Hamilelikte D vitamini neden önemlidir?

hamilelikte D vitamini

Gebelik, hem anne adayı için hem doğacak minik için uzun, yorucu ve mucizevi bir süreç. Bu süreçte anne adayının da anne karnındaki bebeğin de sağlığı çok büyük önem taşıyor elbette. Anne adayının vücudunda bulunan vitamin ve mineraller, gebeliğin her aşamasında anne için de bebek için de çok büyük bir öneme sahiptir. Bu vitaminler içinde en önemlilerden biri, D vitaminidir. Hamilelikte D vitamini, hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından çok büyük önem taşır. Hamilelikte D vitamini eksikliği yaşanır ve uzun süreli D vitamini eksikliği tedavi edilmezse bir takım problemlere kaynaklık edebilir. Peki Hamilelikte D vitamini neden bu kadar önemlidir? Hamilelikte D vitamini eksikliği neden risklidir?

Hamilelikte D vitamini kullanımı

Gebelikte D vitamini kullanımına genellikle 12. gebelik haftasında başlanır; kullanımı emzirme döneminin 6. ayının sonuna kadar sürdürülür. Bunun gebelik döneminde gerekli görülmesinin sebebi, bebeğin anneden karşıladığı kalsiyum mineralinin annenin vücudunda eksiklik yaratmasını önlemektir. D vitamini sayesinde gebelik süresince annede kalsiyum ve fosfor seviyeleri korunur. Bu sebeple, gebelikte D vitamini bakımından zengin beslenmek, doktorun önereceği bir takviye kullanmak önemlidir. D vitaminin farklı türleri olmakla beraber insan vücudu için en önemlileri D² ve D³tür. Hamilelikte gebe takibini yapan uzman doktor tarafından anne adayına bu yönde verilecek takviyelerin kullanılması gerekir.

Hamilelikte D vitamini önemi

Hamilelik sürecinde D vitamini alımının yeterli düzeyde olması, bebeğin kemik ve diş gelişimi üzerinde de etkili olmaktadır. Sağlıklı bir gelişimin temelinde D vitamini önemli bir yer tutar diyebiliriz.

Ayrıca gebelik sürecinde bağışıklık sistemi kaynaklı hastalıklara karşı direnç göstermek, enfeksiyonel hastalıklardan korunmak için de D vitamini önem taşımaktadır. Hamilelikte D vitamini, ayrıca, doğum seçeneklerini rahat biçimde belirleyebilmek açısından da önemlidir. Öyle ki, hamilelikte düşük D vitamini seviyesi, gebelerin genellikle sezaryen ile doğuma sevk olmasına sebep oluyor.

ilginizi çekebilir..  Birbirinden şifalı bitkiler ve faydaları

Hamilelikte D vitamini eksikliği

D vitamini eksikliği, yalnız hamilelik sürecinde olan kişiler için değil, herkes için önemli bir durumdur. D vitamini eksikliği birçok sağlık sorununa neden olabilir. Bu yüzden her durumda D vitamini seviyesinin korunması önem taşır. Fakat bu durum hamilelikte iki kat önemli hale gelir:

  • Hamilelikte D vitamini eksikliği hangi sorunlara yol açabilir?

Hamilelik ve emzirme süreleri boyunca D vitamini iki kat daha fazla önem taşımaktadır. Hamilelikte düşük D vitamini seviyesi, hamilelik öncesinde ortaya çıkıp, uzun süredir devam ediyorsa, bu durumda anne adayı için ciddi boyutlarda sağlık problemlerine yol açabilir. Hamilelikte D vitamini eksikliği, anne adayının kas ve kemiklerinde zayıflık ve kemik erimesi, kardiyolojik rahatsızlıklar, gebelik şekeri, solgunluk, depresif ruh hali, güçsüzlük vs.. birçok ciddi soruna neden olabilmektedir.

Hamilelik öncesinde ve hamilelik sürecinde yaşanan uzun süreli D vitamini eksikliği, anne adayına vereceği fiziksel zararlar dışında, bebek için de bir takım sorunlara neden olabilir. Bebeğin kaslarında ve kemiklerinde zayıflık ve yumuşama, raşitizm, diş oluşumunda zayıflık, bıngıldağın kapanmaması, kırılgan kemikler, hamilelikte yaşanan D vitamini eksikliği ile ilgilidir.

  • Hamilelikte D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Hamilelikte çok ciddi önem taşıyan D vitamini, eksikliği yaşanması durumunda bir takım belirtilerle kendini göstermektedir. Hamilelik döneminde D vitamini eksikliği; hamilelik süresince aşırı yorgunluk, bitkinlik, uzun süren bulantılar, şiddetli kas ve kemik ağrıları, ani ve fazla kilo artışı, dişlerde ağrı ve çürümeler, depresyon, baş ağrısı vs.. gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Fakat hamilelik sürecinde D vitamini eksikliğinin bu gibi belirtiler göstermesi dışında, hiçbir belirtisi de olmayabilir.

  • Hamilelikte D vitamini eksikliğini önlemek için nelere dikkat edilmeli?

Beslenme şüphesiz çok önemli. D vitamini bakımından zengin besinlerle, doğru bir beslenme programı oluşturmak, hamilelik süresince D vitamini seviyesini korumak konusunda yardımcı olacaktır. D vitamini bakımından zengin besinleri D vitamini eksikliği başlıklı içerikte bulabilirsiniz. Fakat yeterli değildir. Hamilelik süresince uzmanlar güneşte fazla vakit geçirilmesini önermediklerinden, bu noktada doktorun önereceği bir takviyeden yararlanmakta fayda olacaktır. Güneşin yoğunluğunun fazla olmadığı saatlerde günlük 15-20 dakika güneş ışığından faydalanmakta da yarar vardır. Bu noktada doktorunuza danışarak hareket etmeniz gerekir.

ilginizi çekebilir..  Deterjanların zararları nelerdir?
Ayrıca bkz:

Gebeliğe hazırlık:

Anne adayının hamileliğe karar verildiğinde, planlı şekilde ilerlemesi, hamilelik öncesi kontrollerini yaptırması bu konuda oldukça olumlu sonuçlar verecektir. Yapılan kontroller neticesinde anne adayı vücudunda değeri düşük olan vitamin, mineral vs.. varsa takviye edilecek; herhangi bir rahatsızlık varsa tedavi olma imkanı bulacaktır. Aksi halde gebelik sürecinde tedavi olmak, süreci biraz daha zorlayacaktır. Bu yüzden gebelik planlaması , gebelik öncesi için en doğrusu olacaktır. Planlanmamış hamileliklerde ise hamilelik öğrenildiği andan itibaren vakit kaybedilmeden yine çeşitli kontrolleri yaptırmakta yarar vardır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir