Hayat kalitenizi arttıracak öneriler ile iyi yaşayın!

Hayat kalitenizi arttıracak öneriler

Herkes bir mücadelenin, hayat telaşının peşinde. Kimi zaman vakit bile ayıramıyor insan kendine. Ya da kendine ait zamanda ne yapacağına karar verene kadar kendine ayırabileceği zaman bitiyor. Yaşıyoruz ama öylesine çoğu zaman. Ama şimdi sözünü edeceğimiz, hayat kalitenizi arttıracak öneriler ile hayatınızda bir çok şey değişebilir. Hayat bizim sorunlarımıza rağmen akıp geçiyor. O halde onu daha kaliteli yaşamak için daha fazla beklememize gerek yok. İşte hayat kalitenizi arttıracak öneriler!

Hayat kalitenizi arttıracak öneriler

 • Bugünün işini yarına bırakmayın!

Diyelim ki bugün bir işiniz var ama pek de aciliyeti yok. Onu yarına ertelediniz ve yarın başka işiniz çıktı. Bu böyle sürer gider. Aslında bu size üşengeçliğinizin verdiği bir mazeret örneğidir yalnızca. Düzenli yaşamın en önemli kuralı ve hayat kalitenizi arttıracak öneriler içinde en önemlisi; hiç bir şeyi ertelememektir.

 • Kitap okuyun!

Okumak sizi ve kelime haznenizi geliştirir. Kitap okurken geçirilen zamandan daha kaliteli bir zaman yoktur aslında. Hayal gücünüz gelişir ve olaylara bakış açınız çeşitlenir. Bundan dolayıdır ki; hayat kalitenizi arttıracak öneriler içinde en kıymetlisi kitap okumanızdır.

 • Birikim yapın!

Elinize geçen ufacık paraları bile biriktirin. ‘Bir, iki, beş’ demeyin. Gereksiz şeylere para vererek kendinizi mutlu etmeye çalışmayın. Kendinize bir hedef koyun ve biriktirdiğiniz parayla aylar sonra çok istediğiniz bir şeyler alın. Aldığınız şey çok daha kıymetli olacaktır. Hayat kalitenizi arttıracak öneriler içinde geleceğe yönelik en getirilisi büyük küçük demeden birikim yapmanızdır 🙂

 • Ne olursa olsun Gülümseyin!

Hayat bazen insanlara adil davranmayabiliyor. Ama ne olursa olsun, şartlar ne kadar kötü olursa olsun; gülümseyin. Hep daha kötüsünü yaşayabileceğinizi düşünün ve mutlu olun. Sağlıkla uyandığınız her yeni güne gülümseyerek başlayın. Gülmek için mutlu olmayı beklemeyin. Gülümseyin, zaten mutlu olacaksınız… Hayat kalitenizi arttıracak öneriler içinde en mutluluk vericisi gülümsemenizdir.

 • Kendinize vakit ayırın!

Kaliteli yaşamın en önemli kurallarından birisi, kendinize vakit ayırmanızdır. Kendinizi sevin. Yaşamı sevin. İnsanlara ve en önemlisi de kendinize saygı duyun. Düşünsenize siz kendinizi sevmez ve kendinize saygı duymazken bir başkası sizi nasıl sever ya da size saygı duyar? Hayat kalitenizi arttıracak öneriler içinde en gereklisi kendinize ayıracağınız zamandır.

 • Mutlu olmak için kimseden bir şey beklemeyin!

Mutluluğunuzu ya da mutsuzluğunuzu asla başka insanlara yormayın. Hayatınıza aldığınız ya da hayatınızdan çıkardığınız kişileri siz seçiyorsunuz bir başkası değil. Kendinize her daim güvenin ve hiç kimseyi hayatınızın odak noktası yapmayın. Size hiç kimseyi sevmeyin demiyorum. Sevmek, sevilmek güzel duygular fakat mutlu olmak için de hiç kimseye ihtiyacınız yok; bunu da unutmayın. Hayat kalitenizi arttıracak öneriler içinde en tasasızlaştıran beklentisizliktir.

 • Hayvan sever olun!

Bu dünya sadece bizler için değil; unutmayın, sokaklarda yaşayan minik dostlarımızda var. Onlara yardım etmek için paraya ve vakte ihtiyacınız yok; sadece sevgi göstermeniz bile onları mutlu edecek ve sizi daha iyi bir insan yapacaktır. Hayat kalitenizi arttıracak öneriler içinde en erdemlisi, insandan başka canlılara da kıymet verebilmektir.

 • İçinize atmayın!

İnsan her zaman güzel şeyler yaşamaz hayatta. Kimi zaman sevdiklerimizdir en çok üzen. Bazen ‘tekrar göreceğim kalbini kırmayayım’ düşüncesi oluşur içimizde. Bazense sevdiklerimizin hatrına susarız sevmediklerimize. Fakat şöyle düşünün; sizi kırmaktan incitmekten hiç kimse çekiniyor mu? Hayır dediğinizi duyar gibiyim. Eee peki ya öyleyse? İnsanlarla bir derdiniz olduğu zaman içinize atmayın. Hıı bir de ne var; dedikodusunu da yapmayın. Dedikodu boş insan işidir. Geçin o insanın karşısına; ‘sen de beni burda kırdın’ deyin. Konuşmaktan utanmayın, içinize atmayın. Unutmayın ki zaman gelir, minik damlalar koca bardakları dolup taşırır. Bu duruma gelmemek için susmayın. Hakkınızı her daim arayın ve sizi kıran insanlara bunu söyleyin. İçinize atmayın. Hayat kalitenizi arttıracak öneriler içinde en hafifleticisi; içinizde biriktirmemektir.

 • Dinleyin!

Tartıştığınız insan, sohbet ettiğiniz insan veya bir ortam içinde insan kalabalığı, hiç farketmez; karşınızda ki insanları dinleyin. Onlara fırsat verin, dertlerini anlatsınlar. Onlar da sıkıntılı dönemlerden geçiyor olabilirler. Veya sizi gülümsetecek hikayeleri olabilir. Hayatta tek problemli olan insan siz değilsiniz unutmayın. Karşınızda ki insanı dinleyin ve anlamaya çalışın. Böylece hem empati yeteneğiniz gelişecek, hem de hayat kalitenizi arttıracak öneriler içinde bir level daha atlamış olacaksınız.

 • Sağlıklı, dengeli, düzenli beslenin!

Doğru beslenme hayatın her alanına etki eden oldukça önemli bir konudur. Sağlıklı beslenmek demek, sağlıklı gıdalardan bol bol yemek değildir. Ya da sağlıklı beslenmek gereğinden az yemek, zararlı gıdaları en az tüketmek, öğün atlamak vs.. değildir. Sağlıklı beslenmek; doğru gıdaları yeterli miktarda, öğün atlamaksızın, düzenli olarak tüketmektir. Bu da hayat kalitenizi arttıracak öneriler içinde en sağlık açısından en önemli olanıdır.

 • Kendiniz olun!

Aslında bu birçok insanın yaşadığı ortak sorunlardan. Örneğin; bir ilişkiye başlanıyor, iki tarafta çok iyi, birbirine çok duyarlı, sevgi ve saygı dolu. Zaman geçiyor ve bir taraf sıkıntı yaşıyor; ‘artık beni sevmiyorsun, beni dinlemiyorsun, benimle ilgilenmiyorsun’ ve altın soru ‘artık beni sevmiyor musun? Sen çok değiştin’ gibi birçok şey. Aslında ne var biliyor musunuz; insanlar değişmez. Kendilerini farklı tanıtırlar ve birbirlerine alıştıktan sonra oldukları gibi olmaya başlarlar. Ve yavaş yavaş tanıdığınız insanın değiştiğini düşünür; ondan uzaklaşırsınız. Her şey gözünüze batar adeta. İşte bunun sebebi kendini yanlış tanıtmış insandan kaynaklanır. Kendinizi farklı tanıtmayın, bırakın insanlar sizi olduğunuz gibi sevip değer versin. Bırakın sizi sevmeyen sevmesin. Sizin için bu kadar önemli olmamalı kendinizi sevdirmek. Kimse kimseyi sevmek zorunda da değil hem. Değiştiğiniz bir ortamda asla özgür değilsiniz ve zaman geçip kendiniz olmaya başladıktan sonra insanlarla iletişimde sorunlar yaşayacaksınız. Bunlara gerek yok kendiniz olun ve karşınızdaki insan gerçek sizi sevsin. Hayat kalitenizi arttıracak öneriler içinde en samimisi; kendiniz gibi olmanızdır.

ilginizi çekebilir..  Satış ve Pazarlamada Başarı İçin Etkili Yöntemler

Özetle;

Hayat kalitenizi arttıracak öneriler olarak ele aldığımız bu yazıda; kendinize her şeyden önce bir sükut ve bir düzen ortamı yaratmanızdan söz ediyoruz. Çünkü hayat kalitemiz; biz kendimizle, çevremizle, işimizle, gücümüzle daha az sorun yaşadığımızda artacak. Hayatla barışık olup duruşunuzu belirlemeniz ve korumanız ise hayat kalitenizi arttıracak öneriler konusunun en temeldeki önerisidir.

Ayrıca;

***İlişkilerde yıpranma ile ilgili daha fazla bilgi için ‘İlişkilerde yıpranma sebepleri nelerdir’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

***Daha mutlu bir yaşam ile ilgili daha fazla bilgi için ‘Mutlu bir yaşamın kuralları’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

***Günlük yaşamın stresinden uzaklaşmanın yolları ile ilgili daha fazla bilgi için ‘Stresi azaltmak için her gün uygulamanız gereken 10 adım’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

***Sağlıklı bir iletişim ile ilgili daha fazla bilgi için ‘Sağlıklı Bir İletişim İçin Kaçınılması Gereken Davranışlar’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

***Hayatlarımızdaki negatif enerjiyi uzaklaştırmak ile ilgili daha fazla bilgi için ‘Negatif Enerjiyi Hayatınızdan Uzaklaştırmak İçin 7 İpucu’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

You may also like...

4 Responses

 1. Derya dedi ki:

  Kitap okuma alışkanlığı edinmem lazım şimdilik 2 ayda 1 kitap bitiriyorum. Bu kadar az olmasının sebebi biraz üşengeçlik.

 2. Mehmet dedi ki:

  kitap okumak yüzyıllardır insanlar için oldukça önemli bir eylem. kitap okumayı bırakmayın

 3. sade dedi ki:

  her zaman doğal şeyler yapmak mesela spor yapmak iyi gelir.

 4. Yasemin dedi ki:

  kendinize vakit ayırmanız mutlu olmanız için çok büyük bir etken bunu boşlamayın lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir