimleri üzerinde oldukça yapıcı etkilere sahiptir. Çocuklara, empati yeteneğinden sorumluluk bilincine kadar birçok olumlu özellik kazandırır. Bu noktada anne babaların yaklaşımı çocukların bu konuda gelecekteki tavır ve tutumlarını belirlemekle kalmaz, çocuğun kişilik gelişimini de o yaklaşım yönünde etkiler. Bir anne-baba çocuğuna; kedi köpeklerin pis olduğunu, onlara dokunulmaması gerektiğini, onların tehlikeli olduklarını söyleyerek çocuğun hayvanlara karşı gelecekteki tavrını olumsuz yönde etkiler. Bunun yanında çocuğun vicdan, sevgi, sabır, iyi niyet gibi duygulardan mahrum kalmasına sebep olur. Ayrıca hayvanların tehlikeli sıfatıyla nitelendirilmesi çocuğun hayvanlardan korkmasına neden olacaktır.

Tabi ki bu konuda her zaman güvende değiller. Hasta bir sokak hayvanı ile karşılaşabiliriz, insanlar tarafından korkutulduğundan saldırganlaşmış bir sokak hayvanı ile karşılaşabiliriz. Çocuğumuz için tehlike oluşabileceğini düşündüğümüz bu gibi durumlarda; bu tehlikeyi çocuğa yansıtarak onu etkilemek yerine, çocuğun dikkatini farklı bir tarafa çekmek ve o sokak hayvanı için ilgili kurumdan yardım isteyerek çocuğumuza örnek teşkil etmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

ilginizi çekebilir..  Bebeklerin aylara göre boy ve kilo ölçüleri

Hayvan sevgisi çocuk gelişiminin hangi alanlarında, nasıl fayda sağlar?
Hayvan sevgisi çocukların kişilik gelişimini nasıl etkiler

Hayvan sevgisi çocukların zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal kişilik gelişimleri üzerinde oldukça önemli faydalara sahiptir. Konuyla ilgili birçok araştırmanın sonucu; evcil hayvan sahibi olan çocuğun kişilik gelişiminin çok daha pozitif ilerlediğini ve çocuğun çok daha iyi bir psikoloji ile büyüdüğünü göstermiştir.

1. Fiziksel gelişim alanına faydaları:

Çocuklarda fiziksel gelişim, ince motor gelişim ve kaba motor gelişim üzerinden ilerlemektedir. Evcil hayvan sahibi olan çocuk, dostuyla oynamak, yuvarlanıp koşmak, vs.. gibi çeşitli faaliyetlerle motor gelişimi açısından önemli yol katetmektedir.

2. Sosyal gelişim alanına faydaları:

İnsan, dil bilmeden fakat dil öğrenme yeteneği ile doğar. Erken dönemlerden itibaren evcil hayvan ile büyüyen çocuk, insanların duygularını nasıl anlıyorsa, hayvanların duygularını da öyle anlar; empati yapar. İlk dostluğunu evcil hayvanı ile kurar; ilk sosyallik tecrübesini bu şekilde sağlar. Bu da çocuğun sosyal yönünün gelişmesine; duyarlı, anlayışlı, çok yönlü ve vicdan sahibi bir birey olmasına katkı sağlar.

3. Zihinsel gelişim alanına faydaları:

Büyük bir keşfetme ve merak doğasıyla dünyaya gelen çocuk için bir evcil hayvana sahip olmak, keşfedilecek bir dolu şey anlamına gelir. Zamanının getirdiği değişimi, canlıların farklı durumlar karşısında verdiği tepkileri, davranış biçimlerini, farklılıklarını ve özellklerini gözlemlemek çocuğun merak duygusuyla birleşince geniş bir keşif alanı doğar. Çünkü bunlar çocukların doğasında varolan merak ve öğrenme duygusunu tetikleyici etki yaratır. Çocuğun zihnini harekete geçirerek; düşünme, düşüncesini örneklerle geliştirme, düşüncesini kategorilere ayırma, fikir yürütme, araştırma, geliştirme, organize etme vb.. tüm zihinsel faaliyetlerini geliştirmesine yardımcı olur.

4. Dil gelişim alanına faydaları:

Hayvan sevgisine sahip bir çocuk hayvanları merak eder, haklarında bilgi sahibi olmak için çabalar. Öğrendiği her yeni sözcük, kelime dağarcığına eklenir. Bunun yanında çocuk öğrendiklerini de paylaşmak ister. Haliyle öğrendiği her yeni kelime, her yeni bilgi ve bu bilgileri başkalarıyla paylaşma süreci dil bilgisinin ve becerilerinin gelişmesine katkı sağlar.

ilginizi çekebilir..  Çocuk istismarı nedir? Hangi türleri bulunmaktadır?

Hayvan sevgisi ile büyüyen çocukların sahip olduğu özellikler

1. Merhamet sahibi olmak:

Hayvan sevgisi ile büyüyen çocuk, her şeyden önce canlılara karşı merhamet sahibi olacaktır. Duygularını, acılarını, korkularını sözle ifade edemeyen hayvanların, davranışlarıyla anlattıklarını anlayacaktır. Hayvanların da canı olduğunu, yaşam hakkı olduğunu, onlarında sevgiye muhtaç olduğunu bilecektir.

2. Sevgi ve bağlılık:
Hayvan sevgisi çocukların kişilik gelişimini nasıl etkiler

Hayvan sevgisi ile büyüyen çocuklar, dostlarının kendisine bağlılığını gördükçe sevmek duygusunun önemini, bağlılığın kıymetini daha iyi anlayacaktır. Sevgide farklılık kavramının yeri olmadığını yaşayarak öğrenir ve pekiştirirler.

3. Empati kurabilmek:

Hayvan sevgisine sahip olan çocuk hayvanların da duyguları, acıları, korkuları olduğunu bilir ve hayvanlarla empati kurabilir. Özellikle ilk gelişim dönemlerinde ortaya çıkan benmerkezci tutum ve davranışlarından çok daha kolay uzaklaşabilir. Hayvan sevgisi ile büyüyen çocuk başkalarının hislerine önem vermeyi, başkalarının hislerini anlamayı, ‘değerli’ kavramının tüm canlılara ait olduğunu öğrenir.

3. Sorumluluk bilincine sahip olmak:
Hayvan sevgisi çocukların kişilik gelişimini nasıl etkiler

Çocuklarda erken dönemlerden itibaren sorumluluk bilincinin oluşturulması oldukça önemli bir konudur. Bu bilincin oluşması için çocuğa gelişim dönemiyle uyumlu çeşitli sorumluluklar verilir. Bu noktada verilebilecek en güzel sorumluluklardan biri, şüphesiz bir evcil hayvanın bakım sorumluluğudur. Çocuğa evcil hayvanının beslenme saati, mamasının suyunun tazelenmesi, tuvalet ihtiyacının giderilmesi gibi sorumluluklar (habersiz kontrol dahilinde) verildiği takdirde çocukta sorumluluk bilincinin geliştirilmesi yönünde önemli bir adım atılmış olur.

5. Ahlaki değerlere sahip olmak:
Hayvan sevgisi çocukların kişilik gelişimini nasıl etkiler

Erken dönemlerden itibaren hayvan sevgisi aşılanan ve diğer canlıların da değerli olduğu öğretilen çocuk, hayvanlarla güzel bir iletişim içinde gelişiyor. Bu iletişim, çocukta ahlak bilgisi oluşmasına yardımcı oluyor. Hayvan sevgisine sahip olan çocukların; bir canlıyı sahiplenme, onunla ilgilenme, onun için çaba sarf etme, iyiliğini isteme, onu koruma ve ona karşı iyi olma gibi davranışlarla ahlaki yönleri gelişir.

ilginizi çekebilir..  Çocuklarda dikkat ve algı bozukluğu

Özetle

Merhametli, iyi, sevmeyi bilen, saygılı insanlar çekirdekten yetişir. Hayvanlara merhameti olmayanın, insanlara hiç merhameti olmaz. Bu yüzden çocuklarımızı küçük yaşlarından itibaren tüm canlıları sevmeye, merhamete teşvik etmemiz gerekir. Hayvanlar korkulacak canlılar değildir; hatta bazen insanlar daha tehlikelidir. Çocuklarımızı hayvanlardan korkutmamak, bunun yerine tehlike sezdiğimiz durumlarda çocuğumuza belli etmeden tedbir almak gerekir. Fakat, hayvanlar çocukların oyuncağı da değildir. Evcil hayvan bakılıyorsa; çocuğa hayvanın da canlı olduğu ve evin bir üyesi olduğu bilinci kazandırılmalıdır.

Tüm bunlara ek olarak; sokak hayvanlarına duyarlı ve şefkatli davranmak, çocuğumuza çok güzel örnek oluşturacaktır. Bu sebeple çocuğunuz ile birlikte sokak hayvanları için dayanıklı malzemelerden yuvalar yapmak, hergün kapınızın önüne ya da uygun bir yere bir kap mama ve su bırakmak çok önemlidir. Bu güzel davranış yalnızca çocuğunuzun kişilik gelişimine fayda sağlamakla kalmaz; sizin de kendinizi daha mutlu, daha iyi hissetmenizi sağlar.

You may also like...

9 Responses

 1. Mehmet dedi ki:

  hayvan seven çocuktan kimseye bir zarar gelmez. ne ailesine ne çevresine ne de topluma bir zararları olmaz.

 2. aslı dedi ki:

  her insan malesefki hayvan sevmiyor. bırakıns evmeyi eziyet ediyor nefret ediyor. gecenlerde bir mahlukat kopeği yaktı diri diri yazık icim gitti ya

  • Caner dedi ki:

   Evet o goruntuyu bende iLedim nihat hatipoglundan izledim. İcim gitti benimde yaw. Nasil bir vijdan nasil bir insanliktir bu

 3. sebat dedi ki:

  ben bir şeye dikkat ettim çocuklar hayvanları daha çok seviyor hayvanlarda çocukları çok seviyor

  • Yigit dedi ki:

   Hayvan sevgisi coxuklukta basliyor. Cocukken bu sevgiyi iyu asilamak lazkm. Sonra ilerde bu kultur kazanilmiyor

   • Caner dedi ki:

    Cocukluk caginda kazanilamayan hayvan sevgisi ilerleyen zamanlarda kazanilamiyor malesef. Ve hayvanlari sevmeyen knsanlari da sevmiyor

 4. Utku dedi ki:

  Malesef toplumumuz hayvan sevgisi konusunda cok yetersiz. Herkes bencillik yapiyor kendisini dusunuyor sadece

  • Yigit dedi ki:

   Evet kendisi yemege diymuyir ama hayvanlara sira gelince hic bisey yok. Ancak kendisini dusunuyor insanoglu

 5. Yasemin dedi ki:

  hayvanlarla iyi anlaşan çocuklar ileride daha sosyal oluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir