Hayata karşı daima güçlü olmak için…

hayata karşı

Hayat akıp geçiyor. Biz ona uysak da uymasak da… İnsanlar, olaylar, menfaatler sürekli değişiyor. Bu yüzden bazen hayal kırıklıkları yaşıyoruz. Bazen donup kalıyoruz olup bitenler, değişenler, elimizden alınanlar için. Fakat hayat bu ya; acıması olmadan, hiçbir şey olmamış gibi, bizim hayal kırıklıklarımız hiç yokmuş gibi akıııp geçiyor. İnsanlar da böyle… Yani hayat gibi… Yaşattıkları hayal kırıklıklarını, verdikleri sıkıntıları, kırdıkları kalbi umursamadan hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam edebiliyorlar. Peki, nasıl olacak? Nasıl duracağız bu durumların karşısında? Nasıl koruyacağız duruşumuzu her durumda? İnsanların/hayatın bizi yıpratmasını nasıl engelleyeceğiz? Bu soruların cevaplarını insana kendinden başkası veremez, orası ayrı… Bu yazı sadece hayata karşı kendi cevaplarınıza ulaşmanız için bir ipucu niteliğinde.

Hayata karşı daima güçlü olmak için…

1) Değerinizi bilin!

Değerlisiniz! Değerliyiz! Hayata karşı daima güçlü olmak için her şeyden önce, kendi değerinizi bilin.

Çevrenizde başarılarınızı, yeteneklerinizi, vasıflarınızı görmeyen; görmek istemeyen; görüp de görmezden gelen, bir türlü kabullenmeyen insanlar olacaktır. Fakat; bu insanların sizi manipüle etmesine, size kendinizi değersiz hissettirmesine izin vermeyin. Değerinizi herkesten önce ‘siz’ bilin. Kendisine saygısı olmayana kimsenin saygısı olmaz; unutmayın. Hiç kimsenin kendinize olan saygınızı elinizden almasına izin vermeyin! Siz değerlisiniz, biriciksiniz. Buna herkesten önce kendiniz inanın.

2) Kimseden bir şey beklemeyin!

Hayata karşı daima güçlü olmak için, kimseden hiçbir şey beklemeyin.

Beklentiye girmeyin. İnsanlar sizin için bir şeyler yapmayı vaad ediyorlarsa, bunda her şeyden önce kendi menfaatlerini düşünüyor olabileceklerini unutmayın. Aç insanların menfaatlerini beslememek için, hiç kimseden hiçbir şey beklemeyin. Ah tabi ki arada gerçekten sizin için çabalayan, gerçekten sizin için bir şeyler yapmak isteyen insanlar da vardır. Ama kimseden bir şey beklememek, bu hususta kafanızın her zaman rahat olmasını sağlar. Öyle ki, menfaatleri olmasa dahi, bir insana bir konuda bel bağlamak, o insandan medet ummak sizi o insana bağlı hale getirebilir. Karşınızdaki kişiden bir şey beklediğinizde, size konuyla ilgili vaadde bulunsa bile son anda vazgeçip yüz üstü kalmanıza sebep olabilir. Mümkün olduğunca kendi işlerinizi kendiniz halledin. Hiç kimseden hiçbir şey beklemeyin.

ilginizi çekebilir..  Stresi Azaltmak İçin Her Gün Uygulamanız Gereken 10 Adım

3) Doğru bildiğinizden şaşmayın!

Hayata karşı daima güçlü olmak için, doğru bildiğiniz yoldan asla sapmayın.

Çevrenizde her daim sizi kendi doğrularına çekmek isteyenler olacaktır. Bu kişilere asla fırsat vermeyin. Tavsiye alın, farklı görüşlere açık olun, verilen fikirleri dikkate alıp değerlendirin; fakat, bu fikirleri değerlendirerek son kararı veren siz olun. Size ait fikirler sizin kimliğinizdir. Fikirlerinizi kaybederseniz kimliğinizi de kaybedersiniz.

4) Hiçbir sorunu uzun süre dert etmeyin!

Hayata karşı daima güçlü olmak için, sorunlarınızı lastik haline getirmeyi bırakın.

Evet, bazen hiçbir şey düşündüğümüz, hayal ettiğimiz gibi gitmiyor. Gerek hatalar yapıyoruz, gerek taşa takılıyoruz, gerekse hayat bize olumsuzluk getiriyor. Bu yüzden de hayatımız normal yolundan sapabiliyor. Hani deriz ya “her şey üst üste geliyor!” diye; işte böyle dediğimiz zamanlar yaşayabiliyoruz. Söylemesi kolay diyebilirsiniz -ki sorunlar tazeyken bu tepkiyi vermeniz de normal- fakat; sorunları sorun olarak gördüğünüz ve zihninizin bir köşesinde o sorunlara yer verdiğiniz sürece sorunlarınız asla geçici olmayacaktır. Her zaman daha kötüsünü yaşayabileceğinizi, hatta bunu yaşayanlar olduğunu aklınıza getirin. Bir de ne olursa olsun, nefes aldığınız sürece hepsinin geçeceğine inanın. Hiçbir sorun baki değildir. İnsanın doğası elvermez buna. İnsanın doğasında unutmak diye bir nimet vardır. Bu nimetten olabildiğince hızlı faydalanın… “Her inişin bir çıkışı vardır” unutmamanız gereken bu olmalı.

5) Başarabileceklerinize asla sınır koymayın!

Hayata karşı daima güçlü olmak için, kendinize ket vurmayı bırakın.

Bazen şartlar sizi dört duvar arasında bırakabilir; işinizi kaybedebilirsiniz, dostlarınızı kaybedebilirsiniz, aileniz uzaklarda olabilir… Tüm bunlar, size faydasız bir insan olduğunuzu düşündürebilir, yeteneklerinizi görmezden gelmenize neden olabilir. Fakat; asla ama asla böyle düşünmeyin. Bir sirkelenin her şeyden önce. Sonra yapmak istediklerinizi düşünün, planlayın ve ona odaklanın!

ilginizi çekebilir..  Negatif Enerjiyi Hayatınızdan Uzaklaştırmak İçin 7 İpucu

Başarı, yapmak istediğini yapmak için azimle çabalayan insanların en büyük ödülüdür. Bu ödülü size, siz verebilirsiniz ancak! Yapmak istediklerinizin önüne sınır koymayın.

Sakın ha, “söylemek kolay!” gibi bir kaçışın arkasına saklanmayın. Binlerce örnek getirilebilir önünüze… Her şeyini kaybettiğini sandığı zamanlarda, sorunlarını kenara itip hayallerine odaklanan ve başarabileceğini kanıtlayan binlerce insan var.

Kolay olanı herkes başarır, fakat bu başarının getireceği haz tartışılır. Siz kolay ulaşabileceğinize değil, hayallerinize öncelik verin. Emek harcayın hayallerin için. İşte bu başarı, sizin yeniden doğmanızı sağlayacak içinde bulunduğunuz boşluktan, küllerinizden.

Kendinize güvenin, yeteneklerinizi görmezden gelmeyin, hayal edin, planlayın, odaklanın ve sonunda başarınızın tadını çıkarın!

6) Kimseye kulak asmayın!

Hayata karşı daima güçlü olmak için kimseye kulak asmayın.

İnsanlar siz çok başarılı olduğunuzda da konuşurlar, zor zamanlarınızda da konuşurlar. İnsanlar konuşurlar… Boşverin.

Hayat sizin hayatınız. Yaptığınız ya da yapmadığınız her şeyden siz sorumlusunuz. Bu konuda hiçbir emeği, çabası, desteği olmayan insanların hayatınızın sağını solunu çekiştirmesine kulak asmayın. Bırakın doldursunlar hayatlarındaki vasıfsızlığı, sizin hayatınızı çekiştirerek.

7) Sahip olamadıklarınıza dertlenmek yerine, sahip olduklarınızın değerini bilin!

Hayata karşı daima güçlü olmak için, sahip olamadıklarınıza dertlenmek bırakıp sahip olduklarınızın değerini bilin.

Evet, insanı daima sahip olamadıkları mutsuz eder. Ama bırakın sahip olamadıklarınızı, sahip olduklarınıza odaklanın. Aksi halde hayatınızdan kasvet arınmaz. Sahip olamadıklarınızın derdine düşmüşken, farkına bile varmadan sahip olduklarınızı da kaybedebilirsiniz üstelik.

Değerlerinize, sahip olduğunuz güzelliklere; elinizdeki avucunuzdaki, sağınızdaki solunuzdaki, önünüzdeki ardınızdaki tüm güzelliklere dört elle sarılın.

8) İnsanların sizi manipüle etmesine asla izin vermeyin!

Hayata karşı daima güçlü olmak için, kendinizin farkında olun ve insanların sizi manipüle etmesini engelleyin.

Böyle insanlar var. Çok var hem de. Kendi düşüncelerini size, sizin düşüncelerinizmiş gibi empoze eden, sinsice zihninize giren ve hükmeden, sizin kendi düşüncelerinizi bastıran ve üzerine kendi düşüncelerini koyan… Evet, kolay kolay da fark edemiyorsunuz bunu ne yazık ki. Kimi durumlarda karşınızdaki kişinin manipülasyon konusundaki profesyonelliğinden, kimi durumlarda da karşınızdaki kişiye iyi niyetinizden, sizi manipüle ettiğini uzunca bir süre fark edemiyorsunuz. Fark etseniz de konduramıyorsunuz.

ilginizi çekebilir..  Sosyal medya detoksu 3- Facebook hesap silme linki

Fakat kendinizin, düşüncelerinizin, hislerinizin farkında olursanız, kimse sizi kolay kolay manipüle edemeyecektir.

Kendi yeteneklerinizin, karakterinizin, düşüncelerinizin, değerinizin farkında olun. Ve bu konularda asla taviziniz olmasın.

9) İyi niyetli olmaya çalışırken insanların oyuncağı haline gelmeyin!

Hayata karşı daima güçlü olmak için, insanların iyi niyetinizi kullanmasına izin vermeyin.

İnsanlar sizden bir şey ister, sonra bir şey daha ister, sonra bir şey daha ve sonra bir şey daha… Her zaman yaparsınız istediklerini, sadece bir kere ‘yok’ dersiniz; sizden kötüsü, sizden uyumsuzu, sizden nankörü, çıkarcısı olmaz dünyada. Yapmayın.

Baştan beri, yapmak istemediğiniz şeylere ‘yok’ deseniz, sadece bir kez uyumsuz ilan edilirsiniz, geçer gider. Ama sürekli onların istediği gibi hareket ederseniz, etmediğiniz zamanın faturası daha nankörce kesilir. Olan emeklerinize, uyumunuza olur. Bırakın insanlar size uysun.

10) Boş’luğa düşmeyin!

Hayata karşı daima güçlü olmak için, hiçbir zaman boş şeylere vakit ayırıp bir boş’luğun içinde sürüklenmeyin.

Hiçbir zaman içine düştüğünüz boşluğun sizi sürüklemesine izin vermeyin. Hep çalışın, her zaman bir meşguliyetiniz olsun. Boş konuşmak, boş takılmak, boş işlerle uğraşmak boş insanların telaşıdır. Boş’luğa düşmeyin. Boş’luğa uymayın. Size bir şeyler katacak meşguliyetleriniz olsun hep. Daima yeni şeyler öğrenmeye çalışın, öğrenmenin sonu yoktur. Vaktinizi yalnızca size fayda sağlayacak uğraşlarla geçirin. Kalanının sizi oyalamaktan ibaret boş’luklardan ibaret olduğunu unutmayın.

You may also like...

3 Responses

  1. Yasemin dedi ki:

    kesinlikle her insanın yapması gereken uygulamaları konu almışsınız. teşekkürler öneriler için

  2. niyazi dedi ki:

    çok iyi tavsiyeler ayrıca sizi aşağı çeken insanlardan uzak durun

  3. sena dedi ki:

    hayata karşı her zaman için güçlü olamıyoruz bu her zaman da kolay olmaz. Ama bu önerileri dikkate almak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir